Araç Muayenede Dikkat Edilecekler

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Her işi uzmanına sormak lazım.

Sevgili Domestos Domestos ;

Aslında kendi namıma merak ettiğim öncelikle ''Ön iki lastik ile arka iki lastik ölçüleri aynı olmaz ise araç muayeneden geçer mi?'' sorusunun cevabı olsa da, sonradan düşündüm de, Genel anlamda muayenede nelerin geçip nelerin geçmeyeceğini bilsek fena da olmazdı hani.

Baktım forumumuzda bu tarz içerik de yok, ana danışayım dedim.

Benim araçta (Ticari palio) önler 205 x 40 x 17 - Arkalar 215 x 40 x 17

Ne dersin hocam?

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
8 bijon deliği olan (4x100 ve 4x108uyumlu diye tabir edilen) jantlar geçmiyor, albea ve palio sağ yolcu koltuğu arkasında, paspasın altında şase numarası var, genelde paslanıyor, şase numarası okunmuyorsa yine ağır kusur yazılıyor. plakalarda vida var ise oda ağır kusur. lastik ebatlarıda aynıolması gerekiyor diye biliyorum.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Aynı aks üzerinde aynı ebat olması ve tekeleginde aynısı olmalı,
Tekerlek yönü doğru olmalı,
On camda örümcek şekilde kırık yada şoför mahallinde kırık olmamalı,
Motor takozlari kontrol ediliyor,
Artık sağlık çantası ve yangın tüpü hafif kusur olmaktadir. Bulundurma zorunluluğu yoktur,
Filmli camlar artık hafif kusur sorun teşkil etmez.
Rot kolları kontrol ediliyor, motor takozlari kontrol ediliyor.
Tüplü ise kaçak testleri yapılıyor,
Araç şasi numarası okunmak zorunda yoksa ağır kusur,
Motor seri no pek önemli değil bakmıyorlar zaten,
Yağ kaçakları hafif kusur,
Emniyet kemerlerinin kontrolü yapılıyor,
Sinyal ve far lambaları ağır kusurdur hepsi çok önemli,
ABS ışığı kimi zaman ağır kusurdur sürekli yanıyorsa sorun teşkil edebilir,
Fren testi başarılı geçmeli yoksa ağır kusur.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar ☺️

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
O kadar saçma sapan bir sebepten tekrara girdim ki bu sene, evlere şenlik
Doblo var bizde biraderin üstündeydi sıfırdan almıştık. Dört sene önce annemin üstüne geçirdik, ruhsat yenilenirken yüklü azami ağırlık noterde yanlış yazılmış atıyorum 1900 yazılacağına 1800 yazılmış, bu şekilde 4 sene Denizli Tüv de muayeneden geçti, bu sene Bursa Karacabey Tüv de ağır kusur saydılar, şu pandemide annem notere gitti gerekli işlemi yaptı bana kargoladı da çözebildik sorunu, yani demem o ki başına gelecek şeyler sana denk gelecek teknisyenin ahlak seviyesi ile doğru orantılı.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
O kadar saçma sapan bir sebepten tekrara girdim ki bu sene, evlere şenlik
Doblo var bizde biraderin üstündeydi sıfırdan almıştık. Dört sene önce annemin üstüne geçirdik, ruhsat yenilenirken yüklü azami ağırlık noterde yanlış yazılmış atıyorum 1900 yazılacağına 1800 yazılmış, bu şekilde 4 sene Denizli Tüv de muayeneden geçti, bu sene Bursa Karacabey Tüv de ağır kusur saydılar, şu pandemide annem notere gitti gerekli işlemi yaptı bana kargoladı da çözebildik sorunu, yani demem o ki başına gelecek şeyler sana denk gelecek teknisyenin ahlak seviyesi ile doğru orantılı.
Burası Türkiye abi ben sana neyden kaldığımı anlatsam oturur ağlarsın. Tekerleğin yönü vardır. İnternetten aldığım kış lastiğini taktırdım muaneye gittim kaldım ters dediler. Gittim lastikciye iç dış çevirdim. Yine kaldım ve yandı ardından tekrar para vererek muane aldım sağı sola,solu sağa taktım. Yine kaldı 4. De lastik üreticisine ulaştim adamların logosu ok yönü gibi bu nedenle hep terse kaldı. Doküman istedim gönderdiler. 4. De geçtim, tüketici hakem heyetine başvurarak ilk parayı geri aldım. Boş yere lastikciye para verdim , zaman vs gitti.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Senin çaça uğraştırır biraz abi, zenon falan varsa o da geçmez. Ufak tefek detaylar vardı çünkü. Amerikan park geçmez.
Ön arka lastik ölçüleri aynı olması lazım Domestos Domestos ağır kusur diye biliyorum. ??

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Senin çaça uğraştırır biraz abi, zenon falan varsa o da geçmez. Ufak tefek detaylar vardı çünkü. Amerikan park geçmez.
Ön arka lastik ölçüleri aynı olması lazım Domestos Domestos ağır kusur diye biliyorum. ??
Yazdığım farklılık o değildi... Atıyorum dört lastiğin 205-55-16 olması gerekirken 235-35-20 olması gibi.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Teknisyen eğitimsiz, cahil ve kazma olursa, arka stoplarda hafif pembeleşme var diye ağır kusur sayar.. Arabayı sanayiye götürürsün "pembeleşme falan yok abi" derler , ama el mahkum orijnalleri atarsın, Alman arabasına yan sanayi takarsın.. Muayeneye gidecek olanlar her türlü kazmalığa hazırlıklı olursa psikozları bozulmaz.. Çünkü çoğu eğitimsiz ve halkla ilişkileri sıfırın altı.. Kasıntı yürüyüşler, laubalilik ne istersen say..

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Tamamen usulüne uygun ve standartlara göre yapılsa türkiyede ki araçların %30 u sanayiden çıkamaz

Özellikle müfettişlerin olduğu güne denk gelirseniz en ufak şeyden muayene tekrarı yaptırıyorlar ama normal bir güne denk gelirseniz bir çok şey hafif kusur sayılarak geçiyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt