Araba fiyatları hakkında

Serindalga Çevrimdışı

Serindalga 

Aktif Üye
28 Ara 2019
100
37
bir çok insan bırak araba almayı evine artık kahvaltılık ürünler alamıyor..yakında bisiklet bile lüks hale gelicek

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı abi sen yorum yapmazsan karar veremiyorum. O derece artık algılarım çakralarım kapandı. Ailem bu devirde araba mı alınır boş yere kredi çekme diyor. Ben de heves ediyorum ama sonuna kadar haklılar inanın hayatımız borç ödemekle geçiyor üstüne üstlük zevklerimizden keyfimizden mahrum kalıyoruz. Eğer ölürsek ve vaad edilen cennet yoksa. Sağlam basarım küfürü. Şaka bir yana, beklemeye koyuldum yine adamlar sürekli fiyat çıkarıyor. Anlamıyorum 2006 model arabanın değeri neye göre yükseliyor?

Ben mi anlamıyorum yoksa, bir malın zamanı geçtikçe değeri düşmesi gerekmiyor mu? Yani bu işler yurtdışında böyle dünyada böyle hatta biz de neden tam tersi?
Elbette ki ben de arabamı değiştimek isterim. Şartları zorlasam (Kredi vs) daha yüksek model (Biliyorsunuz paramız ona yetti diye zamanında ticari Palio 1.3 alşmıştık) arabaya binmek, sanayi ile uğraşmamak isterim lakin mevcut koşullarda ne ev ne arsa ne araba benim yatırım yapacağım bir konu değil.

Umut ediyorum ki takribi bir sene içerisinde Ülkede 20 yıllık saçma düzen sona erecek, Savaştıkları halde para birimleri bizden daha değerli olan Ülkelerin göçmenleri evlerine dönecek, ev kiraları faiz ortamı borsa otomotiv sektörü temel hak ve örgüzlükler dahil her şey yoluna girecek.

Yalan değil biz de aile olarak (Kayınpederlerle birlikte) gidip bir arsa alıp bina yaptıralım kiradan kurtulalım vs dedik. Düşünün ki zamanında 100.000 lira olup insanların ''Buraya para verilmez'' dediği kıytırık arsalar bu köy yerlerinde dahi takribi 600-700.000tl.

Ben bu fiyatların günün koşullarına göre şişirilmiş olduğunu düşünüyorum o nedenle halen emektar palio arabama biniyor, halen aynı evde kirada oturuyorum.

Bana deseler ki ''Her gün aldığın ekmek yerine bu ekmek çıktı'' alırsam ısal odunla dövün beni.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Araba fiyatları 2011 yılında TR de en kral zamanlarıydı. Ulaşılması hayal olmayıp sıfır araç rahat alınabiliyordu. Lüksten çıkıp olması gereken ihtiyaç konumundaydı. Şimdi lüksü geçtik hayal oldu artık. Almanya'daki çöpteki araçları görseniz adam bunu nasıl çöpe atmış yav dersin.. Burdada kıytırık arabaya adam sanki a8 7 serisi gibi pazarlık yapıyor. Orda 100 euro etmiyor. Yakın zamanda bir parti lideri bizim gençlerde telefon alıyor demişti. Hakikaten öyle. 90 model araçlar ortalama 80 bin TL.. Yazık gerçekten.. Birde almayla bitmiyor.. Eski arabanın derdi daha çok.. Olmasa daha iyi bence.. Usta yok bir şey yok.. Eski arabayla sanayiye usta önüne gidince usta bile seni kaileye almıyor. Bizim burda en düşük 2010 model araçlara binmemiz lazım. Fakat adam teneke şahine 80 bin istiyor.. Yakıt fiyatları cabası...

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Yazıp yazıp siliyorum. 27 yaşında bir genç araba hayalim var yapamıyorum diyor. Evine ekmek götüremeyen, iş bulamayan onlarca insan... Ve bu insanların gözünün içine baka baka saraydan manda yoğurdu tavsiyesi veren bir anlayış. "Ejder meyveli smooti içmeden uyuyamıyorum yahu" dese alkışlayacak insanlar, kitleler...

Ülkede işler çok iyi diyen gurbetçiler...

Milyonlar kazanıp bakara makara paylaşımları yapanlar...

Hala tüm suçu dıj güçlerde arayanlar...

Gelir mi birazdan "pandemide çip krizi oldu da araba üretimi durdu da löylö de löylöy" anlatacak biri ?

Ne desem boş. Allah hepimize sabır versin.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
En güzeli bisiklet.. Geçen led farlarını çaldılar yakında onuda çalarlar diye korkuyorum 🙂 Senede 50 TL masrafı var.
Ben genelde tedbirli davranıyorum.
Bisiklet evin içerisinde duruyor mesela, asla koridorda bırakmam.
Önceki bisikletimi bırakmıştım koridorda, çocuğun biri tüm etiketlerini vs sökmeye çalışıp pert etmişti.

Dışarıda da LED lambaları alıyordum bir yere giderken mesela ama artık o kadar kasmıyorum.
Sadece mataramı ve kaskımı alıyorum yanıma.

Arkadaşın LED lambasını çaldılar mesela.
Markete girmiştik, çıktığında yoktu.
Çalan da muhtemelen yanına park ettiğimiz bisikletin sahibi idi.
Geldiğimizde bisiklet ve lamba yoktu çünkü.
Kamera kaydından da göremedik çünkü kör noktada kalmıştı.

benim komple bisikleti apartman girişinden kilitli olduğu halde çaldılar.ülke yol geçen hanı olunca acaba hangi lisanı konuşan hırsız çaldı .

Aynısı arkadaşın başına geldi.
Çalan kişi bisiklet ücretinin yarısını ödeyerek hapse girmekten kurtuldu sanırım.
Arkadaş da çaldırdığıyla kalmış oldu.
Çok sinir bozucu bir durum cidden.
Nereye gitsem kilitliyorum mutlaka bisikleti.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
Hayalimdeki Araba Fiat Palio Aynı hafta içerisinde takip ettim aynı ilan aynı satıcı Galeri Ama 95.Binlik arabayı 116 bine çıkarmıştı İnsaf dedim bu nedir dedim 2010 yılında 14 bin tlye almıştık Yurt dışında bizden küçük veletler çarpışan Araba oynuyorlar...
2005 yılında Almanyaya iş için gitmiştim, orada fabirkaya yakın küçük bir köyde pansiyonda kalıyorduk, köy içinde evin birinin önünde Fiat palio vardı, 3-4 yaşında filan satılık yazmış 500 Euro, dönüp bakan yoktu, üstü tozdan kirden rengi değişmişti.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Ben genelde tedbirli davranıyorum.
Bisiklet evin içerisinde duruyor mesela, asla koridorda bırakmam.
Önceki bisikletimi bırakmıştım koridorda, çocuğun biri tüm etiketlerini vs sökmeye çalışıp pert etmişti.

Dışarıda da LED lambaları alıyordum bir yere giderken mesela ama artık o kadar kasmıyorum.
Sadece mataramı ve kaskımı alıyorum yanıma.

Arkadaşın LED lambasını çaldılar mesela.
Markete girmiştik, çıktığında yoktu.
Çalan da muhtemelen yanına park ettiğimiz bisikletin sahibi idi.
Geldiğimizde bisiklet ve lamba yoktu çünkü.
Kamera kaydından da göremedik çünkü kör noktada kalmıştı.

Aynısı arkadaşın başına geldi.
Çalan kişi bisiklet ücretinin yarısını ödeyerek hapse girmekten kurtuldu sanırım.
Arkadaş da çaldırdığıyla kalmış oldu.
Çok sinir bozucu bir durum cidden.
Nereye gitsem kilitliyorum mutlaka bisikleti.
benimkide kilitliydi ama adam gece girmiş kilidi kesmiş sabah baktığımda bisiklet yoktu eski bina olduğu için kamerada yok bu nedenle uğraşmadım sadecene haram olsun inşallah öbür dünyada hesaplaşırız.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
En güzeli bisiklet.. Geçen led farlarını çaldılar yakında onuda çalarlar diye korkuyorum 🙂 Senede 50 TL masrafı var.
Ben de paten aldım aylardır öğrenmeye uğraşıyorum. Sırf çalınmasın diye.

Adamlar iki üç ay önce rögar kapağını çaldılar binanın. Aidatlardan para biriktiriyorum halen bir rögar kapağı 400₺. Şimdi kasada 420₺ var rögar kapağı 500₺ olmuş. İnş yetişecez enflasyona.

Arabayı satıp küçük bir motor alıp üzeriyle de borçları azaltıp faizden kurtarayım diyorum, bunun önündeki en büyük engel yine hırsızlık. Ben gençliğim de elimdeyken şu paten konusunu bir an önce aşmalıyım. Arabayla trafiksiz 10 dakikalık yolu patenle de 15 dakikada yorulmadan alabiliyormuşuz. Trafikte zaten malum hangisinin daha hızlı olduğu.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Benim şu an aklıma yatan Volta elektrikli bisiklet..Fakat hergun zam geliyor,.Onu bile alamıyoruz...:)
Benim memleketim düzcede montajlanıp pazarlanıyorlar. Bir proje için ücretsiz elektrikli motor ve akü temin etmişlerdi o yüzden severim o markayı. Fabrikası da kendisinden beklenmeyecek kadar iyi ve disiplinli. Küçük de olsa arge merkezi mevcut ve 7/24 çalışıp eskime testi yapılan motorlar bile vardı platformda.

Ama yine de gel gelelim aküleri bitiyor. Bir şarjla 50km kadar gidebildiğini ve akülerin 400-600 şarj döngüsü ömrü olduğunu düşünürsek 20bin km kadar sonra akülerinizin ölüm belirtileri göstereceğini ve bu sürece kadar tek şarjla menzili 40km'ye kadar düşeceğini ve sonrasında hızla daha da aşağılara ineceğini bilmekte fayda var.

İki elektrikli motor eskitmiş biri olarak bir daha da almam diyorum. Bunların bide gerçek 250watt olanları ve 25'i geçmeyenleri var. Onlarda durum daha da vahim. Taş çatlasın 15bin km dayanıyorlar. Kolay çalınıyorlar falan da tabi.

Normal benzinli motor o elektrikli motorun ömrü boyunca 2 yağ bakımı 1 fren bakımı ve lastik değişimi geçirip hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt