Çamaşır makinesi çalışmıyor.

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Merhabalar,
Arçelik 3340 çamaşır makinesini çalıştırmak istedim; programı ayarladım, sıcaklığı ayarladım, açma kapama düğmesine bastım burda her zaman yaptığım işlemin tersini yaptım; fişi, düğme basılı iken taktım daha önceleri fişi prize taktıktan sonra açma kapama düğmesine basardım.

Neyse makinenin fişini prize taktığım an sigorta attı, sigortayı kaldırdım makinenin açma kapama ledi yanıyor fakat makine başlamıyordu.

Çoğu parçayı dışarda denedim: motor, motor kömürleri yeterli, emniyet kilidi, su ventili, emi filtre, prosestat.

Bu makinenin mekanik program cihazı var onu bile değiştirdim boşu boşuna. Hiç bir yerde yanma, kararma, yapışma, erime yok. Bu program cihazı sigortayı attırmaz sanırım.
Sadece tako bobini kaldı denemediğim.

Benim dikkatimi şu çekti; su ventilinin uçlarına baktım, elektrik gelmiyordu sanırım sorun buralarda. Su ventiline elektrik neden gelmez? Harici elektrik verdim çalışıyor ventil acaba pompa motoru arızalanmışsa böyle mi olur?

Bu arada sigorta bir kere attı, bir daha sigorta atmadı yani fişi her taktığımda sigorta atmıyor sadece bir kere attı ve o günden beri makine çalışmıyor.

Başka forumlarda da yazdım çözüme ulaşamadım benden kaynaklı olabilir bu:
Bu makinede elektronik kart yok yani kart arızası söz konusu değil, bir kart var o da hız modülü.
Bu çamaşır makinesi mekanik program cihazına sahip ve ben onu da değiştirdim gene çalışmıyor.
Su ventiline elektrik gelmiyor fakat dışarda 220V verince çalışıyor yani ventil sağlam. Bu ventile elektrik gönderen ne ise o arızalı sanırım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bir parçası yanmış kısa devre ark oluşmuş bir yer yerde temassızlık var rezistansı kontrol ettiniz mi ?

Dikkatli bakın gözden kaçan birşey olmalı ventile gelen kabloları yolu takip edin .

Bazı durumlarda kablo içten kopuyor dışarıdan bakıldığında görülmüyor sağlam gibi duruyor.

Bir yerde sigorta vs vardır o yanmıştır ondan dolayı çalışmayabilir.

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Bir parçası yanmış kısa devre ark oluşmuş bir yer yerde temassızlık var rezistansı kontrol ettiniz mi ?

Dikkatli bakın gözden kaçan birşey olmalı ventile gelen kabloları yolu takip edin .

Bazı durumlarda kablo içten kopuyor dışarıdan bakıldığında görülmüyor sağlam gibi duruyor.

Bir yerde sigorta vs vardır o yanmıştır ondan dolayı çalışmayabilir.
Rezistansı kontrol etmiştim 25.88 Ω sağlam duruyor. Bir de rezistans bozuk bile olsa makine çalışması lazım değil mi?
Sigorta devamlı atmıyor, bir kere attı ve makine o gündür başlamıyor, açma kapama ledi yanıyor ve kapı kilitleniyor.

Su ventilinin kablosunun bir ucu presostata gidiyor o kabloda kopukluk yok, diğeri program cihazına gidiyor onu ölçmedim buzzer konumunda.

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
presostat su seviye şarteli arızalı ondan çalışmıyor
Borusunu çıkartıp, üfleyerek kontrol ettim kontak kapanma sesini duydum gene de arızalı olabilir mi?
Sigortayı bir kere de olsa arttırabilir mi bir de?

Taktığınız beyin uymuyor olabilir .Arka kısımda motor olması lazım motordan ses geliyormu? Kapı kilidi nin kabloları takip edin beyinin hangi soketine giriyorsa oradaki kontaklar meme yapmış olabilir.
Beyin uyuyor hocam ki öbür beyin de sağlamdı; ben içini açtım, temiz, pırıl pırıldı.

IMG_20220226_211229.jpg

IMG_20220226_211602.jpg

Kapı kilidinde sorun yok; düğmeye basınca tık sesi geliyor, kapı kilitleniyor haliyle kapı açılmıyor ama makine su almıyor, makineyi kapatınca tık sesi geliyor ve kapı açılıyor.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Borusunu çıkartıp, üfleyerek kontrol ettim kontak kapanma sesini duydum gene de arızalı olabilir mi?
Sigortayı bir kere de olsa arttırabilir mi bir de?
Kontak açıp kapattığı için arızalı dedim ama arızalı olmayabilir mekanik makinalar bir arızası olduğu kesin.

sigorta attırdığına göre 220 geçen bir yerde ark oluşmuş onu bulmalısınız devre tamamlamıyor.

kapı kilidi sağlam mı anlatımınıza göre herşey sağlam makine çalışmıyor

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Kontak açıp kapattığı için arızalı dedim ama arızalı olmayabilir mekanik makinalar bir arızası olduğu kesin.

sigorta attırdığına göre 220 geçen bir yerde ark oluşmuş onu bulmalısınız devre tamamlamıyor.

kapı kilidi sağlam mı anlatımınıza göre herşey sağlam makine çalışmıyor
Kapı kilidi de sağlam görünüyor. Tık sesi geliyor kilitleniyor, tık sesi geliyor ve açılıyor ayrıca ölçü aleti ile de kontrol ettim sağlam görünüyor.
Her şey sağlam görünüyor bu yüzden işin içinden çıkamıyorum bir türlü.

Açma kapama düğmesi açık konumda iken makinenin fişini prize taktım ve anında sigorta attı her zaman önce fişi takıp açma kapama düğmesine basardım. Sigorta ondan sonra atmadı ama makine su alıp, başlamıyor da.

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Program saatinin kontaklarında sorun yoksa diğer elemanlardan şüphelenin. Gövde kaçağı da yok değil mi?
Prgram saatini bile değiştirdim hocam, eskisi de sağlamdı fotoğrafta görünüyordur sapsarı. Bu program cihazı sigortayı attırmaz bence zaten çalışma mantığı, kontakların birbirine değmesi ayrıca; siyahlık, yanma, erime... Vs gibi hiç bir emare yok.
Sigorta bir kere attı sadece; bir daha atmadı ama makine de çalışmıyor, su almıyor.
Fiş prizde iken kontrol kalemi ile baktım gövdeye kaçak yok.
Diğer elemanları dışarda kontrol ettim hocam, sağlam görünüyor bu yüzden işin içinden çıkamıyorum.
Su ventili dışarda çalışıyor
Presostat üflenince kontak sesi geliyor,
Kapı kilidi kapanıp, açılıyor,
Su filtre pompası çalışıyor.
Su ventilinin uçlarına elektrik gelmiyor sorun buralarda bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Prgram saatini bile değiştirdim hocam, eskisi de sağlamdı fotoğrafta görünüyordur sapsarı. Bu program cihazı sigortayı attırmaz bence zaten çalışma mantığı, kontakların birbirine değmesi ayrıca; siyahlık, yanma, erime... Vs gibi hiç bir emare yok.
Sigorta bir kere attı sadece; bir daha atmadı ama makine de çalışmıyor, su almıyor.
Fiş prizde iken kontrol kalemi ile baktım gövdeye kaçak yok.
Diğer elemanları dışarda kontrol ettim hocam, sağlam görünüyor bu yüzden işin içinden çıkamıyorum.
Su ventili dışarda çalışıyor
Presostat üflenince kontak sesi geliyor,
Kapı kilidi kapanıp, açılıyor,
Su filtre pompası çalışıyor.
Su ventilinin uçlarına elektrik gelmiyor sorun buralarda bence.
Ventil nereye bağlı vs o yoldan ilerleyin. Program saatinde ventilin kontaklarını kontrol edin. Saatin mekanik arızası olmadığına emin misiniz?

L Çevrimdışı

Labirent

Yeni Üye
4 Nis 2022
44
100
Ventil nereye bağlı vs o yoldan ilerleyin. Program saatinde ventilin kontaklarını kontrol edin. Saatin mekanik arızası olmadığına emin misiniz?
Yanlış hatırlamıyorsam; ventildeki kablolardan biri yeşil-kırmızı olanı presostata gidiyordu, diğeri de program cihazına.

Mekanik arızası olacağını sanmıyorum ama bir ihtimalle bozukta olabilir. Satın aldığım yer deneyip gönderdiğini yani çalıştığını söylüyor.

Bir de bur program cihazında sigorta attıracak bir parça yok diye düşünüyorum ki içini de açtım; yapışma, erime, kararma yok.

Bu makinede hız kontrol modülü var onunda varistörüne baktım sağlam. ?‍♂️

IMG_20220215_223814.jpg

Geri
Üst Alt