Detayını en çok merak ettiğiniz teknolojiler nelerdir ?

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Eline, diline sağlık hocam. Genelde TV, monitör veya telefon üzerinde kullanılan teknolojilere aşinayız ancak bu kapsamlı yazının içeriği çok daha aydınlatıcı oldu ?
Ne demek. Bilgi paylaştıkça büyür. Aslında bu anlattığım kısmı o kadar kırpılmış hali ki inanamazsınız. Televizyon tamirine giren bir kişiye sadece arka kapağı nasıl sökeceğini anlatılması kadar giriş seviyede. Dijital ses olduğu için örnekleme hızı (bitrate), bant genişliği (bandwidth), frekans bandı felan anlatmaya kalkarsam eni konu makaleye döner konu. Çünkü bunlar bilinmeden neden DTS-HD ve Dolby TrueHD'nin SP/DIF'den aktarılamadığını felan anlatmak imkansız. Ben de uzmanım diyemiyorum bu konuda. Evde kullanım amaçlı 9-10 yıllık bir geçmişim var bu konuda.

Akigo35 Akigo35
Transistör felan olmadan yerli araba üretilebilir bu arada. Karbüratörlü bir motor kullanmanız durumunda motor için hiçbir elektronik parça kullanmanıza gerek yok. Bakınız "Devrim".

Adem Helvacı Adem Helvacı
Quantum fiziğine bu kadar merak pek iyi değil bak "demedi" deme. Tecrübeyle sabittir ki balatayı yaktırıyor insana. Her öğrendiğin bir şey karşılığında yeni kırk tane nurtopu gibi sorun oluyor. Şaka bir yana dehşet eğlendiricidir.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Ne demek. Bilgi paylaştıkça büyür. Aslında bu anlattığım kısmı o kadar kırpılmış hali ki inanamazsınız. Televizyon tamirine giren bir kişiye sadece arka kapağı nasıl sökeceğini anlatılması kadar giriş seviyede. Dijital ses olduğu için örnekleme hızı (bitrate), bant genişliği (bandwidth), frekans bandı felan anlatmaya kalkarsam eni konu makaleye döner konu. Çünkü bunlar bilinmeden neden DTS-HD ve Dolby TrueHD'nin SP/DIF'den aktarılamadığını felan anlatmak imkansız. Ben de uzmanım diyemiyorum bu konuda. Evde kullanım amaçlı 9-10 yıllık bir geçmişim var bu konuda.

Akigo35 Akigo35
Transistör felan olmadan yerli araba üretilebilir bu arada. Karbüratörlü bir motor kullanmanız durumunda motor için hiçbir elektronik parça kullanmanıza gerek yok. Bakınız "Devrim".

Adem Helvacı Adem Helvacı
Quantum fiziğine bu kadar merak pek iyi değil bak "demedi" deme. Tecrübeyle sabittir ki balatayı yaktırıyor insana. Her öğrendiğin bir şey karşılığında yeni kırk tane nurtopu gibi sorun oluyor. Şaka bir yana dehşet eğlendiricidir.
Ben elektrikli arabadan bahsediyorum?

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Renkler, optik, elektromanyetizma vs.. Hatta geçen sene Faraday kafesini bizzat test etmek için telefonu mikrodalga koydum ve o zamandan beri telefonun wifi ve Bluetooth çalışmıyor. Tecrübe edip öğrenmek gerçekten paha biçilmez birşey. :tara
Mikrodalga fırın asimetrik yapısından dolayı ideal bir Faraday kafesi değildir aslında. Konteynır bu iş için biçilmez kaftandır ama bu arızaların nedeni başka bir şey olabilir çünkü radyo dalgasını bloke eder Faraday kafesi. İçindeki cihazları bozmaz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben ilk 28-29 yaşlarımda merak salmıştım, baktım ki nasıl DİN tam anlamı ile çözülemiyor ise bu da farklı değil ve nasıl ki DİN ile ilgili DERİN sorular sormaya başladığında artık bir noktadan sonra cevap bulamıyorsan bunda da durum öyle. Sonra hacizler icralar iflaslar derken ben kendim olmuşum kuantum, unuttuk gitti :kiskis

Geçenlerde bir dostumuz youtube video yorumlarından birinde ''Bu durum Schrödingerin kedisi durumuna dönmüş'' minvalinde yazınca yeniden aklıma düştü oradaki sensörün nasıl çalıştığı :kiskis

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu konuda video çekmiştik aslında daha önce, yeni bir video olabilir ama ?

Seninle konuştuğumuz gibi televizyon terminoloji sözlüğünü yapmalıyız.
Bu terimlerin bir kısmı bir teknolojiyi ifade ediyorken bir kısmı tam anlamı ile ÇAKMA isimlerden ibarettir malumunuz ülkemizde bir sözcük veya cümleyi ingilizce yazınca teknolojik algılayan çok büyük bir kesim var, üretici ve satıcılar da bunu kullanmayı çok seviyor.

Çikolatalı kahve yerine frappicanojdkjhjferf demek daha havalı olduğu gibi, ÇAKMA LAN BU GÖRÜNTÜ demek yerine FRR yani Fake Refresh Rate demeyi de seviyoruz.

Ahan da ispatı :kop

Son düzenleme:
İlteriş Yılmaz Çevrimdışı

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Seninle konuştuğumuz gibi televizyon terminoloji sözlüğünü yapmalıyız.
Bu terimlerin bir kısmı bir teknolojiyi ifade ediyorken bir kısmı tam anlamı ile ÇAKMA isimlerden ibarettir malumunuz ülkemizde bir sözcük veya cümleyi ingilizce yazınca teknolojik algılayan çok büyük bir kesim var, üretici ve satıcılar da bunu kullanmayı çok seviyor.

Çikolatalı kahve yerine frappicanojdkjhjferf demek daha havalı olduğu gibi, ÇAKMA LAN BU GÖRÜNTÜ demek yerine FRR yani Fake Refresh Rate demeyi de seviyoruz.

Ahan da ispatı :kop

Kesinlikle bunu yapalım. Hatta ilk videosunu hazırlıyorum, biraz kapsamlı olacak o yüzden hemen yayınlanmayacağım ama ?

Geri
Üst Alt