Derin dondurucu için Akım korumalı priz alınmalı mı?

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Tabiki isinizi gorurur lakin kart icin kutu yapmaniz gerekecek.

derindondurucunuz r600 gazliysa zaten kompresor yukleri yok denecek kadar az.

bu tarz dijital termostatlari kontak bacakları katalogda 10amper gozuksede
5amper gecmemekde fayda var.

yani 1000w civari.
R134 daha yuksek basınc altında calısan akıskandır. Yuksek basıncı elden elde etmek ıcın daha guclu kompresor gerekır buda tuketım demek.

R600 gazlı dolaplara gore nıspeten daha yuksek akım cekecektır. Dıjıtal termostatın kontak bacakları 10amperdır senın cekecegım akım 2a bıle degıldır.

Dıjıtal Termostatlarda Genellıkle P1 P2 P3 P4 ayarı olur.

P1 = Istenılen ısı derecesı -20 olarak ayarla
P2 = Kac derecelık ısı kaybı sonrası tekrar devreye gırme ayarı ben 1.5 derece olarak ayarladım.
P3 = Gecıkmelı baslama elektrık kesıntısı sonrası kompresore secılı sure boyunca enerjı yollamaz 3dk ıyıdır.
P4 = Derece kalıbrasyon farklı bırkac cıhazla dıjıtal termometrenın dogru olcup olcmedıgını teyıp et aradakı ısı farkını bu ayardan dusurup arttırark cıhaz kalıbrasyonu yapılır.
Ilginiz icin cok tesekkurler.simdi sizin dediginiz gibi ayar yapinca -21.5 derece olunca duracak -18.5 e dusunce mi tekrar calismaya baslayacak.yanlismi anladim dogrumu.
birde bu 3 dk lik gecikme kompresor devreye girmeden her 3dk da bir mi gecikme olacak yoksa sadece elektrik kesilip gelincemi

F Çevrimdışı

fatihhilal

Yeni Üye
23 Tem 2019
29
33
Normal priz 25tl, varistör 3tl = toplam maliyet 28tl iken satış rakamları 300tl dolaylarından başlayıp, forumda ve youtube da bulunan isyanları sonrası bilinçlendirebildiğimiz kadarıyla toplumun tepkisi sonrası 100tl Bantlarına indirdiler fiyatları.

Yetmez. 40 50tl den satsınlar "helali hoş olsun" diyerek alalım, gelen çocuklara bahşiş olsun anlamında. Yoksa zenginler parasına para katsın diye bu saçmalıklara verecek paramız yok bizim ?
Ado hocam merhaba. Bu aletleri evdeki hiçbir cihaza almadım şimdiye kadar. Mutlaka kullan dediğin herhangi bir cihaz var mı? Veya alternatif var mı kullanmamız gereken? Ben direkt fişe takıyorum her şeyi. ?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
Ilginiz icin cok tesekkurler.simdi sizin dediginiz gibi ayar yapinca -21.5 derece olunca duracak -18.5 e dusunce mi tekrar calismaya baslayacak.yanlismi anladim dogrumu.
birde bu 3 dk lik gecikme kompresor devreye girmeden her 3dk da bir mi gecikme olacak yoksa sadece elektrik kesilip gelincemi
-20 derecede calismayi dururur.
-18.5 derecede tekrardan calisir.

gecikmeli calisma sadece elektrik kesintisinde devreye girer.
onun haricinde fonksiyon pasif durumda olur.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
20190815_214836.jpg

20190815_214842.jpg

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
20190815_214836.jpg

20190815_214842.jpg

[/QUOTE
Sota ustam bisey daha sorayim diyelim stc 1000 aldim bu cihazin probunu dondurucunun neresine monte edecegim.bozuk mekanik termostati cektim cikardim cikarirkende termostatin ucunda 20 30 cm teli vardi sanirim buna kuyruk diyorlar bu cihazin neresine montaliydi bilmiyorum.
Stc 1000 yada orjinal termostat alirsam bunu sensor yada kuyruklarini dondurucunun neresine takayim.dondurucu 3 bolmeli dikey tip .icinde 3 tane beyaz raf gibi izgaralar var buralardan sogutuyor

Birde bir arkadasimin bana bir mekanik termostat getirme sansi var fakat benim orjinal bozuk mekanik termostatin kuyrugu yada olcum kablosu 20 30 cm arkadasimin getirme ihtimali olan mekanik termostatin ucu ise 1m kadar bu sorun yaratirmi.sorun olmazsa bu uzun kuyruk dondurucunun neresine takilmali.

Son düzenleme:
V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Sota ustam bisey daha sorayim diyelim stc 1000 aldim bu cihazin probunu dondurucunun neresine monte edecegim.bozuk mekanik termostati cektim cikardim cikarirkende termostatin ucunda 20 30 cm teli vardi sanirim buna kuyruk diyorlar bu cihazin neresine montaliydi bilmiyorum.
Stc 1000 yada orjinal termostat alirsam bunu sensor yada kuyruklarini dondurucunun neresine takayim.dondurucu 3 bolmeli dikey tip .icinde 3 tane beyaz raf gibi izgaralar var buralardan sogutuyor

Birde bir arkadasimin bana bir mekanik termostat getirme sansi var fakat benim orjinal bozuk mekanik termostatin kuyrugu yada olcum kablosu 20 30 cm arkadasimin getirme ihtimali olan mekanik termostatin ucu ise 1m kadar bu sorun yaratirmi.sorun olmazsa bu uzun kuyruk dondurucunun neresine takilmali.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567

Kuyruk dıye tabır ettıgın kısım probtur. termostatı soktugun kısımda dondurucun ıcıne dogru gıden delıgı gorursun zaten stc 1000 plastık probunu o delıkten yollayacaksın.

1mt olması cok bırsey farkettırmez fazlasını uygun sekılde sarıp kullanabılırsın.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Normal priz 25tl, varistör 3tl = toplam maliyet 28tl iken satış rakamları 300tl dolaylarından başlayıp, forumda ve youtube da bulunan isyanları sonrası bilinçlendirebildiğimiz kadarıyla toplumun tepkisi sonrası 100tl Bantlarına indirdiler fiyatları.

Yetmez. 40 50tl den satsınlar "helali hoş olsun" diyerek alalım, gelen çocuklara bahşiş olsun anlamında. Yoksa zenginler parasına para katsın diye bu saçmalıklara verecek paramız yok bizim ?

Hocam hocam merhaba. Bu aletleri evdeki hiçbir cihaza almadım şimdiye kadar. Mutlaka kullan dediğin herhangi bir cihaz var mı? Veya alternatif var mı kullanmamız gereken? Ben direkt fişe takıyorum her şeyi. ?
Yazmayayım dedim ama dayanamadım yine,sevgili adem eklemiş yazısının sonuna,zaten,"para vermeyi" saçmalık olarak da görmüş kibarca,,mesela bizim evde yok böyle bir priz falan,zaten cihazların içinde var varistör denilen parça,en azından benim söktüğüm tüm cihazlarda vardı(dolap hariç) yani almanın bir faydası yok,karşı firma adında yazmıyorum tabii,onlar kazanıyorlar çünkü:)
Belkide ben eski kafalıyım bu konuda ama inan bizde hiç yok böyle priz, fakat olmadı değil ,kullandığım bir alet(kaynak makinası) prizi kavurunca atmak zorunda kalmıştım, yani o zamandan beridir yok :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yazmayayım dedim ama dayanamadım yine,sevgili adem eklemiş yazısının sonuna,zaten,"para vermeyi" saçmalık olarak da görmüş kibarca,,mesela bizim evde yok böyle bir priz falan,zaten cihazların içinde var varistör denilen parça,en azından benim söktüğüm tüm cihazlarda vardı(dolap hariç) yani almanın bir faydası yok,karşı firma adında yazmıyorum tabii,onlar kazanıyorlar çünkü:)
Belkide ben eski kafalıyım bu konuda ama inan bizde hiç yok böyle priz, fakat olmadı değil ,kullandığım bir alet(kaynak makinası) prizi kavurunca atmak zorunda kalmıştım, yani o zamandan beridir yok :)

Alo abi inan matematiğini de çok düşündüm, uygulamasını da çok yaptım.

Konuya mantık gözüyle yaklaşırsak şu olabilirdi mesela.

Diyelim ki bu sözde akım korumalı priz içerisindeki varistör 250Volt kapasiteli. (Akım koruma diyor ama voltaja odaklanıyoruz satıcıların kelime oyunu yüzünden. Zira aslında sınırlama getirilen konu gerilimdir)

Yine de mantık dahilinde madem ki bu 250V, o halde bunun ÖNÜNE, 245V kapasiteli bir varistör koyalım. Neden mi? Sebebi şu; Tamam cihazların içinde var ama, Cihazın içindeki atacağına, dışındaki atsın, cihaz sağlam kalsın mantığından hareketle. Yani 240V üstüne çıktığında, henüz 250 ye ulaşmamış olması nedeniyle önce 245i ördüğünde prizdeki varistör kısadevre olacak ve sigorta atacak, böylece örneğin tv korunmuş olacak.

Evet teoride gayet güzel..

Sorun şu ki;
1- Hem tv de hem de akım koruma prizlerindeki varisör kapasiteleri aynı. O halde voltaj yüksek geldiğinde önce hangisinin kısadevre olacağına kim karar ve/veya garanti veriyor.
2- Madem öyle, Akım koruma prizi olmasına rağmen besleme kartı patlayan tv ler bana geldiğinde nasıl oluyor da hem prizdeki, hem de tv deki vdr sağlam kalmış olabiliyor :kiskis

A Çevrimdışı

AP Shaco Pentakill

Yeni Üye
13 Tem 2020
5
24
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Merhabalar ben bodrum kata bir tane derin dondurucu ve 310 w 5+1 ses sistemi aldım.Tek priz olduğu için 2 sini aynı yere bağlamam lazım.Normalde 3lü priz alacaktım ama ses sistemini evdeki farklı bir prize taktığımda garip sesler gelmeye başladı ben de korktum açıkçası.Sözün özü sizce bu ikisini Schneider in akım korumalı çoğaltıcı prizlerinden alsam ve ona bağlasam bir sıkıntı çıkar mı ?Gereksizse direk Schneider in 3lüsünü de alabilirim arada 50 tl fark var.Akım korumalı:100 diğeri:50 Şimdiden çok teşekkürler.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Merhabalar ben bodrum kata bir tane derin dondurucu ve 310 w 5+1 ses sistemi aldım.Tek priz olduğu için 2 sini aynı yere bağlamam lazım.Normalde 3lü priz alacaktım ama ses sistemini evdeki farklı bir prize taktığımda garip sesler gelmeye başladı ben de korktum açıkçası.Sözün özü sizce bu ikisini Schneider in akım korumalı çoğaltıcı prizlerinden alsam ve ona bağlasam bir sıkıntı çıkar mı ?Gereksizse direk Schneider in 3lüsünü de alabilirim arada 50 tl fark var.Akım korumalı:100 diğeri:50 Şimdiden çok teşekkürler.
buzdolabı ve dd lerde kompresör ilk start anında çok yüksek akım çekmekte buda akım koruma prizlerindeki termiğin açamasına sebebiyet veriyor. termiğin açması bd ve dd giden voltajın kesilmesi demek bd ve dd için akım korumalı priz önerilmemekte

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt