Fuzulev eminevim gibi sirketlerden ev almak

M Çevrimdışı

muallim1616

Aktif Üye
25 Eyl 2018
71
43
Sistemin işleyişini emek vererek anlatmışsın hocam teşekkürler fakat; benim sorduğum soru o değildi... :hmm

Bu sistemler ile bankaların "neticede" farkı nedir?

Birisi evi alıp bana satıyor para kazanıyor, diğeri parayı alıp satıyor ve para kazanıyor... Neticede ben ev alıyorum birileri para kazanıyor... Ayrıca; bankaya da, bu sisteme de ben gidip müracaat ediyorum, ben ev almak istiyorum ama durumum müsait değil diye... Kimse bana zorla ev de satmıyor, para da vermiyor...

Ayrıca; bu sistem ile kirada oturan düşük gelirli birisinin ev alma ihtimali çok zayıf, ama bankaya müracaat ettiğinde aynı ay içerisinde kiradan kurtulup, kendi evinde oturarak borç ödemeye başlama ihtimali çok yüksek... :ok
Bu sistemler ile bankaların "neticede" farkı nedir? demişsin zaten cevaplamıştım ama yine cevaplayayım...ARADAKİ FARK BRİNDE FAİZ VAR,DİĞERİNDE YOK... ben öyle anlıyorum...organizasyon ücreti ne dersen? orada çalışan kişilerin sigorta ve maaşalrı yatıyormuş..Ben de fazla bilmiyorum ama inşaALLAH gerek kalmaz..size de bize de.. az olsun,helalinden olsun,kira olsun gerekirse ama huzur olsun,hayırlı geçim olsun bence...:ok:clap2:ok

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu sistemler ile bankaların "neticede" farkı nedir? demişsin zaten cevaplamıştım ama yine cevaplayayım...ARADAKİ FARK BRİNDE FAİZ VAR,DİĞERİNDE YOK... ben öyle anlıyorum...organizasyon ücreti ne dersen? orada çalışan kişilerin sigorta ve maaşalrı yatıyormuş..Ben de fazla bilmiyorum ama inşaALLAH gerek kalmaz..size de bize de.. az olsun,helalinden olsun,kira olsun gerekirse ama huzur olsun,hayırlı geçim olsun bence...:ok:clap2:ok

Bana göre neticedeki durum; "birinde alınan paranın adı faiz, diğerinde organizasyon parası"

Benden çıkan para miktarı aynı olduktan sonra adının önemi "neticede" kalmıyor. Üstüne üstlük, kirada oturan sabit gelirli bir kişi, organizasyon ile ev alamıyor, banka ile alabiliyor... Banka da, yoldan geçenleri çevirip, "gel ben sana şu kadar para verip şu kadar faiz alıp ev satayım" demiyor... Aynı şekilde organizasyon şirketleri de demiyor...

Fakat, sabit ve dar gelirli bir kişinin bu sistem ile ev alması mümkün değilken, banka yoluyla alma imkanı çok yüksek oluyor.

Faiz haramdır evet... Bu noktada "zorlaştırmayın, kolaylaştırın" düsturundan yola çıkarak bankadan ev almak "bana göre" daha uygun duruyor... Diğer türlü zaten ev alabilme ihtimali dahi yok... Niyette ev almak varsa alabilme ihtimali bana göre banka ile oluyor, kusursuz bir müslüman olma yolunda ilerlemekse niyet orası ayrı tartışılır... :uzgun

Cepte banka kartı dahi taşımamak gerekiyor. Maaşının bankaya yatmaması gerekiyor... :hoba1

Geri
Üst Alt