Bosch Buzdolabı Soğutmamaya başladı.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Yarına kadar bekleyeceğim eğer hala dolap çalışmaya devam ederse hiç bekleme moduna girmeden termostata mı bakmam gerekiyor ?

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Konunun fazla uzadığının farkındayım . Kendimce şöyle bir test yaptım ne kadar doğrudur bilemiyorum. Buzluk bölümü ve dolap içinin kademe değerleri 1-7 arasında. Buzluğu ve dolap içini kademe 1 yaptım. motor belli bir süre sonra durdu. 10 dk bekledim daha sonra buzlukdaki kademeyi yükselir yükseltmez motor tekrardan çalışmaya başladı. Buzluk kademesini tekrar 1 yaptım ve aynı olayı 1 saat sonra motor durduktan sonra dolap bölümü için yaptım kademeyi
Kademeyi 7 ye getirdim en soğuğa motor hiç hareket etmedi çalışmadı yarım saat geçti motorda hala bir hareketlenme yok. Bu dolap içi bölümünün termostanın arızalı olduğunu mu gösterir ?

Son düzenleme:
L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
L lolman,
Bazı markalarda kademe tersine işler.
1 en soğuk, 7 daha az soğuk gibi.

Kademeyi 1 alarak tekrardan test et.

7 nin en soğuk olduğunu biliyorum yıllardır kullandığım dolap . Aralıklarla sık sık gidip bakıyorum hala durduğunu duymadım. 1-7 arasında dolap 1 den bir tık geriye de gidiyor sayı olarak yazılmamış ama 0 sanırım dolabı durduruyor. Ben 1 getirdim sanıyordum meğersem bir tık gerisindeymiş. o zaman motor tamamen duruyor. Sürekli çalışırken soğutmasında bir problem yok .Soğutması çok güzel şu anda. Bugün gittim ana termostat diye yanlışlıkla alt bölümdeki termostatı sökmüştüm . Parça satan yerdeki adam söyledi yanlış termostatı sökmüşsün diye. Gerçi termostatın arızalı olduğunun da bilmiyorum ya .

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
4 tane dolapcı geldi hiçbiri sorunu çözemedi dolabı kaldırıp balkonda aşağı atacaktım az daha . Bugünkü gelen son dolapçı direk buzluğu açtı ve arka taraf buz tutmuş o yüzden dolap soğutmuyor ve bu sebeble de sürekli çalışıyor dedi. timerı zaten yeni değiştirdik onu da kontrol etti bir sorun yok. Kompreserün içindeki yağ motoru tıkamış dedi. örneğin dolap -20 ye ayarlı ve yağ tıkadığı için dolap en fazla -15 e ulaştığı için sürekli çalışıyor olabilir dedi ve gitti.

Youtubeda şöyle birşey buldum.

A Adem Helvacı

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
dolap kaç yıllık eski ise 5-10 seneyi devirdi ise uraşma yenisini al derim

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Abi 10 senede 1 dolap atacaksak işimiz var bence.
Maliyeti astarını geçer o ayrı.
Bizim bir buzdolabı vardı yaklaşık 20 senelikti. :hihi

eski dolaplar bence yeni dolaplardan daha uzun gidiyor daha doğrusu beyaz eşyalar. Eski tüplü tvlerler gibi. Çoğu yerde okuyorum benim dolap süper alalı 10 yıl oldu 2-3 kez tamir gördü gibi. Yani 10 yılda 2-3 kez tamir görmesi insanları sevindiriyor durumuna geldi aldık. Eskiden akrabalar almandan elektronik aletler getirirlerdi 30-40 yıllık aletler hala çalışıyorlar. Eskiden ne kadar sağlam yapabilirsek o kadar iyi mantığı varken şu anda ne kadar satabilirsek mantığı var

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt