Araç tavsiyesi, Citroën saxo

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Ağır hasar kayıtlı olanlar uygun fiyatlı olur, hasar kaynağı biliniyorsa tercih edilebilir, gerçekten ağır hasarı tamir edilmişse uzak durun...

teraspy teraspy hocama otomatik konusunda katılıyorum ancak 20 bin bütçeli otomatikler yüz güldürmez...

Temiz bulunursa eğer Uno'lar tam o bütçelere göre. Veya temiz Tipo... Bunlar masraflı olsa da, parçası ucuz olduğu için tolere edilebilir.

Uno'lar da alternatif sayılabilir ama onlarda ya tek nokta enjeksiyonlu yada karbüratörlü. Bir de bayan için şu anda kremayer dişli yani hidrolik direksiyon olmayan bir araç da bakılmamalı diye düşünüyorum.

Palio Go serisi bir bayan için biçilmiş kaftandır. Hidrolik direksiyon, klima, 1.2 80hp motor, çift hava yastığı. Ve özellikle kırmızı, mavi capcanlı renkleri var.

(örnek olarak)

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Eski bir Corsa kullanıcısı olarak cidden sevdiğim arabadır ancak bütçe bizi aşar :(
araba konusunda teorik bilgim kadar pratik deneyimim yok fakat lpg nin yanma orani yüksek oldugu icin aracin motorunu cabuk öldürüyor diye okumustum bahsettiginiz fiyat araligina da ancak türkiye de sahin dogan filan aliniyor gördügüm kadariyla citroen in daha kötü cikacagini sanmiyorum

bu gün araba bakmaya gittim bende asagi yukari donanim km olarak bu aracin aynisi icin görüstüm yarin gidip alicam sanirim 4 bin euro ya anlastik

ilk kez arac satin alicam bakalim ne olacak satici 1 yil garanti veriyor :hmm

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
1 yıl kullanıp satilacaksa benzinli araca lpg takilmaz. 4-5 yıl kullanilacak fakat ayda 100-200km kullanilacaksa da lpg takilmaz. Ama ayda 1000km ve ustu kullanilacak yada kmden bagimsiz uzun yıllar satılması dusunulmuyorsa da benzinli araca bu litre fiyatlariyla binilmez. Lpg'nin motora zarari olabilir. Ama efendi efendi surulurse oluşturduğu kâr yüzünden o zarar goz ardı edilebilir. 120000km oldu takalı. Su an arac 160000km'de. Ağır bakımlar ve yaşının gerektirdiği zaruri değişimler hariç, yağ, su, hava filtresi, buji haricinde bir değişim yapmadım aracıma. Tahminimce 250K civari aksi bir sıkıntı oluşmazsa bir subap takimi değişimi yapabilirim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bir de bu yakıtın neden hep zararından bahsediyoruz hiç çevreci tarafından bahsetmiyoruz? Benzine göre daha düşük karbonmonoksit, hidrokarbon ve nox değerleri..

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Siz LPG dediniz de aklıma geldi. Şu LPG taktırılmaya çalışılan Ferrari nin hikayesi doğru mu dostlar? :alala

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Lpg denildi de :)
2008de aldım arabayı,arkadaş hemen "abi tüp taktır,ucuza gezersin" dedi,derhal brc'ye gittik(hatta arkadaş sürdü arabayı) ,usta kaportayı açmadan bana "abi bu 1300 motor ve otomatik" dedi ,şaşırdım tabii sonra "eee" dedim :)
Bana "ben buna lpg takarım ama araç sollarken,rampa çıkarken zorlanırsın,sen bana "tak "dersen takarım,1300tl de alırım ama benim arabam olsa buna lpg takmam" dedi ve takmadı.
Bunu neden yazdım bilmiyorum,ama bir anekdot (böyle mi yazılıyordu ki :) )

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Adamlar 1000cc poloya takıyorlar. O arkadaş kendine güvenmemiş bence.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Adamlar 1000cc poloya takıyorlar. O arkadaş kendine güvenmemiş bence.
Katılmıyorum :) ,onlar para kazanmak için takmışlar,bizim usta resmen söyledi bana "takar paramı alırım" diye ki arkadaşımda 1400 motorda vardı tüp,sonra çıkarttı ,çünkü bana söylenen uyarıyı o bizzat yaşadı sevgili ömer ,çünkü o zamanlar rahmeti annnesini görmek için İst.-İzmir yapıyordu sıkça (hastaydı gülfidan teyze) ,zorlanıyorum alo demişti ,özellikle de kaz dağları yolunda ,hatta hiç unutmam 2010da arka arkaya gümüldüre gidiyorduk,öyle yavaş çıkıyordu ki ,ben hız yapmayan biri olarak bile arkasında 40 ile çıkıyordum :hihi

P Çevrimdışı

power1478

Yeni Üye
1 Eki 2019
13
39
1 yil oncesine kadar arac (beyin) kontrol karti tamiri isinde calisan biri olarak fransizdan uzak dur derim :)
kartlari cok incelikli bir sekilde imalat edilmis. sensorlerden kaynakli kisa devre yada far kaynakli kisa devrelerde direk beynin ana islemci chip ayaklarini patlatiyo sansliysan chip seti saglam kaliyo voltaj giris yollari cok dar yapilmis sigorta gorevi gorsun diyemi artik bilmem yollari patlatiyo. conta dedigimiz yada su nem almamasi icin konulan silikon contalarin hepsi 2 yilda ozeligini yitiyo .
ayrica bilindik marka (ozelikle samsung) eprom kullanilan bir cok aracta (avrupa araclarinda) 100.000 saati doldurduktan sonra arac kendini unutuyo her kontak cevirisinizda motor sesi bile farkli gelir servisteki personel beyin saglam der yollar belli sure sonra beyin ve motor kilitlemeden o bicim masraf cikar.
Elektronigi bol olan araclardan kesinlikle uzak durun derim nekadar teknoloji ozelik okadar ariza.
kart ve elektronik alaninda en iyi arac japon 1000 beyin arizasi gelmisse sadece 1 tanesi japondur onunda sigorta ( 0 ) yakmistir kutularda kullanilan conta VMQ kavucuk malzemeden yapilmistir su nem almaz. 5-15 yilda dayanir.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
1 yil oncesine kadar arac (beyin) kontrol karti tamiri isinde calisan biri olarak fransizdan uzak dur derim :)
kartlari cok incelikli bir sekilde imalat edilmis. sensorlerden kaynakli kisa devre yada far kaynakli kisa devrelerde direk beynin ana islemci chip ayaklarini patlatiyo sansliysan chip seti saglam kaliyo voltaj giris yollari cok dar yapilmis sigorta gorevi gorsun diyemi artik bilmem yollari patlatiyo. conta dedigimiz yada su nem almamasi icin konulan silikon contalarin hepsi 2 yilda ozeligini yitiyo .
ayrica bilindik marka (ozelikle samsung) eprom kullanilan bir cok aracta (avrupa araclarinda) 100.000 saati doldurduktan sonra arac kendini unutuyo her kontak cevirisinizda motor sesi bile farkli gelir servisteki personel beyin saglam der yollar belli sure sonra beyin ve motor kilitlemeden o bicim masraf cikar.
Elektronigi bol olan araclardan kesinlikle uzak durun derim nekadar teknoloji ozelik okadar ariza.
kart ve elektronik alaninda en iyi arac japon 1000 beyin arizasi gelmisse sadece 1 tanesi japondur onunda sigorta ( 0 ) yakmistir kutularda kullanilan conta VMQ kavucuk malzemeden yapilmistir su nem almaz. 5-15 yilda dayanir.
Güzel bilgiler için teşekkür ederim. Müsaadenizle, alıntıladım. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt