Gündelik Kullanım İçin Masaüstü Sistem Tavsiyesi

msergenyalcin Çevrimdışı

msergenyalcin

Yeni Üye
2 Nis 2020
31
İşletim sistemi geliyor mu bilmiyorum.
İndirebileceğiniz bir bilgisayar varsa, bir de USB belleğiniz varsa, kurulum yapmak kolay iş.

Ucuza key alabilirsiniz, RETAIL key bakın. OEM olanlar donanım değişikliği sonrası geçersiz olur çünkü.
Tabi çalıntı oldukları için ucuz keylerin geçersiz olma ihtimali her zaman mevcut. :kiskis

Umut Barış Umut Barış
Tamamdır çok teşekkür ederim. :affet

Kasanın siparişi verdim. :mutlu
Takıldığım bir konu olursa yine burdan size sorabilir miyim?

msergenyalcin Çevrimdışı

msergenyalcin

Yeni Üye
2 Nis 2020
31
Tabi, memnuniyetle. :ok

Umut Barış Umut Barış öncelikle sana çok teşekkür ederim önerdiğin sistemi aldım yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Yalnız şöyle bi durum oluştu. Önceliğim daha çok günlük kullanım olsa da karantina da vakit buldukça oyun da oynadım ve oyunlardaki performansı da açıkçası beklediğimden daha iyi çıktı ve oyun oynamak tahmin ettiğimden daha çok hoşuma gitmeye başladı.

Yakın zamanda elime beklenmedik bir para geçti ve ben şimdiden sisteme bir ekran kartı almayı düşünmeye başladım. :gul

Uzun lafın kısası benim bu sisteme takabileceğim en iyi ekran kartı nedir? Oyunlardan daha iyi performans alabilmek için kasada yapabileceğim değişiklikler neler?
Rx 570 sistem için uygun olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

85A0FCD2-CB30-4BB1-9135-F5CCD3F657F8.jpg

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Umut Barış Umut Barış öncelikle sana çok teşekkür ederim önerdiğin sistemi aldım yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Yalnız şöyle bi durum oluştu. Önceliğim daha çok günlük kullanım olsa da karantina da vakit buldukça oyun da oynadım ve oyunlardaki performansı da açıkçası beklediğimden daha iyi çıktı ve oyun oynamak tahmin ettiğimden daha çok hoşuma gitmeye başladı.

Yakın zamanda elime beklenmedik bir para geçti ve ben şimdiden sisteme bir ekran kartı almayı düşünmeye başladım. :gul

Uzun lafın kısası benim bu sisteme takabileceğim en iyi ekran kartı nedir? Oyunlardan daha iyi performans alabilmek için kasada yapabileceğim değişiklikler neler?
Rx 570 sistem için uygun olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

85A0FCD2-CB30-4BB1-9135-F5CCD3F657F8.jpg

O işlemciye 570'den fazlası gitmez zaten.
Gitse gitse 580 gider en fazla.

Güç kaynağınız ve işlemciniz alacağınız ekran kartını da limitliyor açıkçası.
Güç kaynağı RX 570 için yeteceğini düşünüyorum.

Amacınız oyun zevkinizi artırmaksa şimdi bir ekran kartı almanız mantıklı olur.
Daha sonra da fırsat olursa Ryzen 5 1600 işlemciye geçebilirsiniz.

Ya da ekran kartını aldıktan sonra elinizdeki APU'yu satışa çıkarın, onun yerine de Ryzen 5 1600AF alın.
Yapabileceğiniz en iyi yükseltmeyi yapmış olursunuz.

RX 570 yerine GTX 1650 Super de bakabilirsiniz. (Biraz daha az güç tüketir, daha güçlüdür.)

msergenyalcin Çevrimdışı

msergenyalcin

Yeni Üye
2 Nis 2020
31
Değerli taviyelerin için teşekkür ederim Umut Barış Umut Barış Mevcut sistemde ram çok yüksek değil rx570 in 8gb önbelleğe sahip olması daha gtx1650 ye kıyasla daha az ram kullanılmasını sağlar mı?

Diğer taraftan güç kaynağının yetmeme riskine karşı daha az güç tüketen gtx ekran kartını tercih etmem daha akıllıca mı olur kararsız kaldım.

Gtx genel olarak daha iyi bir ekran kartı mı fazladan vereceğim parayı hakeder mi sizce?

Ekran kartlarının kasaya sığmaması veya çok ısınması gibi sorunlarla karşılaşma durumum olabilir mi?

Sistemi hazır toplu olarak almıştım donanım konusunda bilgili olmadığım için ekran kartını kendim takıp çalıştırabilir miyim?

Risk almaktansa gerekirse daha fazla para verip riski azaltmaktan yanayım sizce hangi ekran kartını tercih etmeliyim?

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Değerli taviyelerin için teşekkür ederim Umut Barış Umut Barış Mevcut sistemde ram çok yüksek değil rx570 in 8gb önbelleğe sahip olması daha gtx1650 ye kıyasla daha az ram kullanılmasını sağlar mı?

Diğer taraftan güç kaynağının yetmeme riskine karşı daha az güç tüketen gtx ekran kartını tercih etmem daha akıllıca mı olur kararsız kaldım.

Gtx genel olarak daha iyi bir ekran kartı mı fazladan vereceğim parayı hakeder mi sizce?

Ekran kartlarının kasaya sığmaması veya çok ısınması gibi sorunlarla karşılaşma durumum olabilir mi?

Sistemi hazır toplu olarak almıştım donanım konusunda bilgili olmadığım için ekran kartını kendim takıp çalıştırabilir miyim?

Risk almaktansa gerekirse daha fazla para verip riski azaltmaktan yanayım sizce hangi ekran kartını tercih etmeliyim?

RAM kullanımı VRAM'le fazla ilgili bir durum değil benim bildiğim.
Oyunun kendisiyle ilgili bir durum.
Şimdi World Of Tanks ile Grand Theft Auto V veya Battlefield V aynı sistem kaynağına ihtiyaç duymaz.
Çünkü oyunda işlenecek veya hafızada tutulacak öğe sayısı aynı değil.

Açıkçası kötü, güvenilmez bir güç kaynağı değil fakat uzun vadede de güvenerek hareket etmemek lazım bence.
Bir de şebeke dalgalanması yaşanılan bir yerdeyseniz, PSU daha da zorlanacaktır. (Gerçi her PSU'yu yoldan çıkarır şebeke sorunu ama.)

Açıkçası GTX genel olarak daha iyi demek yanlış olur. Önemli olan fiyat / performans.
1650 Super daha güçlü ve daha az güç tüketiyor.
Sürekli ekran kartı için sürücü güncellemesi yapmadığınız müddetçe performansınızı korursunuz.
Bu her ne kadar AMD için de geçerli olsa da, Nvidia cephesinde daha yoğun bir planlı eskitme mevcut olduğu da bilinen bir gerçek.

Önerdiğim ekran kartları kasanıza sığıyor. Aldığınız kasa 29 CM'e kadar kartları destekler.
Sizdeki kasanın tek sıkıntısı üstten ve önden hava akışı olmaması. (Önde her ne kadar fan yuvası mevcut olsa da, önü kapalı.)
Onu da yan tarafındaki kısımlara 12 CM'lik çözebilirsiniz.

İleride daha büyük ekran kartları sığmaz ama. (30 CM'in üzerindeki kartlar.)

Ben olsam Nvidia'yı tercih ederim, hem daha yeni bir kart hem de yeni mimari.
Önü daha açık olacaktır.

Linkini verdiğim Nvidia kart indirimde, acele etmenizi tavsiye ederim.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Umut Barış Umut Barış
Anladım, peki ekran kartını kendim takıp çalıştırabilir miyim? Zor bir işlem mi?

Sanırım teknobiyotik aynı ürünü n11 de daha ucuza satıyor. Bu linkteki ürünü almamda bi sıkıntı olmaz sanırım.

Sıkıntı olmaz.
Ek güç girişine kablo takmanız ve driver kurmanız yeter.
Ek güç girişi için kutuda dönüştürücü gelir, onu da 4 pin Molex kablolardan birisine takarsınız.

molex-pci-e.jpg

msergenyalcin Çevrimdışı

msergenyalcin

Yeni Üye
2 Nis 2020
31
Sıkıntı olmaz.
Ek güç girişine kablo takmanız ve driver kurmanız yeter.
Ek güç girişi için kutuda dönüştürücü gelir, onu da 4 pin Molex kablolardan birisine takarsınız.

molex-pci-e.jpg

Umut Barış Umut Barış
Merhaba, tavsiye ettiğiniz ekran kartını aldım. Montajını yaptım sürücüsünü yükledim fakat onboard ekran kartı 2 gb ram kullanmaya devam ediyor. Aygıt yöneticisinden devre dışı bırakmayı denesem de işe yaramadı. Sistemde 6gb ram görünüyor.
Onboard ekran kartınını iptal etmenin veya kullandığı belleği azaltmanın bir yolu var mı?

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Umut Barış Umut Barış
Merhaba, tavsiye ettiğiniz ekran kartını aldım. Montajını yaptım sürücüsünü yükledim fakat onboard ekran kartı 2 gb ram kullanmaya devam ediyor. Aygıt yöneticisinden devre dışı bırakmayı denesem de işe yaramadı. Sistemde 6gb ram görünüyor.
Onboard ekran kartınını iptal etmenin veya kullandığı belleği azaltmanın bir yolu var mı?
Biostan kapatmalısınız

msergenyalcin Çevrimdışı

msergenyalcin

Yeni Üye
2 Nis 2020
31
Güç kaynağınız ve işlemciniz alacağınız ekran kartını da limitliyor açıkçası.
Güç kaynağı RX 570 için yeteceğini düşünüyorum.

Amacınız oyun zevkinizi artırmaksa şimdi bir ekran kartı almanız mantıklı olur.
Daha sonra da fırsat olursa Ryzen 5 1600 işlemciye geçebilirsiniz.

Ya da ekran kartını aldıktan sonra elinizdeki APU'yu satışa çıkarın, onun yerine de Ryzen 5 1600AF alın.
Yapabileceğiniz en iyi yükseltmeyi yapmış olursunuz.

Tekrardan merhaba Umut Barış Umut Barış önerdiğiniz gibi ekran kartını almıştım. Şimdi mevcut işlemcim 2400g için alıcı buldum. Yakın bir arkadaşıma 2x4gb belleklerle birlikte satmaya karar verdim.
Mevcut işlemcimin yerine sizin önerdiğiniz Ryzen 5 1600AF almayı düşünüyorum fakat sanırım stokları tükenmiş. 1600AE olan modeller kalmış gördüğüm kadarıyla. :bilmiyom
Sizce ram ve işlemci seçiminde nasıl bir yol izlemeliyim? :hmm

edit: Az önce bu sitede buldum. Güvenilir mi sizce?

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri