(Detaylı)PC Monitöründe Ekran Anlamsız Şekilde Belirli Süre Sonra Gidip Geliyor

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
Son durum ne oldu?
Hocam şöyle
Dün Saat 14:00-21:37 arası sıfır sorun 21:37 kombiyi açtık kombi calıstıktan sonra yaklasık 20-25 dk sonra 22:05 gibi falan ekran git gel yapma başladı(size söylemiştim.
Bugün Saat 15:00 dan yine 21:40 a kadar sıfır sorun iken az önce yani yine 15-20 dk sonra ekran ilk gitgelini yaptı.Bundan sonra artık yaklasık 1 saat icinde falan tekrar yapar diye tahmin ediyorum.
Yarın kendi prizimde farklı uzatma kablosu ile deneyeceğim.Uzatma kablosunda sorun var mı bakacağım.
Eğer aksam yine kombi acılısında yaparsa bu defa uzatma kablosuyla banyodaki prizden falan elektrik cekeceğim kombi acıkken bir de ona bakacağım bakalım tepkiler ne olacak.

Yok benimki PC ile ilgili değil .. evim deki bir havalandırma tertibatıyla ilgili

Burada size cevap yazan çoğu kişi ile birlikte "Kemal'e erdik" ama bulamadık sebebini.. çokta uğraştım..
Sıkıntım yaşadığım yerde iyi bir elektrikçi bulup getirmemin gerçekten zor olması ve gayette yüksek bir maliyete çıkabilecek olması ...
Neyse.. bakıcaz artık bir çaresine :)
Allah yardımcımız olsun hocam valla ya çözüm bulunamadığı zaman insanı zorluyor kesinlikle

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
İlgi için sağolun hocam bu cihazlar acıldığı anda mı gidiyordu yoksa diğer cihazları actıktan belirli süre sonra mı gidiyordu ?
Açıldığı an ekran 1-2 sn gidiyordu ,biraz önce tekrar sordum "sıkıntı var mı" diye ,yokmuş ,bana "baba ,senden korkmuştur,o günden beri hiç yapmadı" dedi :)
Aklıma şu geldi, acaba sizin elektrik tesisatına ekleme-yenileme yapıldı mı :alala

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Açıldığı an ekran 1-2 sn gidiyordu ,biraz önce tekrar sordum "sıkıntı var mı" diye ,yokmuş ,bana "baba ,senden korkmuştur,o günden beri hiç yapmadı" dedi :)
Aklıma şu geldi, acaba sizin elektrik tesisatına ekleme-yenileme yapıldı mı :alala

Üstat panoyu gördün mü. Baştan sona hata. Çin malı çin standartı uyduruk ürünler, sanayi tipi sigortalar. Bunu yapan usta neler yapmıştır kim bilir.

R rkmr26,

Yıllarca yapmadı gibi düşünmeyin. Her malzemenin kalitesine göre bir stabil kullanım ömrü var.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Üstat panoyu gördün mü. Baştan sona hata. Çin malı çin standartı uyduruk ürünler, sanayi tipi sigortalar. Bunu yapan usta neler yapmıştır kim bilir.

R rkmr26,

Yıllarca yapmadı gibi düşünmeyin. Her malzemenin kalitesine göre bir stabil kullanım ömrü var.
Gördüm evet ,zaten ondan sordum " ekleme-yenileme yapıldı mı" diye :)
Bizdeki durumda faz ile nötr yer değiştirmiş ,yani ilk alındığından beri evdeki elektrik(1993) ,salonda faz direk,mutfakta anahtarla,odaların birinde direk diğerinde anahtarla gitmiş(lambalar).Lambalara direk faz gidince nasıl oluyorsa odadaki prizi etkiliyormuş tabii aslında bu olay tüm lambaları led ile değiştirince patlak verdi,akkor lamba ile olmuyordu hiç,yine oğluma sordum daha önce oluyormuydu diye çünkü :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Burada size cevap yazan çoğu kişi ile birlikte "Kemal'e erdik" ama bulamadık sebebini.. çokta uğraştım..
Bulmuştuk gibi geldi bana :)
Hele en önemli tespit sanki bu idi :
Ve en son tespit :)

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22

R rkmr26,

valla hocam dünki olay yine dediğim gibi şöyle seyretti
15:00 -21:40 arası sıfır sorun
kombi acılısı 21:40-22:05 e kadar yaklasık 20dk sorunsuz seyretti ve ilk git geli yaptı ekran
sonrasında yaklaşık 1 saat sonra 2. kez git gel yaptı(kombi açık tabi halen)
ondan sona git gel periyodu 15 dk ya düştü . 3. kez git gelini 15 dk sonra yaptı
sonra 10 dk ya düştü 10 dk aralıklarla 5 kere falan git gel yaptı
en son aralık 5er dk ya düştü artık. 5 er dk aralıklara 2-3 kez git gel yapınca artık pc yi kapattım zarar görecek diye.

Burada aklıma şöyle soru geldi hocam;bu ekranın git gel yapma aralıkları neden zamanla daha da azaldı ? sonuçta kombi standart aynı güçte elektrik çekmiyor mu? daha doğrusu çektiği çekeceği elektrik belli sonucta ama ekran git geli 1 saatten 15 dk ya ordan 10dk-5 dk aralıklara kadar düşmeye başladı.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,073
Bendeki mutfaktaki tv kombi sıcak suyu açınca tv 1 -2 sn açılıp kapaniyordu .
Evin her yerindeki prizlerde denedim değişen olmadı.
Komşudan enerji alıp deneyecektim.
Tv yi değiştirdim düzeldi.

Daha önce üst yazıda yazmış olduğum varistör ve kondansatör deneyecektim
malzemeyi bulamadığımdan ve üzerine düşmediğinden yapmaya fırsat olmadı.

Sonuç büyük ihtimalle tvde sorun.

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
Bendeki mutfaktaki tv kombi sıcak suyu açınca tv 1 -2 sn açılıp kapaniyordu .
Evin her yerindeki prizlerde denedim değişen olmadı.
Komşudan enerji alıp deneyecektim.
Tv yi değiştirdim düzeldi.

Daha önce üst yazıda yazmış olduğum varistör ve kondansatör deneyecektim
malzemeyi bulamadığımdan ve üzerine düşmediğinden yapmaya fırsat olmadı.

Sonuç büyük ihtimalle tvde sorun.
valla ben yeni monitör aldım boşa almısım zannetmiyorum ki monitörde sorun olsun.
Simdi bu yukarıda yazdığım gibi neden aralık giderek azalıyor onu düşünüyorum.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,073
valla ben yeni monitör aldım boşa almısım zannetmiyorum ki monitörde sorun olsun.

Tv sorun yok görüntüsü her şeyi iyi ara sıra tv görüntü gidip gelme oluyordu sadece tv bozuk dedim
Sonra kafayı taktım en sonunda neden bu durum oluyor en sonunda çözdüm .

Ara sıra kombi motoru devreye giriyor ve sıcak su açılınca olduğunu gördüm .

Kondansatör ve varistör çözüm olabilir en ucuz sistem.
Denemekten zarar gelmez kanısındayım.

M Çevrimdışı

Misafir

Aktif Üye
10 May 2021
85
42
Kolay gelsin açılıyor kapanıyor yazılmış ne açılıyor kapanıyor monitör mü kasamı monitör kapanıyor ise marka ne kasa kapanıyor ise anakart ne kasa power markası ne kürek çekiliyor ama boşa 10 sayfa sürer bu konu yüklesenizw arıza ile alakalı bir video da yardımcı olsun millet bulmaca çözüyorlar

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
Kolay gelsin açılıyor kapanıyor yazılmış ne açılıyor kapanıyor monitör mü kasamı monitör kapanıyor ise marka ne kasa kapanıyor ise anakart ne kasa power markası ne kürek çekiliyor ama boşa 10 sayfa sürer bu konu yüklesenizw arıza ile alakalı bir video da yardımcı olsun millet bulmaca çözüyorlar
teşekkürler hocam ilk mesajda problem yazıyor detaylarla birlikte sağolsun sizin gibi ilgili yardımsever diğer hocalarımız konuyu idrak ettikleri icin gerekli şekilde yönlendiriyorlar.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235

Kombi açılınca başlıyor değil mi. Aralık niye düşer, kombi çalıştıkça tesisat kademe kademe ısınmaya başlıyor. Gittikçe de parazit çoğalıyor. Bu da sizde zaman aralıklarının daralması olarak tezahür ediyor. Bu bir tahmin. İlk yapman gereken kombi hangi sigortaya bağlı ve o sigortada başka hangi cihazlar var. Bunu öğrensek daha kolay tahmin edilir. Şu anda karanlıkta göz kırpıyoruz. Senin seçenekleri daraltman lazım. Bunu biz buradan yapamayız. İlk işin kombinin bağlı olduğu hatta başka hangi cihazlar ortak. Öyle mi böyle mi diye tartışarak bu sorun bitmez. 10 değil 100 sayfaya ulaşırız ? Hadi bir noktadan başla artık.

Şimdi o bölgede herkes aynı saatlerde kombi çalıştırıyorsa bu şebekede de sıkıntı açıyor o da size yani herkese yansıyor olabilir. Bilmiyoruz yani net olarak. Deneye deneye seçenekleri daraltacağız.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,073
Ek bilğilendirilme
Benim tv .
Şimdi aklıma geldi gidip gelme durumu olan tv harici uydulu

Diğer test ettiğim tv ise dahili uydu alıcılı
Tv de sorun yok .

Geri
Üst Alt