dts özelliği olmayan tvde dts ses alabilmek

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
konu biraz karmaşık gözükebilir. lakin yeni sipariş ettiğim tvde dts özelliği olmadığını öğrenmiş bulunmaktayım. tv dolby digitali destekliyor lakin dtsyi desteklemiyor. dts daha kaliteli bir ses formatı olduğu içinde kimi videolar filmler sadece dts sistemi kullanıyor. bu yüzden desteksiz tv dtsli videolardan ses alamıyor. benim merak ettiğim konu buna nasıl çözüm bulabiliriz. yardımcı olacak arkadaşlar olursa çok sevinirim

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
DTS sadece yazılımsal bir unsur değil azizim, ASP gerektiren bir uygulamadır bu, o nedenle eğer üründe donanımsal bölüm boş ise çözüm olacağını düşünmüyorum.

Ancak bu bahsi geçen donanımlar kurumsal bağlantılar ile satın alındığında çok yüklü maliyetleri olan unsurlar değil o nedenle çoğu zaman anakart üzerinde akılı oluyor ancak yazılım ile kısıtlıyorlar, eğer böyle bir durum var ise o zaman tabi ki aktif hale getirilebilir.

Kesinliği olan bir konu değil bence. (Şahsi fikrimdir)

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
kardeşim bahsettiğim ürün . bu üründe dts özelliği yok. ilk başlarda ses sistemleri ile düzeltilebileceğini düşünmüştüm. lakin yaptığım araştırmalarda bunun çok zahmetli ve sıkıntılı olduğunu gördüm ve de kesin çözümü yok. tek çözüm olarak eğer yazılımsal ise diye düşündüm. tvyi bugün sipariş verdim. şu an kargoda. amacımın tv üzerinden sadece usbden film izlemek için olduğu düşünüldüğünde bunun büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. cihazı ses sistemine bağladığımda dtsden ses alamamak büyük bir eksiklik. gene aynı skalada telefunkenin modeli var bunda ise dts surround hd özelliği var. bu cihazdan açıkçası bazı sitelerden yapılan bazı olumsuz yorumlardan dolayı vazgeçmiştim. ama şuan vazgeçtiğim için pişmanım. gene aynı skalada vestelin cihazı var ondada gene aynı özellik var. lakin ne bileyim bu üründe özellikle yıl 2018 4k bir üründe böyle bir özelliğin olmaması büyük bir hezeyan.

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
ne yapacağımı bilemedim. bu konularda daha toy sayılırım. eğerki bu cihazı başka kaynaklar ile dts ses elde edebileceğimi bilsem alır kullanırım lakin. bunun zor olduğunu bilmek beni düşündürüyor ve de pişman ediyor. tabi bu demek değildir ki cihaz kötüdür. cihaz alınabilir kullanılabilir. ama ne için. sadece evde uydudan tv izlemek için. ama şöyle ses sistemi kurayım yada ses sistemi olmadan dts kodlu bir filmi usbden açayım derseniz hayal kırıklığı.
tv box ile işler nasıl olur bilemiyorum. ama bazı kaynaklar ses elde edilebileceğini ama cihazdan elde edilen sesin dts hd ol mayacağını vurguluyor. buda açıkçası kulağıma hoş gelmedi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
ne yapacağımı bilemedim. bu konularda daha toy sayılırım. eğerki bu cihazı başka kaynaklar ile dts ses elde edebileceğimi bilsem alır kullanırım lakin. bunun zor olduğunu bilmek beni düşündürüyor ve de pişman ediyor. tabi bu demek değildir ki cihaz kötüdür. cihaz alınabilir kullanılabilir. ama ne için. sadece evde uydudan tv izlemek için. ama şöyle ses sistemi kurayım yada ses sistemi olmadan dts kodlu bir filmi usbden açayım derseniz hayal kırıklığı.
tv box ile işler nasıl olur bilemiyorum. ama bazı kaynaklar ses elde edilebileceğini ama cihazdan elde edilen sesin dts hd ol mayacağını vurguluyor. buda açıkçası kulağıma hoş gelmedi

Merhaba. Elinizdeki TV'nin anakartını öğrendikten sonra, bu anakart başka modellerde DTS açık şekilde kullanılmışsa, yazılım modifikasyonu ile DTS desteği açılabilir. Fakat donanım tarafında destek yoksa ona yapabileceğiniz birşey yok.

Forumda araştırdığım kadarıyla aldığınız TV'de MB130 anakart kullanılmış. Aynı revizyona sahip anakart kullanılmış başka bir modelde DTS desteği açık ise sizde de açabileceğimizi düşünüyorum.

TV kanallarında çoğu yayın 2 kanal yani Stereo'dur.
Bir ara TRT HD varken, programları Dolby Digital Plus olarak yayınlıyordu. Bazen 6 kanal konser yayınladığı oluyordu.
Ücretli platformlarda durum nasıldır bilemem. Dolby Digital Plus yayın illa ki vardır fakat DTS yayın var mı hiç bilmiyorum.

TV'lerde ses sistemi Stereo olduğundan çözülen ses de bildiğim kadarıyla 2 kanala Downmix yapılıyor.
Sayısal çıkıştan (Optical, Coaxial) alınan ses nasıl çıkıyor onu bilmiyorum. Sanırım o yönde de sonuç değişmiyor.
Elinizdeki ses sistemi nedir? Optical, Coaxial girişleri var mıdır?

Siz, ürünü kurdurunca MENU + 4725 tuşlayıp çıkan ekranın fotoğrafını bize atarsanız size daha iyi yardımcı olabiliriz.

caution Çevrimdışı

caution

Yeni Üye
7 Nis 2018
24
44
Merhaba elinizdeki dts ses formatlı filmleri izlemek istediğinizde tv bu formatı çozse bile iki kanaldan ses alacağınızdan size bir katkısı olmayacak zira dts formatinin nimetlerinden en az 5 .1 ses sistemi alarak faydalanabilirsiniz. Yani böyle bir sistem almadan üzülmeye değecek bir şey yok diye dusunuyorum...hayirli geceler

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba elinizdeki dts ses formatlı filmleri izlemek istediğinizde tv bu formatı çozse bile iki kanaldan ses alacağınızdan size bir katkısı olmayacak zira dts formatinin nimetlerinden en az 5 .1 ses sistemi alarak faydalanabilirsiniz. Yani böyle bir sistem almadan üzülmeye değecek bir şey yok diye dusunuyorum...hayirli geceler

Aslında 2 kanal DTS içerikler de var fakat sözkonusu film olduğunda 6 kanal (5.1) daha iyi olacaktır.

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
hotbird de bazı tv kanallarında dts seçeneği var. dtsyi seçtiğinizde ses gelmiyor.dts destekli tvniz var ise 2 kanaldan ses sisteminiz varsa tv vasıtası ile uydu sayısı kadar kanaldan alabiliyorsunuz. benim belirtmek istediğim şey illa tv izlemek babında değil. canınız sıkıldı usbden 4k veya fullhd film indirdiniz. sonra bu filmi tvye taktınız. bir baktınız ses yok. neden filmin içine sadece dts kodeki atmışlar. napıcaz. işi gücü bırakıp dtsyi ac3 formatına mı çevirecez.ya da aldınız dts uyumlu bir ses sistemi şöyle digital hd bir ses almak istediniz. tabi bunlar insanların istedikleri ve yapamayacakları. benim buradaki amacım ise burada bu işe kafa kafa veripte çözüm bulabilir miyiz. şu an tv kargoda daha gelmedi. bir yandan da diyorum ki ürünü eve sokmadan iade edeyim. hiç bu işlere girmeyeyim diyecem ama bizim evdeki diğer tvde de dts özelliğinin olmadığınu fark ettim. o da 49fu610 mb 130. onun fotosunu çekeyip atacam birazdan

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
img_20180418_1211740-jpg.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
bu cihaz finlux 49fu610 mb120 ekran kartı kullanıyor ve de malesef bu da dts desteklemiyor.

Burada bahsettiğiniz REGAL modelinde MB130 anakart kullanılmış. Aynı MB130 anakart kullanılmış başka bir modelde DTS açıksa sizinkinde de açabiliriz.
Açıkçası TV'ye çözdüreceğiniz DTS filmlerden 6 kanal ses alındığını duymadım.
Bunun için harici bir bilgisayara veya medya oynatıcıya ihtiyacınız var.
Bilgisayardan analog 6 kanal çıkış alabilirsiniz fakat medya oynatıcılarda öyle bir seçenek görmedim hiç.

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
49fu610 modelini daha önce almıştım. salonda duruyor. regal 50r5020u modelini ise başka bir oda için aldım. o da bugün geldi. servise daha kurdurmadım. işin açıkçası ilk başlarda ses kodeklerinin bu kadar önemli olduğunu düşünmemiştim. ses sistemleri üzerine araştırma yapar iken dts hakkında bir konuya denk gelince önemini kavradım ama bu benim için geç oldu. finlux modelinde dts destekli bir film açmaya çalıştım açmadı. açtığı ses kodekleri aac3 ve aac. hadi ses kalitesini falan geçtim. o kadar önemli değil. tvdede dts destekli kanal bulmakta bir o kadar zor zaten. ama şimdi bazı filmler var. görüntü kalitesi yüksek olanların çoğu dts ile desteklenmiş. kimi filmlerde de aac3 desteklisini dahi bulamıyorsunuz. yeni bir teknoloji dts ama hızla yayılıyor. mp3 destekli filmler tarihe karışmak üzere neredeyse. şimdi hal böyle olunca açtığınız filmlerden ses gelmiyor. dedim ya kaliteli olmasına gerek yok 5.1 falan gibi. 2 destekli çıkış versin yeter. yani ses duyalım sadece. ama gelmiyor.

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
kafamdaki soruya çözüm önerilerini şu şekilde oluşturdum ama tabi şekillendiremedim yeterince bilgi ve deneyimim olmadığı için.
1- kendinden kodekli ses sistemleri var. acaba bu ses sistemlerini tvye bağladığınızda hdmi kablosu ile dts hd ses elde edebilir misiniz. lakin bu cihazlarda baya maliyetli
2.tv box aldığımız zaman. tvye hdmi kablosu ile bağlar isek. tvbox dts kodekli sesi çözüp tvye verebilir mi
3. bilgisayardan bahsetmişsiniz. bu sistemde pcyi laptopa bağladığınız zaman pc ses kodeğini çözüp tvye mi aktarıyor. sağlıklı bir şekilde tvden ses alabiliyor muyuz

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
kafamdaki soruya çözüm önerilerini şu şekilde oluşturdum ama tabi şekillendiremedim yeterince bilgi ve deneyimim olmadığı için.
1- kendinden kodekli ses sistemleri var. acaba bu ses sistemlerini tvye bağladığınızda hdmi kablosu ile dts hd ses elde edebilir misiniz. lakin bu cihazlarda baya maliyetli
2.tv box aldığımız zaman. tvye hdmi kablosu ile bağlar isek. tvbox dts kodekli sesi çözüp tvye verebilir mi
3. bilgisayardan bahsetmişsiniz. bu sistemde pcyi laptopa bağladığınız zaman pc ses kodeğini çözüp tvye mi aktarıyor. sağlıklı bir şekilde tvden ses alabiliyor muyuz
İki çeşit bağlantı şekli vardır;

1) Analog
2) Sayısal (Digital)

Analog ses sistemlerinde kablodan sadece ses sinyalini iletirsiniz. Sayısal içerik oynattığınız cihazda ( TV, PC, STB vs.) çözülür. Analog bağlantı şekli RCA, 3.5 mm gibi konnektörler ile olur.

Sayısal sistemler ise içerisinde Dolby Digital, DTS gibi kod sistemlerini çözecek çözücü chip'ler (DECODER / DAC (Digital-Analog Converter) barındırır. Bu tip sistemlerde, kaynak cihazın (yani içeriği oynattığınız cihazın) sesi çözmesinin sayısal sistem için bir anlamı yoktur ancak kaynak cihazın ilgili kodları ses sisteminin decoderine gönderebilmesi gereklidir.

Sayısal bağlantıda en güncel teknoloji HDMI teknolojisidir. Bant genişliği itibariyle DTS, DTS Master Audio, DTS HD, DTS X, Dolby Atmos gibi yüksek bit oranına sahip ses verilerini sahip olduğu bant genişliği sayesinde iletebilmektedir.

Onun dışında sayısal bağlantı teknolojisi olarak Optik ve Koaksiyel arabirimleri de vardır fakat bunlar artık eskide kalmıştır. Geliştirilme çalışmaları devam ediyor mu bilmiyorum. Belli bir bantgenişliğinin üzerini desteklememektedirler. DTS'in çok daha yüksek formatlarını bu arabirimlerden aktaramazsınız.

İşin gelelim çözme kısmına;

TV donanım yönünden DTS desteklemiyorsa DTS ile kodlanmış içeriklerin sesini TV'den alamazsınız. Film veya yayın fark etmez.

Filmler için DTS destekli bir media player & Android box cihaz alabilirsiniz. (Kumanda ile pratik olsun derseniz.)

Onun dışında bilgisayar üzerinden de oynatarak sesi çözebilirsiniz ancak laptop'da S/PDIF çıkışı veya analog 6 kanal çıkış yoksa çevresel (Surround) ses alamazsınız. Alacağınız ses Stereo yani 2 kanallı olur.

Bilgisayarınız varsa dert etmenize gerek yok. HDMI üzerinden bağlayıp filmi bilgisayardan oynatmanız yeterli olur. Siz zaten 2 kanal da olsa ses alayım diyorsunuz.

Yazılım olarak MPC-HC tavsiye ederim. Ekstra CODEC kurmanıza gerek duymaz.

TV'den SW Profile dosyasını çekip düzenleyerek açmayı deneyebilirsiniz. Forumda konusu var fakat dosyaların yedeğini almayı ve temkinli davranmayı ihmal etmeyin. Sadece SW Profile dosyasını düzenleyerek açılabilir mi emin değilim. Bazı Vestel modellerinde bunu keşfeden kullanıcılar olmuştu.

Karşılığı olmayan bir özelliği açtığınızda TV'niz kilitlenebilir, sonsuz yeniden başlatma dongüsüne girebilir. Belki de donanım yönünden zarar görebilir.

Ben, sizi yönlendirerek riske atmak istemem.
Forumumuzda Vestel konusunda bilgili Ado var. Onunla konuşun, ona göre deneyin veya denemeyin. Size kalmış.

MPC-HC'de eğer ses alamazsanız Teamviewer ile yardımcı olabilirim. Hatta akşam foruma konu açabilirim, daha güzel olur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt