Asgari ücret sizce kaç olmalı (2023)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,514
Arkadaşlar fazla uçup kaçmayın işçi ve memura bu sene doğru dürüst zam yapılmadı(asgari ücret oranında)

Asgari ücret fazladan yapılan her artış kamu işçisi ve memuru yönelik hükmetin elini zayıflatıyor.

Çoğu memurun şuan 9000-10000 bandında maaş aldığını unutmamak gerekir.

CB geçen bir konuşmasında kendinizi 2023 için %20 enflasyona ayarlayın demişti.

Temkinli olmakta fayda var kartlara fazla abanmayın gelecek zam hüsran yaratabilir.

ekleme

işçi kısmı 2023 TIS yapacak yani ocak ayında zam almayacak ee araya seçim girecek
TIS secim sonrasına kalırsa isciye 3in1 olacağını herkes biliyor
Bu sebeple kamu işçisi Grev kartını gösterebilir.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
En az az 20 bin
En fazla 30 bin TL

Para pul oldu pull..

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Arkadaşlar fazla uçup kaçmayın işçi ve memura bu sene doğru dürüst zam yapılmadı(asgari ücret oranında)

Asgari ücret fazladan yapılan her artış kamu işçisi ve memuru yönelik hükmetin elini zayıflatıyor.

Çoğu memurun şuan 9000-10000 bandında maaş aldığını unutmamak gerekir.

CB geçen bir konuşmasında kendinizi 2023 için %20 enflasyona ayarlayın demişti.

Temkinli olmakta fayda var kartlara fazla abanmayın gelecek zam hüsran yaratabilir.

ekleme

işçi kısmı 2023 TIS yapacak yani ocak ayında zam almayacak ee araya seçim girecek
TIS secim sonrasına kalırsa isciye 3in1 olacağını herkes biliyor
Bu sebeple kamu işçisi Grev kartını gösterebilir.
çoğu emeklinin 3500-6000 civarı "sadaka" aldığını düşünürsek, ölmüşüz de ağlayanımız yok.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
Bu asgari ücret yükseldiğinde hep alım gücü düşüyor. Ücret aynı kalsın tüm fiyatlar ocak 2022 de olduğu gibi olsun yeter. 7850-8000₺ den fazla olacağını düşünmüyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Dolar 7 TL olsun hiç zam gelmesin durum böyleyken. 10.000 olsa birşey değişmez.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,649
59
Dostlarım hepinizin görüşüne saygı duyuyorum insanlar niye çalışır daha iyi imkanlara sahip olalım iyi bir işim olsun bir başımı sokacağım evim olsun ailemi daha iyi imkanlarla geçindireyim iyi para kazanırsam bir arabam olsun geleceğime yatırım yapayım değilmi bizlere bunları maalesef unutturdular eleman sadece çalışssın karnını doyursun az istesin çok çalışsın üst düzey,den kesinlikle fedakarlık bekleme onlar ihtişam içinde yaşasınlar onlara dokunma onlar seçilmiş onlar efendi yönetici sadece bir,iki söz söylesinler ay dolsun cepleri dolsun işçinin,memurun onlar için bir önemi yok,ki nasıl olsa onların yaşam tarzını biz belirliyoruz diye düşünüyorlar kendilerinden ödün verme yok sen ölmüşssün,aç kalmışssın açıkta kalmışssın önemi yok topla vergileri yap zamları esnaf ona göre yapar zammı halk ezilmiş perişan olmuş umurlarındamı,ki sen ömründe,hayatında göremeyeceğin servetleri onlar bir gecede sahip olurlar sonra bu halkın bir kısmı,da onlarla övünürler neymiş yol yapmış üç kuruş yardım alır başka oy verecek partimi var derler düşünmezler,ki neden ben durumdayım,da onlar refah içinde yaşıyorlar,ki onlar benim seçtiğim beni daha iyi şartlarda yaşamamı sağlasınlar diye oy vediklerim değilmi benim memur ettiklerim bana sürekli efendilik yapıyor karun olup hepimizi aşağılıyorlar maalesef bu zihniyet insanlarımızı sürekli sömüren bir politika var ve buna dur denmesi halkın elindeyken kullanamıyoruz biraz uzun oldu kusura bakmayın maalesef durum bundan ibaret .[ asgari ücrete gelince madem,ki herşeye dolar ve euro üzerinden bir bedel biçiliyor bunuda dolar,euro,ya endekslesinler,ki kimse mağdur olmasın öyle yalandan enflasyon açıklayarak insanların emeklerini çalmasınlar.] atıyorum 500 dolar çarpı 18,60 eşittir 9,300 tl düşse,de çıksada aynı oran nasıl,ki bankaya kur korumalı endeksli para yatıranları koruyorlar bu insanlarımızın,da emeğini hakkını korusunlar saygılarımla.

10519773_689994941080469_5840169336967220068_n56ee98156bebd078.png

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
15 bin olmalı en az. Nasıl olsa 7 bin de olsa kilitleyecekler fiyatlara. Böyle hiç değilse biraz soluk alır insanlar.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
15 bin olmalı en az. Nasıl olsa 7 bin de olsa kilitleyecekler fiyatlara. Böyle hiç değilse biraz soluk alır insanlar.
Yok hocam nefes aldırmazlar. Geçen senede yazmıştım, çoğu sektör zamları hemen cebinize maaş girmeden uyguluyor. Soluk almadan fazlasıyla cebimizden çekerler. Düşünün asgari ücretlisine 15bin veren işletmenin beyaz yakasına neler vermek durumunda kalır ve maliyetlere ne feci şekilde yansır.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Yok hocam nefes aldırmazlar. Geçen senede yazmıştım, çoğu sektör zamları hemen cebinize maaş girmeden uyguluyor. Soluk almadan fazlasıyla cebimizden çekerler. Düşünün asgari ücretlisine 15bin veren işletmenin beyaz yakasına neler vermek durumunda kalır ve maliyetlere ne feci şekilde yansır.

Dostum, 15 de olsa aradaki farkı geçen 3 ayda aldılar zaten. 6 bin olsun desen de aynı 60 bin olsun desen de. Bunu da kimse düzeltemez, vampirlerin dişine kan değdi bir kere.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
8 binden aşağı olmayacağını düşünüyorum. Seçim öncesi tek zam zamanı bu. Bunu hükumet iyi değerlendirmeye çalışır.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
asgeri ücret 100 bin tl olsa ne olur ona göre devlet tarafından zamlar ve onları fırsat bilip herşeye zam gelir kısacası paranın miktarı önemli değil o parayla neler alabildiğin önemli.
Bir defa olayın saçmalık boyutu şuradan da anlaşılabilir.
Daha geçen birkaç ay'a kadar Hakem Heyetlerinin rakamsal üst sınırları 11.500tl idi (Kaba rakam) baktılar 11.500tl artık para değil, 30.000 (29.999) yaptılar.
Asıl bombaya gel kardeşim, 10 gün sonra üst sınır 66.000tl

La ben bu rakamlarla geçtiğimiz senelerde de Buzdolabı çamaşır makinesi dosyalarına bakıyordum, Birkaç ay sonra yine aynı ürünlerin dosyalarına bakacağım, ürünler aynı ama üst limit farklı. Neyse ki enflasyon %80 hamdolsun.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Asgari ücrete zam yapmak çalışana yarardan çok zarar getirir. Bunun iki temel nedeni vardır.
1. Artan maliyetler:
Burada, asgari ücrete zam yapıldığı an bunu "fırsat bilen" bakkal, market, ev sahibi de zam yapıyor söylemine karşıyım. En basitinden basit bir hesap yapalım.

Örneğin bir t-shirt üretiminden satışını inceleyelim.
İpliği, mucize eseri yurtdışından sabit fiyatla alabildiğimizi düşünelim. Böylelikle bu kalem asgari ücret artışından etkilenmeyecek kabul edelim. Aslında bu da etkileniyor ama hesaplamayı kolaylaştırmak için etkilemediğini öngörelim.
Şimdi bu ipliğin önce dokunup kumaş haline getirilmesi gerekiyor. Bu işi asgari ücretli Ahmet yapıyor. Asgari ücret artışı ile Ahmet'in, işverene maliyeti arttı mı? Arttı. Kumaşın satış fiyatının da artması gerekir aksi takdirde o firma karlılığı düştüğü için kapanacaktır.
Kumaşı aldık ve isteğimiz renk ve baskı için Mehmet'in çalıştığı başka bir firmaya verdik. Mehmet'in maliyeti arttığı için bu adıma da zam gelmesi gerekti.
İstediğimiz renk ve baskıda kumaşı aldıktan sonra sonra bunu diktirmek için başka firmaya verdik. Burada Hasan t-shirtü dikti, Ayşe ütüledi, Zeynep paketleme yaptı. Bunların da maliyeti işverenlerine arttığı için zam geldi.
Sonunda bunu satacak olan ben aynı ürünü artık daha zamlı bir fiyattan aldım. Aynı fiyattan satarsam ben de kapatıp gitmek zorunda kalırım. Bu durumda satış fiyatıma zam yapmam gerekiyor çünkü tezgahtarım olan Şükran'ın da bana maliyeti arttı.
Bu arada hesaba sadce direkt işçilik maliyetlerini göz önüne aldık. Daha bunları doğrudan olmayan ama asgari ücret artışından etkilenen lojistik, yemek, enerji, duruma göre taşımacılık (personel servisi), makine bakım maliyetleri ve su gibi daha nice kalemleri de var.

Bunların hepsi üst üste bindiğinde bana fırsatçı denmesi ne kadar mantığa yatkın ve doğru bir söylemdir?

2. İşten Çıkarmalar:
Bu kadar maliyetler arttığında işverenler ya komple kapatacaktır ya da işçileri sigortasız çalışmaya yönlendirecektir. Daha da kötüsü işten komple çıkartıp yerlerine mülteci kaçak işçi çalıştıracaklardır. O zaman işin şekli komple değişmiş olacak çünkü alım gücü azalmak yerine komple sıfıra inecektir.

Unutmamak gerekir ki her ticari işletmenin amacı para kazanmaktır. İflas etmemesi için belli bir miktar kar etmek zorundadır.

Bu nedenle "fırsatçılık" tanımı sadece ve sadece mevcut yönetimin yönetemediği ekonominin olumsuz sonuçlarının sorumluluğunu başkalarına yıkmak için için uydurduğu bir bahanedir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Olay aynen A aeronics in dediği gibi; hükümet asgari ücreti istediği kadar arttırabilir çünkü para kendi cebinden çıkmıyor. Hoş çıksa da zaten para kaynağı zaten vergi yani biziz.

Asgari ücrete zam yaptığın zaman işverenin maliyetini arttırıyorsun ve bu maliyeti direkt olarak sattığı mal ve hizmetin fiyatından çıkartıyor. Sadece maaşı değil sigorta prim ücreti de yükseliyor. Atıyorum bir asgari ücretlinin işverene maliyeti 10.000 TL ise, yemek ve taşımacılık fiyatları başta olmak üzere, diğer emtia fiyatlarındaki artış, sigorta prim ücretlerindeki artışla beraber o maliyet 15.000 TL olacak.

Dolayısıyla, doğru düzgün bir ekonomi programı uygulamadan, enflasyon sorununu çözmeden isterseniz asgari ücreti 10.000 USD yapın hiçbir şey ifade etmez.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt