Elektrikli ocak tavsiyesi (Radyan mı, İndüksiyon mu?)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
İndüksiyonlu ocak kullanıyorum tavsiye ederim. Temizliği aşırı kolay. 220 ile çalışanı da var ama genelde perilex bağlantı istiyor o yüzden özel hat cekilmesi gerekebilir. Ben temizliği, kendi zaman ayarı özelliğini ve örneğin çaydanlığı alınca kendi kapanmasını çok seviyorum 😊
Perilex (Trifaze) kısmı dikkatimi çekti. Ev ortamında trifaze elektriğe sahip kullanıcı sayısı çok düşüktür diye düşünüyorum. Hollanda koşulları için mi geçerli yoksa cihazlar dünya genelinde 380 ile mi çalışacak şekilde dizayn edilmiş?

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Perilex (Trifaze) kısmı dikkatimi çekti. Ev ortamında trifaze elektriğe sahip kullanıcı sayısı çok düşüktür diye düşünüyorum. Hollanda koşulları için mi geçerli yoksa cihazlar dünya genelinde 380 ile mi çalışacak şekilde dizayn edilmiş?
İndüksiyonlu ocaklarına %90 perilex burada. Özel hat çekiliyor, yeni evlerde direk mutfakta perilex priz oluyor. Zira yakın zamanda dogalgaz kalkacak komple.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
İndüksiyonlu ocaklarına %90 perilex burada. Özel hat çekiliyor, yeni evlerde direk mutfakta perilex priz oluyor. Zira yakın zamanda dogalgaz kalkacak komple.
İşte o altyapının Türkiye' de olması biraz zor gibi geliyor. Bildiğiniz gibi 380v genelde "Sanayi Elektriği" diye geçiyor. O zaman sizin saatlerde reaktif hesaplama ve düşme özelliği de mevcut. Monofaze ile trifaze saat aynı değil diye biliyorum.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Galiba artık Türkiye'de de bu standartlaştı. Bu oturduğum, babamın oturduğu ve iş ortağımın oturduğu üç daire de trifaze tesisatlı. Bir tek bizim köydekiler monofazeler benim gördüğüm. Yeniler desem, iş ortağımın dairesi 1998 yılından gelmiş. Revizyonda tesisat yenilenmiş olabileceğini sanmam hiç.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Galiba artık Türkiye'de de bu standartlaştı. Bu oturduğum, babamın oturduğu ve iş ortağımın oturduğu üç daire de trifaze tesisatlı. Bir tek bizim köydekiler monofazeler benim gördüğüm. Yeniler desem, iş ortağımın dairesi 1998 yılından gelmiş. Revizyonda tesisat yenilenmiş olabileceğini sanmam hiç.
Aslında tesisattan ziyade bölgedeki ana trafonun kapasitesiyle bağlantılı. Antalya' da eğer eski sanayi tarafı ya da yeni sanayi tarafında bir yapılaşma ise mümkün. O bölgede zaten bir 380v altyapısı bulunduğu için çok fazla bir değişiklik olmadan yapılandırılmıştır.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Eski sistem saat az kaldı hepsi dönüşüyor, saatlerdeki bağlantı sayesinde güneş enerjisi vb bir sisteminiz varsa saat üzerinden fazla enerjiyi sataniliyorsunuz. Perilex saat için bir sorun oluşturmuyor

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Akigo35 Akigo35 Ömer Çolak Ömer Çolak Sota Sota slowfood slowfood değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. 😀 Bu hafta içi bir de elektrikçi ile görüşüp sizleri bilgilendireceğim. Marka olarak PROFİLO düşünüyorum. Bu konuda tavsiye ettiğiniz bir marka var mı?
Gorenje diyeceğim ama artık hisense bünyesinde olduğunu öğrendim. Teka düşünülebilir gibi geliyor genel olarak kalitesi çok kötü değil. Silverline olabilir. Franke olmasın da. Nuevo, Miele ve Blanco' da bakılabilir.

Yerli markalardan Arçelik sağlıklı olur diye düşünüyorum.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood ben Franke 'nin evyesini almıştım memnun da kaldım. Ocağı için neden böyle düşünüyorsun?
Frankenin evyesi mi? İlk hafta sonunda Siyah granit evye beyaz lekelerle kaplandı. Görüştüğümde su olan yerde kullanmamam gerektiği söylendi. Sudaki bileşenler mutlaka! leke yapıyormuş. En son evin en kuru yerine aldık ve unuttuk kendisini. Ocağını köyün ortasında doğalgaz ile kullanacakmışım gibi tamamen doğalgaz uyumlu montaj yaptılar. Bütün memeleri v.b. geçenlerde kendim değiştirdim. Fırını kendi buharından kontrol kartını bozuyor, fazla buharlı! (Fırında pişen birşey nasıl buharsız olursa) birşey pişirirsek kendi kendine kapanıyor, ısı değişiyor. Davlumbaz dokunmatik paneli de nemi sevmiyor. Buharı çekip dışarı atması lazım ama o çektiği buharın bir kısmı panele ulaşırsa o da dans etmeye başlıyor. Unutmadan belirteyim. Bu setin tamamı FRANKE.

Yeterli midir?

Hanıma alırken en iyisi olsun, hazır yeni ev düzenleniyor demiştim. Bu sorunlardan sonra her an bir ankastre set borçluyum kendisine. Açıkça da söyledim. Bugün "Gitsin bunlar" dediğinde bulup buluşturup yenilerini taktırmak zorundayım. Şimdi aklıma geldi, bulaşık makinesi de taşma sensörü arızasıyla farklı bir yerde, geldiği hafta kontrol paneli arızadan değişti. Bu tamiratı yaparlarken ön panele hasar verdiler, biraz sıkıştırmayla birkaç hafta sonra sıfır ön panel temin ettiler. Henüz montajını yapmadım.

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Çok şaşırdım doğrusu
Ben şaşırma aşamasını geçtim. Beni az çok biliyorsunuz, bir markaya gerçekten saymadan önce mutlaka bir çözüm üretmeye çalışırım. Franke' yi seçmemin sebebi Almanya menşeili olması ve Dayımdan dolayı bildiğim bir marka olmasıydı. Tamamen hikaye. Belki de Türkiye için geçerlidir ama durum böyle.

Geri
Üst Alt