Demirdöküm nitromix kombiye oda termostatı montajı

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Merhaba arkadaşlar. Demirdöküm nitromix p24 kombim için general ht300s set kablosuz termostat aldım. Demirdöküm servisi biz kombiye dd dışında bir marka termostat takmayiz diyor. Diğer servislerde 100 TL istiyor. Aslında pek bir iş yok. Termostat modemi için elektrik bağlantısıni yaptım. Ancak modem ile kombi arasındaki bağlantıda biraz kafam karıştı.modem üstünde COM NC ve NO girişleri var burada COM ve NO bağlantılarını yapacağımı bilmiyorum.Ancak kombi üzerindeki bağlantı klemensinde nereye baglayacagimi anlayamadım.yardimci olursanız sevinirim.
Klemensteki köprü olan kısım gibi geliyor bana ama emin olamadım
Fotoğraf ekleyemedim bir türlü
.

Son düzenleme:
Çözüm
Termostat on off kontrol
markası general ht 300s set marka
Hemen hemen bütün kombilerin üzerinde sonradan bağlanacak bir oda termostatı için aşağıdaki aşağıdaki bağlantıda görülen ve kısa devre edilmiş halde bulunan bir “oda termostatı köprüsü” bulunmaktadır. Kablosuz Oda Termostatı kullanılması durumunda, kısa devre edilmiş olan kablonun iki ucu sökülerek, hazırlamış olduğumuz min. 2×0,75 mm2 ölçüsündeki kablonun bir tarafı bu bağlantı noktasına, diğer ucu da aşağıdaki şekilde görülen modem ünitesi üzerindeki COM ve NO terminallerine bağlanır. Hangi ucun hangi terminale bağlanacağının önemi yoktur.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu termostat bakalım ekonomik olacak mı? 22 dereceye ayarladım. Bana sorarsanız soguk. Petekler ılıktan hallice inşaAllah verdiğim 280 TL değer.
ben 2 tane on off aldım üşüdük sonra satıp dh tan bilenler bilir hasanemmi hocamın öğrenme modlu santek ini aldım.Memnunduk ama petekler yine soğuyordu ,soğudumu ister istemez üşüme hissiyatı yine oluyordu.Sonra kombiyi değiştirip bosch 2300i alınca servis zaten aynı marka değil diye bağlamadı bende sattım.Şuan termostat sız alıyorum açıkcası daha iyi geldi.Petekler de soğumuyor tüketimde makul.Ama aç kapat uğraşması var işte gündüz kapat gece aç, cam açtın kapat vs.

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
kazan sıcaklığı kaç derece
Baktığım da genelde 38-40
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ben 2 tane on off aldım üşüdük sonra satıp dh tan bilenler bilir hasanemmi hocamın öğrenme modlu santek ini aldım.Memnunduk ama petekler yine soğuyordu ,soğudumu ister istemez üşüme hissiyatı yine oluyordu.Sonra kombiyi değiştirip bosch 2300i alınca servis zaten aynı marka değil diye bağlamadı bende sattım.Şuan termostat sız alıyorum açıkcası daha iyi geldi.Petekler de soğumuyor tüketimde makul.Ama aç kapat uğraşması var işte gündüz kapat gece aç, cam açtın kapat vs.
Kapat aç benim için çok sıkıntı değildi de kombi sürekli çalışıyor gibi geliyordu bana. Daha kısa girmeden 250 TL fatura ödedim. Bu üşüme hissi böyle giderse alisamam herhalde petekler bayağı soğudu suanda. Ama termostat ortam sıcaklığı 20 derece diyor.

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
kazan sıcaklığını 45 dereceye set edip denermisin
Konu hakkında pek bilgim olmadığından soruyorum kusura bakmayın. Kazan sıcaklığını 45 derece olarak ayarlamami söylüyorsunuz sanırım. Ama termostat çalışırken kombi ayarları devre dışı olmuyor mu

böyle bir video gördüm faydası olur mu acaba?

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Baktığım da genelde 38-40

Kapat aç benim için çok sıkıntı değildi de kombi sürekli çalışıyor gibi geliyordu bana. Daha kısa girmeden 250 TL fatura ödedim. Bu üşüme hissi böyle giderse alisamam herhalde petekler bayağı soğudu suanda. Ama termostat ortam sıcaklığı 20 derece diyor.
malasef böyle olcak hocam.Termometreler ile insan kimyası çok farklı birşey.Size santek öneririm.forumda konusu da var.Demirdöküm modülasyon lu desteklemiyor diye biliyorum.Malasef on off ancak öğrenme modlu bir termostat a ihtiyacınız var.Yine petekler soğur ancak tepkisi çok iyi olduğu santek mükemmel çalışıyor.Araştırın derim.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Konu hakkında pek bilgim olmadığından soruyorum kusura bakmayın. Kazan sıcaklığını 45 derece olarak ayarlamami söylüyorsunuz sanırım. Ama termostat çalışırken kombi ayarları devre dışı olmuyor mu

o dediğini modülasyon luda oluyor hocam.Termostat ortam ihtiyaçına göre kombi kazan sıcaklığı na müdahale ediyor.Sizin ki düz kontak aç kapat.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
General kadar çöp bir marka görmedim. Bende de var... on/off

alışveriş sitesi yorumlarına aldanmayın kullanıcılara sorun. Kesinlikle berbat. İade edin derim.

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Forumda bir kullanıcı yok galiba. Bir dostumuzun yukarıdaki bir mesajında da belirttiği gibi insan bedeni ile ortam ısısı pek birbirini tutmuyor. Gece evde ortam ısısı 21 derecelerde iken üşüme hissi bulunurken yatarken termostatı 20 dereceye ayarlayıp yattım. İlerleyen saatlerde uyanıp kalktığımda evin baya sıcak olduğunu farkedip dereceyi 19 dereceye düşürdüm. Şuanda termostat hakkında bir yorum yapamıyorum. Petekler bazen buz gibi bazen ılık bazen gayet sıcak. Gerçi termostat öncesi hangi peteği ne zaman tutarsam tutayım kombiyi kapatmadığım sürece sıcak oluyordu. Yani kombi neredeyse sürekli çalışıyordu. Henüz ne olduğunu anlamadım iyi mi yaptım kötü mü yaptım daha ne yapabilirim tasarruf için. Aklımda deli sorular....

Buradaki videoda anlatılanlar hakkında fikri olan var mı acaba? Denenmeli mi ne dersiniz?

korkutsa Çevrimdışı

korkutsa 

Aktif Üye
6 Kas 2020
65
47
Üşüyecek olduktan sonra termostat'a ne gerek vardı? :sirit İliğin kemiğin ısınacaksa termostat ne yapsın faturana? :-)

korkutsa Çevrimdışı

korkutsa 

Aktif Üye
6 Kas 2020
65
47
Sizin öneriniz nedir?
Emin olmamakla birlikte vidoeda yaptığı şey set edilen ayarın ne kadar üstünde ve altında aç/kapa yapacağını belirliyor. Aralığı açıyor. Isınma konforunu düşürür.
Öneri belli aslında.
  • Radyatörlerin değişmesi imkanı varsa yerden ısıtma yapılması. Muazzam bir verim elde edersiniz.
  • Yalıtım. (Pencere, duvar(mantolama) v.s.) Isınan hava kaçmayacak gardaş.
  • Petek kullanılmaya devam edilecekse, dış duvara bağlı peteklerde duvar arkasına yansıtıcı panel . (içinde cam yünü var dışı alüminyum kaplamalı)
  • Petek kullanılmaya devam edilecekse, Mobil tesisat. (Her radyatöre ayrı su gider.)
  • Mobil tesisat imkanı varsa bakır boru kullanımı. (Maliyet yükselir ama verim artar)
  • Cihazın maksimum verimli olduğu yanma derecelerinde kalmaya çalışmak. (Örneğin; adam radyatörlere TSV koymuş. Kombide sıcaklığı 60a getirmiş. TSV sebebiyle odalarda sıcaklık normal kalıyor. Ama cihaz her çalıştığında ekstra yakarak gidiyor. Tıpkı arabanın moturunun verimli devir aralığı yerine 5000 devirde çalıştırılması gibi.)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt