Gaming Laptop tavsiye

BlackB Çevrimiçi

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Merhaba arkadaşlar,

20 güne bir yakınım ABD'den gelecek, hazır gelirken bende bir gaming laptop almak istiyorum. Bütçe soracak olursanız, 1500-1600 USD civarında bir bütçe ayırdım ABD şartlarına göre. Burada benzer bilgisayarlar 2-3 katı fiyatlarda neredeyse. O yüzden TR bütçe vermek çok doğru gelmiyor.

i7 13. nesil işlemci
32 gb ram min.
8gb ekran kartı (ekran kartı skorları acayip kafamı karıştırıyor, RTX 3080 serisi 4060'tan daha iyi skora sahip falan?)

gibi özellikler arıyorum. Marka önemli değil ama MSI, Asus ROG serisi ve Lenovo Legion serileri hoşuma gidiyor tasarım vs olarak. Destek verirseniz çok sevinirim.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Ben marka tavsiyesi verebilecek kadar hakim değilim ama ekran kartı skorlarının kritik bir etkeni var. Gaming laptopların aynı donanım olarak gözükenlerin ucuzu ile pahalısı arasında kasa ve ekran kalitesi gibi farklarının yanında soğutma sistemi ve o donanımlara kaç watt enerji verebildiği farklar da mevcut. Skorları direkt veya dolaylı olarak etklileyebiliyorlar. Hatta skorlara güvenmek bile bazen yanıltabiliyor.

Bütçeniz ve seçeneğiniz iyiyken modelin "fiyat & performans" odağındaymış gibi gözükmeye çalışan bir model olmamasına özen göstermeniz iyi olacaktır. Ekran kartının kaç watt ile beslendiğini çoğu zaman öğrenebiliyoruz ama bu beslemeyi ne kadar uzun süre termal kısıtlamalardan uzak olarak sunabildiği gibi detayları öğrenmek zor. Ben bu açıdan özellikle tuf, rog ve legion serilerini hiç önermiyorum. Bunlar tam da bahsettiğim fiyatının üzerinde performans verdiğini iddia etmek üzere sektöre gelmiş seriler. Tabi yanılıyor da olabilirim, yargılayabilecek kadar bilgi sahibi değilim.

Profesyonel sektöre hitap eden güçlü grafik donanımlarına ve iyi kasa&ekran kalitelerine sahip modeller de seçenek olabilir. Tabi bütçeniz orada biraz düşük kalabilir.

Örneğin şu cihaz 3100 dolar.

Bu da aynı donanımda 2000 dolar.
Amazon product ASIN B0BV7XQ9V9
İkisi arasında buradan ölçemeyeceğimiz farklar olduğuna eminim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Ben marka tavsiyesi verebilecek kadar hakim değilim ama ekran kartı skorlarının kritik bir etkeni var. Gaming laptopların aynı donanım olarak gözükenlerin ucuzu ile pahalısı arasında kasa ve ekran kalitesi gibi farklarının yanında soğutma sistemi ve o donanımlara kaç watt enerji verebildiği farklar da mevcut. Skorları direkt veya dolaylı olarak etklileyebiliyorlar. Hatta skorlara güvenmek bile bazen yanıltabiliyor.

Bütçeniz ve seçeneğiniz iyiyken modelin "fiyat & performans" odağındaymış gibi gözükmeye çalışan bir model olmamasına özen göstermeniz iyi olacaktır. Ekran kartının kaç watt ile beslendiğini çoğu zaman öğrenebiliyoruz ama bu beslemeyi ne kadar uzun süre termal kısıtlamalardan uzak olarak sunabildiği gibi detayları öğrenmek zor. Ben bu açıdan özellikle tuf, rog ve legion serilerini hiç önermiyorum. Bunlar tam da bahsettiğim fiyatının üzerinde performans verdiğini iddia etmek üzere sektöre gelmiş seriler. Tabi yanılıyor da olabilirim, yargılayabilecek kadar bilgi sahibi değilim.

Profesyonel sektöre hitap eden güçlü grafik donanımlarına ve iyi kasa&ekran kalitelerine sahip modeller de seçenek olabilir. Tabi bütçeniz orada biraz düşük kalabilir.

Örneğin şu cihaz 3100 dolar.

Bu da aynı donanımda 2000 dolar.
Amazon product ASIN B0BV7XQ9V9
İkisi arasında buradan ölçemeyeceğimiz farklar olduğuna eminim.
Termal tasarım ve kullanılan anakartın kaç bellek tarafından max hz desteği aynı donanımda farklı skorların alınmasına neden olur.

belirlediğiniz modeller varsa onların üzerine konuşabilirsiniz.

BlackB Çevrimiçi

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
screenshot_155.png

Şöyle bir model var karşıma çıkan.. costco sitesine VPN siz bağlanılmıyor o yüzden ekran görüntüsü atıyorum link atamıyorum.

birde MSI var alternatif olarak bir tık aşıyor bütçemi. onu da birazdan atacağım.

ikinci modelde şu tabi bütçemin üstüne 200 daalır daha koymam lazım🙂

screenshot_156.png

bütçem dahilinde karşıma çıkan 3. model aşağıdaki asus RoG.. ekran kartı 6GB diğerlerinin 8'di. Yukarıdaki cihazlarda bulunan ekran kartları benchmark skorlarına göre üst sınıfken, bu ekran kartı orta sınıf gözüküyor.

bilemedim.

screenshot_157.png

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
screenshot_155.png

Şöyle bir model var karşıma çıkan.. costco sitesine VPN siz bağlanılmıyor o yüzden ekran görüntüsü atıyorum link atamıyorum.

birde MSI var alternatif olarak bir tık aşıyor bütçemi. onu da birazdan atacağım.

ikinci modelde şu tabi bütçemin üstüne 200 daalır daha koymam lazım🙂

screenshot_156.png

bütçem dahilinde karşıma çıkan 3. model aşağıdaki asus RoG.. ekran kartı 6GB diğerlerinin 8'di. Yukarıdaki cihazlarda bulunan ekran kartları benchmark skorlarına göre üst sınıfken, bu ekran kartı orta sınıf gözüküyor.

bilemedim.

screenshot_157.png
Lenovo 17" olsaymış tadından yenmez miş.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
İyi ki malum forumda değiliz ne desek de taşlanırız diye korkmadan yazabiliyoruz.

Uzun ömürlülük ve dayanıklılık konusunda Asus bu güne kadar kullandığım en başarılı marka diyebilirim. 2018de aldığım gaming laptop ( üstelik giriş seviye rog serisi de değil ) halen gayet stabil bir şekilde ömrünü devam ettiriyor. Ben uzun ömür ve stabilite için MSI ya da ASUS dışına çıkmazdım üretici olarak.

Şuna da bir göz atarsanız sevinirim.

Bu seçenekler içinde en iyisi bence bu. gtx 3080 e rakip ancak rtx 4080 ve rtx 4090 laptop gpular ama onların da fiyatına bakmaya korkuyorum.

Adsizd25ec7de9db417d4.png

kaynak: notebookcheck .. Şu anda mevcut laptop gpuların top listesi bu şekilde

bu arada amerika fiyatları efsaneymiş. İspanyaya baktım şimdi çok fark var

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Levono CPU olarak üstünken, Msi Grafik gücü olarak öne çıkıyor.

Birde bu makinalarda kullanılan NVMe SSD marka modelleri tespit etmek gerekir.
okadar para verip 3-5000 okuma yazma olmasını istemezdim.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Levono CPU olarak üstünken, Msi Grafik gücü olarak öne çıkıyor.

Birde bu makinalarda kullanılan NVMe SSD marka modelleri tespit etmek gerekir.
okadar para verip 3-5000 okuma yazma olmasını istemezdim.

lenovolarla ilgili bu şikayeti okudum bir incelemede. kötü NVMe laptop sattırır. :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258

PCIe Gen 3 ile PCIe Gen 4 arasındaki fark nedir?​

PCIe Gen 4, PCIe Gen 3'Ün veri hızını ikiye katlayarak PCIe Gen 4 cihazların verileri çok daha yüksek hızlarda aktarmasını sağlar. PCIe Gen 3, 8 GT/s (gigatransfer/saniye) hızda çalışır, bu da kabaca her PCIe hattı için 1 GB/s’ye karşılık gelir. PCIe Gen 4 ise 16 GT/s ya da her PCIe hattı için yaklaşık 2 GB/s’ye (gigabayt/saniye) karşılık gelir.

PCIe Gen 4’ün maksimum bant genişliği nedir?​

Bir PCIe Gen 4 cihazın maksimum bant genişliğini anlamak için desteklediği PCIe hatlarının sayısını bilmeniz gerekir. PCIe cihazları, veri iletmek ve almak için “hatlar” kullanır. Dolayısıyla PCIe cihazı ne kadar fazla hat kullanabiliyorsa, bant genişliği o kadar büyük olur. Bir PCIe cihazın desteklediği hat sayısı genellikle 4 hat için “x4”, 8 hat için “x8” vb. gibi ifade edilir.

x1x2x4x8x16
PCIe Gen 3 bant genişliği1 GB/s2 GB/s4 GB/s8 GB/s16 GB/s
PCIe Gen 4 bant genişliği2 GB/s4 GB/s8 GB/s16 GB/s32 GB/s

PCIe Gen 4 geriye dönük uyumlu mudur?​

PCIe Gen 4 geriye dönük uyumludur. Dolayısıyla bir PCIe Gen 3 sistemine bağlı bir PCIe Gen 4 cihazı, normal şekilde PCIe Gen 3 hızlarında çalışır. Yani bugün bir PCIe Gen 4 NVMe SSD satın alırsanız, mevcut sisteminizde, PCIe Gen 4 desteklenmiyor olsa bile hemen kullanabilirsiniz. İleride bir PCIe Gen 4 sistemine yükseltirseniz, PCIe Gen 4 NVMe SSD'nizi tam performansıyla çalıştırabilirsiniz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri