Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Arkadaşlar merhaba.
Geçtiğimiz günlerde paylaşmış olduğum kampanya neticesinde kendime 1 adet Galax Geforce GTX 1660 Super 1 Click OC modelini sipariş etmiştim.
Ürün dün öğle saatlerinde elime ulaştı.
Sizler için Galax Geforce GTX 1660 Super 1 Click OC incelemesi yapayım dedim;

Üründe Nvidia'nın 12 nanometre Turing mimarisi ile üretilen TU116-300-A1 grafik işlemcisi yer alıyor.
Bu grafik işlemciye 192 BİT bellek bant genişliğinde 6 GB GDDR6 bellekler eşlik ediyor.
Ürüne Galax'ın yazmış olduğu 1 Click OC isimli yazılımla tek tıkla hız aşırtma/overclock (OC) yapılabiliyor.

tu116-300-a1.jpg

Ürün kutusu ve içeriği;

19abe0b3feef18dfa.jpg
3406324b887a34513.jpg

274498ddb48eec232.jpg

Ürünün ithalatçısı Akortek Bilişim'dir.
Kutudan 2 X 4 PIN IDE'den PCI'ye dönüştüren kablo çıkmakta.
Kurulum rehberi ve garanti belgesi dışında kutudan ekstra bir içerik çıkmıyor.
Paketleme standart Nvidia kartların paketlemesi düzeyinde.
Özel üretim modeller gibi ekstra özen beklenilmesin.
Üzerine çamaşır makinesi konulmadığı müddetçe o kutu o kartı güvenle taşır. :kiskis

Kart Micron üretimi 6 GB GDDR6 belleklerle gelmekte;

1d2e3f8b708b4476a.gif

Kart iki adet 9 yapraklı 9 cm çapında fan ile soğutuluyor;

613716378056cdfda.jpg

Ürünün üst tarafında soğutmaya katkı sağlamak ve ürünü korumak amacıyla metal bir plaka yer alıyor.
Bu fiyata plastik olmaması ise sevindiren bir detay.

41d34daa23e5d90ca.jpg

Üründe herhangi bir şekilde LED aydınlatma yer almıyor. En azından Geforce GTX yazısı LED ile aydınlatılsaymış, güzel olabilirmiş.

504ec9815fb3e0071.jpg

Ürünün soğutması alüminyum blok ve bakır ısı dağıtıcı borular ile gerçekleştirildiğini görmekteyiz.
Garanti nedeniyle sizler için ürünü sökemedim fakat, 2 adet bakır ısı dağıtıcı boru barındıran üründe, ısı dağıtıcıların GPU ve VRAM'lere temas ettiğini yakından gözlemledim.
VRM yani kart için gerekli gerilim ve akımı düzenleyen bölgede ise soğutmanın doğrudan alüminyum blok ile yapıldığını inceledim.
Ürünün hava çıkışının çoğu plastik ile kapalı görünse de sıcak hava atışının kuvvetli olduğunu söyleyebilirim.

Elbette kartın fanlarının yüksek devirde çalışması belirli bir gürültü üretir fakat bunun daha kötüsüne maruz kalmış biri olarak fan gürültüsünün o kadar dert edilecek düzeyde olmadığını düşünüyorum. (Bunu tarafsız olmak adına söylüyorum, kasa monitörümün yanında duruyor, fan sesinin en fazla sorun edebilecek insanlardan biri oluyorum haliyle.)

Kartın performansını farklı oyunlarda sizler için test edemedim fakat kart geçmişte üretilen Geforce GTX 1070 ile aynı performansı veriyor denilebilir.
Full HD çözünürlükte yüksek ayarlarda 60-100 FPS arası tatmin edici deneyim sunan bir ekran kartı olduğunu düşünüyorum.
Verdiği FPS'e oranla sahip olduğu güç tüketimi açısında fiyat / performans olabilecek bir ekran kartı olduğu görüşündeyim.
Elbette bu bir ara mimari gibi gözükse de, biz RTX serisine alım gücü yetmeyen kullanıcılar için iyi bir alternatif olduğu fikrindeyim.
Fiyat indiriminde kaçırılmaması gereken bir mimari olacağı düşüncesindeyim.
Sahip olduğu düşük güç tüketimi, işlem gücüne göre oldukça cezbedici geliyor.

6 GB VRAM açıkçası 4 GB gibi bir VRAM'e göre fazla sorun yaşatmayacağı kanaatindeyim.
AMD cephesinde RX5500/ 5600 serisi kartlar şu an satışta olsa da, bir süre sürücü geliştirmesine ihtiyacı olabilir.
5700 serisindeki sorunlar sanırım önemli ölçüde giderilmiş, ben indirimi kaçırmak istemediğim için 1660 Super aldım.

19.03.2020 Güncelleme;

Merak edenler için Furmark testi çektim, kasa fanları standart devir aralığında çalışıyor.
(Kasa fanlarını maksimum devire almadım , sonucu etkilemesin diye.)

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sıcaklık değerlerini takip ettin mi acaba? Elimde şuan bir tane GTX1070 bir de RX5700XT var oyunlarda 80-90+ üstü değerler görüyorum. Sence normal mi? Kartlar referans tasarım değil.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sıcaklık değerlerini takip ettin mi acaba? Elimde şuan bir tane GTX1070 bir de RX5700XT var oyunlarda 80-90+ üstü değerler görüyorum. Sence normal mi? Kartlar referans tasarım değil.

80 90 üstünü görüyorsanız ya kartlarda bir sorun vardır ya da kasa havalandırmasında. Ya da sıcaklık ölçümlerinde.
Adım adım düşünelim.

1) Kartların soğutmasında sıkıntı var mı? (Termal macun, termal pad, soğutucu yüzeyin temas durumu, bakır boruların sağlamlığı, soğutucu yüzeyde hasar mevcut mu vs.)

2)Kasa içi hava akışı iyi mi?

3)Kartlarda hatalı ölçüm ihtimali olabilir mi? Ya da yazılımlarda.

Mesela şunu deneyin, pc boştayken kartın sıcaklığına bakın, elinizi karta yaklaştırın veya kartın yüzeyine dokunun, sıcaklık var mı yok mu bir kontrol edin derim.

Geçenlerde ASUS Rog Strix 5700XT modelinde sanırım soğutucu için takılan vidalardan bazılarının uzun olduğu ve bu yüzden soğutucunun yüzeye tam temas etmediği tespit edilmişti. Yani en azından okuduğum yorumlar öyleydi. Gözümle görmedim. Bunun gibi üretici hatası olan bir durum da olabilir.

Sıcaklık değerlerini takip etme şansım olmadı ama 80-90 dereceyi görecek bir kart olmadığını söyleyebilirim 1660 Super'in. Çünkü TDP'si düşük.
80'i görse bile 90'ı görmesine imkan vermiyorum açıkçası. (Tek fanlı bir modelde belki.) :bilmiyom

Kart sadece 24 saat elimde kaldığı için pek ilgilenmedim. Fazla vakit geçirmeden değişim için göndereyim dedim.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510

85 üzeri normal değil . Kartın modeli de önemli tabi. msi after burnerla sıcaklığı dengeleyebilirsiniz . Benim rx580 95'e doğru çıkıyor after burner olmadan

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
80 90 üstünü görüyorsanız ya kartlarda bir sorun vardır ya da kasa havalandırmasında. Ya da sıcaklık ölçümlerinde.
Adım adım düşünelim.

1) Kartların soğutmasında sıkıntı var mı? (Termal macun, termal pad, soğutucu yüzeyin temas durumu, bakır boruların sağlamlığı, soğutucu yüzeyde hasar mevcut mu vs.)

2)Kasa içi hava akışı iyi mi?

3)Kartlarda hatalı ölçüm ihtimali olabilir mi? Ya da yazılımlarda.

Mesela şunu deneyin, pc boştayken kartın sıcaklığına bakın, elinizi karta yaklaştırın veya kartın yüzeyine dokunun, sıcaklık var mı yok mu bir kontrol edin derim.

Geçenlerde ASUS Rog Strix 5700XT modelinde sanırım soğutucu için takılan vidalardan bazılarının uzun olduğu ve bu yüzden soğutucunun yüzeye tam temas etmediği tespit edilmişti. Yani en azından okuduğum yorumlar öyleydi. Gözümle görmedim. Bunun gibi üretici hatası olan bir durum da olabilir.

Sıcaklık değerlerini takip etme şansım olmadı ama 80-90 dereceyi görecek bir kart olmadığını söyleyebilirim 1660 Super'in. Çünkü TDP'si düşük.
80'i görse bile 90'ı görmesine imkan vermiyorum açıkçası. (Tek fanlı bir modelde belki.) :bilmiyom

Kart sadece 24 saat elimde kaldığı için pek ilgilenmedim. Fazla vakit geçirmeden değişim için göndereyim dedim.

85 üzeri normal değil . Kartın modeli de önemli tabi. msi after burnerla sıcaklığı dengeleyebilirsiniz . Benim rx580 95'e doğru çıkıyor after burner olmadan

Kartların ikisi de MSI. Biri MSI GTX 1070 Gaming X sıcaklık 80-85 oluyor max ama fan sesi yok. Bence normal.

Diğeri de MSI RX 5700 XT Mech OC. Bu kart zaten vukuatlıymış. Bildiğin soba oluyor. RDR2 açtım 1dk içinde 90+ oluyor. Bağlantı noktası sıcaklığı da 100+. Deli gibi de fan sesi var. Neyse performans kaybı yok. Kendisini de (Yarı fiyatı) uyguna aldım. Satarsam daha düzgün birşey alırım o zamana kadar kullanırım bozulursa garanti alsın değiştirsin banane, kendi hataları. Birkaç aylık bir kart. Tövbe ettirecekler bana MSI'a artık.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Kartların ikisi de MSI. Biri MSI GTX 1070 Gaming X sıcaklık 80-85 oluyor max ama fan sesi yok. Bence normal.

Diğeri de MSI RX 5700 XT Mech OC. Bu kart zaten vukuatlıymış. Bildiğin soba oluyor. RDR2 açtım 1dk içinde 90+ oluyor. Bağlantı noktası sıcaklığı da 100+. Deli gibi de fan sesi var. Neyse performans kaybı yok. Kendisini de (Yarı fiyatı) uyguna aldım. Satarsam daha düzgün birşey alırım o zamana kadar kullanırım bozulursa garanti alsın değiştirsin banane, kendi hataları. Birkaç aylık bir kart. Tövbe ettirecekler bana MSI'a artık.

Benim kartta msi bende sevmiyorum msi kartları sıkıntı çıkarıyor. Msi anakartta ise işlemciyi overclock yaparken işlemci sıcaklığını diğer anakartlara göre 2-3 derece daha yükseğe çıkarıyor en azından son iki msi anakartta öyleydi

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Benim kartta msi bende sevmiyorum msi kartları sıkıntı çıkarıyor. Msi anakartta ise işlemciyi overclock yaparken işlemci sıcaklığını diğer anakartlara göre 2-3 derece daha yükseğe çıkarıyor en azından son iki msi anakartta öyleydi
Hiç sorma. Kart güzel bak, performanslı ama ısınıyor. Neyse en azından servise yollarsam değişir gelir. Hali hazırda garantili. Elimi sürmem, tornavida vurmam ne halleri varsa görsünler. Bu kart hiç mi test edilmemiş ne bu böyle? Yurtdışı forumlarda da hep aynı değerler alınmış. Özensiz ucuz işçilik valla bu.

Bizim arkadaşta 1660Ti var. Asus tek fanlı. Arka tarafta metal plaka da yok. Bakır boru. 60-65 derece stabil oynuyor adam. Karakteristik olarak karttan karta değişiyor bu durum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

O kart kesinlikle sorunlu o belli. Yeterince özenilmemesinin sonucu bu bence biraz. :bilmiyom
AMD alıyorsanız Sapphire alın diyorlar genelde, partnerlerinden biri. Ya da XFX.
Sapphire'de de sıkıntılar çıkıyor ama en azından sıcaklıklar olması gereken seviyede gördüğüm kadarıyla.
Onun haricinde Gigabyte'da düşünülebilir gibi geliyor bana. Bendeki RX560 düşük model ama yüksek devirde kötü fan sesi dışında bir sorunu yok.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu msi armor serilerinin hepsi böyle . Soğutması çok kötü

Üzüldüm öyle olmasına. Armor hakkında iyi şeyler söyleyen yoktu zaten. Görüntü itibariyle de güven vermiyordu.
Garanti bittiyse termal pad ve macunu kalitelisiyle yenilemeyi deneyin derim hocam.
Fark eder diye düşünüyorum.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Üzüldüm öyle olmasına. Armor hakkında iyi şeyler söyleyen yoktu zaten. Görüntü itibariyle de güven vermiyordu.
Garanti bittiyse termal pad ve macunu kalitelisiyle yenilemeyi deneyin derim hocam.
Fark eder diye düşünüyorum.

Onu da yaptım hiçbir fark olmadı . Oyunlarda msi after burner ile kartın gücünü düşürüyorum yoksa kart uzun kullanımda zarar görecek

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Onu da yaptım hiçbir fark olmadı . Oyunlarda msi after burner ile kartın gücünü düşürüyorum yoksa kart uzun kullanımda zarar görecek

Undervolt işe yarar cidden.
AMD konusunda şunu anladım artık, Sapphire ve XFX'e bir şans vermek gerekiyormuş.
İndirimi görünce ben de Nvidia yapıştırdım ama değişim için bekliyorum şimdi. Kaç gündür teknisyende gözüküyor.
Umarım THH'ye gitmek zorunda bırakmaz beni Akortek. :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Üründe herhangi bir soruna rastlanılmadığı söylenmiş. Gelince bakacağım.
Eğer aynı sorunu tekrar görürsem iade edeceğim arkadaş. :sopa1

Geri
Üst Alt