Elektriğe Ve Zorunlu İhtiyaçlara Mega Zam

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
Bak işte en ufak fırsatı bulunca içindeki fesatı yine boşaltmış. Adamın huyu bu. İlla kendini haklı çıkaracak. Bak bu konuda da kimse muhatap olmamış ama yine yeniden laf çıkarıyor. İflah olmaz.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,778
Bana kimse ekonomide millet kıskanıyor demesin. Çünkü eninde sonunda bizi vuruyor. Savaşa giren Rusya, Ukrayna ekonomisi bile bizim kadar kötü etkilenmedi. Top patlasa etkileniyor bizim ekonomi. Ki Almanya'da asgari ücret alan oranının %3 gibi, bizde ise toplam çalışan sayısının %50'ye yakını olduğunu söylemeyi unuttum.

Ama derseniz ki sağlık sistemimiz daha iyi. Her konuda katılırım. 2 hafta-1 ay sonrasına randevu da alınsa, sağlık sistemimiz Almanya'dan daha iyi.
aylardır göz'e randevu alamıyoruz. göz bu boru değil. sağlık sistemi ölmüş. iyi falan diye kendinizi kandırmayın. bir de ilaç katkı payı var ki, evlerden uzak. siz yanlışlıkla, sosyal devleti ciddiye alan bir ülkede yaşıyor ama kendinizi Türkiye'de sanıyor olabilir misiniz? :hoba1

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Almanya da elektrik fiyatı bir yılda %720 artmış.
iktidar-hükümet diye ağlamasın. İktidar da değişse bizde bir şey değişmeyecek çünkü.
Bu cümleyi nasıl kurabiliyorsunuz ?
İktidarlar adayları ülkenin yönünü değiştirmek için vardır. Hepsi aynı yöne gidecek olsa aynı parti altında toplanıp siyaset yaparlar. Hadi seçilenler yönünü geçtim seçmen yönünden herkesin farklı öncelikleri vardır. Kendi önceliklerine kim cevap veriyorsa kendisini onun temsil etmesini mümkünse yönetmesini ister.

Benim fikrim önümüzdeki seçimin bu koşullarla olmayacağı yönünde, bu tablo ne şu anki muhalefeti başarıya ulaştırır ne de iktidarın seçimi alsa da yeni dönemde yapması gerekenleri yapacağı zaman yeterince güçlü olmasına olanak verir.

Yakın tarihimizde zaman zaman olmuş olan yeni oluşumların yeni bir benzerinin ortaya çıkacağıdır. Ülkemizde sol diye anılan kesim %25 civarında görünmekte %70 gibi bir sağ eğilim var seçmen yönünden bakıldığında. Bu nedenle muhtemelen öznede sağ seçmenlere cevap verecek yeni bir ittifakın zamanın ve şartların gereği olarak ortaya çıkacağı kanaatindeyim. Artık malum ittifaklara halk alıştı önüne konanı ve geçişleri yadırgamayacaktır. Muhalefetin henüz aday bile belirleyememesi de bu ihtimali güçlendirmektedir. Nasıl ki 15 temmuz sonrası yeni bir durum oluştu, 2023 de aynı şekilde ülkemizin kronolojik seyrine bakınca yeni bir durumun tam zamanı olarak ortada durmaktadır.

Önümüzdeki yaklaşık 150 yılı ilgilendiren bir dönemin taşlarının döşendiği süreçte silkelenip kendimize gelip kendi yolumuzda yürümemiz elzem durmaktadır. Büyük Atatürk bu günleri o zamanlardan görüp Nahçıvan ile aramıza sınır olan bölgeyi İran dan parasını vererek satın almıştır. Devletler de yönetici değişse de devletin yürüdüğü yol değişmez, tarih için de bakıldığında sadece yürüme hızı değişmiş olur.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
42
Bu cümleyi nasıl kurabiliyorsunuz ?
İktidarlar adayları ülkenin yönünü değiştirmek için vardır. Hepsi aynı yöne gidecek olsa aynı parti altında toplanıp siyaset yaparlar. Hadi seçilenler yönünü geçtim seçmen yönünden herkesin farklı öncelikleri vardır. Kendi önceliklerine kim cevap veriyorsa kendisini onun temsil etmesini mümkünse yönetmesini ister.

Benim fikrim önümüzdeki seçimin bu koşullarla olmayacağı yönünde, bu tablo ne şu anki muhalefeti başarıya ulaştırır ne de iktidarın seçimi alsa da yeni dönemde yapması gerekenleri yapacağı zaman yeterince güçlü olmasına olanak verir.

Yakın tarihimizde zaman zaman olmuş olan yeni oluşumların yeni bir benzerinin ortaya çıkacağıdır. Ülkemizde sol diye anılan kesim %25 civarında görünmekte %70 gibi bir sağ eğilim var seçmen yönünden bakıldığında. Bu nedenle muhtemelen öznede sağ seçmenlere cevap verecek yeni bir ittifakın zamanın ve şartların gereği olarak ortaya çıkacağı kanaatindeyim. Artık malum ittifaklara halk alıştı önüne konanı ve geçişleri yadırgamayacaktır. Muhalefetin henüz aday bile belirleyememesi de bu ihtimali güçlendirmektedir. Nasıl ki 15 temmuz sonrası yeni bir durum oluştu, 2023 de aynı şekilde ülkemizin kronolojik seyrine bakınca yeni bir durumun tam zamanı olarak ortada durmaktadır.

Önümüzdeki yaklaşık 150 yılı ilgilendiren bir dönemin taşlarının döşendiği süreçte silkelenip kendimize gelip kendi yolumuzda yürümemiz elzem durmaktadır. Büyük Atatürk bu günleri o zamanlardan görüp Nahçıvan ile aramıza sınır olan bölgeyi İran dan parasını vererek satın almıştır. Devletler de yönetici değişse de devletin yürüdüğü yol değişmez, tarih için de bakıldığında sadece yürüme hızı değişmiş olur.
Ben onu kastetmiyorum. Elektriğin üretildiği kaynaklar belli. Yenilenebilir, petrol, Doğalgaz, kömür gibi yer altı kaynakları ile nükleer. Hammadde maliyeti çok düşük olan yenilenebilir ile nükleer tüm üretime yetmediği için otomatikman yer altı kaynaklarına gidiyorsunuz. Doğalgaz sorunu nedeniyle Avrupa ülkeleri 10 adet nükleer santral yapımı için anlaştılar ama minimum 5 seneye ancak devreye girer. Dolayısıyla şu an Avrupa'daki maliyet neyse ülkemizde de o olacak. Şimdilik yenilenebilirden alıp yer altı kaynakları ile çalışan santrallere veriyorlar. Yalnız sürdürülebilir değil. Ama ciddi derecede zam kaçınılmaz. Dolayısıyla seneye iktidar değişse de bu maliyetler kaçınılmaz. Eğer seneye iktidar değişirse ve yine zam gelirse ortalık yine karışmasın. En fazla faiz artırımı ile kur stabil hale gelir. O zaman Zam oranı %400 olmaz da %300 olur. Ama olur.

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
34
aylardır göz'e randevu alamıyoruz. göz bu boru değil. sağlık sistemi ölmüş. iyi falan diye kendinizi kandırmayın. bir de ilaç katkı payı var ki, evlerden uzak. siz yanlışlıkla, sosyal devleti ciddiye alan bir ülkede yaşıyor ama kendinizi Türkiye'de sanıyor olabilir misiniz? :hoba1

Eşimin arkadaşı çocuğunun ateşi günlerdir düşmemesine rağmen bir türlü hastaneye götüremedi Almanya'da. Gece gittiğinde doktor yok diye kabul etmediler. Korona zamanında da yaşanılan sıkıntılar ortada. Bizim insanımız damarına basmadıkça gerçekten çok fedakar, sağlık çalışanları varıyla yoğuyla çalışıyor. Benzer bir durumda en kötü acile giderek en fazla 2-3 saat bekleyerek muayene olunabilir. Evet mükemmel değil, doktorların ağır şartlarını görmek istemeyen kesimler nedeniyle yurtdışına kaçışlar da var, haliyle doktor eksiklikleri de fazla. Kıskanılacak seviyede de değiliz ama daha iyiyiz. Belki 1 tık belki 3 tık.

Benzer örnekler çok fazla. Sosyal devlet konusunda o en son yazdığımı değil de, ondan önce yazdığımı da okuyun.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Ben onu kastetmiyorum. Elektriğin üretildiği kaynaklar belli. Yenilenebilir, petrol, Doğalgaz, kömür gibi yer altı kaynakları ile nükleer. Hammadde maliyeti çok düşük olan yenilenebilir ile nükleer tüm üretime yetmediği için otomatikman yer altı kaynaklarına gidiyorsunuz. Doğalgaz sorunu nedeniyle Avrupa ülkeleri 10 adet nükleer santral yapımı için anlaştılar ama minimum 5 seneye ancak devreye girer. Dolayısıyla şu an Avrupa'daki maliyet neyse ülkemizde de o olacak. Şimdilik yenilenebilirden alıp yer altı kaynakları ile çalışan santrallere veriyorlar. Yalnız sürdürülebilir değil. Ama ciddi derecede zam kaçınılmaz. Dolayısıyla seneye iktidar değişse de bu maliyetler kaçınılmaz. Eğer seneye iktidar değişirse ve yine zam gelirse ortalık yine karışmasın. En fazla faiz artırımı ile kur stabil hale gelir. O zaman Zam oranı %400 olmaz da %300 olur. Ama olur.
Bu sizin yorumunuz, saygılıyım.
Benim dediğim alttaki cümleniz.
İktidar da değişse bizde bir şey değişmeyecek çünkü.
Buna istinaden yazmıştım. Size kalırsa başkan olsam siz başkan olsanız da değişmeyecek !

Her öndekinin ardında (gücünü oluşturan) destekçileri, yaslandığı yani beslendiği (gideceği yönü belirleyen) birileri vardır yoksa o sularda insan boğulur gider.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
30
Ülkede sürü psikolojisi var. Kuyuya biri taş atıyor. Herkes kuyuya. Biz buna normal şekilde koyun diyoruz. Ama ben bunu tek taraflı siyasi olarak söylemiyorum. Her kesim aslında bir kisimin koyunu diye düşünüyorum. Örneğin akp sunu bunu yapicaz edicez cart curt hurrra bütün akp liler sahlandik pahlandik zirt pirt. Chp soyle kotuyuz boyle kotuyuz. Hurra blup blup blup. Mhp desen ayrı terane. Yanlış anlamayın da 45-50 yaş üstü sorunsalı var ülkede. Örneğin ben veteriner hekimim. Sağlıkçı statüsünde değilim çıkarıldım. Kim çıkardı. Bu hükümet. Ama esnafta değilim. Aynu zamanda Kobi değilim. Hiçbir şeyden faydalanamıyorum. Bununla ilgili diğer partilerle görüşüldü yazıldı çizildi toplantılar. Hiçbirisi bir gram sesini çıkarmadı. Çıkarmıyor da. Neymiş avrupa kıskanıyormus. Yahu adamlar 3 liralik sey 5 lira olunca lafını söylüyor. Bizde söyleyen hapse atılıyor. Bir kismida Allah yazdı diyor. Diğerleride şunu yapacam bunu yapacam diyor yapmıyor. Allah yazdı tamam. Ama Allah akıl fikir vermiş. Size çok ama çok ekonomi ile alakali ufak bir örnek vericem. Faiz haram. Tamam.
Şimdi benim birine elden mal borcum vardi 65.000 tl kadar. Bu mallara %30 zam gelecegi açıklandı. Ama ben odeyemicem. Bende kredi cektim 65.000 tl. Geri ödeyeceğim rakam 75.000 tl. Şimdi bütün fetva veren yerlere diyanete carta curta sordum. Hayır kredi çekme haram dediler. Kabul haram. Ama kredi cekmezsem odeyecegim rakam 85.000 tl civari. Cekersem 75.000 tl. Şimdi soruyorum. Hangisi akıllıca. Allah demiyor mu insana akıl verdim diye. Azıcık akıllı olunsun. Herkes sürü psikolojisi. Kimisi sırf Tayyip olmasin diye uğraşır onune ardina bakmaz. Kimisi sirf Tayyip halife gözü. Böyle olunca dış ulkeler cooook güzel oynatirlar adami. Kemal cikmis gecen diyor niye kime karsi aliyoruz s400 ü. Ne kadar mantiksizca ve vahim bir açıklama. Diğeri diyor. Şöyle hastane yaptık, böyle şunu yaptik. Yahu calisanlarimdan birinde memesinde kist var. Usg randevu tarihi okmeydani hastanesinden ekim 2023 e veriyorlar. EKİM 2023. Kanserse zaten öldü. Ne sağlıkta iyiyiz ne başka birşeyde. Sadece firildaklikta tüm siyasetçiler 10 numara. Bizde o firildagin cevresinde izliyoruz. Eskiden dönme dolap gelirdi birisi eliyle cevirirdi bir kısım binerdi bir kısım izlerdi. Birileri o fırıldaği çeviriyor. Birileri biniyor. Birileride izliyor. Ülkenin özeti bu

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
212
22
Türkiye de sağlık sistemi yok mecbur özele gidiceksiniz daha yeni iş kazası geçirdim sol orta iki parmağım tırnağın az altından koptu bursa da ki tüm devlet hastanelerinde plastik cerrahi olmadığı için üniversite Hastanesi'ne yönlendirdiler şehir hastanesinden üniversite zaten kısalan parmağımı dikmekle uğraşmak istemeyip çok değil 1cm daha kısaltıp dikicez diyip basit bir tedaviyle göndermeye çalıştılar parmaktan bahsediyoruz 1cm ciddi bir rakam sonra özele gittim bursa konur da dikildi parmak düşebilir hala ama en azından şansı var

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,453
Bu konunun başlığı sürekli değişti en uygun olan başlıkta kaldı. Toplamda şu an benim yazdığım ile birlikte 53 Sayfada 737 Mesaj yazılmış. Bu forumda yazılanlar sayı olarak denizde bir kum tanesi niteliğinde ve bu yazılan mesaj sayılarında aşırı zamlar nedeniyle bir çok arkadaşın ( Vatandaşın) Canı yanmış evini geçindiremez ödeme yapamaz borç batağına batmış iflas etmiş iş yerini kapatır duruma gelmiş hastaneden randevu alamaz doktor bulamaz duruma gelmiş burada da bu konu başlığı altında yaşadığı zorlukları yazmış fakat bir arkadaşımız ısrarla halen yaşanan bu durumu savunup her şey güllük gülistanlıkmış gibi yazıyor. İçinden çıkılamıyacak derecede gelen zamlardan etkilenen kişilerin yaşadığı zorlukları o güllük gülistanlık yazılar maalesef değiştiremez.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,869
Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz hala anlamış değilim.!

Dünyada enflasyonla ilgili yükseliş var ve bundan etkilenmeyen ülke yok lakin bu yükselişin şiddeti ve bırakacağı hasara bakmak gerekir.

Verilen roportajlarda bak avrupada enflasyon 1 puanlı ee şimdi 10 puan oldu 10 kat arttı

Turkiyede 20'idi 80 oldu 4 kat biz daha başarılıyız demek kadar ahmakça birşey yoktur.

olaya rakam gözüyle bakanlar için şöyle bir örnekleme verebilirim

Deprem 1-5 arasindan olduğunda çoğu bina hasarsız atlatır ama 6'dan sonra yakıp geçmeye başlar neden.!!!

otomobille 5-10-20km hızla kaza yapın hasar minimumdur. 80-100km hızla yapın bakalim.!

Arkadaşlar silkelenip kendimizi gelmemiz gerekiyor
Ortada bir gerçek var
Ülkece uçurumun kenarındayız bile isteye bizi burada tutuyorlar
Halkın büyük çoğunluğunun fakirleşmesini ve buna ek olarak demografik yapının bozulması için adımlar atılıyor.

Türkiye şuan test alanı bizi hangi teste soktukları çok uzun olmayan vadede öğreneceğiz.

Bu sebeple surekli birbirinizi tenkit edeceginize bizi bu teste sokup sinir krizleri yaşananlardan hesap sorun.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
42
Bu sizin yorumunuz, saygılıyım.
Benim dediğim alttaki cümleniz.

Buna istinaden yazmıştım. Size kalırsa başkan olsam siz başkan olsanız da değişmeyecek !

Her öndekinin ardında (gücünü oluşturan) destekçileri, yaslandığı yani beslendiği (gideceği yönü belirleyen) birileri vardır yoksa o sularda insan boğulur gider.
Ben kısa vadede elektrik fiyatları için yazıyorum onu. Ben de başkan olsam siz de başkan olsanız 2-3 yıllık periyotta elektrik fiyatları düşmeyecek. Hatta daha da artacak. Elektrik fiyatı olarak belirtiyorum ben.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,778
Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz hala anlamış değilim.!

Dünyada enflasyonla ilgili yükseliş var ve bundan etkilenmeyen ülke yok lakin bu yükselişin şiddeti ve bırakacağı hasara bakmak gerekir.

Verilen roportajlarda bak avrupada enflasyon 1 puanlı ee şimdi 10 puan oldu 10 kat arttı

Turkiyede 20'idi 80 oldu 4 kat biz daha başarılıyız demek kadar ahmakça birşey yoktur.

olaya rakam gözüyle bakanlar için şöyle bir örnekleme verebilirim

Deprem 1-5 arasindan olduğunda çoğu bina hasarsız atlatır ama 6'dan yakıp geçmeye başlar neden.!!!

otomobille 5-10-20km hızla kaza yapın hasar minimumdur. 80-100km hızla yapın bakalim.!

Arkadaşlar silkelenip kendimizi gelmemiz gerekiyor
Ortada bir gerçek var
Ülkece uçurumun kenarındayız bile isteye bizi burada tutuyorlar
Halkın büyük çoğunluğunun fakirleşmesini ve buna ek olarak demografik yapının bozulması için adımlar atılıyor.

Türkiye şuan test alanı bizi hangi teste soktukları çok uzun olmayan vadede öğreneceğiz.

Bu sebeple surekli birbirini tenkit edeceginize bizi bu teste sokup sinir krizleri yaşananlardan hesap sorun.
%80 enflasyon oranını ciddiye alan var mı? geçen sene 30 a aldığım peynir 70 tl. geçen sen 8 liraya aldığım salça 30 lira vb. vb. kıyamet kopmuş, bazıları vatandaşın çektiği çileyi görmek yerine, güzelleme yapmaya çabalıyor. bu iktidar partileri ve faiz inatları yüzünden çile bülbülüm çile şarkısı, hayatımızın fon müziği oldu. eskiden olsa, seçim korkusundan işleri düzetmeye çalışırlardı. şimdi inat için oy verenler yüzünden, daha da bozuyorlar kantarın topuzunu. neymiş, iktidar partisinin bal tutup, parmağını yalaması, bütün vatandaşlardan daha önemliymiş.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,869
%80 enflasyon oranını ciddiye alan var mı? geçen sene 30 a aldığım peynir 70 tl. geçen sen 8 liraya aldığım salça 30 lira vb. vb. kıyamet kopmuş, bazıları vatandaşın çektiği çileyi görmek yerine, güzelleme yapmaya çabalıyor. bu iktidar partileri ve faiz inatları yüzünden çile bülbülüm çile şarkısı, hayatımızın fon müziği oldu. eskiden olsa, seçim korkusundan işleri düzetmeye çalışırlardı. şimdi inat için oy verenler yüzünden, daha da bozuyorlar kantarın topuzunu. neymiş, iktidar partisinin bal tutup, parmağını yalaması, bütün vatandaşlardan daha önemliymiş.
Inat uğruna oy verenler aslında en çok ezilenler, akşam sofraya koyacağı ekmeğin hesabını yapanlar.

Bu tip insanlara acımayı ve yardım etmeyi kestim. Ayrıca tüm iletişim kanallarını kapattım. Tavsiye ederim.

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
212
22
Alın size enflasyon geçen sene 1 TL olan ekmek şimdi 4 TL bu ay 440 TL elektirik faturası 80tl şu faturası yazın ortasında 200 TL doğalgaz faturası geldi kışın ortasında 250 üstü fatura görmemiştik biz su için konu bile açmıştım 15 20 lira hatta 15 liranın altında olduğu zaman fatura gelmiyordu şüpheye bile düşmüştüm ben önceki kiracılar kaçak su mu çekti diye elektirik de ben bildim bileli kullanım oranı 250kw civarı eski evde klasik buzdolabı çamaşır bulaşık makinesinin yanında tek bir ampul çalışıyordu şimdi çok daha büyük 4+1 160m2 eve taşındık ortalama en az 3 4 ampul 30 40 metre LED 75inch TV bilgisayar 3 tane vantilatör davlumbaz fırın eşlik etti faturaya ama değişen bir şey yok hala 250kw kullanımımız var geçen sene fatura 80 100 arası her ay 15 20 koya koya geliyordu şimdi 440 oldu artık 50 50 koymaya başladı

Geri
Üst Alt