Brezilya'da Motorlu Gaspçıları Öldürmek Artık Yasal

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
Off of of.. İnsan öldürmeye bu kadar çok alışırlarsa bu işin sonu ne olur?

Görüntüler berbat ötesi vahşet.

Çiğ etle karanlıkta bırakıp vahşileştirilen köpekler geldi aklıma.

Çıkamadım işin içinden. Aşırı vahşi geldi bana.

Ölüm cezası geri dönüşü olmayan ceza. Bir de suç ve ceza arası orantısızlık var gibi. Vahşice öldürülüyorlar.

Kelimeler kifayetsiz geldi

eketen eketen s.o.s

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,868
Brezilyada hırsızlar o kadar yüzsüz,piskin,rahat ki bence alınan önlem az bile.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
arkadaşın fırınının önünde arada bir gidip 1-2 saat kadar oturuyorum (muhabbet ediyoruz) sürekli dilenci geliyordu (para isteyen açım deyip börek- boyoz işteyen)buna alıştık son zamanlarda sigara isteyenler türedi sürekli onlarda geliyor. dün ise biri geldi parası yokmuş konağa gidecekmiş kent kartı boşmuş doldurmak için para istiyor.yani bizde brezilya olma yolunda ufak adımlarla ilerliyoruz.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Bayberty

Yeni Üye
2 Tem 2022
49
böyle hırsız, gaspçı, yankesici, maganda, serseri, tinerci tiplerin çoğaldığı dönemlerde; "polisin içinden bazıları gizli bir "itlaf ekibi" kursa, suçüstü yakaladığının cezasını kesse nasıl olur ?" diye düşünürdüm ... sanırım halk da içten içe destekler ...
yada bu ülkede milliyetçi/ulusalcı diye bilinen tayfalar böyle ekipler kursalar ülkeye bir hayırları dokunmaz mı ?.. sadece vatanseverlik söylemiyle nereye kadar ?..

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
Sorunun benim anlayamayacağım kadar derin ve bela olduğunu görebiliyorum videodan.

Ya hani idam cezasını infaz eden cellatlar olurdu ya. Özel seçilmiş bi kişi. Toplumdan birini feda ediyorlar gibiydi sanki. Çünkü infaz çok başka bi iş gibi.

Bilemiyorum. İnfaz cezasını yargısız vatandaşa vermek...

Ceza ıslah edici mi yoksa toplumu vahşileştirici mi? Çıkamadım işin içinden.

B Çevrimdışı

Bayberty

Yeni Üye
2 Tem 2022
49
haber izlemeyi bırakalı 1 yıl olmak üzere, şu kriz başladıktan sonra haber izlemeyi bıraktığım gibi tüm haber kanallarını da favorimden sildim ...
izlediğim dönemlerde şöyle haberlere rastlardım;
- "35 suç kaydı bulunan şahıs 36. işinde yakalandı" ... suçları arasında her türlü pislik var ...
- "102 hırsızlık kaydı bulunan kadına 103. işinde suçüstü yapıldı" ... "bırakınca yine yapıyor, evinde yüklü miktarda para/eşya çıktı" ... "bunların çete/şebeke halinde çalıştığı tesbit edildi" ...
bakın bunları bizzat izlerdim ama inanasım gelmezdi ...
- "hadi canım o kadar da değil, bir insanın 35 adi suç kaydı veya 102 hırsızlık kaydı olur da sokakta gezmesine nasıl izin verilir, bir yanlışlık olmalı" derdim ...
bu tür haberler çıktıkça içim kararırdı, pessimist olmaya doğru giderdim ...
peki ne yapalım ?..
devlet yakaladığını bırakıyor mu, bunlar zorumuza gidiyor mu ?..
yukarıda bahsettiğim gizli "itlaf/ıslah ekipleri" devreye girsin ...
mesela böyle birini suçüstü yakaladınız sicilini sorguladınız, diyelim ki gerçekten çaresizlikten açlıktan yapmış ikna oldunuz, derneklere bildirin düzenli yardım etsinler, belki ıslah olur birini kurtarmış olursunuz ...
ama baktınız ki laubali lakayt umursamaz cevaplar veriyor, yaptığını savunuyor, hatta özgüven tavan yapmış terbiyesizce "size ne, ne yapabilirsiniz ki" diyor ...
bunu önce güzel bir dayaktan geçirin, "bir daha olmasın" deyin, nasihat edip bırakın ...
ikinci kez yakaladınız, elinin parmaklarını kırın,
üçüncüde kolunu kırın,
dördüncüde ayağını kırın,
yine mi yaptı, ıslah olmuyor mu ?.. sakat bırakın ...
diyelim ki en adi suçlara karıştı ... mesela tecavüz vakası oldu, yankesicilik yaparken cana kast etti, vicdansızca davrandı, birini yaraladı, vs. ...
işte o zaman acımayın ...

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
Sorunun benim anlayamayacağım kadar derin ve bela olduğunu görebiliyorum videodan.

Ya hani idam cezasını infaz eden cellatlar olurdu ya. Özel seçilmiş bi kişi. Toplumdan birini feda ediyorlar gibiydi sanki. Çünkü infaz çok başka bi iş gibi.

Bilemiyorum. İnfaz cezasını yargısız vatandaşa vermek...

Ceza ıslah edici mi yoksa toplumu vahşileştirici mi? Çıkamadım işin içinden.

Biz başa çıkamıyoruz, siz başınızın çaresine bakın demek.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
15 yıl kadar önce romanların yaşadığı bir mahalenin civarından geçerken kavşakta kırmızı ışığa yakalanıp durmuştum. Hava yaz günü arabanın camları açık yan koltukta benim eşyalar duruyor. Arabanın yanında çocuğuyla geçen roman bir kadın açık cam bölmesine dönüp yüksek sesle camını kapat, sonra da neden yaptılar deyip sızlanıyorsunuz dedi. Belli ki etrafını iyi gözlemlemiş muhakeme yeteneği yüksek bir kişiydi. O semtteki gasp olaylarının şartlar ve cezanın azlığı nedeniyle yaşadığı toplumda normal olduğunu görmüş olsa da yanlışlığını da kabullenmişti. Bu nedenle samimi uyarıyı esirgemiyordu.

Sistem gaspçı ile hırsızlı aynı değerlendiğinden o tarihler de işlem yapılıp salınıyorlardı. Hatta anı yerde o tarihler de kaldırımda yürürken telefonla konuşan kişinin elinden telefonu alınıp gaspçının arkadaşının motoruna binip kaçtığını görmüştüm. Olayı gören orada beklemekte olan motorlu ekibe baksanıza dediğimde biz trafiğe bakıyoruz deyip başlarını çevirmişlerdi. Uzaktan biri de yirmilik bunlar demişti anlamamıştım. Sonradan vatandaşa tezgahın çoktan kurulduğunu anlamıştım. Bu olayları yaşadığımda ülkeme uzun bir yurt dışın da kalıştan sonra yeni dönmüştüm. Sıradan şeyler bu konudaki Brezilya olayları gibi çok şaşkına çeviriyordu.
Neyse ki bir süre sonra kanun değiştirilip gasp ayrılıp hapis cezası gelince ve sosyal yardımlar da o mahalleye ulaşınca olaylar bıçakla keser gibi kesildi. Toplum aynen bir insan vücudu gibidir, canlıdır. Bir yerinde bir iltihap olduğunda sadece orayı değil bütünün bütünlüğünün bozulmasına sebep olup toplumun gelişimini de yavaşlatır.

Aslında bir toplum da suç işeniyorsa işlenen suçun oluş sebebi yönünden toplum da suça ortaktır, sorumludur. Böyle bir toplumun adalete, eğitilmeye ve gelişmeye ihtiyacı var demektir. İlk toplum Adem den beri, toplumlar mücadelelerini yaptıkları tercihlerle sürdürmektedirler. Her tercih aynı zamanda bir vazgeçişi de barındırır, günümüz de bizler de geçmişin tekrarını yaşıyor kendi kararlarımızla toplumu da etkileyen kendi seçimlerimizi yapıyoruz.

Kendi vicdanına söz geçiremeyen birine kim söz geçirebilir ki?

Geri
Üst Alt