Bosch Buzdolabı Soğutmamaya başladı.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Şu an köydeyim. Cepten detay yazamıyorum ama motoru ve iç resmi görünce bizim dolabin kardeşi olduğunu anladım. Yarın inşallah pcden uzunca yazarım.

bizdeki cihaz da 20 yıllık. Profilo 10600DNF. Bosch versiyonun modelini bilmiyorum ama o buzdolabı. Samsung SR-606EV cihazın BSH için fason imalatı olanı.

Büyük ihtimalle al panelin içi buz tuttu. Eşanjör ve fanı buz kapladı dönmüyor. Bizde de zamanında olmuştu. O buzu erimeden iç arka paneli sökmek zor. Erimesi beklenecek. Defrıost bir sebeple çalışmıyor gibi. Dolabın üstünde çıkıntılı kısımda anakart var. Üstünde bir delik var. Deliğe bir tornavida sokup içteki düğmeye bir kere basın. Yanlış hatırlamıyorsam ses çıkacak. Sonra bir daha basınca zorla defrosta geçer. Böylece buz daha hızlı eriyecek. Prize güç ölçer varsa takın. Defrost devreye girince güç tüketiminin artışını görürsünüz. Buz biraz çözüldükten sınra iç arka oaneli dikkatlice söküp temizleyin.

bu arada, kapı açılınca dönen dikey zımbırtı ve super x-flow tamamen kandirnaca. İç arka oaneli sökünce sırf şekil için boşta döndüğünü anlayacaksınız :)

yarın yazarım dedim ama duranayip yaznisim. Göz görmüyor gözlüksüz, hatalar için affola. Benim de bir dolap sorumum var. Onu da ayrıca yazacağım.

Dolap da bu
B49A8030-E79C-498E-8A31-E90EDA4683ED.jpg

Evet sanırım benzer dolaplar bende baktım. Dolap 2 gündür çalışmıyor sanırım buz çözülmüştür. bugün bir usta çağırdım geldi baktı motor arızalı değil dedi. Yarın bana bir fan ayarlayacak . Alt kısımda biraz yer var elimde de oldukça fazla bilgiysar kasa fanı var. Acaba diyorum ki acaba ekstra olarak bilgsiayar kasa fanı da taksam bir faydası olur mu

Moderatör tarafında düzenlendi:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Evet sanırım benzer dolaplar bende baktım. Dolap 2 gündür çalışmıyor sanırım buz çözülmüştür. bugün bir usta çağırdım geldi baktı motor arızalı değil dedi. Yarın bana bir fan ayarlayacak . Alt kısımda biraz yer var elimde de oldukça fazla bilgiysar kasa fanı var. Acaba diyorum ki acaba ekstra olarak bilgsiayar kasa fanı da taksam bir faydası olur mu
Pc kasa fanları genelde 12 volttur sanırım ,ama 220 volt fan varsa en azından deneme yaparsın ,fakat sökülen motor basit bir motor , fotodan gördüğüm kadarı ile yanık da değil ,tamamen söküp dağıt ,bir kabın içinde yağ çöz ile güzelce temizle tekrar toplasan kesin çalışır gibi görünüyor :)
(ben fotoğraftan yanık olmadığın düşünüyorum)

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Pc kasa fanları genelde 12 volttur sanırım ,ama 220 volt fan varsa en azından deneme yaparsın ,fakat sökülen motor basit bir motor , fotodan gördüğüm kadarı ile yanık da değil ,tamamen söküp dağıt ,bir kabın içinde yağ çöz ile güzelce temizle tekrar toplasan kesin çalışır gibi görünüyor :)
(ben fotoğraftan yanık olmadığın düşünüyorum)

dışarıdann harici adaptörle demek istedim 5v adaptörle. Fakat aklıma sonra şu geldi. Dolapdaki fan mootor rölanti moduna girdiği zaman fan da duruyor mu yoksa fa sürekli 7/24 çalışıyor mu ? 5v 1 amper adaptör 7/24 çalışsa faturaya yansır mı onun hakkında da bir bilgim yok.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
bu bosch dolap çok iyi dayanmış ben sıfır aldım türkiye üretimi 5 yıl içersinde yapmadığı arıza kalmadı.en sonunda dolabı hurdacıya bedavaya verdim.o kadar bıktımki para bile almadım.yeterki dolabı alsın gözüm görmesin diye.

Sn.ataseven ustam senin şansına sorunlu buzdolabı çıkmış.Bende 8 yıllık Bosch buzdolabı var şeytan kulağına kurşun sorunsuz çalışıyor.Modeli şu:KDN49VO5NE

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Bugün fan alıp taktım güzel oldu dolabın yanlarındaki ısınma olayı da gitti fakat dolap soğutmuyor. Motor 10 dk çalışıyor 40 dk duruyor sonra gene çalışıyor. Yani dolap tam soğumadan motor duruyor. Olabilecek diğer ihtimaller nelerdir. ?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
soğutmayan bölüm dondurucu mu - soğutucu mu ? soğutucu (alt kısım) ise damper termostat açmıyor olabilir. dolap 2 gündür çalışmıyor yazmıştınız. bu 2 günlük süreçte dolap kapıları açık kalmadıysa ara bölmedeki buzlanma erimemiş olabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bugün fan alıp taktım güzel oldu dolabın yanlarındaki ısınma olayı da gitti fakat dolap soğutmuyor. Motor 10 dk çalışıyor 40 dk duruyor sonra gene çalışıyor. Yani dolap tam soğumadan motor duruyor. Olabilecek diğer ihtimaller nelerdir. ?
Hayırlı olsun ,güle güle kullan motoru ,kaça aldın acaba ,pc fan değildir umarım :)
soğutmayan bölüm dondurucu mu - soğutucu mu ? soğutucu (alt kısım) ise damper termostat açmıyor olabilir. dolap 2 gündür çalışmıyor yazmıştınız. bu 2 günlük süreçte dolap kapıları açık kalmadıysa ara bölmedeki buzlanma erimemiş olabilir.
2 günde erimez mi buzlar ,peki "ara bölme" dediğin yer neresi tam olarak :alala

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
dondurucu ve soğutucu kısım arasındaki kanal . bd çalışmaya başladığında dondurucu kısımdaki soğuk hava nın bir kısmı arabölmeden soğutucu kısma gider soğutucu için yeterli ısı elde edildiğinde damper termostat ( kapak mekanizması) soğutucuya giden havayı keser. bu kısımda buzlanma (bloklama) olduysa kolay erimez.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
fan motor 35 lira pervane 10 lira. hava 35 derece buz filan kalmamıştır bence dolabın kapıları açıktı. Buzluk bölümü üst tarafta . Şu şekilde söyleyim dondurucu bölüm soğuk su koysam dondurmaz o derecede . en alt kısım ise ılık yukarıya çıktıkca soğukluk biraz daha artıyor raf aralarında.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
dondurucu ve soğutucu kısım arasındaki kanal . bd çalışmaya başladığında dondurucu kısımdaki soğuk hava nın bir kısmı arabölmeden soğutucu kısma gider soğutucu için yeterli ısı elde edildiğinde damper termostat ( kapak mekanizması) soğutucuya giden havayı keser. bu kısımda buzlanma (bloklama) olduysa kolay erimez.
fan motor 35 lira pervane 10 lira. hava 35 derece buz filan kalmamıştır bence dolabın kapıları açıktı. Buzluk bölümü üst tarafta . Şu şekilde söyleyim dondurucu bölüm soğuk su koysam dondurmaz o derecede . en alt kısım ise ılık yukarıya çıktıkca soğukluk biraz daha artıyor raf aralarında.
İkinize de teşekkür ederim :ok

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
kompresör üzerinde buharlaşma kabında su varmıydı ?

Dolap 2 gün önce soğutmamaya başladığı zaman su vardı baya belki de buzlar daha önce erimiş. .Daha sonra ben bütün suyu çektim. son 24 saattir hiç su gelmemiş kabın içine . Yani benim anladığım dolabın bırakın buz tutmayı hiç soğumamış bile. Dolabı açıp lampa kapatma düğmesine bastığımda hava kanlarında çok az hava üflüyor sanki tıkanık gibi. Gaz bitme ihtimali var mıdır ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bir de benim bildiğim normalde dolap istenilen soğukluğa eriştiği zaman motor stop eder. Soğumadan stop etmesi neye işarettir

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt