Çamaşır makinelerindeki pamuklu eko programlar tam kapasite yıkama yapmıyor mu?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
Pamuklu programların makinenin kapasitesi kadar yıkama yapması gerekmez mi? 7 KG bir makine Eko 40 programında 3.5 KG yıkama yapıyor. Aynı programın normal pamuklu 40 programında ise 7 KG. Pamuklu eko 40 programında 3.5 KG yazıyor ama tam kapasite attığımızda (7 KG) normal pamuklu 40 programındakinden daha fazla mı sarfiyat eder?

7 KG Pamuklu 40: 1.10 kWh
3.5 KG Pamuklu Eko 40: 0.70 kWh

Screenshot_20210424_215543.jpg

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
O Eko program ile normal programın arasındaki güç tüketim farkını az çamaşır atılınca hissedersiniz anca, hatta aynı normal programda bile çamaşırı az atınca güç tüketimi az olur, Sebebi ise ne kadar çamaşır o kadar fazladan su ve ısıtma kaybı demek, eko programın amacı şu; az su, az ısıtma ve o ısınmış su ile daha uzun sürede yıkama. Eğer elektrikten tasarruf etmek ve iyi bir yıkama istiyorsanız normal programı 50-60 derecede kullanmak yerine 40 derecede uzun yıkamayı tercih edin.

Bu arada ev hanımlarımız makine çalışırken boş çalışmasın elektrik yakıyo diyerekten ağız ağıza dolduruyor ya hani, heh işte o attığı çamaşırı aslında 2ye bölüp atsa, az bir güç tüketimi farkı ile daha iyi yıkanmış bir çamaşır elde edecek ve makineyi yormayacak.

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
TEKNOwest TEKNOwest Tüketim tablosuna bakınca eko 60 7 KG da 0.90 kWh yakıyor ise eko 40 3.5 KG ama biz 7 KG atınca 0.90 kWh dan az tüketmesi gerekmez mi?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
eko 40 3,5kg programına 7kg çamaşır atmakdan bahsediyorsan 7kg çamaşır 3,5kg çamaşırdan daha fazla su emeceği için makinenin daha fazla su almasıan neden olur eko 40 3,5kg programında ki verilerin dışına çıkmış olacak. haliyle su ve elektrik tüketimi artacak.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
TEKNOwest TEKNOwest Düz mantık ile eko 60 3.5 KG ile 7 KG arasında 0.26 kWh oynuyor. Herhâlde eko 40 7 KG yükte tablodaki mantığa göre 0.96 kWh yapar.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Evde her şey bol plus faturada pluslu geliyor. Amacım bunu bulmak. Hangisi uçuruyor bu kadar. Aynı eşyalara sahip birine max 120₺ gelirken benimki 2 katından fazla geliyor.
Yanlış anlama lütfen, ben şaka olarak yazdım. Bende bu konuda dikkatli biriyim seni anlıyorum. Babaların fatura uçuk geliyordu, dolap çok eski olmasa da a sinifi değildi. Yeni dolap ile birlikte fatura müthiş düştü. Dolabi bir araştır derim. Durmaksızın çalışan o var.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada ülke olarak uçtuk fatura uçmuş çokmu ?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
Yanlış anlama lütfen, ben şaka olarak yazdım. Bende bu konuda dikkatli biriyim seni anlıyorum. Babaların fatura uçuk geliyordu, dolap çok eski olmasa da a sinifi değildi. Yeni dolap ile birlikte fatura müthiş düştü. Dolabi bir araştır derim. Durmaksızın çalışan o var.
Buzdolabı A+ tanıdığımın ki de aynı sınıflarda hatta onun çamaşır makinesi bizimkinden daha plusu az. Sadece marka farkı var. Onun buzdolabı beko çamaşır mk ve bulaşık grundig. Benim full altus markanın paylaştığı tüketim değerlerinden çok şüpheliyim. Evde farklılık sadece onun kombi benim termosifon var. Tek termosifon bütün evdeki eşyaların 1 aylık elektriğini tüketmez herhâlde.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Buzdolabı A+ tanıdığımın ki de aynı sınıflarda hatta onun çamaşır makinesi bizimkinden daha plusu az. Sadece marka farkı var. Onun buzdolabı beko çamaşır mk ve bulaşık grundig. Benim full altus markanın paylaştığı tüketim değerlerinden çok şüpheliyim. Evde farklılık sadece onun kombi benim termosifon var. Tek termosifon bütün evdeki eşyaların 1 aylık elektriğini tüketmez herhâlde.
Lambalar Led diye düşünüyorum değilse onlar da büyük etken.

Geri
Üst Alt