Ekran Kartı Tamiri Yapan Yer hk

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Herkese Merhaba;

Bilgisayarımın ekran kartında oluşan arızaya istinaden bu ekran kartlarını tamir eden, referans verebileceğiniz bir işletme var mı arkadaşlar?

20200423_130347.jpg

20200423_130359.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
GTX 770 mi yazıyor orada?
Maliyet yüksek çıkarsa ikinci el başka bir kart al derim abi. :kiskis
Sorun nedir?

Sorun ben'im aslında abim.

Geçenlerde canlı yayında bahsetmiştim hani Evdeyiz diye kafa dağıtmak adına WOT açtım ve PZ1C ile yüksek hızda giderken ekranın donma yaptığını farkettim ve baktım ki fanın birisi bozulmuş vs

Oraya yeni fan taktım, yerine taktıktan sonra test ederken kablo çarpmasın diye geri çekmek isterken elim dönen fana çarptı, ne olduysa ekran da gitti birden :alala

Onboard ile kullanıyorum şu an.

Bu ekran kartı takılı ile sistemdeki aygıt yöneticisi KOD43 veriyor zaten. yani sisteme giden enerjiyi kesiyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Geçenlerde canlı yayında bahsetmiştim hani Evdeyiz diye kafa dağıtmak adına WOT açtım ve PZ1C ile yüksek hızda giderken ekranın donma yaptığını farkettim ve baktım ki fanın birisi bozulmuş vs

Oraya yeni fan taktım, yerine taktıktan sonra test ederken kablo çarpmasın diye geri çekmek isterken elim dönen fana çarptı, ne olduysa ekran da gitti birden :alala

Bu ekran kartı takılı ile sistemdeki aygıt yöneticisi KOD43 veriyor zaten. yani sisteme giden enerjiyi kesiyor.

Kart hala mevcut ismi ile sistemde görünebiliyorsa iyi.
Ani ısı yükselmesi sonucu bozulmuş olabilir mi acaba diye düşündüm.
Kasadaki güç kaynağı nedir acaba? Onun da fotoğrafını çekebilir misin, etiket kısmını?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sistemden komple kaldırıp yeniden yükledim abim. Ekran kartını kardeşimin pc de denedik. Sorun kartda görünüyor yani.

O zaman tamir yolu gözüktü diyelim.
Fazla maliyet çıkarsa, ki ihtimal var, başka kart bak derim.
770 zaten eski bir kart. GTX 960, RX 560 falan denk getirebilirsen güzel olur.
Ama tabi güç kaynağı yeter mi bilemem, pek aman aman bir şeye benzemiyor çünkü.

C Çevrimdışı

canmuhabbet41

Aktif Üye
25 Kas 2019
121
53

ben geçen yıl r7 265 im bozulunca youtube videosu olan bir tamirci ile irtibata geçtim.
bana verilen fiyat kargo hariç 350tl idi.kartın ikinci eli zaten bu fiyat dedim yaptırmadım.
arıza olarak ekranda çizgiler vardı .işlemciye ısıl işlem uygulayarak 9 ay daha kullandım.sonra yine aynı oldu.
bütçe var ise en iyisi yenisidir.geçmiş olsun.

Son düzenleme:
ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40

Kötü olmuş abi çarpma esnasında sıcakmıydı ki kart veya pci yolla enerji kesintisi falan olmuş olabilir mi

Başka kart denedin mi aynı yuvada

Birde WoT ta kullanıcı adın ne Tier 10 kaç tane tank var

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
ben geçen yıl r7 265 im bozulunca youtube videosu olan bir tamirci ile irtibata geçtim.
bana verilen fiyat kargo hariç 350tl idi.kartın ikinci eli zaten bu fiyat dedim yaptırmadım.
arıza olarak ekranda çizgiler vardı .işlemciye ısıl işlem uygulayarak 9 ay daha kullandım.sonra yine aynı oldu.
bütçe var ise en iyisi yenisidir.geçmiş olsun.

BGA rework işlemi pahalı maalesef. Çoğu zaman da uzun ömürlü çözüm üretilmediği için mantıklı olmuyor.
Bir de şöyle bir durum var tabi aynı lehimleri ısıtıp tekrar iletkenliği sağlamaya da tamir diyorlar, lehim toplarını yenisi ile değiştirmeye de tamir diyorlar.
İkisinin fiyatı farklı oluyor tabi.
Benim merak ettiğim şey bu rework işinde acaba çipler gerekenden daha uzun süre yüksek ısıya maruz kaldıkları için bozuluyor olabilirler mi acaba?

Çünkü işlemcilerde şöyle bir şey varmış, yüksek ısıya sürekli maruz kalma halinde içerideki yarı iletken zamanla yıpranabiliyormuş, bu da mevcut performansından kaybetmesine yol açıyormuş. Acaba rework işlemi de tecrübesiz kişiler tarafından yavaşça yapıldığında, yongaları bozuyor olabilir mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
C canmuhabbet41 Umut Barış Umut Barış

Aslında yeni kart almayı düşünüyorum ben de zira kardeşim ile görüştüğümde de yeni nesil anakartların nanometre serviyeleri nedeniyle mesela kendi bilgisayarında kullandığı ekran kartının benim kullandığımın yarısı kadar ama daha yüksek güçte olduğunu söyledi vs. Hatta benim anakart harici beslemeye ihtiyaç duyarken o sadece PCI_E den besleniyormuş falan filan.

Sadece kurtarılabilir bir durum ise o yolu değerlendirelim istedim yok ise zaten canımız sağ olsun der geçeriz dobroski nema problema :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
C canmuhabbet41 Umut Barış Umut Barış

Aslında yeni kart almayı düşünüyorum ben de zira kardeşim ile görüştüğümde de yeni nesil anakartların nanometre serviyeleri nedeniyle mesela kendi bilgisayarında kullandığı ekran kartının benim kullandığımın yarısı kadar ama daha yüksek güçte olduğunu söyledi vs. Hatta benim anakart harici beslemeye ihtiyaç duyarken o sadece PCI_E den besleniyormuş falan filan.

Sadece kurtarılabilir bir durum ise o yolu değerlendirelim istedim yok ise zaten canımız sağ olsun der geçeriz dobroski nema problema :)

Tabi, nesil geçtikçe kartlar gelişiyor.
Benim yeni aldığım kart mesela GTX 1070'e yakın güçte, GTX 1070 150 Watt TDP'ye sahipken, 1660 Super 125 Watt TDP'ye sahip.
Bugün GT 1030 diye bir ekran kartı var mesela, ek güç girişi olmadan GTA 5 oynatabiliyor bir şekilde. (Yüksek ayarlarda değil tabi.)

Bugün Ryzen 7, Core İ7 95 Watt seviyelerinde ama geçmişte de Pentium 4'ler de 100 Watt'dı mesela.
Ama işlem güçleri arasında dağlar kadar fark mevcut. :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kötü olmuş abi çarpma esnasında sıcakmıydı ki kart veya pci yolla enerji kesintisi falan olmuş olabilir mi

Başka kart denedin mi aynı yuvada

Birde WoT ta kullanıcı adın ne Tier 10 kaç tane tank var

Ben stres atma oyuncusuyum abi.

Deşarj olmak için girip PZ1C ile yüksek hızda sağa sola ateş edip patlatabildiğimi patlatıyor, sonra patlıyorum oh diyorum :kop

Kullanıcı adım AdoVest

Bayi iken açmıştım hesabı, vest oradan geliyor :kiskis

En yüksek seviye tankım 10 uncu seviye TYPE 5 Heavy Japon Tankı
Garajımda SU152 ve ISU152 Rus Tankları ile hafif makineli yüklü olan PZ1C Alman tankı var.

Bunlar haricinde neye benziyor acaba diye merak edip aldıklarım var ama kıytırıklar hep, oynamıyorum.

Profesyonel oyuncu değilim o yüzden ratingim oldukça düşüktür :kop

wot.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt