Derneğimiz İçin Logo Talebimdir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı
Soyut bir konuda somut istekler...
Tek gereken bi parça zaman.
İlk aklıma gelen amazonun "mutlu gülüş" ve "transport" simgesi olan oku geldi.
Sonra tüketici derneği yazıp arattım google efendi görsellerinde. Güldüm sonra, amazonun oku gibi sadece güldüm.
Acele giden nereye gider bilemem ama dikkatli gözler araklama işleri ayıklayabilir.

Web olayına gelince;
Bu işin şakası olmaz, resmi kurumsunuz, sıfırdan kodlayacak babayiğit çıkarsa eyvallah ama şablon kullanılacaksa mutlaka satın alması tarafınızdan yapılmalı, yarın bir gün rezil olmak var.
Sonuçta atla deve değil, drupal ile nasa ya da white house sitesi yapılmayacak.
Altı üstü bir şablon. Hangi platformda olursa olsun fark etmez, yeter ki lisanslı olsun, lisansı sizde olsun. Ha; giydirmesini ücretsiz yapacak bir web developer çıkarsa da ne ala.

Ajans köşelerinde sürtmüş, kendi ajansını yönetmiş, şu anda da reklam fotoğrafçılığı yapan biri olarak yazdım bunları.
Yoksa aç guugılı, consumer, intelligent, ya da ne bilem conscious, consumers, questioning, logo gibi kelimeleri arat, görsellere bak; olmaz o iş öyle?

Oluru için sadece bi parça zaman. Onu da yazmıştım zati yukarıda.

Emek kısmı için gönüllülük istemiştim, O nedenle ''Ne yapılması, ne alınması lazım'' şeklinde cümleler kuruyorum.
Bu konuyu da işte sizin yazdığınız bu bilgilere ulaşabilmek adına açtım. Neticede ben de emanetçiyim bir nev-i. Kurucusu olabilirim ama babamın malı olmayacak bu dernek, oğullarıma da kalmayacak o nedenle yetki devri esnasında zimmet devri de olacağından dolayı herşey kural kaide ve yasalara uygun biz zeminde olmalı.

Bir kardeşimiz çıkar ''Abi şuradan şu, buradan bu alınacak, ben üstünü gönüllü inşa ederim şifreleri size teslim ederim sonrası top size'' der, biz de teşekkürümüzü eder, kullanır, zamanı gelince devrederiz.

Aklımdaki senaryo bu. Atladığım, düşünmediğim, ''Şuraya dikkat etmemişsin'' diyeceğiniz konuları lütfen yazın buraya zira gönüllülük esası odaklı olsa da sonuçta resmi sorumluluğu olan işler bunlar.

Uyarılar için teşekkür ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Çalışmalara baktım, herkese çok teşekkür ediyorum sürekli yeni ve güncel fikirler geliyor.
İlk mesajda benim eksik bilgi girişi yapmış olmam nedeniyle kafa karışıklığı oluşturmuş olabilirim.
Üzerine inşa edilecek binada çalışmalar gönüllü olacak olsa da, arsa ve inşaat malzemelerinin bedelinin ödenmesi, ödendi belgelerinin de dosyalara girmesi gerektiğinden ötürü, çok anlamadığım hosting domain gibi unsurların alımı, önceliği, sıralaması, yeri, bedeli gibi konularda bilgi alabilirsem süper olur.

Google da girip ''web sitesi kurmak istiyorum'' desem karşıma zibilyon sonuç çıkar ben de farkındayım ve amacım sizi uğraştırmak değil lakin bu işi birlikte yapmak istediğim için konuyu burada zorluyorum :ok

F Çevrimdışı

Fatih__

Yeni Üye
17 Şub 2020
31
Çalışmalara baktım, herkese çok teşekkür ediyorum sürekli yeni ve güncel fikirler geliyor.
İlk mesajda benim eksik bilgi girişi yapmış olmam nedeniyle kafa karışıklığı oluşturmuş olabilirim.
Üzerine inşa edilecek binada çalışmalar gönüllü olacak olsa da, arsa ve inşaat malzemelerinin bedelinin ödenmesi, ödendi belgelerinin de dosyalara girmesi gerektiğinden ötürü, çok anlamadığım hosting domain gibi unsurların alımı, önceliği, sıralaması, yeri, bedeli gibi konularda bilgi alabilirsem süper olur.

Google da girip ''web sitesi kurmak istiyorum'' desem karşıma zibilyon sonuç çıkar ben de farkındayım ve amacım sizi uğraştırmak değil lakin bu işi birlikte yapmak istediğim için konuyu burada zorluyorum :ok
Öncelikle tavsiye debileceğim hosting firmaları bunlar;
Çevremde kullanana kişilerin memnun olduğu firmalardır, ancak ben kullanmadığım için hangisinin daha iyi olduğunu bilmiyorum.
1-
2-
3-

Host satın alırken amacınıza göre satın alacağınız paketler değişiyor. Web site aktif olarak kullanılıp sürekli yeni şeyler paylaşılacak ise 1-2 gb disk alanlı paketler size yetmeyecektir.Tavsiyem limitsiz disk alanlı paket tercih etmeniz olacaktır.
Ayrıca Linux ve Windows host olarak iki farklı şekilde paketler karşınıza çıkacaktır, Bu paket tercihini yazılım için kullanılacak dile göre tercih edebilirsiniz. Örneğin Yazılım dili olarak PHP kullanılacak ise Linux host tavsiye edilir, ASP.NET kullanılacak ise Windows host taviye edilir.

Son olarak Turhost.com ve Hosting.com firamaları daha köklü firmalardır ancak fiyatları da biraz yüksektir.
Güzelhost firması daha uygun fiyatlı paketler sunuyor.
Bu firmalar ile çalışmış olan arkadaşlar var ise deneyimlerini yazarak size yardımcı olabilir.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Emek kısmı için gönüllülük istemiştim, O nedenle ''Ne yapılması, ne alınması lazım'' şeklinde cümleler kuruyorum.
Bu konuyu da işte sizin yazdığınız bu bilgilere ulaşabilmek adına açtım. Neticede ben de emanetçiyim bir nev-i. Kurucusu olabilirim ama babamın malı olmayacak bu dernek, oğullarıma da kalmayacak o nedenle yetki devri esnasında zimmet devri de olacağından dolayı herşey kural kaide ve yasalara uygun biz zeminde olmalı.

Bir kardeşimiz çıkar ''Abi şuradan şu, buradan bu alınacak, ben üstünü gönüllü inşa ederim şifreleri size teslim ederim sonrası top size'' der, biz de teşekkürümüzü eder, kullanır, zamanı gelince devrederiz.

Aklımdaki senaryo bu. Atladığım, düşünmediğim, ''Şuraya dikkat etmemişsin'' diyeceğiniz konuları lütfen yazın buraya zira gönüllülük esası odaklı olsa da sonuçta resmi sorumluluğu olan işler bunlar.

Uyarılar için teşekkür ederim.

Eh aynı şeyi konuşuyor olmamız iyi oldu, devam edelim o zaman.

İşin kurumsal kimlik kısmını bu noktada es geçiyorum. O bir tasarım süreci. Sonrasında da kağıda dökülmesi var. Fakat internet kısmı biraz çetrefilli.

Öncelikle alan adının tescil ettirilmesi gerek. Alan adı tescili olmadan hosting alınamıyor. Kurumsal kimliğin ve ciddi yaklaşımın ön plana çıkarılabilmesi için alan adının da alanadı(nokta)org(nokta)tr şeklinde olması gerekir. tr'siz uzantılı alan adlarını isteyen elini kolunu sallayarak alabilmekte. Ancak diğeri için şöyle bir şart var: "

• Dernek ve vakıflar için yapılan alan adı başvurularında, başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün -ilk üç sayfası ile son sayfasının- ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne iletilmesi gerekmektedir.
  • Proje ve kongre gibi kar amacı bulunmayan oluşumların ise ".org.tr" ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.
Sanırım evrakların iletileceği "Alan Adı Yönetimi" dedikleri şey, alan adının satın alındığı firma. Eskiden odtü derdi vardı, iyi ki artık bu yükü alan adını pazarlayan firmaya yüklediler. Yoksa devlet bürokrasisi ile uğraşmak bela :kiskis

Bu noktada alan adının en az 3 hatta 5 yıllığına tescil ettirilmesi avantaj olacaktır. Zira her yıl yenileme yapmak, dolar üzerinden belirlenen ve arada bir de yine dolar üzerinden zam yiyen bu masraf kalemi için karlı olmayacaktır. Alan adını hosting hizmeti almayı kararlaştırdığınız firma kanalı ile almak kolaylık sağlar, iki işle uğraşılmamış olur.

İşin hosting kısmında bir sürü firma var, benim gönlüm Güzel hostingden yana. Listenin tepesindeki diğer firmalarla ilgili bir sürü sıkıntı, şikayet görebilirsiniz. Güzel hosting ile ilgili de şikayetler var elbette ama diğerlerine oranla tartıp kendiniz karar verin. Ayrıca yine listenin tepesinde olup burnundan kıl aldırmayan firmalarla çalışmak yerine, bi parça daha kalender ve nazınızın geçebileceği firmalarla çalışmak mantıklı diye düşünüyorum. Birebir görüşmek bu noktada avantaj yaratabilir, firma hakkında, en azından yaklaşımları hakkında fikriniz olabilir. Tabi bunu yaparken call center'daki çömez hanım kızımızla değil, olabildiğince üst yönetimdeki biri ile konuşmak gerek.

Paketler derya deniz. Kullanılacak platforma ve yüke göre değişir. Bu noktada hostig firmasından da yardım alınabilir. Dedim ya; üstdeki yetkililerle görüşülür ve hosting hizmeti veren firmadan ilk 3 yıllık paket için sponsor olunması istenebilir, usulüne uygun bir diyalog sonunda olmaması için bir neden yok, tabi yine bence. Sonuçta kamusal bir dernek sitesinin sağını solunu guugıl reklamlarıyla doldurmazlar, en altta "sunucu barındırma hizmeti/desteği/sponsorluğu (artık her ne ise) ****** firması tarafından verilmektedir" diye bir yazı olur biter. Bunun için hosting hizmeti veren firmalarla görüşmekten çekinmeyin diyorum tekrar tekrar.

Hangi paketin alınacağını net olarak belirleyebilmek için, sitenin kim tarafından hazırlanacağının net olarak bilinmesi gerekir. Zira o kişi hangi platformu kullanacaksa ona uygun paket seçilir. Yine kişisel görüşüm, kendi yazdığı kodları paylaşacak biri bulunamazsa en kolay yola yani WP'e yanaşmak. Zira 13 ile 1500 $ arasında binlerce tema var. (Bu arada tema olayını da hosting firmasına yükleme imkanı var, sonuçta tatlı dil neleri neleri çıkarır, çözer)

Hosting alındığı anda site aktif hale gelir. Bundan sonrası o siteyi giydirmek / içini doldurmak.

Şu an aklıma gelenler bunlar, gene yazarım.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810

domain ne olacak hocam ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
domain ne olacak hocam ?
Şu an domain ile hosting satın alım için sayfam açık. Kafam şuraya takıldı, bu satın alımı derneğin adına yapmamız lazım ama neticede henüz derneğin bir kasası yok. Valilikten defterlerimiz de gelmediği için henüz fatura basımı, vergi kaydı durumları da yok.

Satın alımı bireysel yaptığımda ayrı sorun, Dernek adına şu an alım yapamıyorum diye ayrı sorun.

uzantısı boş, hazır boşken alayım dedim.

Kendi adıma alsam, sonra dernek adına devredebilirmiyim?
.tr uzantısı için alan adları org.tr olarak hep alınmış :( Dernek resmi isminden farklı bir alan adı olsa yasal olarak sorun olur mu sizce?
bilinclitüketicidernegifethiye.org.tr var ama abi bunu yazmaya başladığında, bitince konunun başlangıcının ne olduğunu unutur insan. :alala

Diridiri06 06hakki sağ olsun çok yardımcı oldu ancak genel fikir almakta bir sakınca yok. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

istanbul istanbul
R rabitelli
Sota Sota

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Şu an domain ile hosting satın alım için sayfam açık. Kafam şuraya takıldı, bu satın alımı derneğin adına yapmamız lazım ama neticede henüz derneğin bir kasası yok. Valilikten defterlerimiz de gelmediği için henüz fatura basımı, vergi kaydı durumları da yok.

Satın alımı bireysel yaptığımda ayrı sorun, Dernek adına şu an alım yapamıyorum diye ayrı sorun.

uzantısı boş, hazır boşken alayım dedim.

Kendi adıma alsam, sonra dernek adına devredebilirmiyim?
.tr uzantısı için alan adları org.tr olarak hep alınmış :( Dernek resmi isminden farklı bir alan adı olsa yasal olarak sorun olur mu sizce?
bilinclitüketicidernegifethiye.org.tr var ama abi bunu yazmaya başladığında, bitince konunun başlangıcının ne olduğunu unutur insan. :alala

Diridiri06 06hakki sağ olsun çok yardımcı oldu ancak genel fikir almakta bir sakınca yok. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

istanbul istanbul
R rabitelli
Sota Sota

nic(nokta)tr adresinden bituder(nokta)org(nokta)tr adresini sorgulattım, boş görünüyor.
resmi adı bilinçli tüketici derneği olan bir kurum bituder(nokta)org(nokta)tr adresini kullanabilir bence.

örneğin durmadan ebemizin adını sorup duran gelirler idaresi başkanlığı gib(nokta)gov(nokta)tr adresini, yani kısaltmalı domaini kullanıyor.
daha önce söylediğiniz çerçevede resmiyette bitüder'i kullanamazsınız belki (evrakta falan yani) ama iş domain'e gelince erken gelen, evrağıyla gelen alır, çatır çatır da kullanır, yasa böyle.:ok
Şimdi bi daha whois'den kontrol ettim, bahsettiğim domain müsait.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ekleme:
domain olabildiğince kısa olmalı. btd org tr bile kullanıabilir.
diyecektim ki birleşik taksiciler derneğinin domaini imiş, whois öyle dedi.
demek ki anlam sapıtmadıkça kısaltmalı domain kullanılabiliyor.:ok

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
nic(nokta)tr adresinden bituder(nokta)org(nokta)tr adresini sorgulattım, boş görünüyor.
resmi adı bilinçli tüketici derneği olan bir kurum bituder(nokta)org(nokta)tr adresini kullanabilir bence.

örneğin durmadan ebemizin adını sorup duran gelirler idaresi başkanlığı gib(nokta)gov(nokta)tr adresini, yani kısaltmalı domaini kullanıyor.
daha önce söylediğiniz çerçevede resmiyette bitüder'i kullanamazsınız belki (evrakta falan yani) ama iş domain'e gelince erken gelen, evrağıyla gelen alır, çatır çatır da kullanır, yasa böyle.:ok
Şimdi bi daha whois'den kontrol ettim, bahsettiğim domain müsait.

Ekleme:
domain olabildiğince kısa olmalı. btd org tr bile kullanıabilir.
diyecektim ki birleşik taksiciler derneğinin domaini imiş, whois öyle dedi.
demek ki anlam sapıtmadıkça kısaltmalı domain kullanılabiliyor.:ok
bitüder.org.tr alayım mı ne dersin? (Zaten alınabilir demişsiniz ama teyit edeyim istedim)

Bu esnada dikkat ettim Türkçe karakterleri destekliyor sistem

bilinçlitüketiciderneği.org.tr olarak veriyor mesela ama dediğim gibi fena uzun oluyor.

bitüder mutabıksak ok diyorum :ok

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bir ek daha:
Anladığım kadarı ile defterleriniz vilayette ise dernekler büro amirliği tüzüğünüzü onayladı.
Elinizdeki onaylı tüzükle tr uzantılı adresleri alabilirsiniz.

Edit: haha, aynı anda yazmışız. :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
bituder.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bir ek daha:
Anladığım kadarı ile defterleriniz vilayette ise dernekler büro amirliği tüzüğünüzü onayladı.
Elinizdeki onaylı tüzükle tr uzantılı adresleri alabilirsiniz.

Edit: haha, aynı anda yazmışız. :)
Evet tüzüğümüz onaylandı, Evrakları teslim ederken ''Resmi olarak artık derneksiniz zaten'' ifadesi kullanmıştı memur.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
dediğim gibi, olabildiğince kısa alan adları iyidir
tek kafama takılan bituder mi bitüder mi? onu bilemedim.
ama sonuçta bu oluşum kendi ülkemiz içinde, kendi ülkemiz yasaları çerçevesinde işleyecek.
türkçe karekter desteği olmayanlar için sıkıntı olur mu acep diyecem, o da kalmadı artık.

ikisi de müsait görünüyor, karar sizin.

Evet tüzüğümüz onaylandı, Evrakları teslim ederken ''Resmi olarak artık derneksiniz zaten'' ifadesi kullanmıştı memur.
E o zaman bitti gitti.
Her tür tr ismi alabilirsiniz (tabi fonetik olarak alakalı olmak kaydıyla :ok :gul)

örneğin bituder org'u bitümlü su yalıtımcılar derneği almış. org tr yi de siz alabilirsiniz. isterseniz türkçe karekterlisini de alırsınız.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt