Covid-19 ve Klima Bakımı

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Herkese Merhaba;

Her sene yaz aylarının başlarında uyarmayı tercih ettiğimiz KLİMA BAKIMI konusunda bu sene mevcut Korona Covid-19 pandemisi nedeniyle daha erken uyarma gereği duydum.

Temel olarak tüm klima kullanıcılarını zaten LEJYONELLA bakterisi ve bu bakterinin direkt olarak ciğerlere hücum ettiğini ve hatta bu lanet bakteri nedeniyle bir Profesörümüzü dahi kaybettiğimizi çok defalar dile getirdik.

Konu zaten ciddiye alınmamasına rağmen OLDUKÇA CİDDİ iken, Şu an bütün dünyayı etkileyen bu Korona Covid 19 virüsü nedeniyle çok çok çok daha dikkat edilmesi gereken bir durum halini almıştır.

Bilimsel anlamda henüz bu covid19 korona ve klima ilişkisi hakkında bir makale olmasa da, Tüm veriler bu lanet virüsün klimaların nemli ortamlarında rahatlıkla yaşayabileceğini ortaya koyuyor.

Senaryo gereği sosyal mesafenin birebir yani bir insandan bir insana dahi, konuşma yoluyla havaya saçılabilecek damlacık/partiküllerden dahi ulaşma/bulaşma riski bu derece yüksek iken, Saniyede 16 metre dahi üfleme kabiliyetine sahip klimalı ortamda oluşabilecek bulaş riski ve birebir yerine bire yüz bulaş olasılığı nedeniyle geçmiş yıllara nazaran çok çok daha dikkate alınması gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Sadece sizin yaşadığınız evde ve sadece sizin kullandığınız bir klimada durum farklı olsa da, ilerleyen zaman diliminde devlet dairelerine mecburen girecek olan vatandaşların X birisinin havaya saçtığı bu virüsün, klima aracılığı ile alınıp çok daha uzak mesafelere ulaştırılabilmesi olasılığını artık olasılık değil kesinlik olarak görmek gerektiğini düşünüyoum.

Bu bağlamda hepinizden ricam, lütfen bu sene klima bakımlarınıza ayrı bir özen gösterin.

Klima bakımlarına dair tüm detaylar forumumuzda birçok konuda anlatılmış olmakla birlikte Sota Sota Ahmetin hazırladığı şu konuya yeniden gözatmanızı tavsiye ediyorum.

Bu konuda görüşlerimi içeren kısa bir bilgilendirme videosu da çekip yayınlamayı düşünüyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Güzel fikir bizde klima yok ama konu çok önemli iyi olur bence

Aslında ben, tüzel kişiliğimi kullanarak, Yani Bilinçli Tüketici Derneği olarak Devletimize bir yazı yazıp bu konuda klima kullanımı başlamadan evvel tüm resmi kurumlara yazı gönderilerek gerekli önlemlerin alınması gerektiği yönde hatırlatmada bulunabilirim diye düşünüyorum zira asıl tehlike arz eden durum evlerdeki bireysel kullanılanlardan ziyade kalabalık ortamlarda ve çok sayıda insanın giriş çıkış yaptığı noktalardaki klimalar.

Ve hatta bu konularda kendi bölgemde tanıdığım klimacı arkadaşları organize ederek bunu bir destek hareketi haline de getirebilirim zira her şeyi de devletimizden beklememek lazım. Vatandaş olarak bizler de taşın altına elimizi koyalım.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Aslında ben, tüzel kişiliğimi kullanarak, Yani Bilinçli Tüketici Derneği olarak Devletimize bir yazı yazıp bu konuda klima kullanımı başlamadan evvel tüm resmi kurumlara yazı gönderilerek gerekli önlemlerin alınması gerektiği yönde hatırlatmada bulunabilirim diye düşünüyorum zira asıl tehlike arz eden durum evlerdeki bireysel kullanılanlardan ziyade kalabalık ortamlarda ve çok sayıda insanın giriş çıkış yaptığı noktalardaki klimalar.

Ve hatta bu konularda kendi bölgemde tanıdığım klimacı arkadaşları organize ederek bunu bir destek hareketi haline de getirebilirim zira her şeyi de devletimizden beklememek lazım. Vatandaş olarak bizler de taşın altına elimizi koyalım.
biz maskeyi beklemiştik. zero-sıfır-hiç gelmedi. maskeyi devletten beklemeyelim dedik. ama satışını devlet yasaklamıştı. falan filan. işin içine devlet girince işlerin ne olacağı belli olmaz yani hocam. :bye

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
%99 kişi yine yaptırmayacak.
Bırakın klimayı çamaşır makinelerin deterjan kutuları, tahliye yerleri.
Bulaşık makinelerinin fıskiyeleri, filtreleri pislik yuvası.
Ben evlerdeki bütün klimaları en az bir kez servisine temizletirim.
Sokakta samimî olduğunuz hatta bu temizlik olayını anlattığınız kişi tabii servise yaptırıyorum diyip sokaktan geçene 30 TL bakım yaptırıyor.
Sonrada bize enayi diyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

çok güzel bir konuya değinmişsin abi teşekkürler.Hazır vaka sayıları düşüş eğilimindeyken önemle bahsettiğin gibi havalar ısınmadan bakımlar yapılmalı.Hatta bana da fikir verdin ki geçen yaz hatırlarsın belki koku yapıyor benim klima diye sana danışmıştım sonra senin sirkeli formülü uygulamış netice alamamıştım , sonra temizleme spreyi aldım ama tatildi işti derken kalmıştı.Bari hazır evdeyim çıkartayım tavan arasından skt si geçmediyse erken erken o işi halladeyim?

işler açılıp başlayınca bizim tetenek mühendisleri de korkuturum hocayı gazlatıp bakım yaptırılar belki ☺️ İşin şakası kamuya açık ve toplu alanlarda dediğin gibi konu ciddi ?⚠️

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
%99 kişi yine yaptırmayacak.
Bırakın klimayı çamaşır makinelerin deterjan kutuları, tahliye yerleri.
Bulaşık makinelerinin fıskiyeleri, filtreleri pislik yuvası.
Ben evlerdeki bütün klimaları en az bir kez servisine temizletirim.
Sokakta samimî olduğunuz hatta bu temizlik olayını anlattığınız kişi tabii servise yaptırıyorum diyip sokaktan geçene 30 TL bakım yaptırıyor.
Sonrada bize enayi diyor.
Bir tüp deodorant ile 10 ev gezerek sözde klima temizleyip (Temizlik = Güzel kokutup) bir daha da bölgelerde hiç görülmeyen tiplerin nereden nasıl türediğini ve bunları kimlerin nasıl organize ettiğini de açıklarım yarın.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
biz maskeyi beklemiştik. zero-sıfır-hiç gelmedi. maskeyi devletten beklemeyelim dedik. ama satışını devlet yasaklamıştı. falan filan. işin içine devlet girince işlerin ne olacağı belli olmaz yani hocam. :bye
Vallahi yalan değil dün bizim hatun gitti eczaneden aldı maskeleri TC kimlik ile. Maskeler hüsran o ayrı konu :)
Samimi yazıyorum ki bu maskeler artık ceza yememek için takılıyor.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Vallahi yalan değil dün bizim hatun gitti eczaneden aldı maskeleri TC kimlik ile. Maskeler hüsran o ayrı konu :)
Samimi yazıyorum ki bu maskeler artık ceza yememek için takılıyor.
Yok abi ne mesaj ne haber hiçbir şey yok dün 3.kez başvurdum e-devletten gene ses yok, bu gidişle evden çıkamayacağız birkaç gün sonra

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
çok güzel bir konuya değinmişsin abi teşekkürler.Hazır vaka sayıları düşüş eğilimindeyken önemle bahsettiğin gibi havalar ısınmadan bakımlar yapılmalı.Hatta bana da fikir verdin ki geçen yaz hatırlarsın belki koku yapıyor benim klima diye sana danışmıştım sonra senin sirkeli formülü uygulamış netice alamamıştım , sonra temizleme spreyi aldım ama tatildi işti derken kalmıştı.Bari hazır evdeyim çıkartayım tavan arasından skt si geçmediyse erken erken o işi halladeyim?

işler açılıp başlayınca bizim tetenek mühendisleri de korkuturum hocayı gazlatıp bakım yaptırılar belki ☺ İşin şakası kamuya açık ve toplu alanlarda dediğin gibi konu ciddi ?⚠

Sırf denemek adına sürekli olarak takip ediyorum ve evdeki sıfır takılmış iki klimanın ikisini de aynı zaman dilimlerinde ve birisini sadece sirke, diğerini ise sadece köpük solüsyon ile temizliyorum. Bunları test etmekteki amacım şu.

Sirke konusu şehir efsanesi mi yoksa gerçek mi? Yani insanlara Sirke kullanın derken bir efsane mi öneriyorum yoksa gerçekten işe yarıyo rmu bunu teyit edebilmek adına yapıyorum bunu.

Arka odadaki Vestel 12 lik olanı sürekli sirke ile temizledim ve henüz halen bir tortu birikimi ile koku sorunu yok. İki kış bir yaz geçirdim henüz klima ile. İkinci yaza gireceğiz bu sezon. bu güne kadar toplamda 5 temizlik yaptım ama temzilikten kastım, sadece birisinde panjur söktüm, diğerlerinde hepsinde sadece filtreleri çıkartarak üstten sirke sıkıp 5-10 dakika sonra duruladım o kadar.

2 ve 3 üncü senelerde de eğer bu metot işe yaramaya devam ediyor ise buna kimse şehir efsanesi diyemez artık :ok

Bu arada bahsi geçen klima takılıp kalanlardan değil, sürekli oturduğumuz odanın kliması :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yok abi ne mesaj ne haber hiçbir şey yok dün 3.kez başvurdum e-devletten gene ses yok, bu gidişle evden çıkamayacağız birkaç gün sonra
Bizim yan binadaki komşunun söylemi üzere gittiler üst kattaki Nesrin ve Yelda. İkisi de kendi maskeleri ile birlikte benim tc ile de benim maskeleri almış, 10 gün sonra yine gelin demişler. Halbuki Fethiyede iş yerinin oradaki eczane ''öyle bir uygulama yok'' demişti.

Koro96 Koro96 siz TC ile maske veriyormusunuz? :alala

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri