Elektrikli Süpürgenin Motorunu kendim değiştirebilir miyim?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
arkadaşın da böyle yanmıştı.

benim gözlemlediğim sebep aşırı uzun süre kullanımı ve hepa filtre değişimi yapılmaması.

Evet yeni nesil süpürgelerin hava çıkışında koku toz kaçırmaması için hepa filtre var.Bu filtre zaten motoru inanılmaz zorluyor birde gözeneklee dolunca motorun ısınması ile beraber kaçınılmaz son bu oluyor.Tüm arkadaşlarıma söylüyorum sökün bakın karardıysa mutlaka değiştirin diyorum.Biz de Arnica terra premium var.Çekişi A sınıfı olan nadir makinelerden biri koldan uzaktan kumandalı falan eşim çok seviyor.Öğrettim ona 6 . ayda hepa filtreyi bir kere yıkıyor
Hepa lar yıkanilir diyorlar ama hikaye .12. ayda da 11.11 de oluyor? ben yenisini alıyorum.Zaten koku yapmaya başlıyor anlıyoruz.

Tek sıkıntımız orijinal torba bulamayışımız haliyle yan sanayi filtreler başları çontasız ,maşasef toz kaçırıyor ama şimdilik yapacak birşey yok.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559

bu siteden birebir aynısını buldum 360 tl. ama site güvenilir mi acaba kazıklanmayalım
Fiyat noktasını bilemem ama siteden epey alışveriş yaptım. Hiç birinde sorun yaşamadım. Sadece ucuz olan toz torbaları hoşuma gitmedi servisten orjinal aldım. Ama kargo vs noktalarında problemsiz
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ama ben olsam önce muadili denerdim olmazsa iade edebilirsin fiyat farkı çok yüksek

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
orijinal.jpg
bu orijinal olanı

yan.jpg
bu da yan sanayi.

görsel olarak çok fark var. montajda sorun yaşamamak için orijinal olanı sipariş ettim. montajdan sonra sonucu yine yazarım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
orijinal.jpg
bu orijinal olanı

yan.jpg
bu da yan sanayi.

görsel olarak çok fark var. montajda sorun yaşamamak için orijinal olanı sipariş ettim. montajdan sonra sonucu yine yazarım.
paran çoksa orjinal al tabiki görsel olararak onlar aynı sadece muadil olanın metal muhafazası var sana değişik geldi orjinalde yok birde kömür yerleri değişik hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan :kiskis

yanc5ad47900fdef68e.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

orjinal motora 360 TL vermek yerine a101 3 aralıkta gelecek olan fantom süpürgeye,de sans verilebilirdi sadece 399 TL cikmiş :hihi

Ekran-Alintisi64d45a4271efc454.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
orijinal.jpg
bu orijinal olanı

yan.jpg
bu da yan sanayi.

Bu motorlar seri fırçalı yani rotoru da sargılı seri bağlı dc motor aynı zamanda AC ile de çalışır dönüş yönü değişmez. Devir sayısının şebeke frekansıyla alakası yoktur, tamamen yüke bağlıdır. Dönüş yönü endüvüye giden bağlantı değişirse değişir. Bu motorlar yüksek trokludur. Yani yüke bindikçe diğer değişle devri düştükçe daha fazla akım çekerek dönüş hızını arttırmaya çalışırlar. Yine bu motorlar düşük akımda yüksek devirde iken içinden geçen hava en fazla olduğundan kolayca soğurlar yani süpürge çıkışı hava sıcaklığı pek fazla değildir. Ancak bir sebeple emiş aşırı kapatılırsa motor dönmeye devam etse de hava sirkülasyonu yeterli olmayacağından motorun soğutması yetersizleşecek üstüne devri düşeceğinden çektiği akım artacak yani ısınması hızlanacaktır. Bu devam ederse ısınma 130 dereceyi geçtiğinde sargı izolasyonları özelliğini yitirmeye başlayacaktır. Bu sargı içi elektrik atlamalarla beraber ısınmanın çok aşırı artışı yani yanmaya başlaması, yanması demek.

Pahalı ürünlerde bunlara çözüm üretilmiş, örneğin süpürme sopasını bir süre hareket ettirmezseniz motor duruyor, veya hava emişi bir değerin altına inerse yani motor aşırı zorlanırsa yine duruyor. Bu tip makinalar da mutlaka ısıya karşı termostat önlemi alınıyor. Yani motorları asla yanmıyor, taki kömürlerin değişimi gelene kadar iş görüyor.

Mesela bir makinanın temizlik sopasına çorap girmiş, kendimiz motor değişimi yaptığımız esnasında genel temizlik ve kontrol yapılırken çıkarılmıştı.
Siz mutlaka süpürgenizin hava geçen tüm yollarının açık ve temiz olduğuna emin olmadan tekrar çalıştırmayın.

Günümüz ürünlerinin bir çoğu kullanıcıya servis verilmeden al kullan denip veriliyor. Halbuki onu imal eden hangi kurallara uyularak kullanılması gerektiğini çok açıkça anlatmıyor, kullanıcı başına iş gelince peşine düşerse öğreniyor, yoksa çoğu insan garantisi yada modası geçtiyse gidip yeni modelini alıyor. Çok meraklı bir millet olsak da hep söylenen ve yazılan, kullanma kılavuzunu okumadan çalıştırmayın, direktifi bizlerde pek karşılık bulmuyor.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Eskiden bu tip internet üstü alışveriş siteleri yoktu ve ben 2 yıl önce motor derdinden dolayı (aynı sorun..) rowentayı (2000 W) olduğu gibi çöpe attım.. bir orijinal Alman buldum KARCHER......... 1800 watt.... iyi mi.. ?.. şimdilik iyi.. sorun şu an sıfır.. tek fark . o zamanki fiyat ve bu zamanki fiyat. ve işte onu anlamak için. kompetan olmaya gerek yok.. en azından el değmemiş Alman diyoruz.. (övmedim ama iyi denilebilir..)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu motorlar seri fırçalı yani rotoru da sargılı seri bağlı dc motor aynı zamanda AC ile de çalışır dönüş yönü değişmez. Devir sayısının şebeke frekansıyla alakası yoktur, tamamen yüke bağlıdır. Dönüş yönü endüvüye giden bağlantı değişirse değişir. Bu motorlar yüksek trokludur. Yani yüke bindikçe diğer değişle devri düştükçe daha fazla akım çekerek dönüş hızını arttırmaya çalışırlar. Yine bu motorlar düşük akımda yüksek devirde iken içinden geçen hava en fazla olduğundan kolayca soğurlar yani süpürge çıkışı hava sıcaklığı pek fazla değildir. Ancak bir sebeple emiş aşırı kapatılırsa motor dönmeye devam etse de hava sirkülasyonu yeterli olmayacağından motorun soğutması yetersizleşecek üstüne devri düşeceğinden çektiği akım artacak yani ısınması hızlanacaktır. Bu devam ederse ısınma 130 dereceyi geçtiğinde sargı izolasyonları özelliğini yitirmeye başlayacaktır. Bu sargı içi elektrik atlamalarla beraber ısınmanın çok aşırı artışı yani yanmaya başlaması, yanması demek.

Pahalı ürünlerde bunlara çözüm üretilmiş, örneğin süpürme sopasını bir süre hareket ettirmezseniz motor duruyor, veya hava emişi bir değerin altına inerse yani motor aşırı zorlanırsa yine duruyor. Bu tip makinalar da mutlaka ısıya karşı termostat önlemi alınıyor. Yani motorları asla yanmıyor, taki kömürlerin değişimi gelene kadar iş görüyor.

Mesela bir makinanın temizlik sopasına çorap girmiş, kendimiz motor değişimi yaptığımız esnasında genel temizlik ve kontrol yapılırken çıkarılmıştı.
Siz mutlaka süpürgenizin hava geçen tüm yollarının açık ve temiz olduğuna emin olmadan tekrar çalıştırmayın.

Günümüz ürünlerinin bir çoğu kullanıcıya servis verilmeden al kullan denip veriliyor. Halbuki onu imal eden hangi kurallara uyularak kullanılması gerektiğini çok açıkça anlatmıyor, kullanıcı başına iş gelince peşine düşerse öğreniyor, yoksa çoğu insan garantisi yada modası geçtiyse gidip yeni modelini alıyor. Çok meraklı bir millet olsak da hep söylenen ve yazılan, kullanma kılavuzunu okumadan çalıştırmayın, direktifi bizlerde pek karşılık bulmuyor.
Evet hocam bizim Arnica terra premium da dediğiniz gibi emiş ağzı aşırı kapanırsa 5 sn kadar sonra loopp diye diye çıkartıp sanki havayı başka yerden çekiyor gibi yapıyor.Yani hava akımını makine başka bir yerden sağlamaya devam ediyor .Eşim gerçekten çok memnun 5 sene oldu maşallahı var.İnş daha uzun yıllar kullanırız.

Geri
Üst Alt