Biz Bu Ülkenin Mühendisine Bile Laf Anlatamıyorsak..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Zira tüketicinin ne elektrik sağlayıcı seçiminde, ne de bu sağlayıcının sunduğu voltaj üzerinde bir kontrolü yok.
Ben size söyleyeyim mi, babalar gibi kontrol edebilir.
Ben böyle düşünüyorum.

Oturduğunuz ev veya bina bir projeye sahip.
Bu projeye onay veren bir otorite var mı, var. (Bu otorite benim bildiğim kadarıyla evine elektriği ulaştıran şirket.)

Elektriği evinize kadar getiren şirket veya kuruluşun da bir projesi var mı var.
Projeyi tasarlayan, projeyi revize edenler bu projenin vereceği sonucu da bilir.

1 liralık sigorta ve kablo yerine 3 liralık sigorta ve kablo kullanılırsa alınacak tepki ve sonuç farklı olur.

Adamın işi televizyon üretmek, evine elektriği veren de işini düzgün yapmak zorunda.

Siz nasıl ki kutudan çıkarttığınız TV görüntüyü anormal verince itiraz edebiliyorsunuz, TV üreticisi de eve gelen sorunlu enerjiye bal gibi itiraz edebilir.

Herkes işini düzgün yapacak hocam, TV üreticisi 50 kuruşluk yerine 50 liralık kapasitör de taksa onu da patlatabilirsiniz.
Bu gayet deneyimlemeye açık bir konu.

Önce gerilimi 230'dan 250'ye 1'er veya 0.50'şer Volt kademeli bir şekilde artırmayı deneyin.
Sonra gerilimi birden 230'dan 250'ye fırlatın, bileşenin veya devrenin nasıl tepki verebileceğini görebilirsiniz.

Hatta 230'dan 250'ye fırlatır fırlatmaz 219'a anında çekin, sonra 240'a tekrar anında yükseltin besleme kartının kararlılığının bir aşamada mutlaka çökebileceğini gözlemleyebilirsiniz.

Ben de çok hakim değilim, rakamlar değişebilir, ama sonuç aşağı yukarı belli olacaktır.

Bunu 2000 liraya satılan bir PC güç kaynağında bile deneyebilirsiniz.
O da kendisini korumaya alacaktır. Ama toleransı, mühendisliği kadar koruyabilecektir.

Elektrik ve elektroniğe olan hakimiyetinizi biraz artırırsanız konuyu anlayabilirsiniz bence.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Adem Hocam, dediğim gibi çook zor bir yola girmişsiniz, maalesef sonuç konusunda umutsuzum. Hukuk sistemi, bu şirketlerin her birinin sahipliği, ilişkileri vb düşününce umut göremiyorum.

Verdiğiniz örnekler standart voltajların çok ötesinde faklı bir durumun varlığını gösteriyor. Sokak, bölge vb yaygınlığında bir sorun değil ise ispat zor, kabul etmek istemiyorlarsa. Pok atacak yer bulunur illaki. Allah kolaylık versin.

edit: Tüketicinin kontrolü olmadığından kastım tercih hakkı olmadığı. Yani, ben Aydem'den değil Enerjisa'dan kablo çekilsin istiyorum, Voltajı da şu aralıkta olsun, frekansı da şu olsun gibi bir durum yok. O bölgede standart neyse, o bölge kime verilmişse onun sunduğu elektriğe mahkumuz, olay bu.

Voltajın birden 230'dan 250'ye çıkması tabii ki bir sorun, ona itirazımız yok zaten. Baştan beri söylediğim gibi stabil 253V sorun değildir, standart dahilindedir ve makul ve mantıklı bir otorite/mahkeme sorun olarak görmez. Kısıtlı elektrik elektronik bilgim bunu anlamama yetiyor.

Neyse, tartışmayı daha fazla uzatmaya gerek yok. Mücadelenizde başarılar diliyorum, sonuçları merakla bekliyorum.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Hocam, dediğim gibi çook zor bir yola girmişsiniz, maalesef sonuç konusunda umutsuzum. Hukuk sistemi, bu şirketlerin her birinin sahipliği, ilişkileri vb düşününce umut göremiyorum.

Verdiğiniz örnekler standart voltajların çok ötesinde faklı bir durumun varlığını gösteriyor. Sokak, bölge vb yaygınlığında bir sorun değil ise ispat zor, kabul etmek istemiyorlarsa. Pok atacak yer bulunur illaki. Allah kolaylık versin.
Eyvallah hocam. konunun siyasi ucu da var biliyor ve bir şey yazamıyoruz maalesef.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Voltajın birden 230'dan 250'ye çıkması tabii ki bir sorun, ona itirazımız yok zaten. Baştan beri söylediğim gibi stabil 253V sorun değildir, standart dahilindedir ve makul ve mantıklı bir otorite/mahkeme sorun olarak görmez. Kısıtlı elektrik elektronik bilgim bunu anlamama yetiyor.
Bence bilirkişi yeterince adil ve aydınlatıcı davranırsa o kısım da değişebilir.
Tıpkı bu kaynaklı arabayı tanıdık expertiz'e götürüp sorunsuz raporu almak gibi.

Bugün belki 253'e normal diyecek olanlar olacaktır ama, bilinçlenen tüketici sayısı arttıkça bu iş normal olmaktan çıkacaktır.
Her şey zamanla bence.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Bu konuyu bu konuda uzman olan bir mühendis arkadaşla konuştum ön bilgileri ve mini sohpetten çıkan ilk tespitleri aktarmak istiyorum.

Öncelikle bu olayın üç tarafı var.
1- Enerji arz şirketleri,
2- Bu enerji ile çalışan cihazları üreten ve piyasaya arz edenler.
3- Cihazarı ve enerjiyi alıp işini görmek isteyen son kullanıcılar.

Burada enerji üretip piyasaya arz edenler normal olarak santrallerde üretilen enerjiyi 50Hz 230/400 +-10 toleransında sinüs dalga olarak son kullanıcılara sunmaktadırlar. Teknik olarak buraya kadar bu sağlayıcılarda sorun görünmemekte.

Enerji ile çalışan cihazlar ise hep birden omik çalışmadığından faz farklı olarak endüktif veya kapasitif çalışabilmektedirler, durma kalkma veya aşırı yüke binmelerinde şebeke üzerinde pik dalgalanmalara sebep olmaktadırlar. Eskiden şebekelerde sadece cosinüsf fi değeri düzeltilmesi yoluna gidilirdi.
Günümüzde de şebe üzerinde kullanıcıların yasal olarak zorlandığı sadece kullandığı aktif ve reaktif enerji bedelinin ödenmesi ve reaktif enerjinin azaltılmasını zorlayan (kompanzasyon) durum mevcut. Bunun dışında kalan ve şebekeyi cihazlar tarafından kirleten harmonik, v.b. birçok yeni olayları sorumlu tutacak yasal alt yapı yok malesef. Elektronik birçok devrenin kullanıldığı çoğu cihaz, sanayi tesislerindeki cihazlar, malesef şebekeyi kirletmektedir. Evimizdeki aydınlatmalarda kullandığımız led sistemler dahi (milyonlarcasını bir arada düşünün) kirletmektedir. Günümüzde yeni ortaya çıkmaya başlamakta olan bu durum gün geçtikçe çoğalacak ve müdahale etmek her üç taraf gibi dördüncü taraf olan piyasa düzenleyicilerinin de müdahale etmesini zorunlu kılacaktır.

Bir çok fabrika içinde de kendi bağımsız trafosu olduğu halde benzer cihazlar tarafından şebekein kirlenmesi sonucu arızalar çıkmakta işletmedeki teknik elemanlara sık sık zor anlar yaşatmaktalar. Bu konu ile ilgili olarak memleketimizde malesef çok az sayıda yetişmiş uzman elemanın olduğunu duymakta beni üzmüştü. Bu tür sistemlerde şebekedeki kirlenmenin boyutu ve kaynağını tespit etmek için 5-6 bin dolar civarında profesyonel cihazların "şebeke analizörü" olduğu bunlarla yapılan ölçümlerle kaynağın tespit edilip sorunun kaldırılmaya çalışıldığını öğrendim.
Elektrikli arabaların şarj istasyonlarının yaygınlaşması, evlerde gece ucuz tarifeden enerji depolayıp gündüz yüksek tarifeden şebekeye satılmasını sağlayan cihazların yaygınlaşması 5-6 G ile nesnelerin interneti ile yapılan bu işlerin hızlanmasıyla bahsi geçen şebeke kirlenmesinin hızla artacağı ön görülmete.

Sohbette bu cihaz arızalanmalarının sonuçlarının cihaz imalatçılarına ulaştırılması ile bilginin imalatçı tarafından ürettiği cihazların gönderileceği bölgenin şebeke kirliliğinin de dikkate alınarak gelebilecek zararları önleyici korumaların cihaz içi tasarımlarında dikkate alınmasının sağlanabileceği ortaya konuldu.
Belkide ileride mecbur kalacakar. Konu ile ilgili arkadaşım iki yıldır buna benzer durumlarda kullanmak üzere parça parça cihaz getirtmekte idi. Bu işin yeni bir alan olduğunu sistemi kapatmadan trafo çıkışından başlayıp son iletim noktasına kadar ölçümler yaparak analizlerle hangi cihazın şebekede kirlilik oluşturduğu hangi noktaya kadar hangi cihazları etkilediğini tespit etme üzerine çalışıldığını belirtti. Aynı sorunun asıl olarak sanayi tesislerinde büyük zararlar ortaya çıkardığını farkındalığın da yeni yeni oluştuğunu gördüğünden bahsetti.

Malesef açılan başlıktaki konu kendi içinde başka bir yeni sorunun gün yüzüne çıkmasına evrilmekte. Konu ile bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşların paylaşım yapması bizi doğru yöne bakmaya sevk edecektir, yoksa kör, topal, hikayesinin tekrar yaşamadan öteye konuyu taşımayacaktır.

(Ek: Trifaze gelen apartmanlarda ana panodaki nötr bağlantılarının zayıflık oluşturan gevşeklik durumunda da cihazların devre olarak hatta iki faz üzerinde kalabileceğinden dengesiz yük hattında aşırı gerilim altında yüksek voltajlara maruz olacağından da bahsetti.)

Şebeke kirliliği A Adem Helvacı

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Yurt dışında bileginin hakkıyla bir seyler başaramamış (staj olsun-kendini gelistirmek olsun - bir firma da akılda kalıcı bir iz ve vizyon birakmak vs) A+ bir referansi olmayan her mühendis diplomali essektir benim gozumde.

Tr son sanş yuvası oldu. Normal hakkari de bile uni olduktan sonra.

"IhHiiii muratti herseyi elestiriyor ihiihhhg"

Son düzenleme:
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Yurt dışında bileginin hakkıyla bir seyler başaramamış A+ bir referansi olmayan her mühendis diplomali essektir benim gozumde.

Tr son sanş yuvası oldu. Normal hakkari de bile uni olduktan sonra.

"IhHiiii muratti herseyi elestiriyor ihiihhhg"
Maalesef ki, doğruluk payı çok yüksek... :rant

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt