Derin dondurucu için Akım korumalı priz alınmalı mı?

L Çevrimdışı

Lithium

Yeni Üye
21 Şub 2019
41
30
Merhaba arkadaşlar Altus AL 214 model derin dondurucu aldık. Arçelik servisi gelip şimdi kurdu. Yalnız kurarken bize derin dondurucunun motorunun(transistör dedi) elektrik kesintilerinden etkilendiğini ve yanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Bunun için Akım korumalı priz varmış. 100 TL istediler ve 2 yıl garantili, 10 yıl ömürlüymüş. Çok ısrarcı olmadılar biz de almadık. Acaba doğru mu yaptık? Pek elektrik kesilmiyor burada ama yine de bozulur diye endişeleniyorum açıkçası ama 100 TL fazla geldi biraz dışarıdan filan uyguna bulunur mu acaba?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Söz konusu elektrik gidip gelmesinden kaynaklı voltaj dalgalanmaları ise akım korumalı priz işe yarayabilir. Ama elektriğin gidip gelmesi bile sorun çıkarabiliyorsa kesintisiz güç kaynağı yani ups almak daha mantıklı olsa gerek.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Normal priz 25tl, varistör 3tl = toplam maliyet 28tl iken satış rakamları 300tl dolaylarından başlayıp, forumda ve youtube da bulunan isyanları sonrası bilinçlendirebildiğimiz kadarıyla toplumun tepkisi sonrası 100tl Bantlarına indirdiler fiyatları.

Yetmez. 40 50tl den satsınlar "helali hoş olsun" diyerek alalım, gelen çocuklara bahşiş olsun anlamında. Yoksa zenginler parasına para katsın diye bu saçmalıklara verecek paramız yok bizim ?

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
A Ado kucuk devre atip elektrik geldikten
3dk sonra kompresörü devreye soksalar ellerimi kirilir.
Bu çakma mühendislerin.

Kendi derindondurucumdaki analog termostati iptal edip.
dijital takmistim ayarlardan gecikmeli çalışmayi 3dk olarak ayarladim :hihi
Sota ustam mrb dun elime termostati arizali arcelik cekmeceli derin dondurucu gecti.termostati aradan cikarip kisa devre yapinca calisiyor.sizden ricam bu cihaza orjinal termostatini mi alip takayim.yoksa sizin gibi dijital termostat mi takayim. Internette 15 20 tl ye dijital displayli kulucka termostatlari var.-50 derece ile 110 derece arasi calisir diyor.sizinki bunlardanmiydi.nasil birsey.hangi dijital termostati tavsiye edersin.
Birde dijitali takarsam cihazi 5 dereceye ayarlarsam buzdolabi -18 dereceye ayarlarsam derin dondurucu olarak kullanabilirmiyim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,552
V victory, Benim kullandigim dijital termostat
STC 1000 bu cihazin 12volt olanini öneririm.
220volt olanlari randimanli degil uzun vadede kalibrasyonu sapitiyor.
12volt olani 5 senedir cesitli islerde kullaniyorum.

calistirmak icin 12v 1a adaptore ihtiyacin var sadece.

Dogrudur. 5 derece ayarlarsan buzdolabi gibi.
-18 ayarlarsan derindondurucu olarak kullanabilirsin.

birazdan kendi dolabimi +4 dereceden -20 dereceye cekecegim.

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
V victory, Benim kullandigim dijital termostat
STC 1000 bu cihazin 12volt olanini öneririm.
220volt olanlari randimanli degil uzun vadede kalibrasyonu sapitiyor.
12volt olani 5 senedir cesitli islerde kullaniyorum.

calistirmak icin 12v 1a adaptore ihtiyacin var sadece.

Dogrudur. 5 derece ayarlarsan buzdolabi gibi.
-18 ayarlarsan derindondurucu olarak kullanabilirsin.

birazdan kendi dolabimi +4 dereceden -20 dereceye cekecegim.
Peki internette 20 30 tl ye satilan acik pcb halinde olan termostatlarda isimi gorurmu.kulucka dondurucu isitma sogutma ve gecikmeli baslatma vs. Ozellikleri var

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,552
Peki internette 20 30 tl ye satilan acik pcb halinde olan termostatlarda isimi gorurmu.kulucka dondurucu isitma sogutma ve gecikmeli baslatma vs. Ozellikleri var
Tabiki isinizi gorurur lakin kart icin kutu yapmaniz gerekecek.

derindondurucunuz r600 gazliysa zaten kompresor yukleri yok denecek kadar az.

bu tarz dijital termostatlari kontak bacakları katalogda 10amper gozuksede
5amper gecmemekde fayda var.

yani 1000w civari.

Ü Çevrimdışı

Ümit.

Yeni Üye
30 Tem 2019
19
32

yani 1000w civari.
Merhaba, konuyla çok alakalı olmayacak ama hep merak ediyorum yeni buzdolapları, inveter klimalardaki gibi duruma göre devir ayarı yapabiliyor mu acaba? Bir de bilginiz varsa neden rotary gibi verimli kompresör tipleri varken hermetik kompresör tipi seçiliyor acaba?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,552
Merhaba, konuyla çok alakalı olmayacak ama hep merak ediyorum yeni buzdolapları, inveter klimalardaki gibi duruma göre devir ayarı yapabiliyor mu acaba? Bir de bilginiz varsa neden rotary gibi verimli kompresör tipleri varken hermetik kompresör tipi seçiliyor acaba?
Merhaba Umit Hocam.

Dogrudur yeni nesil buzdolaplarindaki kontrol kartlari kompresorun devrini ayarlayabiliyor.
2013 yilinda aldigim samsungda bile bu ozellik var.

kompresor konusunda tam emin degilim.
maliyet olarak rotary kompresorler , ekovatlara gore daha pahali kaliyor.
buna ekolarak ekovatlar daha slim-hacimsel olarak daha az yer kapliyor.

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130

yani 1000w civari.
Sota ustam dondurucunun gazi r134a ilk kalkista bu gazli kompresorde yuk azmidir cokmudur.

Birde dijital termostat taktim diyelim -20 derece olunca kompresor dursun istiyorum.peki kac dereceye dusunce tekrar kompresorun devreye girmesi gerek
Derin dondurucularin calisma araligi nasildir.

mekanik termostatlarda bu aralik nasil acaba

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,552
Sota ustam dondurucunun gazi r134a ilk kalkista bu gazli kompresorde yuk azmidir cokmudur.

Birde dijital termostat taktim diyelim -20 derece olunca kompresor dursun istiyorum.peki kac dereceye dusunce tekrar kompresorun devreye girmesi gerek
Derin dondurucularin calisma araligi nasildir.

mekanik termostatlarda bu aralik nasil acaba
R134 daha yuksek basınc altında calısan akıskandır. Yuksek basıncı elden elde etmek ıcın daha guclu kompresor gerekır buda tuketım demek.

R600 gazlı dolaplara gore nıspeten daha yuksek akım cekecektır. Dıjıtal termostatın kontak bacakları 10amperdır senın cekecegım akım 2a bıle degıldır.

Dıjıtal Termostatlarda Genellıkle P1 P2 P3 P4 ayarı olur.

P1 = Istenılen ısı derecesı -20 olarak ayarla
P2 = Kac derecelık ısı kaybı sonrası tekrar devreye gırme ayarı ben 1.5 derece olarak ayarladım.
P3 = Gecıkmelı baslama elektrık kesıntısı sonrası kompresore secılı sure boyunca enerjı yollamaz 3dk ıyıdır.
P4 = Derece kalıbrasyon farklı bırkac cıhazla dıjıtal termometrenın dogru olcup olcmedıgını teyıp et aradakı ısı farkını bu ayardan dusurup arttırark cıhaz kalıbrasyonu yapılır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt