Dış Ünite Hırsızlık Sorunu

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Herkese selamlar,

Bu aralar başımız apartmanın damına dadanan klima dış ünite hırsızları ile dertte. Komşunun damdaki dış ünitesini çalmışlar. Klimayı ilk defa çalıştırmayı denediklerinde farketmişler. Ne zaman çalındı o yüzden belli değil. Ben bu gün baktım 2 tane daha bağlantı kabloları kesilmiş dış üniteler vardı. Bizim de 3 tane klima dış ünitesi damda. Onlara ilişmemişler ama içimize kurt düştü tabi bir şeyler yapmak lazım. (Damın giriş kapısına kilit vs yapıldı dama girişi de kısıtlayacağız bakalım.)

Bu dış ünitelerin güvenliği ile ilgili neler yapılabilir? Komşulardan biri demirci getirip dış ünitesinin üstüne demirden kafes yaptırmış. Onu da kapaksız direk duvara kaynakla yaptırmış. Yarın bir gün dış ünitenin sökülmesi vs gerek olursa o kafesi kırmak zorunda kalacaklar.

Tavsiyeleriniz, varsa daha önce uyguladığınız yöntemler varsa yazarsanız çok sevinirim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
En uygulanabilir yöntem kafes gibi geliyor ama o da anlattığınız gibi şarjlı bir avuç taşlamaya bakıyor. Onun dışında aklıma birşey gelmedi şimdilik. (Motosikletlerde kullanılan harekete duyarlı alarmlar var. Öyle bir düzenek kurulsa caydırıcı olur mu?)

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
hareketli alarmı düşündüm açıkçası.. en azından öter bağırırsa bırakır kaçar. Ama görüntüde de caydırıcılık lazım.

Bu arada komşunun yaptırdığı kafes avcı fıkrası gibi:

"Bir japon bir amerikalı avcı ormanda yürürlerken karşılarına dev bir ayı çıkmış. Bakmışlar çaresizler, amerikalı avcı açmış bir bourbon "son yudumlarımı da zevkle içeyim bari" demiş. O sırada japon avcı da telaşla çizmelerini çıkarıp spor ayakkabılarını giymeye çalışıyormuş. Amerikalı da dönüp: "ne yapıyorsun be adam. Ayıdan daha hızlı koşamazsın ki" demiş. Japon avcı tarihe düşen sözünü söylemiş: "Senden daha hızlı koşsam yeter."

Bizim komşunun kafesi hırsızı daha kolay olan açıktaki hedeflere yöneltir. Yoksa attıkları kaynağı gördüm. Yan keski ile bile nerdeyse kırılacak gibi geldi gözüme. (Bin lira da para almış)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
En uygulanabilir yöntem kafes gibi geliyor ama o da anlattığınız gibi şarjlı bir avuç taşlamaya bakıyor. Onun dışında aklıma birşey gelmedi şimdilik. (Motosikletlerde kullanılan harekete duyarlı alarmlar var. Öyle bir düzenek kurulsa caydırıcı olur mu?)
Bir penseye bakar asma kilitler sessiz sedasız açılır kafes kesmez dama güvenlik kamerası şart :kiskis

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
güvenlik kamerası öyle enteresan bir şey ki, işe yarıyor mu yaramıyor mu belli değil. gelen polis kimin çalmış olabileceğini söyledi zaten. Sürekli hapse girip çıkıyormuş bu adamlar. Ellerinde bilgileri de var. Apartmanın girişinde kamera da var. Hırsızlığı hemen fark edip aksiyon almak gerekiyormuş kameraların tam işe yaraması için. Elimizde son 2 3 aylık kayıt olmuyormuş malesef. Detaylara hakim değilim ama en üstteki asansör dairesinin girişine kamera koyulması gerektiğini söyleyeceğim bizim yöneticiye. Daha önce asansörün de bir şeylerini çalmışlardı başka apartmanlarda. Para eden parçaları hedef alıyorlarmış.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
güvenlik kamerası öyle enteresan bir şey ki, işe yarıyor mu yaramıyor mu belli değil. gelen polis kimin çalmış olabileceğini söyledi zaten. Sürekli hapse girip çıkıyormuş bu adamlar. Ellerinde bilgileri de var. Apartmanın girişinde kamera da var. Hırsızlığı hemen fark edip aksiyon almak gerekiyormuş kameraların tam işe yaraması için. Elimizde son 2 3 aylık kayıt olmuyormuş malesef. Detaylara hakim değilim ama en üstteki asansör dairesinin girişine kamera koyulması gerektiğini söyleyeceğim bizim yöneticiye. Daha önce asansörün de bir şeylerini çalmışlardı başka apartmanlarda. Para eden parçaları hedef alıyorlarmış.
Dama koyun ara ara bakın gördüğünüzde yakalayın. Diye kamera tek başına çok faydalı değil.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Dama koyun ara ara bakın gördüğünüzde yakalayın. Diye kamera tek başına çok faydalı değil.
Kamera benimde aklıma ilk gelenlerden oldu ama asıl amaç caydırmak. Astarı yüzünden pahalıya gelmesin diye düşünüyorum ama, en azından büyük fake alarm kutuları içine bahsettiğim motosiklet alarmı yerleştirilir. Maliyet düşürmek için. Üstündeki led aydınlatma da aktif olur. En azından caydırıcılığı olur. Yoksa kamera kaydı, tespit v.s. hikaye.

Y Çevrimdışı

Yakupcetin 

Aktif Üye
21 Tem 2018
51
41
Kamera konulmadan once belki ayagi kayar da asagi duser. Emniyette bir daha ugrasmaz gozalti hapis falan. Keske her hirsizlikta bir parmak gitseydi yan keskiyi disiyle tutardi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Şöyle babayiğit bir köpek koyun o alana diyeceğim ama milletin çoluğuna çocuğuna saldırır falan büyük sıkıntı olabilir.

Yani olası bir suç işlenmesine de yataklık etmek istemiyorum ama demirciye kafes yaptırmanız dışında olası bir seçenek yok. :bilmiyom
Yüksek zoom yapabilen kameralardan temin edebilirseniz dilediğiniz noktaya koyabilirsiniz.
Genelde sensörü küçük zoom lensi büyük olur. Kubbe şeklinde olurlar .

Gece vakti spiralle demir kesecek kadar aptallarsa bir şey diyemem.
O sese de birileri uyanır herhalde. :kiskis

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Hırsızlık gündüz vakti oluyor muhtemelen. Ellerini kollarını sallaya sallaya girip alıp gitmişler. Kimse de farketmemiş. Deprem zamanında olmuş olma ihtimali de yüksek

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Su depolarına konan elektrikli şamandıradan ilham alıp düşündüğüm alarmı yapıp gövdeye monte et,örneğin hafif eğimle elektriği tamamlasın ve alarm ötsün ,ben köyde hırsız girdikten sonra yapmıştım,şimdi o alarmın buzzer yerine hoparlör takıp arabaya geri vitese taktım (malum otomatik araba),ama süper oluyor onu belirteyim.Onların içinde civalı anahtar var(sökmüştüm) ,hafif eğimle devreyi ya açıyor veya kapatıyor ,bağlamana kalmış :)
Elektrikli şamandıra:
samandira.webp

Tabii şimdi "abi adamlar elektriği kesiyorlar" diyeceksin ,işte "ilham alıp" derken nedenini de yazayım :) ,piyasada 5-12v ile çalışan mini civalı anahtar var ,işte o anahtarı kullanarak çok basit pille çalışan bir alarm ister yapabilirsin ister satın alabilirsin. Pil de 18650 olsun süper olsun :ok Hatta sana çok ucuza çıkacak bir proje de vereyim, pencere alarmı satın alarak yapabilirsin ,hani mıknatısla ötenlerden.Onun içindeki reed röleyi çıkartıp, alacağın civalı anahtarı lehimleyebilirsin mükemmel olur ,hatta sana iş kapısı bile olur :) .Hırsız üniteyi söküp kaldırdığında civa devreyi tamamlar ve pencere alarmı ciyak ciyak bağırır,hatta dış kabı 5mm matkapla delip istersen kendinden flip-flop kırmızı led de takabilirsin 18650 ye balı olarak yanıp söner :ok

Bu pencere alarmı :

byalo-499.png

Bu da civalı anahtar :

civa.jpg

Geri
Üst Alt