BİLGİSAYAR TAVSİYESİ

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
15 / 20 bin tl bilgisayara para verelim o durumda

borsaci olan herkesde borsa programı kullanan kişilerde demekki en üst model bilgisayar var sanki

benim sorun bilgiasayarda daha eski laptop larda donma kesilmeler olmuyor üstelik hem matriks hemde foreks aynı anda kullananlar olmasına rağmen

borsa programı kapalı olduğu halde gene donuyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

yardımlarınız için teşekkürler
Baştan aşağı bir daha okudum siz de tam olarak ne istiyorsunuz belli değil, bütçeniz hala belli değil ve bence sizin laptopta ciddi bir arıza var ve o yaşta bir laptop tamir edilmez edilse bile ömrü uzun olmaz, arkadaşlar bilir bende bir Lenovo edge 13 thinkpad vardı 10 küsur yıllık, ekran kartı yüzünden donuyordu sürekli, sözde bga tamiri yapıldı ama birkaç ay daha hayatta kaldı. Şimdi kaldırdım bir kutunun içine duruyor mecburen yeni bir laptop aldım. Size de tavsiyem kararlı olun bütçenizi belirleyin laptop mu masaüstü mü uygun olur değerlendirin ona göre bir daha bakalım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Baştan aşağı bir daha okudum siz de tam olarak ne istiyorsunuz belli değil, bütçeniz hala belli değil ve bence sizin laptopta ciddi bir arıza var ve o yaşta bir laptop tamir edilmez edilse bile ömrü uzun olmaz, arkadaşlar bilir bende bir Lenovo edge 13 thinkpad vardı 10 küsur yıllık, ekran kartı yüzünden donuyordu sürekli, sözde bga tamiri yapıldı ama birkaç ay daha hayatta kaldı. Şimdi kaldırdım bir kutunun içine duruyor mecburen yeni bir laptop aldım. Size de tavsiyem kararlı olun bütçenizi belirleyin laptop mu masaüstü mü uygun olur değerlendirin ona göre bir daha bakalım.
baya bi paranı almışlardı chipseti ısıtıp geçmiler sağlıklı bir işlem değil 2-3 ay sonra yine aynı sorun tekrarlar ben bu durumdaki cihaz için anakart değişimi tavsiye ediyorum senin cihazın anakartı alide var tekrar kutudan çıkarmak istersen :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
baya bi paranı almışlardı chipseti ısıtıp geçmiler sağlıklı bir işlem değil 2-3 ay sonra yine aynı sorun tekrarlar ben bu durumdaki cihaz için anakart değişimi tavsiye ediyorum senin cihazın anakartı alide var tekrar kutudan çıkarmak istersen :kiskis

Demek ki neymiş tamirciye ihtiyaç yokmuş eskisi gibi. :kiskis

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Demek ki neymiş tamirciye ihtiyaç yokmuş eskisi gibi. :kiskis
Aslında düzgün tamirciye yine ihtiyaç var. BGA makinesinde çip sökülüp düzgünce yeniden lehimlenirse problem giderilir. Ancak bunda da şöyle bir problem var her zaman lehimleme sıkıntısından kaynaklanmıyor problem. Bazen de çipin kendisi iç yapısındaki bozulmalardan dolayı ölüyor. Bizim üstten sıcak hava tutan ya da ekmek fırınına atan abiler genelde bunu yaparken lehimleri eriterek değil çipi ısıtarak diriltiyor. Tabi o çip artık silikon seviyesinde bozulduğu için kısa sürede yine bozuluyor.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46

Çok fazla bir para vermemiştim zaten o paraya reballing yapılmayacağını bilecek kadar eskiyim ki daha önce yaptırtmıştım başka bir laptopa o da 6 ay falan dayanmıştı, hala aynı görüşteyim o yaşta bir laptop tamir edilmez, yolladığın anakart e31 i3 diyor videoda benimki amd işlemciydi iki çekirdekli uysa bile değer mi bilemedim 50 dolar gümrükle beraber 600 700 olur, üzerine biraz düşünmek lazım, bu arada gereksiz yere gerginlik yaşayıp birbirinize olumsuz ? veriyorsunuz, herkes farklı düşünebilir aynı konuda, lütfen yapmayın ikiniz de değerlisiniz forum için @denysmih6 Umut Barış Umut Barış

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568

hocam laptop istiyorum

fiyat aralığıda 3,000 / 5,000 tl arasında

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında düzgün tamirciye yine ihtiyaç var. BGA makinesinde çip sökülüp düzgünce yeniden lehimlenirse problem giderilir. Ancak bunda da şöyle bir problem var her zaman lehimleme sıkıntısından kaynaklanmıyor problem. Bazen de çipin kendisi iç yapısındaki bozulmalardan dolayı ölüyor. Bizim üstten sıcak hava tutan ya da ekmek fırınına atan abiler genelde bunu yaparken lehimleri eriterek değil çipi ısıtarak diriltiyor. Tabi o çip artık silikon seviyesinde bozulduğu için kısa sürede yine bozuluyor.
Anakartın kendisi yerine çip de değiştirilebilir. Direkt anakart tavsiye etmeyi art niyetli bulurum açıkçası.
Arayan bulur dilediği çipi.

Ben beyefendinin cihazı eski olduğu için alternatif yolları söylemedim.
Boşa konuyu uzatıyorlar. :kiskis

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bahsi geçen laptop a yeni baktım aslında çok da kötü değil sadece harddisk arızası sebebiyle yavaşsa SSD ile bir kaç yıl daha dayanabilir belki. Ancak artık miladı geçmiş sayılır değiştirme zamanı gelmiş gibi. 4GB ram varsa üzerinde upgrade edilemez zaten sadece SSD takılabilir. Benim borsa ile uğraşan yakınım MATRİKS için kullanıyor Core 2 li bir laptop 2 GB RAM li ancak sadece fiyat ekranı olarak. Yoksa üzerinde çalışmak çok zor, program çok yavaş tepki veriyor. Aslında bu programların gereksinimleri çok da ağır değil çok verimsiz yazılmış oldukları için en iyi donanımda bile yavaş çalışabiliyorlar. Hızlı depolama + RAM olan her bilgisayarda sıkıntısız çalışır. Depolamanın da tek amacı geçmiş verileri okurken hızlı olmak. Ortalama bir MATRİKS kurulumunda 40-50GB geçmiş veri klasörü oluyor.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
kimi hp güzel der
kimi asus
kimi toshiba iyi der
kimi apple bilgisayar der
kimi levona süper der kimi
kimi samsung güzel der
kimi huawai der
kimi dell güzel der

ondan kafa karışıyor

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
kimi hp güzel der
kimi asus
kimi toshiba iyi der
kimi apple bilgisayar der
kimi levona süper der kimi
kimi samsung güzel der
kimi huawai der
kimi dell güzel der

ondan kafa karışıyor
Marka olarak çok kafanız karışmasın özellikleri size uygun olan en ucuzunu alabilirsiniz. Casper gibi bazı sıkıntılı firmalara girmedikçe az çok aynı kaliteye sahiptir hepsi.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Bahsi geçen laptop a yeni baktım aslında çok da kötü değil sadece harddisk arızası sebebiyle yavaşsa SSD ile bir kaç yıl daha dayanabilir belki. Ancak artık miladı geçmiş sayılır değiştirme zamanı gelmiş gibi. 4GB ram varsa üzerinde upgrade edilemez zaten sadece SSD takılabilir. Benim borsa ile uğraşan yakınım MATRİKS için kullanıyor Core 2 li bir laptop 2 GB RAM li ancak sadece fiyat ekranı olarak. Yoksa üzerinde çalışmak çok zor, program çok yavaş tepki veriyor. Aslında bu programların gereksinimleri çok da ağır değil çok verimsiz yazılmış oldukları için en iyi donanımda bile yavaş çalışabiliyorlar. Hızlı depolama + RAM olan her bilgisayarda sıkıntısız çalışır. Depolamanın da tek amacı geçmiş verileri okurken hızlı olmak. Ortalama bir MATRİKS kurulumunda 40-50GB geçmiş veri klasörü oluyor.
foreks fx plus programı matriks kadar yer kapsamıyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

8 gb ram 256 gb ssd li sıfır garantili bir bilgisayar alacağım

işimi görür

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt