Araç Muayenede Dikkat Edilecekler

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
2019 yılı başında bir önceki aracımla muayeden fren lambası yanmadığı için kalmıştım o güne kadar sorunsuz çalışan lambalar tüvtürk istasyonunda gevşemiş adam dokunsa çalışacak ama cinsin birisiydi bende gittim sanayide tüm lambaları değiştirip 2 saat sonra tekrardan geçmiştim , yine aynı araçla 2017 yılı muayenesinde plakadaki vidalardan kalmıştım şöförler odasındaki arkadaşım plakayı basıp vermişti aynı gün onu da hallettik emniyete vs... gitmeye gerek kalmadan , plaka yüzünden kalan/kalacak olanlara tavsiyem direk gidin şöförler odasında plaka basım yerinde halletirin , harç ücretini elden veriyorsunuz onlar çözüyor .

şimdi de 23 aralıkta yeni aracın muayene tekrarı var , geçen sene lpg taktırdım fakat ruhsata işlenmemişti şimdi tadilat muayenesi olarak hem lpg işlenecek hemde genel muayene tekrarı olacak , aslında ocak 25'te bitiyordu ama malum tüvtürk her sene fahiş zamlar yaptığı için hemde pandemi zaman vs... uğraşmamak adına 1 ay önce yaptırıp kurtulacağım , gelişmeleri paylaşırım .

bu arada bildiğim kadarıyla ;

fark yükseklik ayarı - hafif kusur
lpg beyin seri no okunamaması - hafif kusur
stepne , yangın tüpü ve ilk yardım seti olmaması - hafif kusur
camlar filmli olması - hafif kusur
lastik ebatlarında kapı içinde yazan ölçülerin yüzde 3 sapma değerine kadar sorun yoktu , duyduğum kadarıyla en garanti yolu kapı içindeki etiketi sökmek :)

bu arada fren sistemi , rot , rotil , amortisör , aks gibi gibi ekipmanlarda sorun olursa ağır kusur sayılıyor
emniyet kemerlerinde sorun olması durumunda ağır kusur
herhangi bir aydınlatma ve sinyal lambasında arıza olmasında ağır kusur
camlarda kapılarda açılmama kapanmama gibi sorunlar ağır kusur

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bilgi vereyim istedim dostlar.

Ön ve arka lastik ebatları farklı olarak yani önler 205 40 17, arkalar ise 215 40 17 şeklinde
Önlerde Coil Over amortisör
17'' Çelik Jant
Ön tampona monteli lip
Bagaj kapağında rüzgarlık
Camlar çok koyu olmayan film
Araç yazılımlı

Bir kerede geçti muayeneden bilginiz olsun istedim.

Muayene öncesi birkaç tamirciye gittim, birkaç tamirciden randevu almak istedim ki vize öncesi bakılması gereken ne varsa bakılsın.

Randevu almak istediklerim yoğun olduklarını söyledi.
Randevusuz gittiklerim ise birisi ''Şunlar lazım geçmesi için'' diye kabaca 4000tl masraf çıkarttı, diğeri ise ''Bişiii olmaz abi yeaaaa'' modundaydı.

Ben de ''Damned'' dedim ve mantık yürüttüm.

''Yahu zaten vizeden geçmezse bir ay süre veriyorlar, en iyisi git sen vizeye gir, onlar neye kusurlu (Ağır) derse git sadece onu yaptır''

Samimiyetle yazıyorum ki ben sırf ne eksik bulacaksa bulsunlar gidip yaptırayım düşüncesi ile randevu alıp vizeye girdim ve hafif kusurlar hariç (Silecekler değişmeli, araç yere yakın vs ) bir kerede çıktım, böylece bu seneki vize muhabbeti benim için bitmiş oldu

En azından benim gibi lastik ebatları vs aklına takılan olursa bilgisi olsun diye paylaşmak istedim.

:ok

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Benim aracıda sana yollayacağım abi yol masrafı daha uyguna gelir bana sök tak yapmaktan :haha Adamımız var artık nasılsa :hihi

Edit: Şimdi google'dan gelen olur muayeneden geçirten adam diye falan :hihi yok öyle birşey :haha

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Geçen ay randevu aldım, bir gün önce bana bir mesaj attılar aydınlatma sistemlerini kontrol etmenizde fayda var diye.. Sabah kalktım muayeneden önce hepsini tek tek kontrol ettim. Neyse gittim muayene, eleman kasıla kasıla eldi, arka stop yanmıyor ağır kusurlu dedi, iddaalaştım adamla dedim birader daha yarım saat önce kontrol ettim yanıyordu. Aracın yanına gittik baktık yanıyor, sonra eleman stopa bir tıkladı söndü, bir tıkladık yandı.. bende tutamadım kendimi stopun gelmişine geçmişine tıkladım:cigara ampul kesmiş, en ufak bir darbede bir yanıyor bir sönüyor. git ampulu değiştir vs derken tekrar muayene randevusu 3-4 saatimde öyle gitti. buda böyle bir anı kaldı bana.

Siz siz olun muayene öncesi aydınlatma sistemlerini kontrol edin, birde tıklamayı sakın unutmayın?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Geçen ay girdim bu strese çok şükür korktuğum şeyler başıma gelmedi...

Sağ ayna üzerine koydukları bence çok gereksiz sinyal ledleri cortlamış, elektrik ustama gittim, fiyatı uygunsa değiştir değilse gel ben bir şeyler yaparım ama böyle de geçmesi lazım dedi. Bence de öyle olması gerekir neticede aksesuar bu dedim...

Küçük bir araştırma yaptım, Çin'de 250+vergi, serviste 1800+işçilik, yan sanayi 450+işçilik rakamlarına ulaşınca soluğu muayene istasyonunda aldım... "Bah hele gardaş, ahanda bu zımbırtıların muayeneye etkisi nedir de bahalım" modunda sorunca, aldığım cevap günümü şenlendirdi...

Hemen randevumu aldım, mutlu mesut muayeneden geçtim çok şükür...

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Bilgi vereyim istedim dostlar.

Ön ve arka lastik ebatları farklı olarak yani önler 205 40 17, arkalar ise 215 40 17 şeklinde
Önlerde Coil Over amortisör
17'' Çelik Jant
Ön tampona monteli lip
Bagaj kapağında rüzgarlık
Camlar çok koyu olmayan film
Araç yazılımlı

Bir kerede geçti muayeneden bilginiz olsun istedim.

Muayene öncesi birkaç tamirciye gittim, birkaç tamirciden randevu almak istedim ki vize öncesi bakılması gereken ne varsa bakılsın.

Randevu almak istediklerim yoğun olduklarını söyledi.
Randevusuz gittiklerim ise birisi ''Şunlar lazım geçmesi için'' diye kabaca 4000tl masraf çıkarttı, diğeri ise ''Bişiii olmaz abi yeaaaa'' modundaydı.

Ben de ''Damned'' dedim ve mantık yürüttüm.

''Yahu zaten vizeden geçmezse bir ay süre veriyorlar, en iyisi git sen vizeye gir, onlar neye kusurlu (Ağır) derse git sadece onu yaptır''

Samimiyetle yazıyorum ki ben sırf ne eksik bulacaksa bulsunlar gidip yaptırayım düşüncesi ile randevu alıp vizeye girdim ve hafif kusurlar hariç (Silecekler değişmeli, araç yere yakın vs ) bir kerede çıktım, böylece bu seneki vize muhabbeti benim için bitmiş oldu

En azından benim gibi lastik ebatları vs aklına takılan olursa bilgisi olsun diye paylaşmak istedim.

:ok

Adem abime bak yazılım coil yakıyor ortalığı bi varex egsoz yok sanırım

50-200 kaç sn abi

Bu arada geçmiş olsun 2 sene daha rahatsın

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
20201224_124033.jpg
20201224_124020.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem abime bak yazılım coil yakıyor ortalığı bi varex egsoz yok sanırım

50-200 kaç sn abi

Bu arada geçmiş olsun 2 sene daha rahatsın
Ticari be abim, Dört kapı alacak paramız yok henüz :kiskis

Arabanın tipini çok sevdim yoksa yazılım mazılım benlik iş değil.

Hele ki Modifiye işleri hiç bana uymaz biliyorsunuz :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt