Deneyim Farkındalık terapisi ile ilgili deneyimleriniz.

Farkındalık egzersizi yaptınız mı?

• Evet bir dönem yaptım.

Oy: 2 16.7%
  • Hayır hiç yapmadım.

Oy: 6 50.0%
  • Evet, düzenli olarak yapıyorum.

Oy: 0 0.0%
  • Ne olduğunu bilmiyorum.

Oy: 4 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    12
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,875
Farkındalık terapisi ile ilgili neler biliyoruz? Neden uygulanmalı? Ne işimize yarar?

Basit sorular ve tartışma potansiyeli ile konuyu açıyorum. Tanımını literatür bazlı eksiksiz şekilde yapmak yerine kullanıcı yorumları almak istiyoruz.

Özellikle günümüzün en berbat sorunu stresle başetmek için farkındalık nasıl kullanılabilir?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Stres kaygı panik yok rahat olacaksın herşeyi takmayacaksın.
Geçmişte kalmayacaksın üzerini çizip unutacaksın.
Üç günlük dünya stres kaygı panik kaldırmaz
Mutlu olduğun şeyleri yapmaya çalışacaksın
Kendine ve Ailene bolca zaman ayıracaksın
Kafanı gereksiz konular ile meşgul etmeyeceksin.
İş zamanı işini yapacaksın kalan zamanı kendine ayıracaksın.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,875
Farkındalıktan kasıt, bireysel veya öz farkındalık gibi birşey mi? Bunun egzersizi de mi var?
Sayın F Frenzy çok kısa özet geçmem gerekirse özellikle meditasyon yöntemiyle birleştirilmiş bir öz farkındalık egzersizi metodu mevcut. Konunun detaylarını sizlerin görüşlerini almaya devam ettikten sonra paylaşacağım. Görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
P
Sayın F Frenzy çok kısa özet geçmem gerekirse özellikle meditasyon yöntemiyle birleştirilmiş bir öz farkındalık egzersizi metodu mevcut. Konunun detaylarını sizlerin görüşlerini almaya devam ettikten sonra paylaşacağım. Görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Peki buradaki farkındalıktan kasit genel anlamıyla bireyin kendini tanıması mı, yoksa?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,875
P

Peki buradaki farkındalıktan kasit genel anlamıyla bireyin kendini tanıması mı, yoksa?
Evet kesinlikle. Ancak rutin yaşam koşuşturması içerisinde kendimize vakit ayırabildiğimiz bir noktada Mental olarak zihnimizi tamamen boşaltabileceğimiz bir meditasyon anı yaratmak. Yani tamamen öz farkındalık için zaman oluşturmak ve eylem olarak yalnızca bunu yapmak.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,875
Her gün sessiz bir ortamda ya da sizi rahatlatacak bir müzik eşliğinde 5-10 dakika oturur pozisyonda gözlerinizi kapatın. O ana dek düşündüğünüz her şeyin serbestçe zihninizden akmasına izin verin. Yorumlamadan, duygusal tepki vermeden akmasına izin verin.

Daha ayrıntılı açıklamalar gelecek. Yukarıdaki yöntem Farkındalık egzersizi için örnek yöntemlerden biri.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Tam çıkacakken aklıma geldi,yazmadan geçmeyeyim :) Bir arkadaşım bana "alocum senin nikin ne ki" dedi, ben de "teraspy" dedim,bana "aaaa demek terapisi senmişin " demişti ,gerçektir meğer teraspyı biliyormuş da benim olduğumu bilmiyormuş :haha1

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,875
Tam çıkacakken aklıma geldi,yazmadan geçmeyeyim :) Bir arkadaşım bana "alocum senin nikin ne ki" dedi, ben de "teraspy" dedim,bana "aaaa demek terapisi senmişin " demişti ,gerçektir meğer teraspyı biliyormuş da benim olduğumu bilmiyormuş :haha1
Eee Sayın Emmi. Terapi gibisiniz zaten hiç hata yok. Gayet yerinde bir tespit olmuş bir taraftan. :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt