Deneyim Farkındalık terapisi ile ilgili deneyimleriniz.

Farkındalık egzersizi yaptınız mı?

• Evet bir dönem yaptım.

Oy: 2 16.7%
  • Hayır hiç yapmadım.

Oy: 6 50.0%
  • Evet, düzenli olarak yapıyorum.

Oy: 0 0.0%
  • Ne olduğunu bilmiyorum.

Oy: 4 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    12
Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Bu tür müziklerde favorim ''Cosmic Pulse Vivenda''. Hem bilgisayarımda hem de telefonumda yüklüdür. Acayip huzur verir bana.

Bu da Dr. Ofelya Cabral Hanım'ın, yukarıdaki müzik ile hazırladığı telkinli meditasyon çalışması;

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Bu da Dr. Ofelya Cabral Hanım'ın, yukarıdaki müzik ile hazırladığı telkinli meditasyon çalışması;
Kusuruma bakmayın, gerçekten rahatlattığını düşünen vardır. Saygı duyarım. Ama bir yandan biraz fazla yapmacık geliyor konuşma tonu, vurgular, aksan. Evet beşeri hekimlik yönünden eğitim sahibi olunabilir, o alanda uzmanlık kazanılabilir ancak bu doğuştan gelen tüm yeteneklerimizin (ses tonu, konuşma sanatı) buna uyumlu olması anlamına (Bence) gelmiyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Farkındalık terapisi ile ilgili küçük notlarla devam ediyoruz.

Farkındalık nedir?

Farkındalık, size dikkat dağıtıcı veya olumsuz düşüncelerden kurtulmayı ve şimdiki ana odaklanmayı öğretir. Bunun nasıl faydalı olabileceğine dair bir fikir, uygulamanın istenmeyen veya olumsuz düşünceleri ruh sağlığınızı etkileyebilecek şekillerde artmaya başlamadan önce ele almanıza yardımcı olabileceğidir. Özellikle Buda felsefesinden de köken alan meditasyon yöntemleri ile (Yürüyüş terapisi, Grup terapileri, Ortam ve durum terapisi) içe dönerek zihninizdeki takılıp kalan düşüncelerin serbest bırakılarak çevresel tepkileri kontrol altına alma yöntemi olarak da tanımlanabilir.

Neden Farkındalık Terapisi?

Gün içerisinde karşılaştığımız anlık öfke patlamaları, stres faktörleri, yaşama bağlı seçim yapma zorunluluğumuzun olduğu haller, kayıplar, kazançlar belli bir süre sonra biz konunun ciddiyetinin farkında olmadan birikim haline gelir.

Özellikle terapiye yönelik farklı yaklaşımlar bazen mevcut rahatsızlığın (Anksiyete Bozukluğu, Depresyon, Panik Atak, Obsesyon v.b.) tedavisinde önerileceği gibi, bazen bu durumlar oluşmasa da direnç kazanmak, rahatsızlıklara sahip olmadan kontrolü elde etmek için kullanılabileceğini öngörür.

Bu yönde yapılmış olan EEG (ElektroEnsefaloGrafi) destekli çalışmalarda örnek görseller ve seslerle kişinin farkındalık terapisi yaparak ve yapmayarak çevreden gelen uyaranlara verilen tepkileri ölçüldü.

Söz konusu uyaranlara terapi uygulanmadan verilen doğrudan tepkiler tamamen kontrol dışı ve duygusal kökenli olarak öfke, sevinç, korku, kaygı, umut idi. Ancak terapi uygulandıktan sonra verilebilen tepkiler tamamen nötr (tepkisiz) olabildiği gibi, verilebilen tepkilerin kontrol edilebildiği, öfke yerine ılımlı, korku yerine nötr, kaygı yerine anlayış gibi farklı tepkilerin uyaranlara karşı verilebildiği ortaya çıktı.

Normal koşullarda ruhsuzluk, duyguların tamamen nötrleşmesi ve olmayışı olarak düşünülebilen terapiler, bedenen yaptığımız ve çalışmaya başlama öncesi yaptığımız ısınma hareketleri gibi düşünüldüğü zaman kontrolün daha fazla bizde olduğu ve neredeyse her uyarana karşı hazırlıklı olduğumuz bir ruh haline bizi yönlendirmesi yönünden olumlu olarak düşünülebilir.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Terapi için kullanılabilecek bir içerik;

Bu arada küçük bir not daha;

Kedilerin mırlama tabir ettiğimiz sesi çıkarma sebeplerinin sadece huzurlu ya da sakin oldukları için değil, herhangi bir rahatsızlık ya da ağrı durumunu tedavi etmek için olduğunu biliyor muydunuz?

Meditasyon esnasında size eşlik edebilecek "om" seslenişinin vücutta benzeri bir titreşime yol açtığı düşünülüyor.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Terapi için kullanılabilecek bir içerik;

Bu arada küçük bir not daha;

Kedilerin mırlama tabir ettiğimiz sesi çıkarma sebeplerinin sadece huzurlu ya da sakin oldukları için değil, herhangi bir rahatsızlık ya da ağrı durumunu tedavi etmek için olduğunu biliyor muydunuz?

Meditasyon esnasında size eşlik edebilecek "om" seslenişinin vücutta benzeri bir titreşime yol açtığı düşünülüyor.
Evet hocam, kedilerin çıkardığı seslerin insanlar için de tedavi edici özelliği olduğunu okumuştum.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
slowfood slowfood Hocam, peki hiç Astral deneyiminiz oldu mu ?
Açıkçası işin o yönünden ziyade bilimsel kısmıyla daha çok ilgilendiğim için belki fark etmediğim bir anda olmuştur. Ama deneyim olarak adlandıramam.

Çok çok küçükken bir bayılma anı yaşadım. bir yerden düştüm ve bir süre bilincim kapalı gibi hissettim. Ancak şu an o anda neler deneyimledim, neler yaşadım diye sorsam aklıma hiçbir şey gelmez. Sadece kendi kendime müdahale olmadan uyandığımı hatırlıyorum. Normal koşullarda anesteziye giriş, çıkışta ve anestezi anında bile (Genel anestezi) kontrollü olduğumu düşünüyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri