Direct LED mi Edge LED mi?

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Merhaba arkadaşlar uygun fiyata Samsung 50RU7400 buldum ancak araştırınca Edge LED olduğunu gördüm. Tv arka ışık sistemleri Edge LED ve Direct LED olarak ikiye ayrılıyormuş. Ve Edge ledin direct lede göre daha az parlaklık ürettiği yazılmış. Bu sebeple biraz ikilemde kaldım çünkü parlaklık benim için ve çoğu kullanıcı için önemli. Ancak yabancı forumlar hariç bu direct ve edge led konusunda pek bir bilgi yok. Nedir bunlar tam olarak? Farkları, avantajları ve dezavantajları nelerdir ustalar bizi aydınlatabilirler mi acaba?

Adem Helvacı Adem Helvacı F fikoloji albanez albanez teraspy teraspy TEKNOwest TEKNOWEST

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Direct LED doğrudan LCD hücreyi arkadan aydınlatan sistem,
Edge LED ise LCD hücreyi yanlarından aydınlatan bir sistem diye biliyorum.

Direct LED parlaklığın yanında daha yüksek kontrastı da beraberinde sağlıyor diye biliyorum.

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Direct LED doğrudan LCD hücreyi arkadan aydınlatan sistem,
Edge LED ise LCD hücreyi yanlarından aydınlatan bir sistem diye biliyorum.

Direct LED parlaklığın yanında daha yüksek kontrastı da beraberinde sağlıyor diye biliyorum.
Hocam yani edge led tvler daha karanlık görüntü veriyor o zaman öyle değil mi?
Şu videoda samsung edge, philips ise direct led ve parlaklık olarak baya fark var gibi? İkisi de VA bu arada

E Çevrimdışı

emresemt

Yeni Üye
20 Ocak 2020
26
32
va, direct led olan 50um7450 ve 50pus7304 modellerine de bakabilirsiniz.

belki biliyorsunuzdur samsunglarda codec destekleri sıkıntılı film vs. izliyorsanız formatlarda sıkıntı yaşarsınız uygun formatta değilse filmlerden ses alamazsınız.

günlük kullanım içinse(tv yayınları) pek bir şeye takılmanıza gerek yok bence istediğinizi alın.

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
va, direct led olan 50um7450 ve 50pus7304 modellerine de bakabilirsiniz.

belki biliyorsunuzdur samsunglarda codec destekleri sıkıntılı film vs. izliyorsanız formatlarda sıkıntı yaşarsınız uygun formatta değilse filmlerden ses alamazsınız.

günlük kullanım içinse(tv yayınları) pek bir şeye takılmanıza gerek yok bence istediğinizi alın.
Hocam bu 50RU7400 modelini piyasa fiyatının altında buldum bir arkadaşta sizin yazdığınız modellere de bakmıştım ancak onlar biraz daha pahalıya geliyor bu durumda. Codec konusunda açıkçası çok bilgim yok ama filmleri genelde netflixten vs izlediğim için sorun olmaz diye düşünmüştüm.
Kullanım amacım tv yayınlarından çok playstation, iptv ile maç izleme ve netflix dizi film vs olacak hocam. Edge led parlaklık konusunda hayal kırıklığı yaratır mı sizce bilginiz var mı?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Hocam yani edge led tvler daha karanlık görüntü veriyor o zaman öyle değil mi?
Şu videoda samsung edge, philips ise direct led ve parlaklık olarak baya fark var gibi? İkisi de VA bu arada

Açıkçası videoyu tam izlemedim, iki tür paneli de yan yana gözümle görmedim maalesef ama doğrudan arkadan aydınlatılan bir şey daha parlak görünür diye düşünüyorum.

Parlaklıktan kasıt görüntüdeki renklerin canlılığı mı? Yoksa TV'nin konulacağı ortam fazla mı aydınlık?

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Açıkçası videoyu tam izlemedim, iki tür paneli de yan yana gözümle görmedim maalesef ama doğrudan arkadan aydınlatılan bir şey daha parlak görünür diye düşünüyorum.

Parlaklıktan kasıt görüntüdeki renklerin canlılığı mı? Yoksa TV'nin konulacağı ortam fazla mı aydınlık?
Ortam fazla aydınlık değil hocam normal bir oda aydınlatması yani. Parlaklıktan kastım renklerin canlılığı evet. Karanlık ve solgun bir görüntü istemiyorum açıkçası.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ortam fazla aydınlık değil hocam normal bir oda aydınlatması yani. Parlaklıktan kastım renklerin canlılığı evet. Karanlık ve solgun bir görüntü istemiyorum açıkçası.

Bu açıkçası sadece aydınlatma ile ilgili olan bir şey değil.
TV'yi sıfır mı alacaksınız, ikinci el mi? Biraz aceleci gördüm sizi? :sirit

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Bu açıkçası sadece aydınlatma ile ilgili olan bir şey değil.
TV'yi sıfır mı alacaksınız, ikinci el mi? Biraz aceleci gördüm sizi? :sirit
Hocam sıfır bakıyorum da durum şöyle, piyasa fiyatı 3800 olan 50RU7400'ün sıfırını 3200e buldum. O sebeple niyetlendim. :)
Valla 3-4 aydır tv bakıyorum hocam beynim yandı artık bir tane alıp kurtulmak istiyorum :)

E Çevrimdışı

emresemt

Yeni Üye
20 Ocak 2020
26
32
Fırsatınız varsa bi mağazaya gidin gözünüzle görün videoda fark olduğu açık.

Geri
Üst Alt