(Detaylı)PC Monitöründe Ekran Anlamsız Şekilde Belirli Süre Sonra Gidip Geliyor

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
Merhaba Arkadaşlar,

Kullandığım pc monitörü, pc açıldıktan yaklaşık 2 saat bazen 3-4 sonra falan 1-2 saniyeliğine açılıp kapanıyor bu ilk açılıp kapanma gerçekleştikten yaklaşık 30 dk sonra tekrar aynısı oluyor.1 saniye falan sürüyor kapanıp açılması sonra yine bir müddet daha kullanıp tekrar ediyor en uzun sorunsuz kullanımı ilk açılışta yaptırıyor o da dediğim gibi 2-3 saat falan.Win 10 işletim sistemine sahibim.Denediğim çözümler ;
  • Farklı DVI kablo farklı HDMI kablo kullandım sorun çözülmedi
  • Kasanın içini tamamen temizledim fanları falan yine aynı
  • Ekran kartını komple söktüm sadece onboard üzerinden hem hdmi hem dvi dan görüntü aldım belirli süre sonra yine aynı sorun..
  • Hatta ses kartımdaki jakları bile cıkardım onboard girişe taktım.
  • Rami de kontrol ettim slotları falan temizledim iyice yerine oturduğundan eminim tek slot ram kullanıyorum bu arada.
  • Üstüne de pc yi çok yoğun stres testine soktum 1 saatlik, o esnada bile herhangi bir gidip gelme olayı olmadı işlemci ısısı ortalama 70 C 'Yi gördü test esnasında..Bu da çok abartılacak bir seviye değil bilirsiniz.
  • Ekran kartı driverlarına kadar güncelledim.
  • Temiz format atıldı sorun aynı
  • 0 km yepyeni monitör bile aldım denedim onda da sorun aynı.
  • Bios en güncel sürümde
Tekrara düşmemesi açısından lütfen denediğim ve işe yaramayan çözüm önerileri dışında sizce sorun nerden kaynaklıdır onu yazabilirseniz çok memnun olurum.Çok zor durumdayım arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.Bu hatadan dolayı kafayı yemezsem iyi.

Şimdiden teşekkür ederim dostlar.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Merhaba,

Yazdıklarınızı okudum ama ekranın gücünü tam olarak nerden aldığınızı çıkartmadım..
Eskiden bilgisayar üzerindeki güç kaynağına bağlayabiliyorduk.. şu anda öyle mi emin değilim (büyük ihtimalle değildir) ama eğer bu şekilde bir bağlantı mevcutsa, direk prizden güç almayı deneyebilirsiniz belki. Eğer sorun çözülürse demek güç kaynağınız ile alakalı bir durum.

Eğer böyle bir durum yoksa, sorunu hem ekran kartınız, hem de onboard olanda yaşıyor... farklı monitörler üzerine de gözlemliyorsanız .. o zaman sorun büyük ihtimalle anakartınızda.. ekran gelip gidiyorsa ama PC çalışıyorsa, işletim sistemin bir problem gözükmüyorsa demek ki sorun anakartınız gibi gözüktü bana.. belki üzerindeki, strese. bağlı yükü değişmeyen bir devre elemanında sıkıntı yaşanıyor olabilir.

Bu arada açılıp kapanma, on/off gibi gücün gidip gelmesi mi ? .. yoksa görüntünün gidip gelmesi mi ?

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
Merhaba,

Yazdıklarınızı okudum ama ekranın gücünü tam olarak nerden aldığınızı çıkartmadım..
Eskiden bilgisayar üzerindeki güç kaynağına bağlayabiliyorduk.. şu anda öyle mi emin değilim (büyük ihtimalle değildir) ama eğer bu şekilde bir bağlantı mevcutsa, direk prizden güç almayı deneyebilirsiniz belki. Eğer sorun çözülürse demek güç kaynağınız ile alakalı bir durum.

Eğer böyle bir durum yoksa, sorunu hem ekran kartınız, hem de onboard olanda yaşıyor... farklı monitörler üzerine de gözlemliyorsanız .. o zaman sorun büyük ihtimalle anakartınızda.. ekran gelip gidiyorsa ama PC çalışıyorsa, işletim sistemin bir problem gözükmüyorsa demek ki sorun anakartınız gibi gözüktü bana.. belki üzerindeki, strese. bağlı yükü değişmeyen bir devre elemanında sıkıntı yaşanıyor olabilir.

Bu arada açılıp kapanma, on/off gibi gücün gidip gelmesi mi ? .. yoksa görüntünün gidip gelmesi mi ?
İlginiz için sağolun hocam;
Şöyleki odamdaki tek prizden çektiğim 5 li uzatma kablosu ile 7 yıldır kullanıyorum tüm ekipmanlar kasa,monitör,modem,hoparlör dediğim gibi 7 yıldır bu prize bağlı olarak çalısıyor hep de aynı uzatma kablosu.İlk günden son güne hiçbir değişiklik olmadı uzatma kabloda veya prizde. Yakın zamanda bu sorun patlak vermeye başladı.
Gelelim diğer on/off sorunuza; görüntü gidip geliyor hocam.herhangi bir güç kesikliği hissetmiyorum.Eski monitör de aynıydı yeni monitör de aynı.Onboard da aynı ekran kartı da aynı.
Genelde ekran problemlerini anakart,power,ram çıkartır ama onlar da böyle kafasına göre benim bildiğim gitgel yapmazlar.Ya çok yoğun ısılara ve streslere maruz kaldıklarında yaparlar ya da hiç sorun yoksa yapmazlar ki zaten yoğun stres testine soktum 1 saat kesintisiz şekilde ki stres testinin önerisi 30 dkdır.. ben parça yakma pahasına risk aldım en yüksek güç ve ısıda 1 saat çalıstırdım pc yi işlemci kullanımı %100 ün altına düşmedi her parça deli gibi çalısıyordu tam güç ve ısıda1 kere bile ekran gidip gelmedi hiç sorun olmadı hatta o testten sonra 4-5 saat ekstradan bile kullandım ilk ekran gidip gelişini yapana kadar.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
İmkan varsa başka bir ram ile deneyin. Prizde sorun yok gibi düşünmeyin. Mutlaka topraklamayı kontrol edin. Siz farkında olmayabilirsiniz ama bina ile ilgili bir çalışma yapılmış olabilir. Bunları farazi olarak değil tecrübe ile söylüyorum. Bunlar masrafsız ve kolay denemeler. Düzgün olmayan topraklama yüzünden 4 yıl sorunsuz çalışan pc nin sapıtmaya başladığını gördüm. Ramleri değişti, topraklama olması gerektiği şekle döndü sorunlar bitti.

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
Hocam biosu sıfırlayın sorun donanımsal benim anladığım
Hocam sıfırlamayı denemedim ama eski bios sürümünde de yeni bios sürümünde de aynı yaşadım problemi yine de farkeder mi ?
Ayrıca herhangi bir overclock çalısması da yapmadım hiç onu da ek bilgi olarak düşeyim.
Yine de önerinizi dikkate alıyorum tekrar bir gidip gelmesi durmunda deneyeyim.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Hocam sıfırlamayı denemedim ama eski bios sürümünde de yeni bios sürümünde de aynı yaşadım problemi yine de farkeder mi ?
Ayrıca herhangi bir overclock çalısması da yapmadım hiç onu da ek bilgi olarak düşeyim.
Yine de önerinizi dikkate alıyorum tekrar bir gidip gelmesi durmunda deneyeyim.
Hocam ekran gidip gelince ekranın ışığında bi değişiklik oluyo mu? benim eski monitörde sinyal gidince yeşil ışık sarıya dönüyodu mesela. Bilgisayar donanım olarak girdi çıktı sesi veriyor mu?

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
İmkan varsa başka bir ram ile deneyin. Prizde sorun yok gibi düşünmeyin. Mutlaka topraklamayı kontrol edin. Siz farkında olmayabilirsiniz ama bina ile ilgili bir çalışma yapılmış olabilir. Bunları farazi olarak değil tecrübe ile söylüyorum. Bunlar masrafsız ve kolay denemeler. Düzgün olmayan topraklama yüzünden 4 yıl sorunsuz çalışan pc nin sapıtmaya başladığını gördüm. Ramleri değişti, topraklama olması gerektiği şekle döndü sorunlar bitti.
ilgi için sağolun hocam.Tek modül ramim var onu en fazla başka sokete takarım ama onda da yüksek ihtimal hata verecektir yanlıs slot diye ama deneyeceğim tekrar yaparsa..Bir de eğer donanımsalsa bu tip donanımlar yoğun stres altında(%100 kullanım) ve en yüksek ısıda 1 saat boyunca yapılan stres testinde sizce kendini ele vermez miydi ? diye düsünmeden edemedim:
Prize gelince sorunun başladığı dönemle paralel olarak mutfaktaki kombimizi yeniledik yeni kombi aldık.Yine mutfaktaki buzdolabının bağlı olduğu prizden kabloyu cıkartıp yine mutfaktaki baska bir prize taktık. Sadece mutfakta böyle bir değişim yasadık ama bu değişim oldu olalı sanki pc de bunlar yasandı gibi hissediyorum ama aklımı çelen soru şu: Eğer prizdense/akımdansa neden sadece monitörde saniyelik gidip gelme yaşanıyor da diğer kasa, hoparlör gibi ekipmanlarda herhangi bir tepki vermiyor ? O kafamı karıştırıyor.

Hocam ekran gidip gelince ekranın ışığında bi değişiklik oluyo mu? benim eski monitörde sinyal gidince yeşil ışık sarıya dönüyodu mesela. Bilgisayar donanım olarak girdi çıktı sesi veriyor mu?
yok hocam herhangi bir donanım sesi vermiyor çok net eminim özellikle takip ettim.Monitörü de takip ettim. Hatta klavyenin numlock ışığını bile açık bıraktım gidip gelme anında herşey normal çalışıyor ışıklar da aktif yanıyor.Zaten monitörü normalde sinyal olmayan baska bir çıkısa alsam bile örneğin su görüntü hdmi daysa dvi a bile bağlasam sinyal yok yazdıktan sonra maviden turuncu ısığa dönmesi 3-4 saniye icinde oluyor. Benim yaşadığım sorunda o kadar uzun sürmüyor arada 1-2 saniye daha erken gidip geldiği için muhtemelen algılayamadan hemen ekran geliyor. ışık hep mavi.

zyadas Çevrimdışı

zyadas 

Aktif Üye
4 Tem 2019
55
Merhaba, sizin soruna benzeyen bende de bir sıkıntı var ama çaresini buldum.
Monitörümü farklı bir prize bağlamam gerektiği için kasaya gelen uzatmadan çıkarıp farkli bir uzatma ile duvarda ki ikili prize taktım bu ikili prizin diğerinde de derin dondurucu takılı.
Bu işlemi yaptığımdan beri dondurucu her çalışmaya başladığında benim monitörün görüntü anlık olarak gidip geliyor biraz araştırmadan sonra sorunun monitörü taktığım kısa devre korumalı uzatmadan olduğunu keşfettim. Bu korumalı uzatmayı çıkarıp direkt taktığım zaman sorun olmuyor ama korumalıyı takınca sizin ki gibi gidip geliyor.
Sorununuza benzediği için yazma ihtiyacı duydum belki işinize yarar.

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
Merhaba, sizin soruna benzeyen bende de bir sıkıntı var ama çaresini buldum.
Monitörümü farklı bir prize bağlamam gerektiği için kasaya gelen uzatmadan çıkarıp farkli bir uzatma ile duvarda ki ikili prize taktım bu ikili prizin diğerinde de derin dondurucu takılı.
Bu işlemi yaptığımdan beri dondurucu her çalışmaya başladığında benim monitörün görüntü anlık olarak gidip geliyor biraz araştırmadan sonra sorunun monitörü taktığım kısa devre korumalı uzatmadan olduğunu keşfettim. Bu korumalı uzatmayı çıkarıp direkt taktığım zaman sorun olmuyor ama korumalıyı takınca sizin ki gibi gidip geliyor.
Sorununuza benzediği için yazma ihtiyacı duydum belki işinize yarar.
sağolun hocam fikrin iyisi kötüsü olmaz Allah razı olsun.Benim odamda tek priz var ondan da 7 yıldır 5li uzatma çekili ona da kasa,monitör,hoparlör,modem bağlı.Pc yi baska odaya kurmak lazım öyle bakmak lazım dediğiniz gibiyse.Ama aklıma şu takılıyor eğer prizden olsa sadece neden ekran gidip gelsin ? diğer parcalarda herhangi bir tepki olmuyor

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
ilgi için sağolun hocam.Tek modül ramim var onu en fazla başka sokete takarım ama onda da yüksek ihtimal hata verecektir yanlıs slot diye ama deneyeceğim tekrar yaparsa..Bir de eğer donanımsalsa bu tip donanımlar yoğun stres altında(%100 kullanım) ve en yüksek ısıda 1 saat boyunca yapılan stres testinde sizce kendini ele vermez miydi ? diye düsünmeden edemedim:
Prize gelince sorunun başladığı dönemle paralel olarak mutfaktaki kombimizi yeniledik yeni kombi aldık.Yine mutfaktaki buzdolabının bağlı olduğu prizden kabloyu cıkartıp yine mutfaktaki baska bir prize taktık. Sadece mutfakta böyle bir değişim yasadık ama bu değişim oldu olalı sanki pc de bunlar yasandı gibi hissediyorum ama aklımı çelen soru şu: Eğer prizdense/akımdansa neden sadece monitörde saniyelik gidip gelme yaşanıyor da diğer kasa, hoparlör gibi ekipmanlarda herhangi bir tepki vermiyor ? O kafamı karıştırıyor.

yok hocam herhangi bir donanım sesi vermiyor çok net eminim özellikle takip ettim.Monitörü de takip ettim. Hatta klavyenin numlock ışığını bile açık bıraktım gidip gelme anında herşey normal çalışıyor ışıklar da aktif yanıyor.Zaten monitörü normalde sinyal olmayan baska bir çıkısa alsam bile örneğin su görüntü hdmi daysa dvi a bile bağlasam sinyal yok yazdıktan sonra maviden turuncu ısığa dönmesi 3-4 saniye icinde oluyor. Benim yaşadığım sorunda o kadar uzun sürmüyor arada 1-2 saniye daha erken gidip geldiği için muhtemelen algılayamadan hemen ekran geliyor. ışık hep mavi.

En kolay test imkan varsa pc yi başka bir binada test etmek. Sorun var mı yok mu bakmak. Eğer sorun düzelirse evdeki tesisata yöneliriz. Ram olayı da sizdekini çıkarıp başka bir modül ile denemek. Yoğun stres altında sorun çıkmıyorsa bence bu büyük ihtimal ya ram modülünden ya da evin tesisatından kaynaklı. İmkan olsa da sıkıntı yaşadığınız anlardaki şebeke gerilimi ölçülebilse her şey çok daha net ortaya çıkar. Harmonik bozulma ne durumda? Ama bu çok kolay değil. Şebeke gerilimini ölçebilecek bir osiloskop ve iş bilen lazım. Bu yüzden en kolayı olan ram modülü değişimi ve başka binada deneme dedim.

Bir de sorunu ekran olarak düşünmeyin. Farklı monitör denediniz aynı. Farklı sinyal çıkışı denediniz aynı. Yani sorun kasanızın içindeki bileşenlerden olabileceği gibi tamamen bunlardan bağımsız olması da imkan dahilinde.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Monitor açılıp kapanmadığı, sadece görüntü gidip geldiği için bence priz veya güçle ilgili problem olma olasılığı az.. eğer monitor kapanıp, tekrar açılıyor olsaydı belki topraklama, kopuuk bit nötr uç vs düşünülebilirdi..

Mümkünse tabiki başka bir binada test etmek daha yararlı olur.. her monitörde aynı olduğu için sadece kasa da yeterli başka bir yerde denemek için ...
Ben kasa ile alakalı olduğunu düşünüyorum.. ilginç bir durum

R Çevrimdışı

rkmr26

Yeni Üye
18 Kas 2021
22
En kolay test imkan varsa pc yi başka bir binada test etmek. Sorun var mı yok mu bakmak. Eğer sorun düzelirse evdeki tesisata yöneliriz. Ram olayı da sizdekini çıkarıp başka bir modül ile denemek. Yoğun stres altında sorun çıkmıyorsa bence bu büyük ihtimal ya ram modülünden ya da evin tesisatından kaynaklı. İmkan olsa da sıkıntı yaşadığınız anlardaki şebeke gerilimi ölçülebilse her şey çok daha net ortaya çıkar. Harmonik bozulma ne durumda? Ama bu çok kolay değil. Şebeke gerilimini ölçebilecek bir osiloskop ve iş bilen lazım. Bu yüzden en kolayı olan ram modülü değişimi ve başka binada deneme dedim.

Bir de sorunu ekran olarak düşünmeyin. Farklı monitör denediniz aynı. Farklı sinyal çıkışı denediniz aynı. Yani sorun kasanızın içindeki bileşenlerden olabileceği gibi tamamen bunlardan bağımsız olması da imkan dahilinde.
hocam valla keşke imkanım olsa da öyle osiloskopla falan denense şu an üstte yazdığım mutfaktaki değişikliklerden buzdolabını eskiden bulunduğu prize taktım su an 2 saattir bir sorun yok ama zaten normalde de öyle devam ediyordu.. bakalım aksam kademeli olarak salonda tv acılınca bir de kombi acılınca neler olacak göreceğiz.Elimde keşke başka bir ram modülü olsa inanın deneyeceğm ama malesef yok.Bir de hocam sorun uzatma prizinde ya da direkt odanın ana prizindeyse sizce uzatmaya bağlı olan bileşenlerde de sorun cıkarmaz mıydı ? Aynı uzatmaya Hoparlör de takılı modem de takılı kasa da takılı ama onlar da sorun olmuyor o 1-2 saniye icinde.

Monitor açılıp kapanmadığı, sadece görüntü gidip geldiği için bence priz veya güçle ilgili problem olma olasılığı az.. eğer monitor kapanıp, tekrar açılıyor olsaydı belki topraklama, kopuuk bit nötr uç vs düşünülebilirdi..

Mümkünse tabiki başka bir binada test etmek daha yararlı olur.. her monitörde aynı olduğu için sadece kasa da yeterli başka bir yerde denemek için ...
Ben kasa ile alakalı olduğunu düşünüyorum.. ilginç bir durum
sormayın hocam ya kafayı yedirtecek bana ki ben de prof seviyede olmasamda pc teknik servisinde az buçuk toz yutmuş insanım biraz da olsa neler yapılabileceği konusunda fikirlerim mevcut zaten ilk mesajımdan anlarsınız ne kadar çok çözüm denediğimi ama böylesini görmedim ya o kadar gıcık bir olay ki sorunu bulamamak en kötüsü.. sorun nerde onu öğrensem çözümü ona göre arayacağım.Şimdi denediğim şeyi üst mesajda yazdım o sonuç vermezse farklı bir uzatma ile banyodaki prize bağlayacağım. orda da aynısıysa farklı binada test edeceğim.orda da aynıysa eminiz ki kasa..Kasadaysa ilk önce SSD ve HDD leri sırasıyla iptal edeceğim.Sonra ram temin etmeye calısırım onda da aynıysa power temin etmeye calısırım yine aynıysa artık anakart.hani yazılımsal falan desek nvidanın ilk sürümünden son sürümüne nerdeyse her sürümünü kurdum defalarca temiz formatlar denedim yok Allah yok.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt