Araba fiyatları hakkında

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Benim memleketim düzcede montajlanıp pazarlanıyorlar. Bir proje için ücretsiz elektrikli motor ve akü temin etmişlerdi o yüzden severim o markayı. Fabrikası da kendisinden beklenmeyecek kadar iyi ve disiplinli. Küçük de olsa arge merkezi mevcut ve 7/24 çalışıp eskime testi yapılan motorlar bile vardı platformda.

Ama yine de gel gelelim aküleri bitiyor. Bir şarjla 50km kadar gidebildiğini ve akülerin 400-600 şarj döngüsü ömrü olduğunu düşünürsek 20bin km kadar sonra akülerinizin ölüm belirtileri göstereceğini ve bu sürece kadar tek şarjla menzili 40km'ye kadar düşeceğini ve sonrasında hızla daha da aşağılara ineceğini bilmekte fayda var.

İki elektrikli motor eskitmiş biri olarak bir daha da almam diyorum. Bunların bide gerçek 250watt olanları ve 25'i geçmeyenleri var. Onlarda durum daha da vahim. Taş çatlasın 15bin km dayanıyorlar. Kolay çalınıyorlar falan da tabi.

Normal benzinli motor o elektrikli motorun ömrü boyunca 2 yağ bakımı 1 fren bakımı ve lastik değişimi geçirip hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor.
Evet doğru bunlarda menzil sıkıntısı var. Etrafta görünce insan merak edip heves ediyor. Cazip geliyor. Ehliyet yok falan. Bir motor gibi olmaz tabiki..
Dün mesela rahat bir 15 km. yaptım bisikletle.. Bisiklet hobim olduğu için bana zevk veriyor ama bir zaman sonra sıkıyor yoruyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Evet doğru bunlarda menzil sıkıntısı var. Etrafta görünce insan merak edip heves ediyor. Cazip geliyor. Ehliyet yok falan. Bir motor gibi olmaz tabiki..
Dün mesela rahat bir 15 km. yaptım bisikletle.. Bisiklet hobim olduğu için bana zevk veriyor ama bir zaman sonra sıkıyor yoruyor.
Aslında onların çoğu 1500-4000 watt arası olduğundan normalde motor ehliyeti istiyor. Ama trafik polisleri bazen bisiklet olarak bazen de G sınıfı olarak değerlendiriyorlar. Normalde onların plakaları ve muayeneleri de olmak zorunda.

Birilerinin radarına girerlerse müdahale gelecektir, öyle de bir risk söz konusu.

1500watt altı da direkt 250watt oluyor zaten ve o da tatmin etmiyor hiç.

Şu kalın tekerlekli elektrik destekli bisikletlere merak sardım ben de bu aralar ama yine çalınma korkusundan uzaktan bakacağım gibi.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Konu hortlatalım. Sizce Şu devirde araba alınır mı? 15 eylülde yürürlüğe giren düzenleme bi işe yarar mı? Araba fiyatları düşer mi yükselir mi?

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
34
Konu hortlatalım. Sizce Şu devirde araba alınır mı? 15 eylülde yürürlüğe giren düzenleme bi işe yarar mı? Araba fiyatları düşer mi yükselir mi?
Düzenleme stokculuk yapan galerilere sadece 8-10 bin tl cezayı içeriyor. Bu kadarcık ceza piyasayı etkiler mi sizce?
Krediler kısıldığından satışlar düştü, piyasa durgun baya. İmkanınız varsa alın, zaten kredi bu enflasyon ortamında eriyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Düzenleme stokculuk yapan galerilere sadece 8-10 bin tl cezayı içeriyor. Bu kadarcık ceza piyasayı etkiler mi sizce?
Krediler kısıldığından satışlar düştü, piyasa durgun baya. İmkanınız varsa alın, zaten kredi bu enflasyon ortamında eriyor.
Düzenleme bence yetersiz.
1 yıl ve 10.000km şartı konulması lazım.

sıfır araç alacak adam zaten istediği aracı bulursa 8-10bin ekstra ödemeyi göze alıyor
bu nedenle ceza rakamın daha yukseltilmesi gerekir.
50.000tl gibi.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Togg çıkar mı, çıkarsa toki gibi devlet teşvik eder mi, uzun vadeli çok düşük faizli kredi açar mı, açarsa diğer araç fiyatları ne olur. Karbon zımbırtıları nereye gider.
Bugünün şartlarında alınır. Ama ilerisi bilinmezlerle dolu. Zor iş.

Düzenleme bence yetersiz.
1 yıl ve 10.000km şartı konulması lazım.

sıfır araç alacak adam zaten istediği aracı bulursa 8-10bin ekstra ödemeyi göze alıyor
bu nedenle ceza rakamın daha yukseltilmesi gerekir.
50.000tl gibi.

Liste fiyatı 1150 olan araca 1400 isteyenler var. 50 bin ceza da devede kulak kalır. Hele 10 bin falan ceza değil, komisyon.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Togg çıkar mı, çıkarsa toki gibi devlet teşvik eder mi, uzun vadeli çok düşük faizli kredi açar mı, açarsa diğer araç fiyatları ne olur. Karbon zımbırtıları nereye gider.
Bugünün şartlarında alınır. Ama ilerisi bilinmezlerle dolu. Zor iş.
Kredi işini unutun bankalar yüksek meblağ kredi kullandırmıyor.

TOGG'u düşük-orta gelir maaşla alınabileceğini düşünmüyorum.
Almayı düşünen arkadaşlar 1000.000TL gözden çıkarın.
Fiyat konusunda umarım yanılırım.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Valla elektrikli araba ilk defa üreten ülke. Tamam yerli milli de kronik sorunları olursa?

Bi de kaç para olacak? Ne kadar üretilecek satılacak? Teslimat kaç günde olacak?

Satış sonrası destek ağı nasıl olacak?

Belirsiz hep togg olayı

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
togg dan önce de vardi yerli arabalari bunlarin adamlarin herseyi yalan dolan hirsizlik bunlarin isine güvenip yola cikilmaz o arabayi yapacaklarda satacaklarda servisi bakimi teknik ekip yetsitirilmesi vs yurt icinde basarsalar bile yurt disinda bir kac maceraci haricinde arabayi alan olmaz
insanlar bilinen markalarin cikarttigi elektrikli araclara güvenemiyor almiyor uluslararasi platformda dansöz gibi kiviran bir cumhurbaskanin yönettigi ülkede üretilmis arabaya kim güvenecek alacak ?
sözde araba cikarsa satis fiyati 1-1.5 milyon tl arasi olacak diyorlar ki bu da su anki kurda 55-85 bin euro arasi yapiyor bu paraya bmw nin üst segment bazi araclari haric bütün elektrikli modellerinden birini secip alabiliyorsun örnegin liste fiyatlari (baslangic)

BMW i4 Vollelektrisch 59.200,00 €
70.800,00 €
bunlarin yaninda bmw ix1 ix3 vs diger modelleride bu fiyat araliginda alinabiliyor i7 ve ix m60 modelleri 135 bin euro birtek onlara para yetmiyor

simdi bu durumda dayaniklilik konusunda kendini kanitlamamis yedek parca tedarigi muamma olan servis agi ile alakali hic birseyi olmayan dedigim dedik astigim astik takilan birisinin yönettigi ülkenin aracini hangi ülkeye satacak bunlar? ben bu arabayi alsam bir sorun oldugunda kime gidicem mahkemeye versem tüketiciyi ilgilen bir durumla ilgili mahkeme kararini taniyacaklarmi ? avrupa insan haklari mahkemesini bile tanimiyorum diyor sonucta beyzade
isin özeti togg olayi bence tamamen yalan olurda bir sekilde üretime gecerlersede diger markalardan ucuza üretemezler parcalarin %99 u yurt disi üretimidir dövizle alindigi icin pahaliya gelir en bastan bi kere batarya icin gereken lityumun pesinde herkes

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Valla elektrikli araba ilk defa üreten ülke. Tamam yerli milli de kronik sorunları olursa?

Bi de kaç para olacak? Ne kadar üretilecek satılacak? Teslimat kaç günde olacak?

Satış sonrası destek ağı nasıl olacak?

Belirsiz hep togg olayı

Bugün bu fiyatların buralarda olmasının sebebi sizce ne. İki sene önce yarım milyona 5 serisi alınırken bugün clio, corsa gibilerin giriş seviyesine anca bakabiliyorsun. Ne oldu da buraya geldi iş. 🙂

Kredi işini unutun bankalar yüksek meblağ kredi kullandırmıyor.

TOGG'u düşük-orta gelir maaşla alınabileceğini düşünmüyorum.
Almayı düşünen arkadaşlar 1000.000TL gözden çıkarın.
Fiyat konusunda umarım yanılırım.

Fiyat konusunda yanılıyorsun bence. 1 milyona vermez ağalar. Araç fiyatlarını sadece 2022 aylık bazda bile inceleyince her şey meydanda. Sürekli bir artış var ve bunun sebebi kesinlikle döviz değil.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Valla yalan yok ben ilk yerli otomobili duyunca uygun fiyatlı herkes alır gibi düşündüm ama konsepti görünce dedim sen unut.. 🙃

Bizim ülkede otomobil almak sanki yurt genelinde yada sokaklarda bir kaç tane araba varmış gibi lüks ötesi hayal..

Geçen Almanyadan yıllar sonra çok kıymetli bir arkadaşım geldi. Geldiği araç son kasa kombi Passat.. Ne kadara aldın diye sordum. 15000 euro dedi. Yani onun 5 aylık maaşa denk geliyor... Yazık gerçekten.......

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
34
Valla yalan yok ben ilk yerli otomobili duyunca uygun fiyatlı herkes alır gibi düşündüm ama konsepti görünce dedim sen unut.. 🙃

Bizim ülkede otomobil almak sanki yurt genelinde yada sokaklarda bir kaç tane araba varmış gibi lüks ötesi hayal..

Geçen Almanyadan yıllar sonra çok kıymetli bir arkadaşım geldi. Geldiği araç son kasa kombi Passat.. Ne kadara aldın diye sordum. 15000 euro dedi. Yani onun 5 aylık maaşa denk geliyor... Yazık gerçekten.......
Oranın asgari ücretlisi, devletten kira yardımı alanının altında passat oluyor en kötü zaten. :)

Togg iyi güzel hoş da, bizim ülke ABD'den 30 sene sonra hibrite yeni yeni geçebilmeye başladı. Elektrikliye de daha en az 20 senemiz var bence. 30 sene sonra elektrikliye geçersek de bagaja atarım bi jeneratör. :)

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Bu gün dacia bayiine gittim. Sağolsun gayet samimi açıklamalarda bulunan bir satış temsilcisine denk geldim. Aldığım tüyolar özetle şöyle:

-yüksek fiyatlardan ötürü piyasa ölü denecek durumda.

-devlet bankalarından krediyi unut ama dene dedi. İşbankası en temiziymiş.

-200bine araç satardım. 1 hafta sonra aynı müşteri gelir bi daha araba isterdi. Niye ne oldu diye sorardık, 220ye sattım arabayı derdi. Piyasayı bence bu durum bitirdi dedi.

-Yıl sonuna kadar çok büyük fiyat değişikliği olacak miktarda satış ve hareketlilik yok ama burası türkiye enflasyonda yüksek ne olur bilemem dedi. Zaten satışlar düştü bir daha fiyat artarsa biz sıkıntıya düşeriz dedi.

Özetle durum bu gibi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt