Hangi akıllı saati almalıyım?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Adım sayar, nabız ölçümü, yürünen mesafe gibi özellikleri doğru göstermesi yeterli.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Yaklaşık 6 yıldır bu cihazları kullanıp incelemesini yapıyorum. Sanırım 10'un üzerinde cihaz deneyimledim. Tabi ben ağırlıklı olarak spor ve sağlığımı takip etmek istediğim için, daha profesyonel cihazlar kullanıyorum.

Konu doğruluk ise, bunların arasından Huawei veya Honor almanızı öneririm. Lenovo markası, giyilebilir teknoloji ürünleri konusunda çok tecrübeli değil, muhtemelen Çin'de fason üretim yaptırmıştır.

Bu ürünlerde malzeme kalitesinden ziyade yazılım çok önemli ve de güncelleme desteği. Cihazı en kaliteli bileşenlerden üretseniz dahi yazılım ve algoritma işini yapamıyorsa o çöptür benim gözümde.

Önceden büyük markalar ile Çin'li markalar arasında çok fazla kalite farkı oluyordu. Mesela ilk Mi Band çıktığında, adım ölçümü konusunda nerdeyse %30 sapma payı vardı. Fakat zamanla, özellikle Huawei bu konuda kendini inanılmaz şekilde geliştirdi. Örneğin şu an dünyada, optik sensörden en doğru nabız ölçümünü Apple yapıyor, daha sonra ise Huawei geliyor. Hatta Apple bu işi öyle bir zirveye taşıdı ki, bazen harici nabız bandından bile daha iyi ölçüm yapıyor.

Eğer İngilizceniz varsa şu kanalın incelemelerine bakabilirsiniz, testleri tamamen bilimsel yöntemler ile yapıyor.

Bu da Apple'ın nabız ölçümünde ulaştığı nirvana noktası;
HR_compare.jpg

Mi Band 5 incelemesi;

Hemen arkasından Huawei geliyor, korelasyon değeri 0,99 (maksimum 1), inanılmaz gerçekten. Garmin, Polar, Suunto gibi bu sektörün ağababalarını bile geçmişler.

Adım ve mesafe gibi şeyler için alacaksanız mi band dahi işinizi görür, çok fazla bütçe ayırmaya gerek yok. Nabız ölçümünden kastınızı çok anlamadım. Spor mu yapacaksınız mesela ?

Eğer benim gibi ciddi derecede sağlık takibi ve spor yapacaksanız, üst düzey bir cihaz almak gerekir ki bu da 5.000 ile 20.000 TL arasında bütçe ister. Mesela ben yıllardan beri istirahat nabzımı ve nabız değişkenliğimi kontrol ediyorum. İstirahat nabzım arttığında veya nabız değişkenliğim düştüğünde bunun hastalık belirtisi olduğunu hemen anlayabiliyorum. Covid olduğumda 40-50 arasında gezinen istirahat nabzım bir anda 70'lere çıktı.

Fakat şu an dünyada, doğru bir şekilde saniye saniye nabız ölçümü ve nabız değişkenliği takibi yapan cihazları sadece Garmin ve biraz Polar markası üretiyor. Huawei çok doğru ölçüm yapıyor ancak yazılım ve veriyi işleme konusunda yeterli değiller.

Çok uzattım ama, basit bir şey arıyorsanız Xiaomi veya Huawei alın gitsin. Daha ciddi bir şey arıyorsanız, bütçenize göre Garmin Venu SQ, Vivosmart 5, Vivoactive 4, Venu 2, Venu 2 Plus, Fenix 6, Fenix 7 gibi modeller bakabilirsiniz.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Yetişkin bireyde bu denli düşük nabız için
ileri derece sporcu ve sporcu yaşamına sahip olmak gerekir :clap2
Teşekkür ederim 🙂 Aslında çok formda değilim, RHR değeri 40'ın altında olan koşucu arkadaşlar var. Biz artık orta yaşlı sayıldığımız için motoru çok fazla zorlamıyoruz, sonra yatak sararız 😄

Sporun yanında bu ürünlere bu kadar sarmamın başka sebebi de var aslında. 2014 yılında Haşimato teşhisi konulduktan sonra ve doktorlar ''Bunun tedavisi yok, antikorlarınız troidinizi dümdüz ettiğinde tekrar geleceksiniz ve ilaç bağımlısı olacaksınız'' tarzında konuştuktan sonra yaşam tarzımı tamamen değiştirdim. Her yıl yeni özellikler çıkıyor fakat bu kur yüksekliği yüzünden cihaz değiştirmekte zorlanıyoruz maalesef 🙂 350 dolarlık ürün bile buraya geldiğinde 10.000'in üzerinde satılıyor.
Garmin-Morning-Report-HRV-Nightly-Detail.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Son düzenleme:
F Çevrimdışı

furkangeze 

Yeni Üye
18 Kas 2021
49
34
Apple bu klasmanda değil bence, çocuk eğlendirir diyip bize haksızlık etmeyin şimdi :) . Saydıklarınızın çoğu (garmin hariç) akıllı saat değil bileklik. İhtiyaç sahibinin önceliği, kullanım amacı ve en önemlisi bütçesi önemli. Apple Watch ın kullanıcı kitlesi dizüstü bilgisayar, kablosuz kulaklık, telefon, televizyonlarında Apple ürünleri kullandıkları için ekosistemden çıkmak istemiyorlar

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Apple bu klasmanda değil bence, çocuk eğlendirir diyip bize haksızlık etmeyin şimdi :) . Saydıklarınızın çoğu (garmin hariç) akıllı saat değil bileklik. İhtiyaç sahibinin önceliği, kullanım amacı ve en önemlisi bütçesi önemli. Apple Watch ın kullanıcı kitlesi dizüstü bilgisayar, kablosuz kulaklık, telefon, televizyonlarında Apple ürünleri kullandıkları için ekosistemden çıkmak istemiyorlar
Dediğiniz gibi kullanım amacı ve bütçe meselesi. Akıllı özellikler ön planda olsun istenirse; IOS kullanan biri için en iyi akıllı saat Apple Watch iken, Android kullanıcısı için sırasıyla Samsung, Huawei ve Xiaomi derim. Bu üç marka arasında en doğru ölçümleri Huawei yapar, nabız sensörü gerçekten çok iyidir.

Samsung'un bazı özellikleri göz boyamak içindir; özellikle tansiyon ve vücut kompozisyonu ölçümü fiyasko. Fakat yazılım olarak çok iyi çalışır, hızlıdır, kullanımı eğlencelidir.

Huawei 2 hafta şarj ömrü diye reklam yapar, bu da biraz dümendir. Sürekli nabız, stres, uyku takibi gibi özellikleri açarsanız yarı yarıya düşer. Fakat yine de çok iyidir.

Ben sağlık takibi yapacağım ama aradığım en önemli özellik uykumu doğru ölçsün deniyorsa genelde Fitbit önerilir. Çok detay istiyorum, ciddi düzeyde spor yapıyorum ve şarjı en az 7-10 gün gitsin diyen için de Garmin, sonra Polar öneriliyor.

En son kullanıp sattığım saat Venu 2 Plus, ondan önce de Huawei Watch GT 3 kullandım. Huawei sözde 2 hafta şarj ömrü vardı ancak sağlık özelliklerinin hepsini açınca 7 gün civarı gidiyordu. Venu de ise 14 gün şarj gördüm; bütün özellikler sonuna kadar açık şekilde, 7/24 takarak 🙂

Venu2Plus_Battery.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Dediğiniz gibi kullanım amacı ve bütçe meselesi. Akıllı özellikler ön planda olsun istenirse; IOS kullanan biri için en iyi akıllı saat Apple Watch iken, Android kullanıcısı için sırasıyla Samsung, Huawei ve Xiaomi derim. Bu üç marka arasında en doğru ölçümleri Huawei yapar, nabız sensörü gerçekten çok iyidir.

Samsung'un bazı özellikleri göz boyamak içindir; özellikle tansiyon ve vücut kompozisyonu ölçümü fiyasko. Fakat yazılım olarak çok iyi çalışır, hızlıdır, kullanımı eğlencelidir.

Huawei 2 hafta şarj ömrü diye reklam yapar, bu da biraz dümendir. Sürekli nabız, stres, uyku takibi gibi özellikleri açarsanız yarı yarıya düşer. Fakat yine de çok iyidir.

Ben sağlık takibi yapacağım ama aradığım en önemli özellik uykumu doğru ölçsün deniyorsa genelde Fitbit önerilir. Çok detay istiyorum, ciddi düzeyde spor yapıyorum ve şarjı en az 7-10 gün gitsin diyen için de Garmin, sonra Polar öneriliyor.

En son kullanıp sattığım saat Venu 2 Plus, ondan önce de Huawei Watch GT 3 kullandım. Huawei sözde 2 hafta şarj ömrü vardı ancak sağlık özelliklerinin hepsini açınca 7 gün civarı gidiyordu. Venu de ise 14 gün şarj gördüm; bütün özellikler sonuna kadar açık şekilde, 7/24 takarak 🙂

Venu2Plus_Battery.jpg
Ölçüm kıyası yapan gitsin aygıtları ayrı ayrı alsın.
Saatte doğruluğa takılmak mantıklı değil.
Adımı eksik saysa ne, saymasa ne?
Adım atmak zaten saat satmak için uydurulmuş bir şey.
Eklemlere işkenceden başka bir şey değil.
Kilo vermek isteyen koşu yapsın.
Yürümek boş iş.

F Çevrimdışı

furkangeze 

Yeni Üye
18 Kas 2021
49
34
Ölçüm kıyası yapan gitsin aygıtları ayrı ayrı alsın.
Saatte doğruluğa takılmak mantıklı değil.
Adımı eksik saysa ne, saymasa ne?
Adım atmak zaten saat satmak için uydurulmuş bir şey.
Eklemlere işkenceden başka bir şey değil.
Kilo vermek isteyen koşu yapsın.
Yürümek boş iş.
Baslik sahibi tavsiye istemis. Aradigi ozellikleri belirtmis "o oyle olmaz, gitsin kosu yapsin, bu ozellik gereksiz" demek kendisinin sorusuna cevap olmuyor. Bildiklerimizi birbirimizle paylasiyoruz ki dogrusunu ogrenelim

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri