dts özelliği olmayan tvde dts ses alabilmek

G Çevrimdışı

gorkem0708

Yeni Üye
21 Nis 2021
2
32
bizim 2018 de aldıgımız LG 4k tv de dts açıyor ama yeni serilerin ozelliklerine baktım şimdi,hakkaten özelliklerinde dts ozelliğini kaldırmışlar... üzücü bir durum millet o kadar para veriyor ...
Aynen. Önceliğim sırasıyla samsung, lg ve philips’ti. Samsungun 2017 yapımı tv lerinde dts desteği var. Ama 2018 dahil sonraki hiçbir tv sinde bu destek yok. Hatta şöyleki 2020 model lg nin 20-30 bin tl lik oledleri ve samsungun yine o fiyat aralığındaki qledleri bile dts desteklemiyor. Bu detay benim için çok önemli olduğu için samsung destekleseydi 6 binlik bütçemi zorlayıp 8-9 binlere kadar çıkabilirdim. Ama mi box eğer bu sorunu çözerse çok güzel olur. Mi box ürün detaylarında dolby ve dts ses çözme özelliği olduğu yazıyor. Ancak denemeden emin olamıyorum. Harici harddiskimi mi box a taksam. Mi box ıda tv ye takıp harddiske ulaşsam olurmu diye bi düşüncem var.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Amaç korsanı önlemek. Zamanla diğer destekler de kalkacaktır.
Çünkü Prime Video, Netflix vs bunları ister.

E bir de orjinal alıyorsan zaten oynatıcın olması lazım, dijital indirme ile DTS ses sunan servis var mıydı bilmiyorum.
Başka türlü blu-ray filmi torrent'ten edinirsin, o da korsan olur zaten. :hihi
Şu blu-ray ve DVD keşke bizde de ucuz olsaydı ama her zaman için lüks oldu.
E bir de yıllarda CD & DVD dükkanlarına kimse bir şey yapmadı, resmen emekçiyle dalga geçildi.
Şimdi de ülkenin parası yabancı servislere akar böyle. Nerden bakılsa vizyonsuzluk, bilgisizlik.
Aynen doğru diyorsunuz. Ben o açıdan düşünmemiştim. Korsanın önüne geçip insanları netflix gibi platformlara yönlendirmeyi amaçlamış olabilirler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Aynen doğru diyorsunuz. Ben o açıdan düşünmemiştim. Korsanın önüne geçip insanları netflix gibi platformlara yönlendirmeyi amaçlamış olabilirler.
Bunlar bir de ek maliyet getiriyor. DTS'i açabilmesi için firmanın DTS'e veya işlemci üreticisine lisans bedeli ödemesi gerekiyor.
Netflix, Prime Video gibi servisler de korsanı kısıtlasın diye ek ücret ödüyordur belki üreticilere.
DTS'e lisans bedeli ödeyene kadar gel ben sana ücret ödeyeyim, bir tane modelini de Netflix sertifikalı yapayım, gül gibi geçinelim diyordur. :hihi

Zaten DTS ses isteyecek birisinde en basiti 5.1 (6 tane hoparlörü olan) sistem olması lazım.
İyisi olsun derse AVR + hoparlörler + subwoofer olması lazım. (Kablo ve ses yalıtımına değinmiyorum.)
E bu kadar yatırımı yapan birisi de medyayı TV'de çözdürmeyiversin.

Eskiden bunları sıfır almak daha kolaydı, o zaman korsan kullananı anlarım ama hala korsan kullanıp bu şekilde takılan varsa bir tane Cinavia koruması olmayan medya oynatıcı da ayarlayıversin. Onlar da ekmek yer.

Geri
Üst Alt