Çoğu erkeğin muzdarip olduğu konu; Saç dökülmesi

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Cümleten hayırlı sabahlar.

Başlıkta belirttiğim gibi, Erkek tipi saç dökülmesi olupta en azından dökülmenin önüne geçebilen oldu mu ?

Yaklaşık 7 yıl önce dökülme başladı bende. Önceden saçım aşırı sık bir yapıdaydı. Şuanda üst taraflar eskisine göre baya seyreldi. Önceden sık olmasaydı şuanda üst taraf tamamen açılmış vaziyette olurdu.

Dökülen saçın yerine yenisini çıkarmak imkansıza yakınmış ama en azından dökülmeyi durdurabilirsek yine bu sorunu yaşayanlar için bir adım atılmış olur.

Son 1 buçuk yılda Sebamed ve Bioxcin in saç dökülmesine karşı şampuanlarını kullandım bir işe yaramadı.

Sizin bu konuda yaptığınız ve fayda gördüğünüz bir işlem oldumu ?

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Öncelikle geçmiş olsun, Çok güzel bir konuya değindin.

Ağır spor yaptığım için ek gıda takvisyesi kullanıyorum
gecen sene sonu yoğun şekilde saç dökülmesi yaşadım dur durak bilmiyor hergün enaz 40-50tel

Sorunun hormon kaynakli olduğunu düşündüm ona göre önlem aldım fakat dökülme devam etti.
Deneme yanılmalar sonucu Sorunun ek gida takviyesi olduğunu fark ettim gıdayı kestikten 4 gün sonra saç dökülmesi neredeyse yok denecek hale geldi.

Dökülmenin zirve olduğu dönemdeki durum
4ay öncesi
20231119_202109.jpg

Bu fotoğrafta güncel halim

20240212_184426.jpg
20240201_211948.jpg

Bu süreçte edindiğim araştırma bilgileri sizinle paylaşabilirim.

Öncelikle bir kan testi verin vücuttaki testosteron, prolaktin,estradiol, fsh, lh, ferritin, triod hormonlarının durumunu görün.

biranda saç dökülmelerinin bazen neden sadece demir kaynaklı olabiliyor.

Kelliğin asıl nedeni Testesteron türevi olan Dehidrotestesron'dur. Aşırı anobolik bir hormondur

Vucutaki kullanmayı, kellik, prostat, Aşırı sex düştüğünü 1. derece sorumlusu.

Doğal ve kimsayal olarak baskılamak mümkündür.

kan testi verin sonuca göre tekrar konuşuruz.
Bu arada mutlaka 5000lik bir biotin kullanmaya hemen başlayın.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Saçınız çok güzel toparlamış. Aslında kan tahlili vermiştim ve ilaç kullanmıştım. Ama ilaç öncesi ve sonrasına baktığım zaman dökülme konusnuda hiç faydası olmadı.

06.10.2023 tarihinde genel bir kan tahlili vermiştim, yukarıda saydıklarınızdan sadece ferritin in sonucunu görebildim. Onda da 7.2 çıkmış sonuç. Bununla beraber D vitamini 30.9, B12 vitamini , 272 çıkmıştı. Daha sonra doktor değerlerin çok düşük olduğunu söyledi ve 2ay boyunca d vitamini, b12 ve demir kullandım. 2 ayın sonunda Ferritin değeri 23.4'e B 12 ise 619'a yükselmişti.

Bu sonuçlardan sonra 1 ay daha demir ve b 12 kullandım, ilaçlar bitince ise doktora gidip henüz test vermedim. Ama aklımda, Ramazan dolayısıyla biraz geciktirdim lakin bu hafta içerisinde gitmeyi planlıyorum.

Sizin yukarıda vermiş olduğunuz kan değerlerini istemek için hangi bölüme gitmek gerekiyor ?

Ayrıca şu ürünü yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Markadan dolayı mı bilmiyorum 1 aylık süreçte faydasını görmedim ama okudğum yazılarda 3-4 ay sonra faydasının görülebileceği yazıyordu.
resim_2024-03-25_160352209.png

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Merhaba, geçmiş olsun.

Sota Sota nın tüm dedikleri doğru, ayrıca eğer dökülmeye yatkınlık varsa kreatin de bu süreci hızlandırıyor.

Detaylı bir kan testi yapılmalı, vitamin eksikliği veya bir hastalığın sonucu ise tedavi edilebilir. Fakat DHT'ye bağlı erkek tipi dökülme ise boşuna enerjinizi ve paranızı harcamayın, kurtarma ihtimaliniz 0%.

Finasterid ve minoxidil haricinde dünyada hiçbir kozmetik ürün (şampuan, serum, krem, losyon, vb.), hiçbir oral yol ile alınan ilaç, hiçbir topikal ilaç veya takviye, hiçbir kocakarı ilacı saç dökülmesine çare olmaz, başarı şansı 0%. Finasterid ile DHT'yi bloke edip minoxidil kullanırsanız saçlarınız eski haline döner fakat bunun da ağır bir bedeli olur.

Finasterid iktidarsızlık yapar, depresyona sokar, erkekliğinizi elinizden alır. Minoxidil tarafında ise döngü vardır. Kullanım sonucu ilk aylarda saçlarınız hızla gürleşmeye başlar ama 6 ay ya da yılda bir kez döngüye girer ve çıkan saçlarınızın hepsi dökülür. Döküldükten bir süre sonra ise tekrar çıkmaya başlar. Ve minoxidili ömür boyu kullanmanız gerekir, bu da sürekli bir maddi külfet ve emek demektir. Çünkü hiç sektirmeden, her gün sabah ve akşam saçlarınıza uygulama yapmak gerekecek.

Eğer DHT saç köklerine gitmeseydi prostata gidecekti ve prostat büyümesine neden olacaktı. Açıkçası prostat hastası olmaktansa kel olmayı tercih ederim. Olaya bir de buradan bakın.

Benim saçlarım sanıyorum 2009 gibi dökülmeye başlamıştı. Kocakarı ilaçları dahil denemediğim hiçbir şey kalmadı. Minox ve finasterid kullanmadım elbette. O zamanlar saçla ilgili bir foruma üyeydim. İnsanlar henüz klinik testleri yapılmamış, beta aşamasında olan ilaçları bile kullanıyordu. Rus yapımı bir ilaç vardı, RU ile başlayan acayip bir kodu vardı. Çaresizliğin boyutunu düşünün.

Açıkçası bu işin ekimden başka bir çaresi yok. Tabi vitamin ve mineral eksikliğine bağlı ise o sorun kolayca çözülür. Kan testleri normal çıkarsa şampuan ve kozmetiklere boşa para yatırmamanızı öneririm. Bitkisel içerikli olanlarını kullanın yeter.

NOT: Biotin hiç bir işe yaramaz.
NOT 2: Ben kendi yaptığım sabun ve şampuanları kullanıyorum, en iyisi böyle.

Bioxcin vs hepsi reklam ürünü, kesinlikle önermem. Ersağ'ın şampuanlarını kullanın daha iyi.

Bu tür ürünler ''Wash Off Product'' olarak geçer yani durulama ürünleri. İçerisine en etkili bitki ekstraktı dahi koysalar, yeterli sürede temas edemedikleri için hiçbir etkileri olmaz, ayrıca saç derisi tarafından yeterince emilemez. Mesela bir losyonu cildinize sürdüğünüzde içindeki etken madde işe yarayabilir çünkü cilt ile uzun süre boyunca temastadır. Ama saça uygulanan maddeler durulama ürünüdür, uygular ve durularsınız. Saça sürüp bıraksanız dahi seç derisine ulaşamayacağı için yine işe yaramaz. Yani kısaca şampuan çok etkili değildir.

Son düzenleme:
heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Merhaba, geçmiş olsun.

Sota Sota nın tüm dedikleri doğru, ayrıca eğer dökülmeye yatkınlık varsa kreatin de bu süreci hızlandırıyor.

Detaylı bir kan testi yapılmalı, vitamin eksikliği veya bir hastalığın sonucu ise tedavi edilebilir. Fakat DHT'ye bağlı erkek tipi dökülme ise boşuna enerjinizi ve paranızı harcamayın, kurtarma ihtimaliniz 0%.

Finasterid ve minoxidil haricinde dünyada hiçbir kozmetik ürün (şampuan, serum, krem, losyon, vb.), hiçbir oral yol ile alınan ilaç, hiçbir topikal ilaç veya takviye, hiçbir kocakarı ilacı saç dökülmesine çare olmaz, başarı şansı 0%. Finasterid ile DHT'yi bloke edip minoxidil kullanırsanız saçlarınız eski haline döner fakat bunun da ağır bir bedeli olur.

Finasterid iktidarsızlık yapar, depresyona sokar, erkekliğinizi elinizden alır. Minoxidil tarafında ise döngü vardır. Kullanım sonucu ilk aylarda saçlarınız hızla gürleşmeye başlar ama 6 ay ya da yılda bir kez döngüye girer ve çıkan saçlarınızın hepsi dökülür. Döküldükten bir süre sonra ise tekrar çıkmaya başlar. Ve minoxidili ömür boyu kullanmanız gerekir, bu da sürekli bir maddi külfet ve emek demektir. Çünkü hiç sektirmeden, her gün sabah ve akşam saçlarınıza uygulama yapmak gerekecek.

Eğer DHT saç köklerine gitmeseydi prostata gidecekti ve prostat büyümesine neden olacaktı. Açıkçası prostat hastası olmaktansa kel olmayı tercih ederim. Olaya bir de buradan bakın.

Benim saçlarım sanıyorum 2009 gibi dökülmeye başlamıştı. Kocakarı ilaçları dahil denemediğim hiçbir şey kalmadı. Minox ve finasterid kullanmadım elbette. O zamanlar saçla ilgili bir foruma üyeydim. İnsanlar henüz klinik testleri yapılmamış, beta aşamasında olan ilaçları bile kullanıyordu. Rus yapımı bir ilaç vardı, RU ile başlayan acayip bir kodu vardı. Çaresizliğin boyutunu düşünün.

Açıkçası bu işin ekimden başka bir çaresi yok. Tabi vitamin ve mineral eksikliğine bağlı ise o sorun kolayca çözülür. Kan testleri normal çıkarsa şampuan ve kozmetiklere boşa para yatırmamanızı öneririm. Bitkisel içerikli olanlarını kullanın yeter.

Bioxcin vs hepsi reklam ürünü, kesinlikle önermem. Ersağ'ın şampuanlarını kullanın daha iyi.

Bu tür ürünler ''Wash Off Product'' olarak geçer yani durulama ürünleri. İçerisine en etkili bitki ekstraktı dahi koysalar, yeterli sürede temas edemedikleri için hiçbir etkileri olmaz, ayrıca saç derisi tarafından yeterince emilemez. Mesela bir losyonu cildinize sürdüğünüzde içindeki etken madde işe yarayabilir çünkü cilt ile uzun süre boyunca temastadır. Ama saça uygulanan maddeler durulama ürünüdür, uygular ve durularsınız. Saça sürüp bıraksanız dahi seç derisine ulaşamayacağı için yine işe yaramaz. Yani kısaca şampuan çok etkili değildir.
Güzel bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. İlk fırsatta kan tahlili için hastaneye başvuracağım. Sonuçlardan sonra tekrardan fikir alışverişi yaparız kısmetse.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Merhaba, geçmiş olsun.

DHT Bloke eden iki tip ilaç var.
Finasterid ve Dutapros Finas %60 civarı DHT baskılar ve cinsel fonksiyonlarınızı yerine getirme şansı verir.
Dutapros %90 blokaj yapar Total Testesteron seviyesi düşük bireyi deyim yerindeyse hadım eder.

finasterid yarım kutu kullandım, dutanın daha etkili olduğunu ögrenince 2 kutu duta kullandım. Bende sıfır yan etki gösterdi. Fakat aynı dönemde arkadaşı 5gün de şalteri kapattı. Garibim el makum ilacı kesti.

Bendeki saç dökülmesi tribulus terrestris kaynaklı olduğunu tespit ettik. O kadar kaynak,forum,kullanıcısıyla konuştum tek bir şikayet duymadım bende bir şekilde reaksiyona neden oldu.
bu denemeleri yaparken saw palmetto tanıştım doğal yoldan DHT başkılaması yaptığını ögrenince bunu kullanmaya başladım.

Şuan aktif olarak saw palmetto ve biotin hergün alıyorum. ayrıca ayda 1 defa mezoterapi uygulatıyorum

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
DHT Bloke eden iki tip ilaç var.
Finasterid ve Dutapros Finas %60 civarı DHT baskılar ve cinsel fonksiyonlarınızı yerine getirme şansı verir.
Dutapros %90 blokaj yapar Total Testesteron seviyesi düşük bireyi deyim yerindeyse hadım eder.

finasterid yarım kutu kullandım, dutanın daha etkili olduğunu ögrenince 2 kutu duta kullandım. Bende sıfır yan etki gösterdi. Fakat aynı dönemde arkadaşı 5gün de şalteri kapattı. Garibim el makum ilacı kesti.

Bendeki saç dökülmesi tribulus terrestris kaynaklı olduğunu tespit ettik. O kadar kaynak,forum,kullanıcısıyla konuştum tek bir şikayet duymadım bende bir şekilde reaksiyona neden oldu.
bu denemeleri yaparken saw palmetto tanıştım doğal yoldan DHT başkılaması yaptığını ögrenince bunu kullanmaya başladım.

Şuan aktif olarak saw palmetto ve biotin hergün alıyorum. ayrıca ayda 1 defa mezoterapi uygulatıyorum
Duta'nın sende yan etki göstermemesinin sebebi belli. Diğer arkadaş sedanter yaşıyordur veya kas kütlesi kazanımı için farmakolojik destek almıyordur.

Saw Palmetto kullanabilirsin ama o da işe yaramaz veya etkisi çok sınırlı olur. Biotin ise hiçbir işe yaramaz. Zaten iyi besleniyorsun, sende B7 eksikliği yoktur. Zararı olmaz ama biotine verdiğin parayı idrar yolu ile dışarı atmış olursun. Günde 3 yumurta yesen doğal yollardan ihtiyacını karşılamış oluyorsun zaten.

''Saw palmetto, in vitro yani gerçek insan ya da hayvan üzerinde yapılmayan, test tüplerinde yapılan çalışmalarda iyi performans gösterdi, ancak bu testlerde hiç bir zaman in vivo (gerçek insanlar üzerinde) güvenli şekilde uygulanacak kadar düşük dozajlar kullanılmadı yani çok yüksek dozajlar uygulandı [1].
İnsanlar üzerinde gerçekleştirilen birkaç in vivo klinik çalışma, serum DHT düzeylerini düşürdüğüne dair hiçbir kanıt göstermemektedir [4] ve androgenetik alopesi'nin daha az ilerlemiş formlarına karşı yalnızca hafif bir etki göstermektedir [1].

Erkek/kadın tipi kellik ve telogen effluvium sorunu olan erkek ve kadınlar üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar, saw palmetto ekstraktının kullanılmasının saç sayısını %3,4 ila %27 arasında iyileştirdiğini, hastaların %83,3'ünde saç yoğunluğunu arttırdığını ve saç dökülmesini durdurduğunu buldu. Hastaların %52'sinde ilerleme engellenmiştir [5].

Ancak diğer araştırmacılar, bu çalışmalar için örneklem büyüklüğünün küçük olduğunu, metodolojinin hatalı olduğunu ve kullanılan saw palmetto ekstraktının genellikle saf olmadığını, vitaminler, mineraller veya kimyasal katkı maddeleri gibi diğer maddelerle karıştırıldığını belirtmektedir [5].''

Finasteride'in androgenetik alopesiye karşı mükemmel sonuçları klinik araştırmalarla fazlasıyla belgelenmiş olsa da[6][7][8], saw palmetto'nun saç dökülmesini azaltmadaki etkinliği henüz yeterince kanıtlanmamıştır.

Androgenetik alopesili 100 erkek hasta üzerinde yürütülen bir klinik deney [10], katılımcıları iki gruba ayırdı; biri 320 mg saw palmetto ile tedavi edilirken, diğeri 1 mg Finasterid aldı.

24 aylık günlük tedavilerden sonra, saw palmetto grubunun yalnızca %38'inde saç büyümesinde artış görülürken, Finasteride grubunda bu oran %68'di. Dahası, Finasterid'in hem kafa derisinin ön bölgesinde hem de tepe noktasında etki ettiği, saw palmetto'nun ise yalnızca tepe noktasında etkili olduğu görüldü.

Bu denemede Finasteride'in saw palmetto'dan çok daha iyi performans gösterdiği açık olsa da herhangi bir kontrol grubunun kullanılmadığını da belirtmek önemlidir. Bu, çalışmanın plaseboya kıyasla saw palmetto ekstraktının saç büyümesini teşvik etmede ne kadar etkili olduğunu söyleyemediği anlamına gelir [1].

Bu noktada mevcut olan tüm kanıtlara dayanarak, Finasterid'in androgenetik alopesi tedavisinde saw palmetto'dan üstün olduğunu iddia etmek güvenlidir.

Saw Palmetto
Yan Etkileri

- Cinsel işlev bozukluğu
- Baş ağrıları
- Mide bulantısı
- Baş dönmesi
- Jinekomasti

Tedavi Ettiği Saç Sorunları
Androgenetik alopesi, telogen effluvium, kişinin kendi algıladığı saç incelmesi (daha fazla kanıt gerekli)

Finasteride
Yan Etkileri

- Libido azalması ve erektil disfonksiyon da dahil olmak üzere cinsel işlev bozukluğu
- Jinekomasti
- Depresyon dahil ruh sağlığı sorunları
- Finasterid sonrası sendromu

Tedavi Ettiği Saç Sorunları
Androgenetik alopesi,

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Duta'nın sende yan etki göstermemesinin sebebi belli. Diğer arkadaş sedanter yaşıyordur veya kas kütlesi kazanımı için farmakolojik destek almıyordur.

Saw Palmetto kullanabilirsin ama o da işe yaramaz veya etkisi çok sınırlı olur. Biotin ise hiçbir işe yaramaz. Zaten iyi besleniyorsun, sende B7 eksikliği yoktur. Zararı olmaz ama biotine verdiğin parayı idrar yolu ile dışarı atmış olursun. Günde 3 yumurta yesen doğal yollardan ihtiyacını karşılamış oluyorsun zaten.
Kış ayında biraz daha kütle koyabilmek için 120kg çıktım. Hal böyle olunca 70kg bireyler için hesaplanan makro, mikrolar benim için yetersiz kalıyor mecbur takviye olarak dışarıdan alıyorum.

Saw palmetto normal bireye denettirmek istiyorum fakat yan etkilerini söyleyince herkes korkuyor :kiskis
lan kesilsin işte kullan, libido kaygısıyla yanaşmıyorlar.

DHT baskınlandığında testesteron miktarında önemli derece artış olmakta.
Bu durumu denemeler sonucunda tespit ettim.

Daha yükseğine gördüğüm için 1500+ bu seviyeleri rahatlıkla idare edebiliyorum.
Testoyu yüksek tuttuğu için Saw devam edeceğim.

Biotin kullanımı sonra saç ve deri kalitesinde ciddi artış oldu.
Saçlarım daha siyah ve derim daha parlak görünmeye basladi.

Screenshot_20240325_193456_Samsung-Notes.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Sota Sota Saw Palmetto ve Biotin etkisi plasebo olmasın sende 🙂

Saw Palmetto'yu ilk saçlarımla uğraştığım dönemde araştırmıştım, yıl 2010-2013 arası olması lazım. Tekrar bir soruşturayım bakayım.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Sota Sota Samurai Samurai O kadar yabancı, anlamadığım kelimeler kullanmışsınız ki, anladım ki konuyu doğru yere açmışım :) Konuyu bu forumda açmadan önce, acaba burada saç ile alakalı bilgi birikimi olan var mıdır diye düşünüyordum. Cevabımı almış oldum :) Sevindim. İlginiz için teşekkür ederim. Randevu aldım bakalım sonuçlar çıkınca konuyu tekrar canlandırırım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt