Çamaşır makinesi çalışmıyor.

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Merhabalar,
Arçelik 3340 çamaşır makinesini çalıştırmak istedim; programı ayarladım, sıcaklığı ayarladım, açma kapama düğmesine bastım burda her zaman yaptığım işlemin tersini yaptım; fişi, düğme basılı iken taktım daha önceleri fişi prize taktıktan sonra açma kapama düğmesine basardım.

Neyse makinenin fişini prize taktığım an sigorta attı, sigortayı kaldırdım makinenin açma kapama ledi yanıyor fakat makine başlamıyordu.

Çoğu parçayı dışarda denedim: motor, motor kömürleri yeterli, emniyet kilidi, su ventili, emi filtre, prosestat.

Bu makinenin mekanik program cihazı var onu bile değiştirdim boşu boşuna. Hiç bir yerde yanma, kararma, yapışma, erime yok. Bu program cihazı sigortayı attırmaz sanırım.
Sadece tako bobini kaldı denemediğim.

Benim dikkatimi şu çekti; su ventilinin uçlarına baktım, elektrik gelmiyordu sanırım sorun buralarda. Su ventiline elektrik neden gelmez? Harici elektrik verdim çalışıyor ventil acaba pompa motoru arızalanmışsa böyle mi olur?

Bu arada sigorta bir kere attı, bir daha sigorta atmadı yani fişi her taktığımda sigorta atmıyor sadece bir kere attı ve o günden beri makine çalışmıyor.

Başka forumlarda da yazdım çözüme ulaşamadım benden kaynaklı olabilir bu:
Bu makinede elektronik kart yok yani kart arızası söz konusu değil, bir kart var o da hız modülü.
Bu çamaşır makinesi mekanik program cihazına sahip ve ben onu da değiştirdim gene çalışmıyor.
Su ventiline elektrik gelmiyor fakat dışarda 220V verince çalışıyor yani ventil sağlam. Bu ventile elektrik gönderen ne ise o arızalı sanırım.

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Çok sevdiğim bir makinedir kendisi. Maşallah tertemiz de bakmışsınız pırıl pırıl. Şu an elimde olsa yine kullanırım.

Elektriğin girdiği yerden itibaren kabloyu tek tek kontrol etmek gerekebilir. Kablodan değil de bir parça/soketten kaynaklı olma ihtimali daha yüksek ama enteresan da bir durum. İçimden pompa motoru veya kapı kilidi demek gerekiyor amaa.... kapı kilidinden yüzde yüz emin olun, hatta kilidi iptal edip düz bağlayıp deneyin bence.
Evet tertemiz teşekkür ederim, üstündeki 25 yıllık program cihazı tertemizdi 2. el satın aldım leş gibi yollamışlar, hiç içime sinmedi biliyor musunuz. Nasıl o hale gelmiş, öyle müşteriye yollanmış hayret? Neyse çoğu yer temiz, motor ve kömürlerde çok güzel.
Elektrik kablolarının bir kısmına baktım; kırmızı faz mesela, kapı kilidine de gidiyor orda faz var fakay ventil ve pompa motoruna faz gitmiyor.
Düz nasıl bağlayabilirim, yukarda yazdığım gibi mi L ve C ucunu kısa devre yaparak mı?
Sağ olun.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Evet tertemiz teşekkür ederim, üstündeki 25 yıllık program cihazı tertemizdi 2. el satın aldım leş gibi yollamışlar, hiç içime sinmedi biliyor musunuz. Nasıl o hale gelmiş, öyle müşteriye yollanmış hayret? Neyse çoğu yer temiz, motor ve kömürlerde çok güzel.
Elektrik kablolarının bir kısmına baktım; kırmızı faz mesela, kapı kilidine de gidiyor orda faz var fakay ventil ve pompa motoruna faz gitmiyor.
Düz nasıl bağlayabilirim, yukarda yazdığım gibi mi L ve C ucunu kısa devre yaparak mı?
Sağ olun.
O şekilde diye biliyorum. Kapı kilidi çıkışındaki kabloyu ölçerek de faz gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Tabi aynısı nötr için de geçerli. Sadece fazı kontrol etmek yetmez

images6f033e6603fdd7fb.png

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
O şekilde diye biliyorum. Kapı kilidi çıkışındaki kabloyu ölçerek de faz gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Tabi aynısı nötr için de geçerli. Sadece fazı kontrol etmek yetmez

images6f033e6603fdd7fb.png
Çoğumuzun bildiği üzere L canlı uç yani faz, fotoğrafta 3 numaralı kırmızı kablonun girdiği yer yani burda faz var bakmıştım daha önce.

1N yazan da nötr dür diye düşünüyorum mantiken. Kablo kesiti, rengi ve N yazmasından dolayı.

Yani 2C ve 3L ile olur direkt, emniyet kilidi olmadan çalışması lazım diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim, sağ olun.

IMG_20220407_144246760ac120ace53464.jpg

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Çoğumuzun bildiği üzere L canlı uç yani faz, fotoğrafta 3 numaralı kırmızı kablonun girdiği yer yani burda faz var bakmıştım daha önce.

1N yazan da nötr dür diye düşünüyorum mantiken. Kablo kesiti, rengi ve N yazmasından dolayı.

Yani 2C ve 3L ile olur direkt, emniyet kilidi olmadan çalışması lazım diye düşünüyorum.

IMG_20220407_144246760ac120ace53464.jpg
Sorun çözüldü: Sorun emniyet kilidinden çıktı; 2 ve 3'ü kısa devre yaptım, makine su aldı.
Demek ki kilitleme sesi ve ölçmek yetmiyormuş, keşke daha önce yapsaymışım şu işlemü şu pis program cihazını satın almadan.

Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim, sağ olun.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sorun çözüldü: Sorun emniyet kilidinden çıktı; 2 ve 3'ü kısa devre yaptım, makine su aldı.
Demek ki kilitleme sesi ve ölçmek yetmiyormuş, keşke daha önce yapsaymışım şu işlemü şu pis program cihazını satın almadan.

Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim, sağ olun.
Bir yerde gördüm az önce kapı kilidi mandalında sorun oluyormuş tak yapıyormuş led yanıyormuş.

kapı kilit mandalı tam oturmadığı için makine çalışmıyormuş öyle bir sorun gibi sanki.
Kilitlenme sesine aldanma kilitli gibi görünür ama sorunlu olduğu için çalışmaz hadi geçmiş olsun..

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Kilitlenme sesine aldanma kilitli gibi görünür ama sorunlu olduğu için çalışmaz hadi geçmiş olsun..
Ever sizler söylediniz diğer forumda da söylendi. Hatta ben orda bile L ve C ucunu kısa devre yapsam olur dedim. Şubat Ay'ında.
Çalışma mantığı da söylendi:
Ben gittim en zor parçalarla cebelleştim.

Çalıştırma düğmesi> kapı kilidi>ventil>prostat> beyin motoru> yıkama motoru ve rezistans.

Kapı kilitleniyor olabilir ama içindeki kontak geçirmezse makina çalışmaz. 3 tane ucu var biri ortak uç diğer ikisinden birisi kilidi ısıtmak için diğeri makinaya kilitlendi bilgisini gödermek için. Bunları tespit edebilirsen ortak uçla kilit bilgisi kontağını kısa devre edip kilit kısmını sağlama alabilirsin.
Kapı kilitlendiğinde beyin motoru çalışmaya başlar ve sesini duyarsın. Bu da fikir verebilir.

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Haydi geçmiş olsun.Sorununuzun çözülmesine sevindim.Sizi epey uğraştırdı,strese soktu. :ok :bye
Çok teşekkür ederim, sağ olun. Evet çok uğraştırdı, benim hatam var aslında ilk başta birleştirseydim o iki kabloyu. Beni kapının kilitlenmesi ve ölçü aleti engelledi gittim en zor parçalarla uğraştım. ?‍♂️

Tekrardan teşekkür ederim.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Çok teşekkür ederim, sağ olun. Evet çok uğraştırdı, benim hatam var aslında ilk başta birleştirseydim o iki kabloyu. Beni kapının kilitlenmesi ve ölçü aleti engelledi gittim en zor parçalarla uğraştım. ?‍♂️

Şimdi aklıma başka bir şey geldi. N ve L uçlarına aradan bir kablo atsak. Fotoda sarı ile çizdim. Gri ve kırmızı kablo birbiriyle bağlı olduğu için makine çalışacak, aynı zamanda kilidin L ucuna faz ve N ucuna nötr gittiği için kapıyı da kilitleyecek. Yani çalışırken de kapı kilitlenecek. (şeklinde bir öneri buldum) Böyle olur mu acaba, yani kilidi biraz modifiye ile çalışır hale getirebilir miyiz ? hem kapı kilitlenecek hem de makine çalışacak diye düşündüm.

IMG_20220407_144246760ac120ace53464.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri