apartmandaki fiber internet hakkında kablo sorusu

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
baya ilginç ve mantıksız. eski donanımı falan mı değerlendiriyorlar acaba?

Çünkü 1 elyaf damar binaya kadar geldikten sonra 100 damara bile çoğaltılabiliyor. Portlar direkt kutuda oluşturulabiliyor veya portsuz daireye kadar ulaştırılabiliyor. Bu seçeneklerin hepsi oldukça düşük maliyetli iken vdsl için eski de olsa hem çok elektrik tüketen hem de kamera sunucularından daha yüksek işlem gücü olan donanımlar kullanılıyor.

Altında yatan sebebi çok merak ediyorum. 100mbite kadar kalite farkı olmasa da hem maliyetli, hem de gelecekte 500-1000 mbit paketler çıkmaya başladığında yetersiz kalacak bir temel olmuş oluyor.

20220323_171057e4344e35a7b76a77.jpg

20220323_170947d307bdc1c079928f.jpg

Böyle gidiyor başka binalara

O Çevrimdışı

obalci

Yeni Üye
23 Mar 2023
1
35
Merhaba
Apartmanımızda fiber kutu mevcut. Fiberden yukarı dairelere giden bir şaft mevcut. TTNet 2 seferdir arıyor eve geliyorlar.Şafttan daire önüne gelip kapıya en yakındaki odaya kurulum yapmak istiyorlar (çocuk odası) ancak benim kurulum yaptırmak istediğim yer salon.Biz oraya çekemeyiz elektrikçi çağırın diyip işlemi iptal edip gidiyorlar. Bazı forumlarda ttnet istediğim odaya kadar kurulumu yaptı yazıyor. Dışarıda kablo görünmesini de istemiyorum. Yoksa odandan odaya cat6'yı bende çekerim ama boğatlardan yürütemeyeceğim gibi görünüyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,517
Merhaba
Apartmanımızda fiber kutu mevcut. Fiberden yukarı dairelere giden bir şaft mevcut. TTNet 2 seferdir arıyor eve geliyorlar.Şafttan daire önüne gelip kapıya en yakındaki odaya kurulum yapmak istiyorlar (çocuk odası) ancak benim kurulum yaptırmak istediğim yer salon.Biz oraya çekemeyiz elektrikçi çağırın diyip işlemi iptal edip gidiyorlar. Bazı forumlarda ttnet istediğim odaya kadar kurulumu yaptı yazıyor. Dışarıda kablo görünmesini de istemiyorum. Yoksa odandan odaya cat6'yı bende çekerim ama boğatlardan yürütemeyeceğim gibi görünüyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?
daire girişinde bulunan buatlardan 1 tanesi
mutlaka tv için konulmuştur.
Çocuk odasında tv prizi varsa girişteki buattan Çocuk odasına kadar cat6 çekebilirsiniz yada tv prizlerin olduğu odalar arasında da aynı işlem yapilabilirsiniz.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,649
59
Merhaba
Şikayet edeceğinizi söyleyin

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,517
Şikayet edeceğinizi söyleyin
Yeni binalarda proje kapsamında belirli odalara optik kablo bırakılıyor.
Optik kabloyu bir dönem turktelekom kendisi veriyordu kablo çekim işini binanın elektrikçisi yapıyordu (işçi maliyetinden kurtarma) şuan durum nedir bilmiyorum.

işçilik ve zaman gibi maliyetler sebebiyle girişe en yakin odaya koymaya çalışmaları oldukça normal.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,649
59
Yeni binalarda proje kapsamında belirli odalara optik kablo bırakılıyor.
Optik kabloyu bir dönem turktelekom kendisi veriyordu kablo çekim işini binanın elektrikçisi yapıyordu (işçi maliyetinden kurtarma) şuan durum nedir bilmiyorum.

işçilik ve zaman gibi maliyetler sebebiyle girişe en yakin odaya koymaya çalışmaları oldukça normal.
Coşkun kardeşim bizim apartmanda hiçbir sorun olmadı ana giristen buatlardan kendileri dairenin içine istedin odaya kadar çektiler Allah razı olsun hiç sorun çıkarmadılar

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
2 ay önce yaptığım başvuruya Türknetten bugün geri dönüş yaparak beni sasırttılar.
Ağustos, eylül gibiydi telekom binaya fiber kutu koydu, daire kapılarına da rulo halinde pay bırakarak tesisatı daire kapısına ulaştırdı.
Halihazırda VDSL modemim salonda. bakalım yeni tesisatı istediğim gibi buattan geçirip yapacaklar mı?
Ayrıca turknet mayıs sonu peşin ödemeli kampanyamın süresi de bitiyor. Fiberde fiyatı uygun bir teklif yapacaklar mı meraktayım. Aylık 250 çok para

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ülke genelinde çoğu yerde eski bakır alltyapı mevcut.
Özelleştirme kaynaklı Gerekli yatırım ve altyapı çalışması yapılmadı.
Fiber İnternet gelenler sanslı oluyor ben Merkezdeyim 200 metre altımızda okul var onlarda fiber var bizde yok. Saçma sapan işler yapılıyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,517
2 ay önce yaptığım başvuruya Türknetten bugün geri dönüş yaparak beni sasırttılar.
Ağustos, eylül gibiydi telekom binaya fiber kutu koydu, daire kapılarına da rulo halinde pay bırakarak tesisatı daire kapısına ulaştırdı.
Halihazırda VDSL modemim salonda. bakalım yeni tesisatı istediğim gibi buattan geçirip yapacaklar mı?
Ayrıca turknet mayıs sonu peşin ödemeli kampanyamın süresi de bitiyor. Fiberde fiyatı uygun bir teklif yapacaklar mı meraktayım. Aylık 250 çok para
Enflasyonist ortamda simetrik 1000mbit için
250tl bence çok uygun.
Bir umut sıranın bize de gelmesini bekliyoruz.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Enflasyonist ortamda simetrik 1000mbit için
250tl bence çok uygun.
Bir umut sıranın bize de gelmesini bekliyoruz.
Pazarlayanlar hıza değil data kullanımına bakıyor olmalı. Normal ev kullanıcısı ne data kullanabilir ki, video seyretse bile aylık 1-2 TB geçmez. Ha 24 vermişsin ha 100 ha 1000 . Hız yükseldikçe hattın boşta kalma oranı artacak son kullanıcı sayısını arttırabileceksin. Ama senin gibi data sömüren müşteriye hız değil data üzerinden satış yapmalı...:hih

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,649
59
Ben şu an 165 tl ödüyorum 1ooo mbit,e çıkaralım 205 tl dediler çocuklarla konuştum gerek yok bize yetiyor dediler bende ertesi gün döndüklerinde biz bu hızda kalmak istiyoruz dedim TTelekom,a yaklaşık 1 yılı geçti fiber oldukça iyi sorun çıkarmıyor modem,i kendileri getirip takıyorlar merkezle bağlantı kurup hazır olarak teslim ediyorlar. benim tüm bağlantılarım hemen daire kapısının gişinde kapının arkasında bina yapılırken elektirikçiye tüm odalara ethernet kablosu çektirtiğim için sorun yok ister kablolu ister kablosuz direk modem,den bağlantı sağlıyabiliyoruz kapının hemen arkasında hem modem hem poem birbirine bağlı üst kattaki oğlumla beraber kullanıyoruz ona modem,den bir ethernet kablosu ile çektik kendi evinin içine dağıtıcı koydu hiç bir sorun yok yarı,yarıya beraber ödüyoruz .ama daire 4 de onlar ister,istemez başka bir odaya çektirdiler çünkü benim modemi koyduğum yerde onların merdiven çıkışı var dublex,e dedim oraya biraz yukarısına bir dolap yaptır tüm dağılım burda nasılsa dedim yok illa başka bir odaya yatak odasına koydurdu kimsenin evine karışamassın,ki nereye isterse oraya koyar sizlerde inşallah bir an önce geçer rahat edersiniz saygılar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt