Dolar xx TL Üzeri oldu yakıt fiyatları da yükselişte TL eridi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
$ da 10'na 1 kala son durum :kiskis 9.99

Ekran-Alintisi555555b3d7999aae309b99.png

By_Trol By_Trol hocam sana zahmet başlığı güncelle sen $ 10 TL'yi geçti :kiskis

dlllddb010d23360a629.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
naif ve romantik bir sorum olacak. Saf olma saftirik olma oğlum diyebilirsiniz.

Bu kadar zam bu kadar fahiş fiyatlara rağmen neden hala şöyle ülke çapında bir kontakt kapatma organizasyonu filan yapmıyoruz/yapamıyoruz? Protesto değil, eylem değil bakın sadece organizasyon :)
Anayasamızın 34 üncü maddesine rağmen, işine öyle gelen yöneticiler ve kolluk kuvvetleri 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa BİR ŞEKİLDE konuyu bağlayıp herkesi derdest ettiği için yani aslında ÖZGÜRLÜKLER ülkesi olan Güzel Ülkemizde hiç kimsenin aklındaki söylemeye dahi (Gerçek düşüncelerini) cesaret edemediği için olabilir :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Korsan konu o. Aslı gibidiri bura :deli1
Her iki konunun da, forum konularında Ülke tarihimizde çok önemli dönemeçleri ifade etmesi nedeni ile ayrı özelliği var o nedenle bilerek açtım (9 ile 10 arasındaki zaman diliminin yakınlığı, gelişen olaylar, sürecin ilerleyişi vs) :ok

İki konudan da sohbete devam :rock

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Parası olan gerçek ve tüzel kişiler zaten paralarını çoktan dövize çevirip bankalara kuzu kuzu yatırmış herzamanki gibi kıs kıs gülüyorlardır olan bitene. Az buz da değilmiş nakit (226 milyar dolar) mevduatları... ( Ülkedeki tüm insanları işe alsan beşikten mezara tüm insanlara 10 aydan fazla asgari ücret ödeyebilirsin )

Küçük tasarruflu vatandaşlar zaten yastık altı tasarrufunu altına çevirip koluna boynuna takıp dolaşıyor. Olmadı ikinci el araba veya toprağa yatırıyor. Kala kala gariban bir kesim kalıyor, ona da etkisi yaşam kalitesinin düşmesi olarak karşısına çıkıyor. Bakmayın siz toplumdaki sessizliğe, sesi çıkması gerekenler, itiraz edecek sesleri çıkaracak takatları yok, çünkü ellerindeki son imkanlarını da kaybetmekten korkuyorlar, bir kısmı da olan bitenin farkında değil.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Parası olan gerçek ve tüzel kişiler zaten paralarını çoktan dövize çevirip bankalara kuzu kuzu yatırmış herzamanki gibi kıs kıs gülüyorlardır olan bitene. Az buz da değilmiş mevduatları...

Küçük tasarruflu vatandaşlar zaten yastık altı tasarrufunu altına çevirip koluna boynuna takıp dolaşıyor. Olmadı ikinci el araba veya toprağa yatırıyor. Kala kala gariban bir kesim kalıyor, ona da etkisi yaşam kalitesinin düşmesi olarak karşısına çıkıyor. Bakmayın siz toplumdaki sessizliğe, sesi çıkması gerekenler, itiraz edecek sesleri çıkaracak takatları yok, çünkü ellerindeki son imkanlarını da kaybetmekten korkuyorlar, bir kısmı da olan bitenin farkında değil.
O son örnek verdiğin kesim içerisindeyim ben.

Benimki bilinçli tercih zira kapitalist düzenin kölesi olmaktansa azla yetinen ama en azından insan gibi yaşayabilen birer birey olmak istedik.

Benim gizlim saklım yoktur her şeyi açık oynarım.

Bizim karı koca tek gelirimiz adsense den her ay yatan, aydan aya mevsimden mevsime1500 2500tl arası para ve Devletimizin bana komisyonda üstlendiğim görev nedeniyle ödediği 3 aydan 3 aya 2000tl para.

Yani ortalama 2700tl para ile biz geçinmeye çalışıyoruz ve bizim paramız geçen ay da rakam olarak 2700 dü, bu ay da rakam olarak 2700.

Sorun şu ki etki olarak geçen ay 2700 olan bu ay artık 2500. Bu şekilde devam ederse önümüzdeki ay 2300.

İlk verdiğiniz örnekte olanlara lafım yok, lakin bizim kesim bıçağın dayanacağı kemik memik hiç bir şey kalmadığı kesin.

Kayınpederim bana ''Sen hayatın boyunca aç kalacaksın dürüst olacağım diye'' dedi daha dün. Hayatımda ilk defa duydum bu lafı kendisinden.

Neden? Malum yaşam şeklini benimseyenlerin tarafında kendisi.

Allah bana o şekilde para ile alınmış ekmeği yemeyi nasip etmesin..

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
O son örnek verdiğin kesim içerisindeyim ben.

Benimki bilinçli tercih zira kapitalist düzenin kölesi olmaktansa azla yetinen ama en azından insan gibi yaşayabilen birer birey olmak istedik.

Benim gizlim saklım yoktur her şeyi açık oynarım.

Bizim karı koca tek gelirimiz adsense den her ay yatan, aydan aya mevsimden mevsime1500 2500tl arası para ve Devletimizin bana komisyonda üstlendiğim görev nedeniyle ödediği 3 aydan 3 aya 2000tl para.

Yani ortalama 2700tl para ile biz geçinmeye çalışıyoruz ve bizim paramız geçen ay da rakam olarak 2700 dü, bu ay da rakam olarak 2700.

Sorun şu ki etki olarak geçen ay 2700 olan bu ay artık 2500. Bu şekilde devam ederse önümüzdeki ay 2300.

İlk verdiğiniz örnekte olanlara lafım yok, lakin bizim kesim bıçağın dayanacağı kemik memik hiç bir şey kalmadığı kesin.

Kayınpederim bana ''Sen hayatın boyunca aç kalacaksın dürüst olacağım diye'' dedi daha dün. Hayatımda ilk defa duydum bu lafı kendisinden.

Neden? Malum yaşam şeklini benimseyenlerin tarafında kendisi.

Allah bana o şekilde para ile alınmış ekmeği yemeyi nasip etmesin..
İnsan ölünce üç şey onunla mezara (kabire) kadar gidermiş ikisi döner biri onunla kalırmış.
Bu üç şey; Yakınları, malı mülkü, amelleri (yaşadıkları)
Defin işlemi bittince yakınları taziyelerini en yakınlarına sunar mezarlığı terk edermiş. En Yakınları da (mirasçıları) taziyeleri kabul edip adamın malını mülkünü devir alırlarmış.
Yani insanla baş başa yaşadıkları (amelleri) kalırmış. Ne mutlu ardından çok iyi biliriz, tam imanlı ve imanına ihanet etmedi denilenlerden olabilmek. Karşılandığımız yerde (yani bu dünyaya yollandığımız yerde) bizden istenenleri yapmış olarak dönebilmekte. Asıl üstünlük malda mülkte değil takvadadır. O da bir deyişle de sürekli helalin peşinde koşmaktadır.
Tarihin en zor dönemindeyiz, Adem'in soyundan (yolundan) gelenler karşı tarafın karşısında elleri en zayıf ve bilinçlerinin en düşük olduğu zaman diliminde amansız bir savaşın ortasındayız. Olan biten mikro olaylar uzaktan bakınca varacağı yer sürüp gidenden başka bir şey değildir.

Kanaatkar olmayan insan her daim fakirliği kabul etmiş demektir. Çünkü insan için duygu olarak zenginliğin sınırı yoktur ve asla ulaşamaz. Sahabe Salebe'nin ibretlik yaşadıkları örnektir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Parası olan gerçek ve tüzel kişiler zaten paralarını çoktan dövize çevirip bankalara kuzu kuzu yatırmış herzamanki gibi kıs kıs gülüyorlardır olan bitene. Az buz da değilmiş nakit (226 milyar dolar) mevduatları... ( Ülkedeki tüm insanları işe alsan beşikten mezara tüm insanlara 10 aydan fazla asgari ücret ödeyebilirsin )

Ülkede artık "orta direk" denilen kesim kalmadı ,yok artık ,yani 2 kesim var maalesef.Benim bildiğim ve tanıdığım bir çok kişi bankaya para yatıramıyor ama büfelerden döviz alıyorlar,en az 7 kişiyi biliyorum ki ben araziyi satınca bana tabiri caiz ise "akıl" verdiler hep ,dolar al yoksa paran pul olur diye :)
Nitekim ,son anda pul olmaktan kurtulduk da bir ev alabildik ki araziyi sattığımda 580 tl ye alacağımız daireyi maalesef beceriksizler nedeniyle 647 ye aldık ki arada sadece 2.5 ay vardı ,gün olarak yaklaşık 75 gün, bu arada parasal fark 68.000 tl,tabii elden çıkan daha da farklı,o sadece evin fiyatı.
Neyse ,hadi sustum artık :)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,326
39
İnsanların gözünü kolay para kazanma hırsı bürümüş durumda. Hiç üreterek kazanayım düşüncesi yok. Dövize yatırayım, altına yatırayım, borsaya yatırayım yok hamınacoin'e yatırayım... Üretim olmazsa nasıl çıkacak bu ülke aydınlığa gerçekten hiç bilmiyorum. Üretmeden, ortaya bir şey koymadan nasıl voleyi vururum diye düşünüyor herkes. Hadi emekli olmuş, birikimini kaybetmek istemeyen, belli bir yaşa gelmiş insanları anlarım da; 20 yaşındaki gençler bile gidip borsaya, coin'e yatırım yapmaya çalışıyor. Geçen bayramda akrabalarımdan birinin ufak çocuğuna soruyoruz ne olmak istiyorsun ileride diye; youtuber olucam diyor. Ne diyeyim bilemiyorum ki...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
İnsanların gözünü kolay para kazanma hırsı bürümüş durumda. Hiç üreterek kazanayım düşüncesi yok. Dövize yatırayım, altına yatırayım, borsaya yatırayım yok hamınacoin'e yatırayım... Üretim olmazsa nasıl çıkacak bu ülke aydınlığa gerçekten hiç bilmiyorum. Üretmeden, ortaya bir şey koymadan nasıl voleyi vururum diye düşünüyor herkes. Hadi emekli olmuş, birikimini kaybetmek istemeyen, belli bir yaşa gelmiş insanları anlarım da; 20 yaşındaki gençler bile gidip borsaya, coin'e yatırım yapmaya çalışıyor. Geçen bayramda akrabalarımdan birinin ufak çocuğuna soruyoruz ne olmak istiyorsun ileride diye; youtuber olucam diyor. Ne diyeyim bilemiyorum ki...
Maalesef doğru.Bizim karşı apartmanda çocuk bana sordu bu coinler nedir diye :) ,ya 12-ya 14 yaşındadır.Ama insanlar mecburen yöneliyorlar buna çünkü ortam güven vermiyor ,adam bana "sattığımı aynı paraya alamıyorum" dedi cuma günü,haklı,hatta "rafta durması benim için daha iyi" demişti ardından.Dedim ya ,güven yok artık, "zararın neresinden dönersem kardır" mantığı ile bakıyorlar ki aslında zarar büyük.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt