M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bence düşük devirde sizin istediğiniz devire getirmek için durup durup kalkıyor. Bilya yapısından dolayı da böyle oluyor olabilir ama bence de bir sorun yok bu fanlarda. Sıcaklıklar da boşta normal. Yükte kaç derece?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bence düşük devirde sizin istediğiniz devire getirmek için durup durup kalkıyor. Bilya yapısından dolayı da böyle oluyor olabilir ama bence de bir sorun yok bu fanlarda. Sıcaklıklar da boşta normal. Yükte kaç derece?

Açıkçası tam yük altında fazla test etmedim. Kartı daha ikinci defa elime alabildim.
Furmark'da tam yüke sokarım kartı.
Onun haricinde oyunlarda kaç derece bakarım.
Şu an uzay montaj duruyor sistem masada.
Kasa içine koyunca fanların çalışmaya başladığı sıcaklık olan 53-54-55 dereceye daha kısa sürede ulaşıyor.

Bir de dikkatimi çeken bir durum daha var, şu an arka metal plaka orta düzeyde sıcak. (Boştayken, Firefox tarayıcı açık sadece.)

Manuel olarak ayarlamamın nedeni, düşük devirde bunu gösterebilmek.
Gigabyte RX 560 ekran kartımda böyle bir sorun yok mesela. O da 2 adet 90 mm fana sahip, ama düşük devirde sorunsuzca dönebiliyor.

Afterburner, XtremeTuner yazılımları kapalıyken de fanlar düşük devirde dönemiyor. Yani manuel ayarlamakla bir ilgisi yok bence.
Ya üreticinin taktığı fanlar bu kadar hassas değil ya da sorunlu bence.

Konuyla ilgili daha tecrübeli arkadaşların da yorumunu almak adına çektim bu videoyu.
Teknobiyotik'e de az önce videonun linkini attım. Gelişmelerden tekrar haberdar ederim.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Açıkçası tam yük altında fazla test etmedim. Kartı daha ikinci defa elime alabildim.
Furmark'da tam yüke sokarım kartı.
Onun haricinde oyunlarda kaç derece bakarım.
Şu an uzay montaj duruyor sistem masada.
Kasa içine koyunca fanların çalışmaya başladığı sıcaklık olan 53-54-55 dereceye daha kısa sürede ulaşıyor.

Bir de dikkatimi çeken bir durum daha var, şu an arka metal plaka orta düzeyde sıcak. (Boştayken, Firefox tarayıcı açık sadece.)

Manuel olarak ayarlamamın nedeni, düşük devirde bunu gösterebilmek.
Gigabyte RX 560 ekran kartımda böyle bir sorun yok mesela. O da 2 adet 90 mm fana sahip, ama düşük devirde sorunsuzca dönebiliyor.

Afterburner, XtremeTuner yazılımları kapalıyken de fanlar düşük devirde dönemiyor. Yani manuel ayarlamakla bir ilgisi yok bence.
Ya üreticinin taktığı fanlar bu kadar hassas değil ya da sorunlu bence.

Konuyla ilgili daha tecrübeli arkadaşların da yorumunu almak adına çektim bu videoyu.
Teknobiyotik'e de az önce videonun linkini attım. Gelişmelerden tekrar haberdar ederim.
Bendeki MSI GTX 1070 sıcaklık 60-70+ üstü görene kadar sessiz çalışmak adına fanı açmıyordu. İlk etapta o yüzden boştayken bize göre yüksek fakat karta göre 50-60 normal olabilir. Keza şuan kullandığım sorunlu MSI RX 5700 XT pc açıyorum programı açıyorum 60+ direkt. sonra oyuna giriyorum 1 dk içinde 90+ görüyor. 3-4 saat oyun oynuyorum kesintisiz performans kaybı yok ama sıcak. Bu kart max. 70-75 olsa oyunda elimi sürmem yükte çok iyi değer. Sen de bi check et onu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bendeki MSI GTX 1070 sıcaklık 60-70+ üstü görene kadar sessiz çalışmak adına fanı açmıyordu. İlk etapta o yüzden boştayken bize göre yüksek fakat karta göre 50-60 normal olabilir. Keza şuan kullandığım sorunlu MSI RX 5700 XT pc açıyorum programı açıyorum 60+ direkt. sonra oyuna giriyorum 1 dk içinde 90+ görüyor. 3-4 saat oyun oynuyorum kesintisiz performans kaybı yok ama sıcak. Bu kart max. 70-75 olsa oyunda elimi sürmem yükte çok iyi değer. Sen de bi check et onu.

Sizdeki 5700XT cidden sorunlu hocam, 1 dk'da 90'ı görüyor diyorsunuz. 1 dk'da 90'ı görüyorsa soğutucu bloğu ve fanı neden koymuşlar diye düşünürüm açıkçası.
Şimdi elimdeki oyunlarda test edeceğim. (Forza Horizon 4, BF1 & BF5, World of Warships, Hellblade)
Furmark'ta kaç dakika tutayım yük altında? Genelde kaç dakika olur yük testlerinin ortalaması? 1-2 saat mi?

@m.menguc şimdi Gigabyte RX 560'ımı takıp düşük devirde çalıştırdım, onda bir sıkıntı yok. Dönüyor.
Zaten RX560'ımı fan sesinden dolayı %47-48 devirde kullanıyordum.

Bakalım ne cevap gelecek. :hmm

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Benchmark testi yaptım, sonuç bu;

1920x1080 8X MSAA açık;

Adsiz19e7af7a6387466a.png

Uzun vadeli testi oyunlardan sonra yaparım.
Fanın yüksek devirlerde sorunu yok, düşük devirde dönemiyor. :bilmiyom

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
O duyduğunuz fan sesi coil whine olabilir Bazı kart serilerinde rastlanabilen kronik bir sorun ama karta bir zararı yok. Ses buradan tam olarak buradan duyulmasa da durum bu diye tahmin ediyorum. Kartta coil whine sorunu var deyin o zaman değişim yapacaklardır . Aslında o ses bobinlerden geliyor. Sesi tam duyamadığım için birşey diyemiyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
@m.menguc BF1 ve BF5 oynadım, 70 dereceyi geçmedi kart.
Arka plaka ciddi anlamda ısınıyor. Fakat 70 bile olmadı ısı. :kiskis
67-68 civarlarında seyretti. Fan devrine ellemedim.
Fanın en yüksek devri 3200-3300 devirmiş bu arada.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
@m.menguc BF1 ve BF5 oynadım, 70 dereceyi geçmedi kart.
Arka plaka ciddi anlamda ısınıyor. Fakat 70 bile olmadı ısı. :kiskis
67-68 civarlarında seyretti. Fan devrine ellemedim.
Fanın en yüksek devri 3200-3300 devirmiş bu arada.
Bence hiçbir sorun yok olması gereken değerler bunlar. Fan sesi de yoksa kullanın bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bence hiçbir sorun yok olması gereken değerler bunlar. Fan sesi de yoksa kullanın bence.
Normal bir sesi var, kasa içine alıp denemedim henüz.
Firmadan yanıt geldi bu arada, tekrar gönderin bakalım diye.
Benim endişem ileride sıkıntı çıkarır da masrafa neden olur mu?
Bugün tekrar veririm olmadı. 1-2 hafta idare ederim eski kartla.
10 dakikadır falan stres testinde kart şu an, fanları yarı devirde soğutuyor. Sıcaklık 66-67 derece.

Sistem açıkta duruyor tabi şu an.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Normal bir sesi var, kasa içine alıp denemedim henüz.
Firmadan yanıt geldi bu arada, tekrar gönderin bakalım diye.
Benim endişem ileride sıkıntı çıkarır da masrafa neden olur mu?
Bugün tekrar veririm olmadı. 1-2 hafta idare ederim eski kartla.
10 dakikadır falan stres testinde kart şu an, fanları yarı devirde soğutuyor. Sıcaklık 66-67 derece.

Sistem açıkta duruyor tabi şu an.
gönder için rahat etsin. stres testi için değerler çok iyi. bendeki kart bariz sorunlu ama ben göndermiyorum çünkü bu sorun kronik ve ilerde bir sorun çıkarsa servise yollarım gider gelir.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İade etme şansınız yoktu sanırım? İkinci el mi almıştınız?
İkinci el aldım. Fiyatı uygun geldi. Sizin de bildiğiniz gibi AMD ürünleri, özellikle de bu RX 5700 serisi aşırı ısınan ekipmanlar. Çoğu kişi undervolt yapıyor. Ama ben MSI'dan böyle bir ürün beklemezdim. Bilinmeyen bir marka olsa tamam da bu markaya yakıştıramadım. Hiç mi test yapmamışlar bu kartı üretirken yani bu kart bu halde nasıl piyasaya sürülmüş anlamıyorum. Bir daha ekipman alırken markasına aldanıp almam. İyice kullanıcı deneyimi araştırması yaparım. Gerçi bu kartı yine alırdım da, sıfır alacak olursam marka peşinde koşmayacam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt