Araba fiyatları hakkında

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba forum ahalisi, araba fiyatlarını yaklaşık 7 aydır takip ediyorum. Sürekli artıyor, sürekli artıyor. Ne olacak böyle? Öncelikle A Adem Helvacı abinin yorumlarını almak istiyorum..

Yıllardır araba hayali kuruyorum. 18 yaşımdan beri lakin 27'e dayandık bir araba alamadım. Halen de alamayacağım diye düşünüyorum. Bir kredi borcum vardı bitince 170k para çekip araba alacağım artık ne olursa olsun dedim. Çünkü düşmesini bekledikçe artıyor.

Sürekli takip ettiğim bir piyasa olduğu için fiyatlara hakimim lakin son 1.5 ayda acayip bir manipülasyon var ve bu aylarda 4 katı artış gözlemledim. Sanırım araba hayali de alamayacağım.

Ve hayal kurmaktan da vazgeçiyorum. Bir yanımda, diyor ki çek krediyi sürün ama al Arabayı ödeyemezsen atsınlar içeri..

Yeter artık, cidden yeter. Yurtdışında 17 yaşındaki veletlerin altında bizim hayal edemeyeceğimiz arabalar var. Onlar kafalarına göre araba alabiliyor dünya seyahatine çıkıyor. Ve ne hikmetse her şeyi her tadı her mutluluğu her zevki tadıyorlar.

Peki biz neden her şeyden mahkumüz?
Neden rahat yaşamayamıyoruz..
Onların bizden farkı nedir Sota Sota başkan veya forum ahalisi bana anlatır mısınız? Onlar yoksa üstün ırk mı yoksa onlar Allah tarafından özenle yaratılmış Allah'ın sevdiği kul mu?

İnsan bir noktadan sonra şunu düşünüyor. Allah yoksa ayrımcılık mı yapıyor!? Tövbe haşa ama bir noktadan sonra daha genç kardeşlerim böyle düşünüp kötü işlere kendini atabilir, ve bu büyük bir tehlike arz etmiyor mu?
Bence ediyor ve bu durum düzelmeli. Hani diyorlar ya, dinsiz bir nesil geliyor diye işte tam da bu yüzden.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Hayalimdeki Araba Fiat Palio Aynı hafta içerisinde takip ettim aynı ilan aynı satıcı Galeri Ama 95.Binlik arabayı 116 bine çıkarmıştı İnsaf dedim bu nedir dedim 2010 yılında 14 bin tlye almıştık Yurt dışında bizden küçük veletler çarpışan Araba oynuyorlar...

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
ben ekonomistim onlar anlamaz diyerek ülkeyi bu hale getiren tayip baba sevdası devam ettiği sürece bırak arabayı et almak süt almak peynir almak bile hayal olacak.bu daha iyi günlerimiz.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
İmkanın varsa yapıştır bir el arabası. Yakında o da hayal olur. Hiç olmazsa arabam var dersin.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Bence bir at al kendine. Hem havalı olursun, hem de canın ister sadece ata binersin, canın ister arkasina bağlayıp ailecek at arabasina binersin. Şaka bir yana, ne düşünüyorsan düşünmeyi bırak, ucuz pahalı demeden birşeyler ayarlamaya bak. Şu zamanda ne alsan iyi ki almışım diyorsun 2 gün sonra. Yatırım tavsiyesi değildir.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
A Adem Helvacı abi sen yorum yapmazsan karar veremiyorum. O derece artık algılarım çakralarım kapandı. Ailem bu devirde araba mı alınır boş yere kredi çekme diyor. Ben de heves ediyorum ama sonuna kadar haklılar inanın hayatımız borç ödemekle geçiyor üstüne üstlük zevklerimizden keyfimizden mahrum kalıyoruz. Eğer ölürsek ve vaad edilen cennet yoksa. Sağlam basarım küfürü. Şaka bir yana, beklemeye koyuldum yine adamlar sürekli fiyat çıkarıyor. Anlamıyorum 2006 model arabanın değeri neye göre yükseliyor?

Ben mi anlamıyorum yoksa, bir malın zamanı geçtikçe değeri düşmesi gerekmiyor mu? Yani bu işler yurtdışında böyle dünyada böyle hatta biz de neden tam tersi?

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
A Adem Helvacı abi sen yorum yapmazsan karar veremiyorum. O derece artık algılarım çakralarım kapandı. Ailem bu devirde araba mı alınır boş yere kredi çekme diyor. Ben de heves ediyorum ama sonuna kadar haklılar inanın hayatımız borç ödemekle geçiyor üstüne üstlük zevklerimizden keyfimizden mahrum kalıyoruz. Eğer ölürsek ve vaad edilen cennet yoksa. Sağlam basarım küfürü. Şaka bir yana, beklemeye koyuldum yine adamlar sürekli fiyat çıkarıyor. Anlamıyorum 2006 model arabanın değeri neye göre yükseliyor?

Ben mi anlamıyorum yoksa, bir malın zamanı geçtikçe değeri düşmesi gerekmiyor mu? Yani bu işler yurtdışında böyle dünyada böyle hatta biz de neden tam tersi?

Sıfırları her gün katlana katlana zam yerse, bayilerde araç bulamıyorsan ikinci eli ne yaparsan yap düşmez. Eğer alacaksan bir an evvel masrafsız bir araç al. Sıfır fiyatları da düşer mi bence zırnık düşmez, yeter ki daha da çıkmasın. Ben 2020 şubatta Amarok aventura için pazarlık yapmıştım. 275 bin liraya. Sıfır araç. Bu gün bunun 2022 si yok. Yine sıfır ve 2020 model olanları 1,5 milyon civarında. Hesabını buna göre yap derim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Temel ihtiyaç, barınma, ulaşım, hobi vb imkanları yerine rahatça getirebilen birşeyler de
rahatlığın verdiği özgüvenle "sorgulama, eleştirme" gibi davranışlar göstermeye başlar.

Bu durum sistem için tehlikelidir.
çünkü çok fazla uyanan olursa kurdukları sistem çöker...

Sonuç olarak
Bu millete dünya nimetleri doyumluk değil
tadımlıkverilir ki, kıymeti olsun hırs yapsın.... :)

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Temel ihtiyaç, barınma, ulaşım, hobi vb imkanları yerine rahatça getirebilen birşeyler de
rahatlığın verdiği özgüvenle "sorgulama, eleştirme" gibi davranışlar göstermeye başlar.

Bu durum sistem için tehlikelidir.
çünkü çok fazla uyanan olursa kurdukları sistem çöker...

Sonuç olarak
Bu millete dünya nimetleri doyumluk değil
tadımlıkverilir ki, kıymeti olsun hırs yapsın.... :)

Günü kurtardığına şükretsin diyorsun yani. :uyku

Yalnız hesap edemedikleri yer; iş tadımlıktan çıktı bakımlığa döndü. Aç köpek fırın yıkar derler. Sistem yağmurdan kaçarken doluya tutulacak. Benzin 30 lira olmuş, benzinliğin sahibi ay sonu 40 lira, nerede duracağı da belli değil diyor. Bu gidişat ortada hiçbir değer bırakmaz. Önce can sonra canan diyenler boşa konuşmamıştır. Herkes ektiğini biçecek elbet. 🙂

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Günü kurtardığına şükretsin diyorsun yani. :uyku
Aynen öyle

Bizim millet başına buyruktur. ipi ne çok gevşek nede çok sıkı birakırlar,
yoksa yönetemezler.

10 sene ki sonra ki siyasilerin işi çok zor
yeni nesil çok cevval...

neyse konu dağılmasın

1.6 benzinli atmosferik 8-9lt yakar
turbo olursa 10litreyi bulur.

lpgli olursa benzin litresi x 1.25 formülü
lpg tüketimini verir.

mtv, radar, sigorta, kasko, bakım-onarım vb kalemlerin aldıktan sonra konuşalım. :hihi

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Aynen öyle

Bizim millet başına buyruktur. ipi ne çok gevşek nede çok sıkı birakırlar,
yoksa yönetemezler.

10 sene ki sonra ki siyasilerin işi çok zor
yeni nesil çok cevval...

neyse konu dağılmasın

1.6 benzinli atmosferik 8-9lt yakar
turbo olursa 10litreyi bulur.

lpgli olursa benzin litresi x 1.25 formülü
lpg tüketimini verir.

mtv, radar, sigorta, kasko, bakım-onarım vb kalemlerin aldıktan sonra konuşalım. :hihi

Yaya geçidini unutmuşsun. :hihi

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Uzun süre yaya olmanın verdiği alışkanlıkla
yayalara yol verecektir. (empati yapacağını düşünüyorum) :ok

Vatandaş veriyor yolu da ayarlayan öyle bir ayarlamışki, tam geçidin önünde 2 kişiyi saklayacak ağaç dikmiş kaldırıma. Burnunun dibine gelmeden göremiyorsun yayayı. Gördüğü anda da durma imkanı yok. Sonra e-devletten bir mesaj, hediyeniz yola çıktı. :gul

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt