Allah Tepenizden Baksın Emi..

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Küçük ev aletleri ,tablet vs. çin den fason ithal diye biliyorum doğru mudur?Yani şu ülkeye küçük ev aletlerini üretecek fabrika kurmak zor gelmiş vestel efendiye ?

Vestel’in küçük ev aletlerini ithal etmesinin pek önemi yok. Aslına bakarsanız Türkiye bu tarz küçük ürünlerin tasarım ve üretiminde eskiden beri çok güçlü. Ernamaş diye bir firma var Allah’ın Çankırısında. Her halde kimse bilmez. Bu adamlar onyıllardır ODM üretim yapıyor. Büyük yerli yabancı markalara ürün tasarlayıp üretiler. Ayıla bayıla bir sürü para verip aldığımız Tefal, Philips, Arzum vb bunların tasarım ve üretimi aslında.

Ernamaş diye bir googlelayın derim :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Benim kastettiğim daha çok bireysel alımlarda hocam.
Mesela bizim buralarda Demirdöküm iyidir diyor millet birbirine.
İçindeki en ufak parçanın ne olduğunu bilmeden, kulaktan dolma konuşuyor insanlar. :kiskis
demek istediğm markaların bireysel satışları 2. plandaymış.Şöyle düşün adamın zaten konvansiyonel kombisi var.Arıza yapacakta , yada parası çok tasarruf için yoğuşmalı alacak, bahsettiğim bir kişi ? . Ama X firması var adamlar İstanbul da kentsel dönüşümden 10 dönümlük arazi kapmışlar ve toplam en az 5 bin daire olacakmış.Sen firma olarak düşünsen hangine yatırım yapardın hocam.?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Vestel’in küçük ev aletlerini ithal etmesinin pek önemi yok. Aslına bakarsanız Türkiye bu tarz küçük ürünlerin tasarım ve üretiminde eskiden beri çok güçlü. Ernamaş diye bir firma var Allah’ın Çankırısında. Her halde kimse bilmez. Bu adamlar onyıllardır ODM üretim yapıyor. Büyük yerli yabancı markalara ürün tasarlayıp üretiler. Ayıla bayıla bir sürü para verip aldığımız Tefal, Philips, Arzum vb bunların tasarım ve üretimi aslında.

Ernamaş diye bir googlelayın derim :)
Ülkemizde var zaten özellikle king , awox , arnica yerli üretim ürünleri çoğunlukla.En azından bizdeki süpürge olsun , kettle , kahve makinesi yerli üretim.Benim lafım vestel arçelik gibi büyük firmalara.Yukarıda yazılan gibi çinden x firma ile anlaş üzerine marka bastır , 1 liralık malı 5 liraya sat.Arıza olunca da servis uğraşsın .Nasılsa arızalı parçalar bile üretici firmaya geri gidiyor.İstihham yok ,katma değer yok ,Arge yok ,iş gücü yok.Kolay para benim gözümde.

Arayım müşteri hizmetleri ne önce yerli mi deyin evet efendim yerli üretim diyorlar.Peki kullanım klavuzunda üretici firma çin li firma deyin.Eee efendim bazı modellerin üretimi çindeki fabrikamızda ama tasarım arge hepsi ülkemizde yapılıyor içiniz rahat olsun efendim.Bunları duydum ben aradığımda.Yazık yani gerçekten yazık.Madem ki sen yoksun bu yokda girme bu işe git beyaz eşya üret tasarla ...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
demek istediğm markaların bireysel satışları 2. plandaymış.Şöyle düşün adamın zaten konvansiyonel kombisi var.Arıza yapacakta , yada parası çok tasarruf için yoğuşmalı alacak, bahsettiğim bir kişi ? . Ama X firması var adamlar İstanbul da kentsel dönüşümden 10 dönümlük arazi kapmışlar ve toplam en az 5 bin daire olacakmış.Sen firma olarak düşünsen hangine yatırım yapardın hocam.?

Ben kaliteye bakarım uzun vadeli düşündüğüm üründe. :kiskis
İnşaat sektörü bitti, şimdi diledikleri kadar oynatsınlar. :sirit

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
İst. da iken Apt. da müşterek Vaillant Kazan sistemi vardı(10 dairelik)açıkçası oldukça memnunduk
o zaman Gaz fiyatları da nisbeten makuldü diyebilirim
Buraya geldik ilk yıllarda gaz yoktu ve sanırım 4/5 yıl oldu çoğu yere de geldi ancak çoğu insanlar da
kombi yaptırmak dan korkar oldu,fiyatlar şaşkın! 10 kağıt diyen var 15 kağıda olur diyenler var
sanırım Buderus ve Vaillant için
hadi bunu da geçtim aylık gaz parası 700/800 kağıt yaw:kiskis
Antalya da her bir şey pahalı bakım parası da anormal ayrıca!

Reis bize bol gaz bul:haha

OMEGA Çevrimdışı

OMEGA 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
384
57
O reklam senaryosu muhtemelen Cem Yılmaz'ındır diye düşünüyorum, espri kendisinin o belli çünkü. :kiskis
Kaliteli reklam arayan Huawei'ye bakabilir, Vestel ürettiği telefona düzgün reklam bile çekememiş bir firma, o kadar inanmıyorlardı demek ki ürettikleri ürüne. :haha1

Elin Çinlisi gelip ülkemizde şunu çekebilecek adamı buluyorsa, bizimkiler de bulabilir isterlerse. :bilmiyom

elin çinli'sine gerçekten helal olsun abartısız cep telefonları öyle... bizim vestel efendi de biraz baksa diyeceğim lakin bakar olmak ayrı bir meziyettir. dahasına girmeyem bunca vestel'e emek etmiş duaiyenlerin içinde ayıp kaçacak...Dünyaca ünlü bir holding yaptığı tvlerdeki özellikleri tüketicisinden saklıyorsa daha ne olsun... evlere şenlik gururla yerli ve milllllllllllllli bu olsa gerek...... :bilmiyom :rant1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt