Arçelik Fırın Sigorta Attırıyor

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
En kolay tespit ölçü aleti (Multimetre veya avometre) İle yapılır.
Ölçüm şebeke kablosu ucundaki fiştende yapılabilir. Rezistans uclarından da yapılabilir.
1= Gövde (Sarı yeşil kablo) İle faz ucu kahverengi kablo
2= Gövde (Sarı yeşil kablo) İle nötr ucu mavi kablo
Ölçülür "0" Sıfır veya sıfıra yakın değer görülür ise %90 Rezistans gövdeye (Topraklamaya) Kaçırıyordur. Daoğal olarak sigorta atar.
Rezistansta kılcal çatlak varsa sıktığınız sıvı içeri sızdığı için yine sigorta atar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,443
Tam olarak bu bahsettiğiniz olaydan dolayı geçen hafta az kalsın ölüyordum. Rize’de malum ilkel teleferik sistemini kullanırken elektriğin şaseye iletilmesinden dolayı akıma kapıldım. Neyse ki 10 saniye kadar çarpıldıktan sonra annem bir anlık hamle ile kurtardı beni. Her eve lazım bu kaçak akım rölesi. Hayat kurtarır.
Geçmiş olsun, vücudunda hasar var mı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
En kolay tespit ölçü aleti (Multimetre veya avometre) İle yapılır.
Ölçüm şebeke kablosu ucundaki fiştende yapılabilir. Rezistans uclarından da yapılabilir.
1= Gövde (Sarı yeşil kablo) İle faz ucu kahverengi kablo
2= Gövde (Sarı yeşil kablo) İle nötr ucu mavi kablo
Ölçülür "0" Sıfır veya sıfıra yakın değer görülür ise %90 Rezistans gövdeye (Topraklamaya) Kaçırıyordur. Daoğal olarak sigorta atar.
Rezistansta kılcal çatlak varsa sıktığınız sıvı içeri sızdığı için yine sigorta atar.
Aklıma bir yöntem geldi.
Rezistansa giren kabloları sökse, fırını çalıştırsa olur mu?
Rezistans kaynaklı bir kaçak varsa röle atmaz diye düşünüyorum.
Tabi o sırada kablolar gövdeye değmemeli.
Birbirine de değmemeli.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Tam olarak bu bahsettiğiniz olaydan dolayı geçen hafta az kalsın ölüyordum. Rize’de malum ilkel teleferik sistemini kullanırken elektriğin şaseye iletilmesinden dolayı akıma kapıldım. Neyse ki 10 saniye kadar çarpıldıktan sonra annem bir anlık hamle ile kurtardı beni. Her eve lazım bu kaçak akım rölesi. Hayat kurtarır.
Büyük geçmiş olsun. Bahsettiğiniz sistem bir de 380V Trifaze ile çalışıyorsa (Motor gereksinimlerinin ne olduğunu tam olarak bilmediğim için söyledim.) çok daha büyük risk oluşturur. Herhangi bir kalıcı sorun oluşturmamıştır umarım. İşin en büyük handikaplarından birisi de sizi kurtarmaya çalışan kişinin de risk altında olması. Allah bir daha yaşatmasın.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Aklıma bir yöntem geldi.
Rezistansa giren kabloları sökse, fırını çalıştırsa olur mu?
Rezistans kaynaklı bir kaçak varsa röle atmaz diye düşünüyorum.
Tabi o sırada kablolar gövdeye değmemeli.
Birbirine de değmemeli.
Aslında rezistans bacakları düzgün izole edilirse mantıklı. Çünkü rezistans dış izolasyonunda kılcal bir açıklık varsa avometre ile de sonuç alınmayabilir. Bu yöntem daha garanti. Ama dikkatli olunması şart.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
Geçmiş olsun.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
pederin kiracısı sıfır fırın almıştı sürekli kaçak akım rölesini attrıyordu fırını değiştirdiler düzeldi .daha sonra kiracı çıktı yeni kiracı girdi elektrikli sobayı çocuğu devirmiş (kaçak akım sigortası atmış)beni çağırdılar ben sigortayı kaldırdım gene attı sonra sobaya bir baktım rezistans camı kırılmış sarkıyordu iyiki kaçak akım rölesi zamanında taktırmışık yoksa çocuk çarpılabilrdi.

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Geçmiş olsun, vücudunda hasar var mı.
Büyük geçmiş olsun. Bahsettiğiniz sistem bir de 380V Trifaze ile çalışıyorsa (Motor gereksinimlerinin ne olduğunu tam olarak bilmediğim için söyledim.) çok daha büyük risk oluşturur. Herhangi bir kalıcı sorun oluşturmamıştır umarım. İşin en büyük handikaplarından birisi de sizi kurtarmaya çalışan kişinin de risk altında olması. Allah bir daha yaşatmasın.
Teşekkür ederim sağolun. Herhangi bir hasar bırakmadı vücudumda çok şükür. Ev elektriğiydi 220v yani. Sonrasında baktık motor içine su almış meğer. Zorlanarak çalışıyordu zaten. Neyse ki anneme bişey olmadı.

bilge Çevrimdışı

bilge

Aktif Üye
24 Şub 2021
206
Geçmiş olsun

M Çevrimdışı

Messiv35

Yeni Üye
3 Haz 2023
32
Biraz önce multimetre ile kısa devre modunda kontrol ettim aşağıdaki fotoğrafta işaretlediğim sarı kablo ile üst sac ve yan saclar arasında baktığımda ötüyor. Başka nereleri kontrol etmem gerek bilgi verebilir misiniz? Rezistansı sökmeden kontrol ettim ilk dokundurmada uyarı veriyor ama süreklilik yok.

20230606_104133.png

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
Biraz önce multimetre ile kısa devre modunda kontrol ettim aşağıdaki fotoğrafta işaretlediğim sarı kablo ile üst sac ve yan saclar arasında baktığımda ötüyor. Başka nereleri kontrol etmem gerek bilgi verebilir misiniz? Rezistansı sökmeden kontrol ettim ilk dokundurmada uyarı veriyor ama süreklilik yok.

20230606_104133.png
Rezistans uçlarını sökün rezistansın kendi gövdesi ile uçlarını ölçün kısa devre var ise kesinlikle değişecek

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt