Aynı prize bağlı cihazların yanması durumu /Depsaş RET verdi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Merhaba hocalarım.
Sabah kalktığımda aynı prize bağlı vestel 55ud9360 ve modemimin çalışmadığını gördüm. Voltajla alakalı sıkıntı olduğunu düşündüm. Modeme baktırdım. Çipi yanmış dediler, is izleri mevcut. Yetkililere dilekçe verdim, keşfe geldiler. Sonrasında kendileriyle alakalı olmadığını söyleyip Red verdiler. 2 sorum var.
1.anakart yanmışsa bazı TV'lerde üretici panelleri farklı oluyor, anakart durumunda da aynı şey var mı?
2. Yetkili servise tamiri i yaptırıp, raporunun elektrik arızasındansa thh gideceğim, yapmam gereken başka bir adım var mı teşekkür ederim.

IMG20221026224813.jpg
IMG20221026224722.jpg

M Çevrimdışı

Misafir

Aktif Üye
10 May 2021
85
42
1.şık sadece zarar sende mi
2.şık topraklama laçağı mevcut yüksek ihtimal yada kullandığın üçlü prizde toprak hattı yok sıfırlama yapılmış olabilir. bakman gerekiyor

Daha önce bununla ilgili bir video yayınlamıştı Adem Helvacı Adem Helvacı.

Bunu cevaplamak isterim elektrik şirkeri hatalarında benim genelde gördüğüm faz kopması yada çift faz gelmesinden ötürü varistör patlar sigorta atar değiştirirsin çalışır
şebeke gerilimi yüksek gelirse genelde tv pfc devresi vardır burayı bozar pfc devresi olmayan cihazlarda ise modem adaptörleri gibi blok kondansatör şişer yada patlar benım genelde gördüklerim bunlar

Son düzenleme:
P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Daha önce bununla ilgili bir video yayınlamıştı Adem Helvacı Adem Helvacı.

Teşekkür ederim ilginize.

1.şık sadece zarar sende mi
2.şık topraklama laçağı mevcut yüksek ihtimal yada kullandığın üçlü prizde toprak hattı yok sıfırlama yapılmış olabilir. bakman gerekiyor

Bunu cevaplamak isterim elektrik şirkeri hatalarında benim genelde gördüğüm faz kopması yada çift faz gelmesinden ötürü varistör patlar sigorta atar değiştirirsin çalışır
şebeke gerilimi yüksek gelirse genelde tv pfc devresi vardır burayı bozar pfc devresi olmayan cihazlarda ise modem adaptörleri gibi blok kondansatör şişer yada patlar benım genelde gördüklerim bunlar
1. Apartmanda audio sistemi patladı.
Bazı dairelerde ampuller, bazısına tvler klimalar dik boyuna aynı odanın aynı prizinden olmuş hepsi.
Farklı yerde oturup da bana yakın mahallerdekilerin bazılarinin da tv anakart ve ledlerin yandığını öğrendim.
2. Dedas saha ekibi evime keşfe geldi. Akım korumalı olduğunu iddia eden! Prizim 22.3 değer verdi. Sigorta kutumu kontrol ettiler, sonucu sordum. Normal sıkıntı yok dediler.
TV 4 senelik vestel. Modem tt verdiği 4 senelik modem.
Dağıtım şirketinin savunduguysa o gün elektrik kesilmediginden yüksek voltaj olmamıştır şekline istinaden Red vermiş. Bugün tekrar dilekçe yazdım. Servise de tv teslim ettim. Detaylı raporlandirilmasini talep ettim. İşin sonunda thh gideceğim anlaşılan. Gelişmeleri yazarım. Alakanız teşekkür ederim. İşiniz gücünüz rast gelsin.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44

Bazı dairelerde ampuller, bazısına tvler klimalar dik boyuna aynı odanın aynı prizinden olmuş hepsi.
Farklı yerde oturup da bana yakın mahallerdekilerin bazılarinin da tv anakart ve ledlerin yandığını öğrendim.
2. Dedas saha ekibi evime keşfe geldi. Akım korumalı olduğunu iddia eden! Prizim 22.3 değer verdi. Sigorta kutumu kontrol ettiler, sonucu sordum. Normal sıkıntı yok dediler.
Dağıtım şirketinin savunduguysa o gün elektrik kesilmediginden yüksek voltaj olmamıştır şekline istinaden Red vermiş. Bugün tekrar dilekçe yazdım. Servise de tv teslim ettim. Detaylı raporlandirilmasini talep ettim. İşin sonunda thh gideceğim anlaşılan. Gelişmeleri yazarım. Alakanız teşekkür ederim. İşiniz gücünüz rast gelsin.
Bütün bunlara ait olan servis raporlarını THH'ye başvururken destekleyici belge olarak sunarsanız eliniz bir hayli güçlü olacaktır. Böylelikle size özel bir durum olmadığı iddaanız güçlenecektir. Onlar gelip sizin evinizde o anki durum tespit etmiş durumdalar. Arada geçen o kadar sürede normale dönmüş olabilir. Siz arızanın olduğu zaman dilimindeki kayıtları talep etmeniz gerekiyor. Zaten videoda Adem Helvacı Adem Helvacı da bunu anlatıyor.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
Bütün bunlara ait olan servis raporlarını THH'ye başvururken destekleyici belge olarak sunarsanız eliniz bir hayli güçlü olacaktır. Böylelikle size özel bir durum olmadığı iddaanız güçlenecektir. Onlar gelip sizin evinizde o anki durum tespit etmiş durumdalar. Arada geçen o kadar sürede normale dönmüş olabilir. Siz arızanın olduğu zaman dilimindeki kayıtları talep etmeniz gerekiyor. Zaten videoda Adem Helvacı Adem Helvacı da bunu anlatıyor.
aynen, mümkünse diğer cihazları bozulan komşularınızda DEDAŞ'a başvursun, onların başvurularını ve servis raporlarını da birleştirip hep beraberde thh başvurabilirsiniz, neticede olay münferit yani tek size mahsus değil tüm o bölgedeki oturan kişiler zarar görmüş.

elinizde ne kadar çok delil varsa o kadar hızlı ve kolay karar aldırırsınız.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Aslında o gece mahallenizdeki hava durumu nasıldı bilmek lazım. Olayınız sanki mahallenizdeki size de bağlı elektrik hatlarına yıldırım düşmüş gibi izlenim uyandırıyor. Benzer bir durumu arkadaşımın mahallesinde yaşamışlar ve anlattığınıza benzer durumlar ortaya çıkmıştı.

Elektrik idaresi mutlaka biliyordur. Kayıt tutan cihazlarında saniyesine kadar bellidir. Ancak ucu kendi sorumluluğuna dayanacağından böyle diyor olabilirler. Zor bir durum, Allah, sabır ve mücadelenizde gayret versin. Gelmiş geçmiş olsun.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
385
Elektrik akımı kaynaklı arızalar genellikle garanti dışıdır. Servis inisiyatif kullanır da garanti içi derse ne mutlu.

P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Elektrik akımı kaynaklı arızalar genellikle garanti dışıdır. Servis inisiyatif kullanır da garanti içi derse ne mutlu.
olay 17.10.2022 de oldu; garantim 09.10 da bitmiş. :) nasip böyleymiş. napalım. teşekkür ederim.

Aslında o gece mahallenizdeki hava durumu nasıldı bilmek lazım. Olayınız sanki mahallenizdeki size de bağlı elektrik hatlarına yıldırım düşmüş gibi izlenim uyandırıyor. Benzer bir durumu arkadaşımın mahallesinde yaşamışlar ve anlattığınıza benzer durumlar ortaya çıkmıştı.

Elektrik idaresi mutlaka biliyordur. Kayıt tutan cihazlarında saniyesine kadar bellidir. Ancak ucu kendi sorumluluğuna dayanacağından böyle diyor olabilirler. Zor bir durum, Allah, sabır ve mücadelenizde gayret versin. Gelmiş geçmiş olsun.
işin aslı, bayağı şiddetli bir hava vardı. onu belirtmekten çekindim.''yıldırım düşmüşse biz napalım'' denmesinden. 2. kez dilekçe verdim bugün. maalesef adem abnin videosunu dilekçe sonrası izleyebildim. ama thh başvurusunda bunu ifademde dillendirip, asıl kanıtın bu olduğunu bildireceğim. ilginize teşekkür ederim. modem+tv 2binlik yaptı bizi :) çıkacağı varmış.. Allah sizleri esirgesin ne diyim..

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Yazdıklarınızdan yıldırım kaynaklı olduğu belli oluyor. İşin aslı belli ki sizin oralarda elektrik iletim hatlarını yeraltına taşımamışlar. Üstelik mevcut dağıtım hatlarını da yıldırıma karşı tam korumamışlar. Kabahat sizde değil size şebekesine düşen yıldırımı en kısa yol olan mahalleniz tesisatından sizin evlerinize taşıyan dağıtım şirketinde olduğu aşikar duruyor. Buradaki olayda bazılarının hasarlarını elektrik şebekesi tazmin etmişti. Tam mahkemelik bir olay. iyi bir avukat hem mahallenin zararını hemde müvekkil başı avukatlık ücretini şirketten alma şansı çok yüksek görünüyor... Günümüzde yıldırım kafasına göre her istediği yere düşemiyor. Bir çok başarılı koruma ve korunma yöntemi var. Ya sizin istediğiniz yere düşüyor, yada istediğiniz yerlere düşemiyor siz kaynağı elektriksel olarak iteliyorsunuz.
Benzer olaylar da neler yapıldı dernek yönetimine sormak lazım.

B Çevrimdışı

BENSALM

Yeni Üye
21 Eki 2021
20
53

BEN TV YI ALDIGIMDA SERVIS KURULUMA GELDI KURULUM YAPTI GITTI ARADAN 1 YIL YA GECTI YA GECMEDI AKLIMA TAKILDI BEN AKSAMLARI TV NIN FISINI YATARKEN CEKEYIMMI DIYE MARKANIN MUSTERI HIZMETLERINI ARADIM MUS HIZMETLERI BANA YAKIN SERVISIN NUMARASINI VERDI BEN SU TV NIN MUSTERI HIZMETLERINI ARADIM SIZE YONLENDIRDILER DEDIM BEN AKSAMLARI KULLANMADIGIM ZAMAN TV NIN FISINI CEKSEM YARARI VARMI DIYE SORDUM ADAM DUSUNDU FISI CEKERSENIZ TV NIZ DAHA UZUN OMURLU OLUR DEDI BENDE HER AKSAM FISI CEKIYORUM KULLANMADIGIM ELEKTRONIK ALETLERIN DUGMEDEN ACIP KAPATIYORUM BIRAZ UZUN OLDU KUSURA BAKMAYIN BELKI BENIM GIBI FORUMDA TECRUBESIZ KULLANILAR VARDIR DIYE YAZDIM

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Sorunun Elektrik şebekesinden kaynaklandığının kesin tespiti neticesi aşağıdaki yazımda dikkat çektiğim hususların oldukça önemli olduğunu belitmek isterim.

Öte yandan daha 4 gün önce yazdığım bir raporu ret yönde sonlandırdığımı belirtmek isterim çünkü vatandaş yıldırım düşmesinin oluşturduğu hasarı EDŞ nin karşılamasını talep etmiş. Tabi vatandaşın da suçu yok, yetkili servis çakallık yapmış, vatandaşı YÜKSEK VOLTAJ diye gazlamış, bu parayı EDŞ den alırsın demiş 50'' Regal tv den 2360tl onarım bedeli almış.

Servisin Yüksek Voltaj dediği ise yıldırım düşmesi. Allah akıl fikir versin..

Burada tespit de aslında ileri derece zor değil zira yıldırım düşmesi kaynaklı hasar, faz çakışması, nötr kopması gibi oluşan hasarlarda belli oranda deforme olan kartlar kendisinden belli eder zaten ustalar anlarlar bunu. O nedenle öncelikle oluşan arızanın akışının incelenmesi gerekir, ben tüketiciden bu gibi durumlarda değişen kartları isterim mesela,kart yoksa ispat yok demektir, servisin beyanını kesinlikle dikkate almam ben, ret yazar geçerim.

Bu arada yeri gelmişken RET ile ilgili açıklama yazayım.
Reddetmek diye yazdığımızda D harfi ile yumuşatılsa da kelimenin gerçek yazılışı ret'tir.
Benim gözümde dosya direkt olarak ret.
Benim düşünceme göre dosyayı reddetmek gerekir.

Burada iki unsuru birden vurgulamış olduk. Direk değil Direkt, Red değil Ret

Kimse ukalalık olarak algılamasın lütfen, sık yapılan bir hata o nedenle birbirimizi uyaralım isterim.

P Çevrimdışı

Pvsk1

Yeni Üye
26 Eki 2022
31
30
Sorunun Elektrik şebekesinden kaynaklandığının kesin tespiti neticesi aşağıdaki yazımda dikkat çektiğim hususların oldukça önemli olduğunu belitmek isterim.

Öte yandan daha 4 gün önce yazdığım bir raporu ret yönde sonlandırdığımı belirtmek isterim çünkü vatandaş yıldırım düşmesinin oluşturduğu hasarı EDŞ nin karşılamasını talep etmiş. Tabi vatandaşın da suçu yok, yetkili servis çakallık yapmış, vatandaşı YÜKSEK VOLTAJ diye gazlamış, bu parayı EDŞ den alırsın demiş 50'' Regal tv den 2360tl onarım bedeli almış.

Servisin Yüksek Voltaj dediği ise yıldırım düşmesi. Allah akıl fikir versin..

Burada tespit de aslında ileri derece zor değil zira yıldırım düşmesi kaynaklı hasar, faz çakışması, nötr kopması gibi oluşan hasarlarda belli oranda deforme olan kartlar kendisinden belli eder zaten ustalar anlarlar bunu. O nedenle öncelikle oluşan arızanın akışının incelenmesi gerekir, ben tüketiciden bu gibi durumlarda değişen kartları isterim mesela,kart yoksa ispat yok demektir, servisin beyanını kesinlikle dikkate almam ben, ret yazar geçerim.

Bu arada yeri gelmişken RET ile ilgili açıklama yazayım.
Reddetmek diye yazdığımızda D harfi ile yumuşatılsa da kelimenin gerçek yazılışı ret'tir.
Benim gözümde dosya direkt olarak ret.
Benim düşünceme göre dosyayı reddetmek gerekir.

Burada iki unsuru birden vurgulamış olduk. Direk değil Direkt, Red değil Ret

Kimse ukalalık olarak algılamasın lütfen, sık yapılan bir hata o nedenle birbirimizi uyaralım isterim.
İlginize teşekkür ederim Adem hocam. Servis aradı. Besleme kartı arızalı, tamir denedim ama kurtarılamayacak durumda, 900tl yenisi dedi. Peki anakartin durumu nedir diye sordum, cihaza elektrik verelim ona da bakacağız dedi. Servistekilerin vicdanına kalmak beni hem üzüyor, hem ürkütüyor..
Muhtemel bir yıldırım meselesi bize de denk geldi. Onceki gün de elektrik kesintisi vardı. 2 şikayet dilekcemde elektrik kesintisine de atıfta bulundum. Durumlar böyle.. Teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt