Dolar hakkındaki düşünceleriniz nedir?

S Çevrimdışı

Serinsu

Aktif Üye
10 Ara 2019
424
46
şakamı yapıyorsun yoksa senin kafanmı iyi yaw???

bu işler öyle demekle olmaz,geçmişte bazı ülkeler bunu denemişti
sanırım bazı sosyalist ülkeler v.s ve yine eski Doğu Bloku da böyle absürt
kurlar kullandılar,sonra da çok fena çakıldılar,90 larda ise bu Blok komple
göçünce de gerçekleri anlayıp uygun kurlara geçtiler! ama bu sefer de fakir
halkları daha da fakir oldular!

Ben yaşadım biliyorum örneğin Bulgar Levası resmiyet de Dolar dan bile %5-10 arası daha yüksekti
Çek veya Polynya da böyleydi hele eski DoğuAlmanya tam komedi idi Kurlar da
bunlar senin kafadan gidip Dolar=kendi para birimleri çekmişlerdi:haha

Ama Karaborsa da ise gerçek kurlar hemen kendisini belli ediyordu ve yaklaşık 8/10 kat daha değerliydi
Mark ve Dolar o zamanlar! ve harca harca bitiremiyorduk biz de paraları:kiskis

Ama Reis bu,sağı-solu hiç belli olmaz örneğin birisi bunu adamın aklına ciddi bir şekilde
sokarsa yarın bir bakmışsınız 1 $=0,90 TL de oluverir 1 €=1 TL olur:hoba1

abi ne olacak ki sırtlarında küfe filan yok bunların,yarın ceketlerini alıp giderler,hesabı sana-bana
ödetirler ki zaten kaderimiz hatta bizim fıtratımız bu yaw,Osmanlı dan beri hep Borç ödeyerek geldik
ve de gidiyoruz
geçmişte bazı ülkeler neyi denedi?
Çek polonya bulgar ülkelerinden bize ne.
bumu anlaşıldı yazımdan?

Peki abi nasıl olmalı?
Dolar karşısında türk parası ezilsinmi.
Sizce nasıl olsun türk parası ?
Ama Reis bu,sağı-solu hiç belli olmaz örneğin birisi bunu adamın aklına ciddi bir şekilde
sokarsa yarın bir bakmışsınız 1 $=0,90 TL de oluverir 1 €=1 TL olur:hoba1
Burada ne demek istedin kötümü paramızın değer kazanması..
Dell UltraSharp 32 8K Monitor 3999 dolardan,Yani dolar 1 TL olsa 4000 TL ye 8K ya geçecektik.
7680 x 4320 çözünürlükte masaüstünü düşünemiyorum. Şuan bu ekran 28.000 TL
1 tl 1 euro gücünde olursa 3800 tl olması iyi değilmi :clap :deli
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

kuyu :alala mcular ise direk altın kaynak sitesine göre satış yapıyorlar 7,46
Usta burası nedir kaynak yerimi bankalar tüm kuyumcular burdanmı alıyor

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan piyasada hareketliliğe buzdolabı satışları ile yanıt

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a piyasadaki hareketlilik soruldu. Cumhurbaşkanı corona virüsü sebebiyle dünya ekonomisinin bir süreçten geçtiğini belirterek iktidara geldiklerinden bu yana milli gelirin yükseldiğini söyledi. Erdoğan Türkiye ekonomisini buzdolabı örneği ile anlatırken, "Buzdolabı satışlarına bakıyoruz. 2002'de 1 milyon 88 bindi. 2017 itibariyle 3 milyon 107 bin, 2019'da ise 2 milyon 486 bin adede çıktı" diye konuştu. Erdoğan sosyal medyada büyük eleştirilerin odağında olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a da destek mesajı verdi.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
KUR lar belirli bir mali güce göre(Merkez Bankaları nın)belirleniyor,kafana göre KUR beliryemezsiniz

Bu arada TC Hükümeti ilk kurulduğun da bu millet 1$=1TL yı gördü vede yaşamıştır!
üstelik çok da borcumuz varken!(Osmanlı devleti maliye Borçları ki bildiğim kadarıyla
biz bu borçları da 1954 ve 55 ancak bitirebilmiştik!)
50-60 yinede fena değildi ama para da yoktu döviz cinsinden!
60 dan sonra yine paramız yoktu ama "Borç yiyen kesesinden yer" misali kim tuttar aslanım
seni dedik ve bugüne kadar geldik kısaca!

Bugün Reis bile bilemiyor artık kaç para borcumuz vardır,IMF ve Dünya Bankaları borçları bitti
ama devasa ticari ve de Devlet garantili borçların altına girdik,gel de şimdi öde ve de Fatura
tabiki bana sana çıkıyor onlara çıkmaz merak etmeyin!

Herifler memleketi uçuruyorlar ve bunu gerçekten süper yapıyorlar yaw,basitçe
Döviz ve Akaryakıt Tabelasına bakın durumun vehametini şak diye anlarsınız anlayan adamlar
tam sopalıktır artık vereceksin odunu anlayana kadar:sopa

Darbeden sonra kısaca $ 80-90 milyar kaçtı dışarıya(bu bizim para değildir,"sıcak para" denen ve emanet
gelip daha yüksek faiz geliri aldındığı için,Arap,Körfez,çeşitli Borsa simsarları ve tabi malum spekülatörler!
getirirdi bu paraları şimdi gitti ve şapa oturduk "dönemiyoruz" onun için de tabelada Doları 7 kağıt
görüyorsun,bu daha iyi günler 10/12 kağıt da göreceğiz böyle giderse!

Özal rahmetli akıllı adamdı ve "sıcak parayı" TR bu adam getirmiştir!
böylece döviz hem bollaştı hem de fazla artmıyordu,sistem çok basit idi uluslarrasında bu sıcak paraya
Dolar cinsinden %4/5/6 veriliyor(riski düşük ülkeler tabiki ve TR de öyle sayılıyordu o zaman!)
bu faizi biz duruma/zamana göre %2/3 daha fazla veriyorduk ki bu para gelebilsin!
%6/7 bu sıcak para için bugün bile yüksek dir! yani ülke de bir risk durumu yoksa bu para şak diye gelir
ama artık bize gelemiyor!
Şuanda MB yüzde kaç veriyor bilemiyorum mutlaka %6/7/8 gibidir ama yinede gelmiyor!

Kısaca bugün ülkeyi bu anlamda döndürecek rakam min. $ 100/130 milyardır ya da ölüsü bile $ 100
milyar dan aşağısı olamaz,aksi halde dönemeyiz! Katar hariç ki o da bildiğim kadarıyla en son $ 15 milyar
aktardı MB ye,başka Arap da kalmadı! Körfez de kalmadı,belki biraz spekülatörler vardır onlarda faizi
çok daha yüksek den alıyorlardır aman bu da kaçmasın diye MB dayanıyor faize sen de Tabelayı
hep yüksek de göreceksin!

Sonuç şudur;yaklaşık şak diye şöyle bir $ 150milyar girse 1$=1,5 TL çok çok rahat olacaktır
Reis geldiğinde de 2002 de unutmayın 1$=1,50/1,60 idi!!! 2010 dan bir şaştılar geldik bugüne işte

Buraya kadar hep "Sıcak Para" dan bahsettim,ülke "dış borcu" hiç gündem de bile değildir! aklıma geldikçe
kafayı yiyorum,zira bunu işte ben ödeyeceğim o herifler rahatça gidecekler masadan kalkıp,faturayı da
bana ödetecekler!

Sen kimsin ki 1 Dolar=1 TL diyeceksin yaw,ancak "emanet parayla" bunu bir yere kadar düşürebilirsin
ki o da garanti değildir,adam önce borcunu öde diyorlar! cart-curt edebiyatı yapıyor bunlar ama hesap
hep bana çıkıyor yaw

++
Eski Doğu Bloku hatta kıçı kırık Küba dahil ya da Kuzey Koreyi ülkeden sayarsanız bu tip eski komünist/sosyalist
v.s ülkeler paralarını Dolara enkeksli yaparlardı! hatta bazıları daha da değerli yapardı ama hiç bir zaman pratik de
bu işlemezdi! neyse bunlar bitti ama Kübaya giderseniz çok komik ama heriflerin parası hala çok değerli:haha
K.Kore daha da komik bu ülkeleri iyi izleyin!
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

yaw bir tane adam Reise şunu neden sormuyor acep

$1=1,60 TL yıl 2002
bugün kaç para??

Benzini sormuyorum bile:kas

2002 de her ne olduysa bir günde milli gelir $ 2.500/3.000 den>> $ 5.000 e çıktı:haha
sonra bir kaç sene geçti oldu bir anda $ 10.000 kelle başı milli gelir

iyi de babam sen geçmişi bırak şimdi bugün kaç para yaw???? milli gelir den neden bahsetmiyorsun ve Döviz den
yada Mazot dan filan bahsetsene

hazret Buzdolabından bahsediyor yaw:haha1

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Serinsu

Aktif Üye
10 Ara 2019
424
46
Peki abi nasıl olmalı?
Dolar karşısında türk parası ezilsinmi.
Sizce nasıl olsun türk parası ?

????

komünist/sosyalist
v.s ülkeler paralarını Dolara enkeksli yaparlardı! hatta bazıları daha da değerli yapardı ama hiç bir zaman pratik de
Neden dolar endeksli yapalım kübalar bize nasıl niye örnek oluyor,dolar abd parası değilmi birleşik değilmi?
Tarihimiz 1000 yıllık demiyormuyuz güçlü olduğumuz dönem yokmu varsa neden tekrar güçlü olmayalım
100 yılda güçsüzsek 1000 yılla tekrar güçlü olunmazmı osmanlıdan bile güçlü olamayacakmıyız .
Abd dolarınamı bakacağız?

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Ekonomistler bas bas bağırıyor üretim yook üretim , üretemeyen herşeyi ithal eden ülke dolar karşısında ezilir. Betonla ülke kalkınmaz , tarımla , hayvancılıkla , teknolojiyle , üretimle kalkınır.

S Çevrimdışı

Serinsu

Aktif Üye
10 Ara 2019
424
46
Betonla fabrika kurulur fabrika ?
orada üretim olur teknoloji olur betona takıp durmayalım?
Tarım hayvancılık yapın yaptırın olmaz diyenmi var?
Garanti maaşlı Memür olmak için lise üniversite okunursa tarımı hayvancılığı kim yapacak??

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Betonla fabrika kurulur fabrika ?
orada üretim olur teknoloji olur betona takıp durmayalım?
Tarım hayvancılık yapın yaptırın olmaz diyenmi var?
Garanti maaşlı Memür olmak için lise üniversite okunursa tarımı hayvancılığı kim yapacak??
Tarım , hayvancılık mı bıraktılar ülkede ? Tohum ithal , mazot almış başını gitmiş , çiftçi yıllardır isyan ediyor. Çiftçi ekiyor tohumu , topluyor mahsülü diyor ki bu malın ederi 10 lira , tohumuydu , mazotuydu , hasatıydı anca kurtarıyor. Sonra millet isyan ediyor 10 lira olur mu diye , çiftçi diyor ben bu fiyatın altına satarsam zarar ederim. Devlet ne yapıyor , millet fazla bağırmasın diye içeride anca 10 liraya mal edilebilen ürünü dışarıdan DOLAR la ithal edip içerde 5 liraya satıyor. Sonuç , tüketici susuyor , ülkenin dolarları gidiyor , yerli çiftçi zarar ediyor , bir daha ekmem diyor.

Keza hayvancılık da öyle , yemi ithal , saman ithal etti bu ülke saman , adam malını satacak satamıyor neden ? Millet almıyor pahalı diye , alamıyor haliyle geçim derdi. Sonra ne oluyor hooop et ithal ediyoruz DOLAR la , yine millet susuyor , yerli üretici zarar ediyor.

Millet memur olmak istiyomuş , tarım hayvancılığı kim yapacakmış , güldürme hocam Allah aşkına güldürme. Tarım ve hayvancılığı bitirdiler , tohum ithal , yem ithal , mazot ithal , fiyatları yüksek. Üretsen bile kurtarmıyor ürün pahalı , bir de üstüne devlet , senin ürettiğinin ürünü ucuza dışarıdan ithal edip iç piyasada satınca senin ürünün elinde patlıyor.

Biraz gerçekleri görelim artık , hakkı konuşalım.

S Çevrimdışı

Serinsu

Aktif Üye
10 Ara 2019
424
46
Tarım , hayvancılık mı bıraktılar ülkede ? Tohum ithal , mazot almış başını gitmiş , çiftçi yıllardır isyan ediyor. Çiftçi ekiyor tohumu , topluyor mahsülü diyor ki bu malın ederi 10 lira , tohumuydu , mazotuydu , hasatıydı anca kurtarıyor. Sonra millet isyan ediyor 10 lira olur mu diye , çiftçi diyor ben bu fiyatın altına satarsam zarar ederim. Devlet ne yapıyor , millet fazla bağırmasın diye içeride anca 10 liraya mal edilebilen ürünü dışarıdan DOLAR la ithal edip içerde 5 liraya satıyor. Sonuç , tüketici susuyor , ülkenin dolarları gidiyor , yerli çiftçi zarar ediyor , bir daha ekmem diyor.

Keza hayvancılık da öyle , yemi ithal , saman ithal etti bu ülke saman , adam malını satacak satamıyor neden ? Millet almıyor pahalı diye , alamıyor haliyle geçim derdi. Sonra ne oluyor hooop et ithal ediyoruz DOLAR la , yine millet susuyor , yerli üretici zarar ediyor.

Millet memur olmak istiyomuş , tarım hayvancılığı kim yapacakmış , güldürme hocam Allah aşkına güldürme. Tarım ve hayvancılığı bitirdiler , tohum ithal , yem ithal , mazot ithal , fiyatları yüksek. Üretsen bile kurtarmıyor ürün pahalı , bir de üstüne devlet , senin ürettiğinin ürünü ucuza dışarıdan ithal edip iç piyasada satınca senin ürünün elinde patlıyor.
Biraz gerçekleri görelim artık , hakkı konuşalım. Elbet :clap

Üst kısma katılıyorum burada akparti veya chp ilgilendirmez.
Nasıl olacak bilmiyorum çiftçiye ucuzluk sağlayan nasıl deniyor toptancı birliği gerekli değilmi? varsa bilmiyorum.
Büyük marketler ucuz satarken bakkallar pahalı satıyor öyle olunca bakkallar müşteri az.
Bizde olmayanı ithal olur olanı ithal etmek kabul edilecek durum değil tabi.Açık net dersem ? .
bunlara ilaveten diyorum ki 1 tl 1 euro olmalı
katılan yok ,küba polonya bulgar çekten bize ne.Paradan sıfır atılsın demiyorum
Abd doları yerine türk'ün parası değer görsün :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Biraz gerçekleri görelim artık , hakkı konuşalım. Elbet :clap

Üst kısma katılıyorum burada akparti veya chp ilgilendirmez.
Nasıl olacak bilmiyorum çiftçiye ucuzluk sağlayan nasıl deniyor toptancı birliği gerekli değilmi? varsa bilmiyorum.
Büyük marketler ucuz satarken bakkallar pahalı satıyor öyle olunca bakkallar müşteri az.
Bizde olmayanı ithal olur olanı ithal etmek kabul edilecek durum değil tabi.Açık net dersem ? .
bunlara ilaveten diyorum ki 1 tl 1 euro olmalı
katılan yok ,küba polonya bulgar çekten bize ne.Paradan sıfır atılsın demiyorum
Abd doları yerine türk'ün parası değer görsün :ok

Kuru kendin belirlersen döviz karaborsaya düşer, dışarıda da dilediğin kurdan işlem yapamazsın.
Kimse de senle istediğin kurdan ticaret yapmaz yani.

O iş öyle olsa kimse üretmek için çabalamazdı.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan piyasada hareketliliğe buzdolabı satışları ile yanıt

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a piyasadaki hareketlilik soruldu. Cumhurbaşkanı corona virüsü sebebiyle dünya ekonomisinin bir süreçten geçtiğini belirterek iktidara geldiklerinden bu yana milli gelirin yükseldiğini söyledi. Erdoğan Türkiye ekonomisini buzdolabı örneği ile anlatırken, "Buzdolabı satışlarına bakıyoruz. 2002'de 1 milyon 88 bindi. 2017 itibariyle 3 milyon 107 bin, 2019'da ise 2 milyon 486 bin adede çıktı" diye konuştu. Erdoğan sosyal medyada büyük eleştirilerin odağında olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a da destek mesajı verdi.

Millet ile alay ediyorlar ayip be abicim. su adamlari milliyetçilik duygulari ile takip eden kim varsa birakin artik su adami allah askina

S Çevrimdışı

Serinsu

Aktif Üye
10 Ara 2019
424
46
Alay sanmıyorum ama böyle örnek? olmuşmu bana göre değil.
Bundan 15 sene bu kadar yoktu öncesiyle bugün farklı geldi.
mahalle yol kenarlarda milyonluk arabalar var dalga geçmiyorum benim yok millette maşallah.
Hem millet aç aç???? hem arabaların bolluğu :alala :alala:alala:alala:alala
Bu sene arabası olan basmıs memleketlere gezmeye.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Alay sanmıyorum ama böyle örnek? olmuşmu bana göre değil.
Bundan 15 sene bu kadar yoktu öncesiyle bugün farklı geldi.
mahalle yol kenarlarda milyonluk arabalar var dalga geçmiyorum benim yok millette maşallah.
Hem millet aç aç???? hem arabaların bolluğu :alala :alala:alala:alala:alala
Bu sene arabası olan basmıs memleketlere gezmeye.

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
117334187_3690034457697906_5347597639409953270_n.webp

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt