Detayını en çok merak ettiğiniz teknolojiler nelerdir ?

İlteriş Yılmaz Çevrimdışı

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Merhaba dostlar;

Bildiğiniz üzere yeni bir seri başlattık ve bu seride merak edilen teknolojileri ve teknolojik terimleri mümkün olduğunca anlaşılır hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Bu kapsamda en çok merak ettiğiniz teknolojiler veya teknolojik terimler nelerdir ? Buradan gelecek fikirler içerisinden de yeni videolar oluşturmayı planlıyoruz. ☺️

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Dolby vision var bi de atmos var bide dts trusurroound var bi de onkyo var bi de hdr var bunların başka markalardan muadilleri var ... var oğlu var hangisi nedir? Hangisi daha üst düzey? Ben merak ettim.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Böyle sorunca neyi merak ediyorum hangi teknoloji ilginç değişik gibi farklı sorular geldi ben= ERROR :kiskis

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Dolby vision var bi de atmos var bide dts trusurroound var bi de onkyo var bi de hdr var bunların başka markalardan muadilleri var ... var oğlu var hangisi nedir? Hangisi daha üst düzey? Ben merak ettim.
Dolby Vision işin görsel tarafında, HDR dediğimiz High Dynamic Range olayı bu konuda bir otorite gibidir. Artık HDR olmazsa olmaz öyle düşünün. Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, 4K Active HDR gibi farklı adlandırmalar ve bu sektöre yönelik ürünler mevcuttur. Bunu şuna benzetebiliriz. Çikolatalı gofretin ne olduğunu kimse bize tekrar anlatmaya çalışmaz ancak Ülker Çikolatalı Gofret, Eti Hoşbeş, Torku No1 gibi farklı ürünler çikolatalı gofret standardında farklı ürünler üretir. Hangisi iyidir, kalitelidir çok göreceli bana göre.

Dolby Atmos , DTS X vb ise işin ses tarafında. Dolby daha yüksek bit rate ve daha gerçekçi bir film deneyimi sağlayabiliyor örneğin. Surround dediğimiz teknoloji ise sesin doğal hayatta olduğu gibi aksiyonun olduğu taraftan bize yönlendirilmeye çalışılmasıdır. Örneğin karşınızda TV'yi düşünün, film oynarken TV'nin en sağ tarafındaki sahnede bir aksiyon olduğunda sağ hoparlörden ses iletilir ki sanki filmin içindesiniz gibi hissedesiniz diye. Asıl amaç her iki teknolojide de atmosferi gerçekçi hale getirmeye çalışmaktır.

Son düzenleme:
dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Dolby Vision işin görsel tarafında, HDR dediğimiz High Dynamic Range olayı bu konuda bir otorite gibidir. Artık HDR olmazsa olmaz öyle düşünün. Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, 4K Active HDR gibi farklı adlandırmalar ve bu sektöre yönelik ürünler mevcuttur. Bunu şuna benzetebiliriz. Çikolatalı gofretin ne olduğunu kimse bize tekrar anlatmaya çalışmaz ancak Ülker Çikolatalı Gofret, Eti Hoşbeş, Torku No1 gibi farklı ürünler çikolatalı gofret standardında farklı ürünler üretir. Hangisi iyidir, kalitelidir çok görece bana göre.

Atmos , DTS vb ise işin ses tarafında. Dolby daha yüksek bit rate ve daha gerçekçi bir film deneyimi sağlayabiliyor örneğin. Surround dediğimiz teknoloji ise sesin doğal hayatta olduğu gibi aksiyonun olduğu taraftan bize yönlendirilmeye çalışılmasıdır. Örneğin karşınızda TV'yi düşünün, film oynarken TV'nin en sağ tarafındaki sahnede bir aksiyon olduğunda sağ hoparlörden ses iletilir ki sanki filmin içindesiniz gibi hissedesiniz diye. Asıl amaç her iki teknolojide de atmosferi gerçekçi hale getirmeye çalışmaktır.
Teşekkürler

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Ha bu arada Dolby Vision ve Dolby Atmos aynı zamanda son tüketiciye de hitap eden teknolojiler. Yani hem video, film üretilirken bu teknolojiler kullanılır hemde bu teknolojileri doğru aktarabilsin diye TV, Telefon üretirken de bu teknolojiler donanıma dahil edilir. Yani hem videolar bu teknolojiyle üretilmeli hemde bu teknolojiyi çalıştırabilecek uygun donanımlar olmalı ki doğru sonuç çıksın ☺️

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Biraz daha netleşmiş olsa ya da prototip çıkmaya başlamış olsa çok değerli bir konu olacak kesinlikle. Ancak şuanda çok fazla teknik detay bulunmuyor maalesef abi :)
E çıkmış şeyi biliyoruz zaten arastirma nerede ??? hadi kolay olsun o zaman
Bu sinek dronlar çıktı nedir ne değildir teknoloji ve faydası desek ?

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yeni çıkacak olan milli muharip savaş uçağımız hakkında detay ☺️ kaçıncı nesil parçaları ne kadar milli
Güncelleme yapmışlar yerli milli yolcu uçağımız 2023.de hangar'dan çıkıyormuş 2026'da gökler'de diyorlar
Daha yerli yolcu uçağını göremedik savaş uçakları uzaya adam gönderiyoruz aya çıkıyoruz yersen :kiskis
Bunları nasıl yapacaklar inanalım mı ? neler neler yapacaklar bizi aydınlat bu vaatler ne kadar gerçek

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
E çıkmış şeyi biliyoruz zaten arastirma nerede ??? hadi kolay olsun o zaman
Bu sinek donlar çıktı nedir ne değildir teknoloji ve faydası desek ?

Ahahaha ama tam olarak halkın bilemediği detayları öğrenme fırsatımız çoğalacak o zamana doğru. Şimdi sadece teorik bilgi var, şu özelliklerde bir uçak yapacağız deniyor; hangi teknolojiler kullanılacak, hangi motor tercih edilecek, radar vb. yerli mi tercih edilecek bunların detayları oluşmadı. :sirit

Sinek don nedir ya :haha1

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Güncelleme yapmışlar yerli milli yolcu uçağımız 2023.de hangar'dan çıkıyormuş 2026'da gökler'de diyorlar
Daha yerli yolcu uçağını göremedik savaş uçakları uzaya adam gönderiyoruz aya çıkıyoruz yersen :kiskis
Bunları nasıl yapacaklar inanalım mı ? neler neler yapacaklar bizi aydınlat bu vaatler ne kadar gerçek
Siyasetten bağımsız olarak bu işe TUSAŞ el attığı için yapılacağını düşünüyorum. Motor konusunda da ciddi gelişmeler var çünkü, Hürkuş, Hürjet, Gökbey, Atak, Atak 2 noktasından bakınca oldukça gerçekçi vaatler şuanda olan. Bölgesel Jet konusunda evet doğru yönetilmeyen bir süreç oldu. Ancak umarım MMU noktasında bu şekilde ilerlemez çünkü bu çok daha hassas bir konu.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt