Aynı prize bağlı cihazların yanması durumu /Depsaş RET verdi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
Aslında o gece mahallenizdeki hava durumu nasıldı bilmek lazım. Olayınız sanki mahallenizdeki size de bağlı elektrik hatlarına yıldırım düşmüş gibi izlenim uyandırıyor. Benzer bir durumu arkadaşımın mahallesinde yaşamışlar ve anlattığınıza benzer durumlar ortaya çıkmıştı.

Elektrik idaresi mutlaka biliyordur. Kayıt tutan cihazlarında saniyesine kadar bellidir. Ancak ucu kendi sorumluluğuna dayanacağından böyle diyor olabilirler. Zor bir durum, Allah, sabır ve mücadelenizde gayret versin. Gelmiş geçmiş olsun.
mahkeme talep ettiğinde ellerindeki kayıtları sunmak zorundalar, vatandaş isteyince vermezlerde.

Sorunun Elektrik şebekesinden kaynaklandığının kesin tespiti neticesi aşağıdaki yazımda dikkat çektiğim hususların oldukça önemli olduğunu belitmek isterim.

Öte yandan daha 4 gün önce yazdığım bir raporu ret yönde sonlandırdığımı belirtmek isterim çünkü vatandaş yıldırım düşmesinin oluşturduğu hasarı EDŞ nin karşılamasını talep etmiş. Tabi vatandaşın da suçu yok, yetkili servis çakallık yapmış, vatandaşı YÜKSEK VOLTAJ diye gazlamış, bu parayı EDŞ den alırsın demiş 50'' Regal tv den 2360tl onarım bedeli almış.

Servisin Yüksek Voltaj dediği ise yıldırım düşmesi. Allah akıl fikir versin..

Burada tespit de aslında ileri derece zor değil zira yıldırım düşmesi kaynaklı hasar, faz çakışması, nötr kopması gibi oluşan hasarlarda belli oranda deforme olan kartlar kendisinden belli eder zaten ustalar anlarlar bunu. O nedenle öncelikle oluşan arızanın akışının incelenmesi gerekir, ben tüketiciden bu gibi durumlarda değişen kartları isterim mesela,kart yoksa ispat yok demektir, servisin beyanını kesinlikle dikkate almam ben, ret yazar geçerim.

Bu arada yeri gelmişken RET ile ilgili açıklama yazayım.
Reddetmek diye yazdığımızda D harfi ile yumuşatılsa da kelimenin gerçek yazılışı ret'tir.
Benim gözümde dosya direkt olarak ret.
Benim düşünceme göre dosyayı reddetmek gerekir.

Burada iki unsuru birden vurgulamış olduk. Direk değil Direkt, Red değil Ret

Kimse ukalalık olarak algılamasın lütfen, sık yapılan bir hata o nedenle birbirimizi uyaralım isterim.
Ukalalık değil Adem hocam unutulan Türkçe dil kuralları bazı harfler kelime sonlarında farklı fiil olup birleştiklerinde farklı olabiliyor ama sokaktaki vatandaş bu farkı kolay kolay anlamıyor ve kulanmıyor, eskiden TRT sunucuları vardı onlar çok güzel konuşurdu Türkçeyi ama şimdikiler önlerindeki metni okumaktan acizler. Bir iki örnek vereyim bende, Talep (İstek) fiil olunca talebimiz veya talebe gibi p düşer b olur, kitap yerine kitabevi gibi.

P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Güncelleme: besleme kartı yandı demiştim. Ayrıntılı sordum rapora ne yazarsınız demek için. 250w dayanacak parçalarda sıkıntı yok, ama küçük olan parçaları patlamış, parçalanmış dendi. 900tl fiyat verildi. Onu taktıktan sonra da anakart kontrolü yapacağız dendi tekrardan. Saygılar.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
İlginize teşekkür ederim Adem hocam. Servis aradı. Besleme kartı arızalı, tamir denedim ama kurtarılamayacak durumda, 900tl yenisi dedi. Peki anakartin durumu nedir diye sordum, cihaza elektrik verelim ona da bakacağız dedi. Servistekilerin vicdanına kalmak beni hem üzüyor, hem ürkütüyor..
Muhtemel bir yıldırım meselesi bize de denk geldi. Onceki gün de elektrik kesintisi vardı. 2 şikayet dilekcemde elektrik kesintisine de atıfta bulundum. Durumlar böyle.. Teşekkür ederim.
Bu servis yetkili servis mi ve 900tl sadece kartın fiyatı mı dediler anlamadım? :alala

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
mahkeme talep ettiğinde ellerindeki kayıtları sunmak zorundalar, vatandaş isteyince vermezlerde.

Ukalalık değil Adem hocam unutulan Türkçe dil kuralları bazı harfler kelime sonlarında farklı fiil olup birleştiklerinde farklı olabiliyor ama sokaktaki vatandaş bu farkı kolay kolay anlamıyor ve kulanmıyor, eskiden TRT sunucuları vardı onlar çok güzel konuşurdu Türkçeyi ama şimdikiler önlerindeki metni okumaktan acizler. Bir iki örnek vereyim bende, Talep (İstek) fiil olunca talebimiz veya talebe gibi p düşer b olur, kitap yerine kitabevi gibi.
Ben de çok hatalar yapıyorum ve belli aralıklarla yanlış yaptığım yerlerde uyarmalarını rica ediyorum dostlardan.
Türkçemiz kıymetli, kelime dağarcığımızı da genişletecek şekilde özenli kullanmalıyız.

P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Bu servis yetkili servis mi ve 900tl sadece kartın fiyatı mı dediler anlamadım? :alala
Sirnak/İdil vestel yetkili servisi. Besleme kartına 900tl fiyat söylediler. Besleme kartı degistirilince anakarta hasar var mı yok mu ona bakacaklarmis, ama baştan söyledim. Anakart da arizaliysa bunca masrafı karşılayamam dedim, tamir ettiremeyebilirim diyerek de açık kapı bıraktım.

Sirnak/İdil vestel yetkili servisi. Besleme kartına 900tl fiyat söylediler. Besleme kartı degistirilince anakarta hasar var mı yok mu ona bakacaklarmis, ama baştan söyledim. Anakart da arizaliysa bunca masrafı karşılayamam dedim, tamir ettiremeyebilirim diyerek de açık kapı bıraktım.
Ücret konusu normal mi Adem Helvacı Adem Helvacı hocam,bilemedim.. Ücretleri görünce sasip kaldım. Anakart ise 1200 1300 dediler.

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Sevgili Kardeşim. Vestel müşteri iletişim merkezine ulaşın, (0850 2224123) Kendilerinin yetili servislerinin tüketiciye karşı suiistimal içerikli yaklaşım içerisinde olduğunu belirtin.

Vestel'in yetkili servisinin bu kartı vatandaşa satabileceği en yüksek rakam 200tl dir. (Hatta 195tl)
Geçtim yahu yetkili servis fiyatını, yoldan geçen adam bile 277tl ye satıyor bu kartı neyin 900tl si?
Televizyonunuzun güç kartının yani besleme kartının tipi 17IPS72R4 ve kodu da V23393246 şimdi bu rakamlardanbirisini veya ikisini aynı anda google da aratın, karşınıza sizin kart çıkar. Bakıngörün kim kaça satıyor.
O servise de söyleyin, sakın ola ki ''Onlar yan sanayi, bizimkiler fabrikadan orijinal geliyor'' gibi saçma sapan savunma yapmaya kalkmasınlar çünkü bu kartlar bu ülkede sadece ve sadece Vestelin Manisadaki fabrikalarında üretiliyor, başka bir üreticisi yok, fason mason tamamen hikaye yani.

Kırık panelli tv lerden çıkanlar var, ikinci elde satanlar var veya sıfır satanlar var ama hepsi aynı kart.

Kod aynı olsun gerisi sorun değil.

Bu ne yahu, resmen nabız yokluyor bakın açık açık yazıyorum.

Sizi 900 ile alıştırıyor ve nabzınızı yokluyorlar ''Dur bakalım daha anakarta bakacağız'' vs sizi yoklayıp tepkinizi ölçüyorlar, eğer sizde o potansiyeli görürlser ise sizin anakart da arıza ben şimdiden belirteyim size.

Besleme kartına 900 diyen anakarta evin tapusunu ister sanırım.

Müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirmezseniz başınıza gelecekler var ve bu noktadan sonrasın o tv sizin verdiğiniz gibi size döner mi ondan da emin değilim.

Neden? Çünkü şikayet edilmiş bir yetkili servis olarak ''Demek öyleee, sen beni şikayet edersin öyle mi? ooooolum, getir oradan arızalı anakartlar kutusunu'' demesine bakar her şey.

Siz elektrik dağıtım şirketini bırakın, kendinizi bu servisten kurtarmanın yolları için yeni bir başlık açın bence forumda.

P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Sevgili Kardeşim. Vestel müşteri iletişim merkezine ulaşın, (0850 2224123) Kendilerinin yetili servislerinin tüketiciye karşı suiistimal içerikli yaklaşım içerisinde olduğunu belirtin.

Vestel'in yetkili servisinin bu kartı vatandaşa satabileceği en yüksek rakam 200tl dir. (Hatta 195tl)
Geçtim yahu yetkili servis fiyatını, yoldan geçen adam bile 277tl ye satıyor bu kartı neyin 900tl si?
Televizyonunuzun güç kartının yani besleme kartının tipi 17IPS72R4 ve kodu da V23393246 şimdi bu rakamlardanbirisini veya ikisini aynı anda google da aratın, karşınıza sizin kart çıkar. Bakıngörün kim kaça satıyor.
O servise de söyleyin, sakın ola ki ''Onlar yan sanayi, bizimkiler fabrikadan orijinal geliyor'' gibi saçma sapan savunma yapmaya kalkmasınlar çünkü bu kartlar bu ülkede sadece ve sadece Vestelin Manisadaki fabrikalarında üretiliyor, başka bir üreticisi yok, fason mason tamamen hikaye yani.

Kırık panelli tv lerden çıkanlar var, ikinci elde satanlar var veya sıfır satanlar var ama hepsi aynı kart.

Sizi 900 ile alıştırıyor ve nabzınızı yokluyorlar ''Dur bakalım daha anakarta bakacağız'' vs sizi yoklayıp tepkinizi ölçüyorlar, eğer sizde o potansiyeli görürlser ise sizin anakart da arıza ben şimdiden belirteyim size.

Müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirmezseniz başınıza gelecekler var ve bu noktadan sonrasın o tv sizin verdiğiniz gibi size döner mi ondan da emin değilim.

Neden? Çünkü şikayet edilmiş bir yetkili servis olarak ''Demek öyleee, sen beni şikayet edersin öyle mi? ooooolum, getir oradan arızalı anakartlar kutusunu'' demesine bakar her şey.

Siz elektrik dağıtım şirketini bırakın, kendinizi bu servisten kurtarmanın yolları için yeni bir başlık açın bence forumda.
Teşekkür ederim adem abi. İletişime geçiyorum.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56

Ücret konusu normal mi Adem Helvacı Adem Helvacı hocam,bilemedim.. Ücretleri görünce sasip kaldım. Anakart ise 1200 1300 dediler.
ben bugün windsor 7 kg 4 aylık çamaşır makinesinin anakartın içine böcek girmesi sebebiyle 1400 Tl ye değiştirttim istanbul'da.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
ben bugün windsor 7 kg 4 aylık çamaşır makinesinin anakartın içine böcek girmesi sebebiyle 1400 Tl ye değiştirttim istanbul'da.
Ooooooo 1000tl işçilik, güzel para, Allah Bereket Versin.
Hayır yani kartın fiyatı 400tl de o bakımdan :(

Eğer işçilik ve yol parası + Fatura kestiği için(!) ödediği vergiler hesaplanıp size ''kart 400'' kalanı kendi aldıkları para olduğu söylendi ise sorun yok.
Genelde bizde karta 1000tl der esnaf, kalan 400 ile de ne kadar zor geçinileceğine dair ağlar ve defter kapanır.

P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30

Kavga dovusle cihazımi teslim aldım. Mağaza müdürü kolaylık sağladı, herhangi bir ücret de almadı. (tv.yi evimden almışlardı.)
İşin ilginci, parça sipariş ettik iade edemeyiz, yok maaşımdan kesilir bu para dediler. İlginç geldi. Servis raporu istedim, verirler mi artık insaflarina kalmış. Alakanıza teşekkür ederim adem bey ve diğer sevgili dostlar. Gelişme oldukça yazacağım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Kavga dovusle cihazımi teslim aldım. Mağaza müdürü kolaylık sağladı, herhangi bir ücret de almadı. (tv.yi evimden almışlardı.)
İşin ilginci, parça sipariş ettik iade edemeyiz, yok maaşımdan kesilir bu para dediler. İlginç geldi. Servis raporu istedim, verirler mi artık insaflarina kalmış. Alakanıza teşekkür ederim adem bey ve diğer sevgili dostlar. Gelişme oldukça yazacağım.
Yahu zaten vergisiz hali 138tl olan yedek parçanın hepsini maaşından kesseler ne olacak? Bu bahsi geçen kart vergisiz 138, kdv dahil X lir ave KDV + Servisin kâr marjı dahil 195tl düşünün artık.
200tl lik malzemeyi üstüne 700tl ekleyip insafsızca ticaret ahlaksızlığı yaparken sorun yok ama maaşından 138tl kesilecek olunca (ki kesinlikle öyle bir şey yok) hemen vıt vıt vıt.

Yahu kendisine 138tl dokununca feryat eden bu şahısların vatandaşa fazladan 700 1000 2000tl gibi rakamları reva görmelerinin hesabını kim soracak?

Sizin yapmanız gereken ise Vestel müşteri hizmetlerine durumubildirip farklı yetkili servisten hizmet istemektir.
Siz o tv yi başkasına (Özel servise) verirseniz, eğer aklıma gelenler başınıza gelirse haklılığınızı ispat da edemezsiniz.

P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Yahu zaten vergisiz hali 138tl olan yedek parçanın hepsini maaşından kesseler ne olacak? Bu bahsi geçen kart vergisiz 138, kdv dahil X lir ave KDV + Servisin kâr marjı dahil 195tl düşünün artık.
200tl lik malzemeyi üstüne 700tl ekleyip insafsızca ticaret ahlaksızlığı yaparken sorun yok ama maaşından 138tl kesilecek olunca (ki kesinlikle öyle bir şey yok) hemen vıt vıt vıt.

Yahu kendisine 138tl dokununca feryat eden bu şahısların vatandaşa fazladan 700 1000 2000tl gibi rakamları reva görmelerinin hesabını kim soracak?

Sizin yapmanız gereken ise Vestel müşteri hizmetlerine durumubildirip farklı yetkili servisten hizmet istemektir.
Siz o tv yi başkasına (Özel servise) verirseniz, eğer aklıma gelenler başınıza gelirse haklılığınızı ispat da edemezsiniz.
Adem abi, o kadar sıktı ki bu konu; tak etti yemin ederim. kucağımda tv dolanmaya başladım iyice. yarın bir tv tamircisine götürüp,anakartın durumunu da öğrenmeye çalışacağım. anakartta problem yoksa parçayı alıp taktırmaya çalışacağım. thh için servise gittik,başımıza iş aldık.
Raporu düzenleyeceğini söyledi servis elemanı. yarın almaya çalışacağım.
Şarktayım adem abi, imkan kısıtlı,bazı işler batıdaki gibi yürümüyor..
işin ilginci hala daha 1000 tl de ısrarcılar; iyilik edip 900 demişler.. sözüme güvenip cebinden almış; normalde böyle yapmazmışlar vs.. lafı bana diyorlar :)

flood gibi oluyor kusura bakmayınız;yetkili vestel servisinden ''besleme kartının yandığına'' dair rapor alabilirsem; orada tamir ettirmek zorunda mıyım adem abi? cihazı serviste açıp toplamamışken gördüm simsiyah olmuş kartın oturduğu yer.
yanan kartı thh evrakları beraber sunabilirsem, fayda sağlar mı,kabul ederler mi?
tv 55 inç; yakın ilçeye götürmem imkansız gibi. 12/12çalışıyorum şuan kendime dahi vaktim yok.
yanan cihazın durumundan ve şikayet dilekçemde ''depsaş'ın log kayıtları durumu kanıtlar niteliktedir,istenmesini arz ederim'' şeklinde bir satır eklesem faydası olacak mıdır? teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem abi, o kadar sıktı ki bu konu; tak etti yemin ederim. kucağımda tv dolanmaya başladım iyice. yarın bir tv tamircisine götürüp,anakartın durumunu da öğrenmeye çalışacağım. anakartta problem yoksa parçayı alıp taktırmaya çalışacağım. thh için servise gittik,başımıza iş aldık.
Raporu düzenleyeceğini söyledi servis elemanı. yarın almaya çalışacağım.
Şarktayım adem abi, imkan kısıtlı,bazı işler batıdaki gibi yürümüyor..
işin ilginci hala daha 1000 tl de ısrarcılar; iyilik edip 900 demişler.. sözüme güvenip cebinden almış; normalde böyle yapmazmışlar vs.. lafı bana diyorlar :)

flood gibi oluyor kusura bakmayınız;yetkili vestel servisinden ''besleme kartının yandığına'' dair rapor alabilirsem; orada tamir ettirmek zorunda mıyım adem abi? cihazı serviste açıp toplamamışken gördüm simsiyah olmuş kartın oturduğu yer.
yanan kartı thh evrakları beraber sunabilirsem, fayda sağlar mı,kabul ederler mi?
tv 55 inç; yakın ilçeye götürmem imkansız gibi. 12/12çalışıyorum şuan kendime dahi vaktim yok.
yanan cihazın durumundan ve şikayet dilekçemde ''depsaş'ın log kayıtları durumu kanıtlar niteliktedir,istenmesini arz ederim'' şeklinde bir satır eklesem faydası olacak mıdır? teşekkür ederim.
Eski parçayı heyete incelenmesi talebi ile teslim edip oluşan deformasyonun, besleme kartının PRİMER ünitesinde meydana geldiğini ve bu bölgenin de elektrik idaresinden gelen gerilimin olduğu bölge olduğunu vurgulayıp haklılığınızı ispat edebilirsiniz ancak servis bu kartı onatmaya çalıştığını belirtmişti, müdahale edilmiş ürün ile ispat sunamazsınız artık.

En iyimser hali ile dahi kabaca 1200tl dolayında size masraf çıkaracaktı bu servis, bu kadar gerileceğinize bahsi geçen kartı internetten satın alıp kendiniz neden takmıyorsunuz?

Besleme kartı denen şey, 4 vida + 3 soket söküp takmaya bakar sadece.

Ben ısrarla bu işin vestel kontrolünde yürümesini öneriyorum çünkü servis eğer hıras yapıp anakartınıza çökmeye kalktı ise yeni güç kartı alsanız da o tv çalışmaz. Uğraşır durursunuz ondan sonra.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt