Elektrikli Süpürgenin Motorunu kendim değiştirebilir miyim?

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Motor değiştirmek çok kolay aslında. Süpürge market adlı siteden birkaç defa alış veriş yaptım, sorun yaşamadım. Bu siteden Arnica Bora 5000 süpürgemiz için motor almıştım. Oldukça iyi çıktı. Üstündeki kendi motorunda 1200w yazıyor aldığım 1400w ve bakır sargılı. Yeni motor bariz şekilde iyi çekiyor. Şimdi 2. süpürge olarak kullanıyoruz.

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Motor değiştirmek çok kolay aslında. Süpürge market adlı siteden birkaç defa alış veriş yaptım, sorun yaşamadım. Bu siteden Arnica Bora 5000 süpürgemiz için motor almıştım. Oldukça iyi çıktı. Üstündeki kendi motorunda 1200w yazıyor aldığım 1400w ve bakır sargılı. Yeni motor bariz şekilde iyi çekiyor. Şimdi 2. süpürge olarak kullanıyoruz.
evet site güvenilirmiş. orijinal motor siparişimi fiyat farkı çok olduğu için iptal ettim. para hesaba yatınca yan sanayisini alıp takacağım inşallah

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
arkadaşın da böyle yanmıştı.

benim gözlemlediğim sebep aşırı uzun süre kullanımı ve hepa filtre değişimi yapılmaması.

Evet yeni nesil süpürgelerin hava çıkışında koku toz kaçırmaması için hepa filtre var.Bu filtre zaten motoru inanılmaz zorluyor birde gözeneklee dolunca motorun ısınması ile beraber kaçınılmaz son bu oluyor.Tüm arkadaşlarıma söylüyorum sökün bakın karardıysa mutlaka değiştirin diyorum.Biz de Arnica terra premium var.Çekişi A sınıfı olan nadir makinelerden biri koldan uzaktan kumandalı falan eşim çok seviyor.Öğrettim ona 6 . ayda hepa filtreyi bir kere yıkıyor
Hepa lar yıkanilir diyorlar ama hikaye .12. ayda da 11.11 de oluyor? ben yenisini alıyorum.Zaten koku yapmaya başlıyor anlıyoruz.

Tek sıkıntımız orijinal torba bulamayışımız haliyle yan sanayi filtreler başları çontasız ,maşasef toz kaçırıyor ama şimdilik yapacak birşey yok.

Haahaaaa hepa filtre ile çok güzel bir hatıram var

Bizde philips maraton var torbasız olanlardan bu filtre tıkanmış tabi yıkanıyor diye yıkadım sonra dedim fön makinesiyle kurutayım bunu

Üflet uflet kurumuyor bu nokta da üstün türk zekası devreye girdi sanırım dedim ben bunu makineye takayım zaten sıcak ufluyor hem kurur hem süpürür

Ahahah bastım düğmeye çalıştı bi garip sesler geldi :haha1 bakıyorum haznede falan bişey yok makinenin arkasını bi açtım filtrenin ortası yok parça pincik olmuş ?

Filtreye mı üzülürsün hatundan yediğimiz fırçaya mı ??

He bide hazneye gidiyor diye o makineye su da çektirdim gariban hala çalışıyor :sirit

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
evet site güvenilirmiş. orijinal motor siparişimi fiyat farkı çok olduğu için iptal ettim. para hesaba yatınca yan sanayisini alıp takacağım inşallah
Yan sanayi motor Bosch'un daha önce kullandığı motorlara benziyor. Youtube'da değişim videoları vardı. Arnica'ya aldığım motorun da pek farkı yok hatta sesi bile aynı. Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
arkadaşın da böyle yanmıştı.

benim gözlemlediğim sebep aşırı uzun süre kullanımı ve hepa filtre değişimi yapılmaması.

Evet yeni nesil süpürgelerin hava çıkışında koku toz kaçırmaması için hepa filtre var.Bu filtre zaten motoru inanılmaz zorluyor birde gözeneklee dolunca motorun ısınması ile beraber kaçınılmaz son bu oluyor.Tüm arkadaşlarıma söylüyorum sökün bakın karardıysa mutlaka değiştirin diyorum.Biz de Arnica terra premium var.Çekişi A sınıfı olan nadir makinelerden biri koldan uzaktan kumandalı falan eşim çok seviyor.Öğrettim ona 6 . ayda hepa filtreyi bir kere yıkıyor
Hepa lar yıkanilir diyorlar ama hikaye .12. ayda da 11.11 de oluyor? ben yenisini alıyorum.Zaten koku yapmaya başlıyor anlıyoruz.

Tek sıkıntımız orijinal torba bulamayışımız haliyle yan sanayi filtreler başları çontasız ,maşasef toz kaçırıyor ama şimdilik yapacak birşey yok.
Bu hepa filtrenin ömrü en fazla 6 ay galiba. Kullandığım Arçelik torbalı süpürge sizdeki Arnica ile aynı filtreye sahip. Gerek servisten aldığım gerekse Electrolux'ün kendi ürünü olsun 6. ayda tıkandı. Hava geçmediği için süpürge çalışırken düdük sesi gibi ses yapıyordu. Bu sefer gidip yan sanayi aldım, yapısı daha farklı. Şimdilik iyi gibi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu hepa filtrenin ömrü en fazla 6 ay galiba. Kullandığım Arçelik torbalı süpürge sizdeki Arnica ile aynı filtreye sahip. Gerek servisten aldığım gerekse Electrolux'ün kendi ürünü olsun 6. ayda tıkandı. Hava geçmediği için süpürge çalışırken düdük sesi gibi ses yapıyordu. Bu sefer gidip yan sanayi aldım, yapısı daha farklı. Şimdilik iyi gibi.
Yılda 3-4 kere değişmesi gerek diye biliyorum.

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Evet yan sanayi motor geldi ama yuvaya sığmadı.

sigmiyor.jpg

motor-buyuk.jpg

Oturmasına engel olan kısımdaki plastik kısımları kesip çıkarttım ama yine de iyi oturmadı. Üstüne gelen kapak da kapanmıyordu. Kablo sargı makarası da kablonun son 1 metrelik kısmını güzel sarmıyordu bari onu tamir edeyim de orijinal motoru sipariş ederim dedim.Spiral şeklindeki metalin özelliği mi kayboldu nedir bir türlü yapamadım(metalin uç kısmı da kırılmış)vazgeçtim aldığım motoru da iadeye gönderdim. Benim tamir işi tam fiyasko oldu yani:gul

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
geçmiş olsun bosch çamaşır makinasının motorunu(su pompası) yan sanayi çankayadan almıştım hiç sorun çıkmadı çok güzel yerine oturdu.modeline göre uyması lazım yanlış göndermiş olmasınlar.

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
geçmiş olsun bosch çamaşır makinasının motorunu(su pompası) yan sanayi çankayadan almıştım hiç sorun çıkmadı çok güzel yerine oturdu.modeline göre uyması lazım yanlış göndermiş olmasınlar.

Sağolun.Sitedeki fotoğraftaki gibiydi motor. Birkaç video izledim başka marka supurgelere aynı motoru takiyorlar tam oluyor. Bunlara oluyorsa bosch a da olur diye düşündüler zaar. Kablo sarıcı sorunlu olmasa orijinal motor sipariş ederdim ama o da sorunlu yeni bir süpürge sipariş ettim artık

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
bir şekilde oturması lazım uygun olmasa satmazlar o motoru

deathhand Çevrimdışı

deathhand

Yeni Üye
31 Ara 2019
44
40
Evet yan sanayi motor geldi ama yuvaya sığmadı.

sigmiyor.jpg

motor-buyuk.jpg

Oturmasına engel olan kısımdaki plastik kısımları kesip çıkarttım ama yine de iyi oturmadı. Üstüne gelen kapak da kapanmıyordu. Kablo sargı makarası da kablonun son 1 metrelik kısmını güzel sarmıyordu bari onu tamir edeyim de orijinal motoru sipariş ederim dedim.Spiral şeklindeki metalin özelliği mi kayboldu nedir bir türlü yapamadım(metalin uç kısmı da kırılmış)vazgeçtim aldığım motoru da iadeye gönderdim. Benim tamir işi tam fiyasko oldu yani:gul
bu motorlardan yılda 100k satıyorduk venture marka.şimdi başka tedarikçiye yönlendirdim unico marka (marka isim, logo ve kutu yasarımı bana ait :) bu model için bekatech yerine arnica tavsiye ederim.diğer modeller için çok fark yok sanırım ama bu modelde bizim üretici çok daha başarılıydı.

Geri
Üst Alt