Dış Ünite Hırsızlık Sorunu

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Su depolarına konan elektrikli şamandıradan ilham alıp düşündüğüm alarmı yapıp gövdeye monte et,örneğin hafif eğimle elektriği tamamlasın ve alarm ötsün ,ben köyde hırsız girdikten sonra yapmıştım,şimdi o alarmın buzzer yerine hoparlör takıp arabaya geri vitese taktım (malum otomatik araba),ama süper oluyor onu belirteyim.Onların içinde civalı anahtar var(sökmüştüm) ,hafif eğimle devreyi ya açıyor veya kapatıyor ,bağlamana kalmış :)
Elektrikli şamandıra:
samandira.webp

Tabii şimdi "abi adamlar elektriği kesiyorlar" diyeceksin ,işte "ilham alıp" derken nedenini de yazayım :) ,piyasada 5-12v ile çalışan mini civalı anahtar var ,işte o anahtarı kullanarak çok basit pille çalışan bir alarm ister yapabilirsin ister satın alabilirsin. Pil de 18650 olsun süper olsun :ok Hatta sana çok ucuza çıkacak bir proje de vereyim, pencere alarmı satın alarak yapabilirsin ,hani mıknatısla ötenlerden.Onun içindeki reed röleyi çıkartıp, alacağın civalı anahtarı lehimleyebilirsin mükemmel olur ,hatta sana iş kapısı bile olur :) .Hırsız üniteyi söküp kaldırdığında civa devreyi tamamlar ve pencere alarmı ciyak ciyak bağırır,hatta dış kabı 5mm matkapla delip istersen kendinden flip-flop kırmızı led de takabilirsin 18650 ye balı olarak yanıp söner :ok

Bu pencere alarmı :

byalo-499.png

Bu da civalı anahtar :

civa.jpg
Pek hoşa gitmedi fikrim sanırım :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Ben hırsızı yakalayıp ne Allah verdiyse diyorum Emmi :kiskis
Bizim eve hırsız girdiğinde jandarmaya sordum" ben evde olsaydım ve silahım olsaydı ,çekip vursaydım" daha lafım bitmeden "sen suçlu olurdun abi" dedi :),meğer sadece yatak odasında vurulursa suçlu olunmuyormuş iyi mi ,o gün öğrenmiş oldum ,ben de o zaman "vurur,yatak odasına taşırdım" deyince ,bastı kahkahayı genç kriminalci jandarma ,hatta beni muhabbete davet etti :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bizim eve hırsız girdiğinde jandarmaya sordum" ben evde olsaydım ve silahım olsaydı ,çekip vursaydım" daha lafım bitmeden "sen suçlu olurdun abi" dedi :),meğer sadece yatak odasında vurulursa suçlu olunmuyormuş iyi mi ,o gün öğrenmiş oldum ,ben de o zaman "vurur,yatak odasına taşırdım" deyince ,bastı kahkahayı genç kriminalci jandarma ,hatta beni muhabbete davet etti :)
Allah yönlerini öte etsin. Zamanında babam yakalayıp sopayla koluna vurdu diye 2 gün nezarette yattı.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bu arada anlattığım alarm sistemini kendimde kurdum ,köyde hala çalışıyor ,hatta köyde bir başkasına da kurdum ,dün aradım komşulardan birini ve sordum "ne oldu hala çalıyorlar mı malları" dedim ,"hayır alattin amca,bize de yapsan ondan, kaç paraysa verelim" dediler :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bu arada anlattığım alarm sistemini kendimde kurdum ,köyde hala çalışıyor ,hatta köyde bir başkasına da kurdum ,dün aradım komşulardan birini ve sordum "ne oldu hala çalıyorlar mı malları" dedim ,"hayır alattin amca,bize de yapsan ondan, kaç paraysa verelim" dediler :)
Bu arada ayrıca eski hdd mıknatısları ile yaptığım alarm vardı ,yöntem aynı ama mıknatıs çok kuvvetli olduğundan hemen ötmüyordu ama süper çalışıyordu,tabii ki "kapı alarmından" yapılma :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu arada ayrıca eski hdd mıknatısları ile yaptığım alarm vardı ,yöntem aynı ama mıknatıs çok kuvvetli olduğundan hemen ötmüyordu ama süper çalışıyordu,tabii ki "kapı alarmından" yapılma :)
Sayın Emmi. Yukarıda bahsettiğim portatif motosiklet alarmları da yanlış hatırlamıyorsam aynı mantıkla çalışıyor. Çok güzel proje ve efektif olur diye düşünüyorum. Hatta onlarda düzenek hazır ve direkt 9v ile çalışıyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Sayın Emmi. Yukarıda bahsettiğim portatif motosiklet alarmları da yanlış hatırlamıyorsam aynı mantıkla çalışıyor. Çok güzel proje ve efektif olur diye düşünüyorum. Hatta onlarda düzenek hazır ve direkt 9v ile çalışıyor.

+1 :ok
Benim ki "homemade" veya "DIY" "do it yorşelf" :haha1

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Pek hoşa gitmedi fikrim sanırım :)

Yok ustam mevzu beni çok aştı çok anlamam o işlerden :deli1

Uygun zaman olunca sota başkanı yakalayacam. Onla beraber bakarız. Yakalamışken bi de ciğere gideriz. Hava Sıcak derse de bici.. Adanada çareler tükenmez :deli1

An itibari ile damın kapısına tek vuruşta açılabilecek bi kilit yaptılar.

Geri
Üst Alt